Producătorii de lapte „îngropă” fabrica

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
recyclinage
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1596
Înregistrare: 06/08/07, 19:21
Locul de amplasare: teren de artist

Producătorii de lapte „îngropă” fabrica




de recyclinage » 26/12/09, 08:10

Producătorii din sectorul Guingamp, transportatori de lapte din Entremont, au oferit o „cafea funerară” de la fabrică, la sediul filialei Eolys, joi dimineață, după ce au aflat că Sodiaal era singur în linie pentru preluare.

Joi dimineață, la sediul central Eolys, filiala Entremont, în Guingamp. Un 24 decembrie pe care mulți l-ar fi mers bine. Producători de lapte de diferite tendințe sindicale, majoritatea membri ai Apli, Asociația producătorilor independenți de lapte, în favoarea reglementării europene și a creării unei comisii de lapte, „pentru a ne recâștiga libertatea, un preț remunerator echitabil”. Ei aduc „cafeaua funerară” angajaților Eolys, mută bradul din hol și împing cadourile înapoi ...

Efectul com

În urma anunțului din presă că Sodiaal a rămas singur în rândurile pentru preluarea Entremont (Le Télégramme de miercuri), ei au ajuns să ceară răspundere reprezentanților lor. „Există o prăpastie între industriași și producătorii de bază. Suntem trădați de cooperativele noastre ”, rezumă unul dintre fermieri. Acest articol este paiul care a rupt spatele cămilei, deoarece este rezultatul unei comunicări de la Entremont, împotriva sfatului producătorilor. Cu o zi înainte de această comunicare, luni la Saint-Brieuc, aproape 500 de producători de lapte au fost de fapt adunați pentru a fi prezentate cu cele două oferte de preluare, cea a Sodiaal, o cooperativă și cea a Lactalis, o companie privată. În schimb, producătorii au optat pentru soluția Lactalis, conștienți de faptul că administratorii Entremont erau în favoarea unei preluări de către grupul Sodiaal.

Părerea producătorilor a rămas în urmă

"Luni, reprezentanții Eolys se angajează să respecte opinia producătorilor, marți, ei votează unanim împotriva și îl revocă pe Lactalis fără explicații". Gilles Bars, vicepreședinte al Eolys, reprezentant ales al producătorului de lapte, este rugat să se explice. „Nu a fost un vot, ci o consultare”, corectează el. „Am transmis-o tuturor organizațiilor interesate, inclusiv Ministerului Agriculturii. Ea l-a deranjat pe Sodiaal care a cerut un semn puternic, altfel au renunțat. Prin urmare, ne-am găsit aproape fără o ofertă. Dar Entremont trebuie salvat. Eu, scopul meu este ca laptele producătorilor să fie colectat la fiecare două zile ”. „Vrem să fim plătiți”, replică producătorii.

Exclusivitate Sodiaal până pe 13 ianuarie

Concluzia acestui dialog al surzilor: „Cooperativele nu ne mai reprezintă”. Iar GillesBars recunoaște că, „în calitate de acționari minoritari (35% față de 65%), avem constrângeri”. Cei care urmează acționarii majoritari. Cu toate acestea, el precizează că „proiectul Lactalis nu este exclus definitiv. Am acordat o exclusivitate Sodiaal până pe 13 ianuarie, pentru a-i îmbunătăți oferta ”. Aceasta înseamnă că Lactalis își va putea prezenta propriile sale date de la acea dată. Dar un acord poate fi găsit mai întâi.


http://www.letelegramme.com/ig/generale ... 715828.php
0 x
 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 374