Realizarea unui baston pentru plantarea fenoculturilor?

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Realizarea unui baston pentru plantarea fenoculturilor?




de Ahmed » 29/11/16, 13:11

Sfârșitul titlului se dorește ca o clipă cu ochiul, prin stabilirea unei distincții între cei care sunt convinși de meritele fenoculturii și cei care o pun efectiv în practică. Asta doar pentru a sublinia că acest subiect se dorește a fi orientat practic.

Utilizarea trestiei de plantare a fost deja discutată pe scurt ca o posibilitate interesantă, atât pentru a facilita plantarea prin stratul de fân, cât și pentru a face mai sistematică folosirea plantării (în afară de cele ale numărului mic de legume care presupun doar însămânțarea). în loc), în măsura în care aceasta depășește constrângerile specifice fenoculturii: întârzierea de primăvară în înființarea legumelor și fragilitatea puieților tineri la răsărire în fața prădătorilor (acest ultim punct se remarcă și în practicile mai uzuale).

indicasem să V- referința unui baston de origine scandinavă: va trebui să public o fotografie a acestuia pentru a clarifica lucrurile. Am studiat acest aparat care este bine construit și destul de ingenios, dar perspectiva mea a fost întotdeauna autoconstrucția, atât din motive de economie (nu pe bază personală de când am una dintre aceste lansete), pentru că este o anumită investiție, și mai presus de toate prin înclinație spre autonomie maximă: realizarea instrumentului și apoi folosirea acesteia este o sursă de satisfacție necuantificabilă, deci considerabilă (ceea ce este achiziționat nu are valoare).

După examinare, mi se pare că o copie sau o inspirație parțială din trestia scandinavă nu este o idee bună, deoarece designul său este conceput pentru producția de masă: multe piese mici, unele componente greu de fabricat fără echipamente foarte specializate care nu sunt în general. găsite într-un atelier de bricolaj, materii prime greu de obținut pentru un individ.
Ideea generală este să începem cu componente comune, ieftine și ușor de găsit (și poate de recuperat, ceea ce ar fi și mai bine) și un design suficient de flexibil pentru a se adapta la variații, în funcție de posibilități și diverse instrumente.

Dimensiunea funcțională importantă este cea a diametrului tubului, restul fiind altoit pe acesta: cred că 60 mm (care este cel al modelului scandinav) constituie o dimensiune adecvată, în orice caz un punct de plecare.
Rămâne și alegerea formei tubului: rotund sau pătrat? Este la latitudinea fiecăruia să decidă, știind că un tub rotund poate folosi blocuri pătrate; Nu aș lua, așadar, o poziție în favoarea acestui criteriu, mai ales că fiecare realizare ar trebui, după părerea mea, să fie modulată în funcție de ceea ce poate recupera toată lumea din jurul lor.
Într-un mesaj viitor, voi publica fotografia bastonului scandinav pentru a-și pune mai bine mințile, apoi, dacă totul va merge bine, ne vom murdari mâinile! : Lol:
1 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Fabricarea unui baston de plantat pentru practicarea fenocultorilor?




de Did67 » 29/11/16, 16:07

Ahmed a scris:
Rămâne și alegerea formei tubului: rotund sau pătrat? Este la latitudinea fiecăruia să decidă, știind că un tub rotund poate folosi blocuri pătrate; Nu aș lua, așadar, o poziție în favoarea acestui criteriu, mai ales că fiecare realizare ar trebui, după părerea mea, să fie modulată în funcție de ceea ce poate recupera toată lumea din jurul lor.



Excelentă inițiativă!

La fel, un tub pătrat poate folosi divoturi rotunde, nu??? Cu de fiecare dată o „pierdere” de dimensiune (cerc circumscris de pătrat sau cerc înscris în pătrat)... Nu?

Lucrul doar cu cercuri (tub rotund/oale sau bulgari rotunde) fara indoiala „optimizeaza” trestia, daca ajustam tubul la diametrul oalelor... Cu pretul pierderii aranjamentului oalelor sub cadru.

Ghivecele pătrate sunt mai convenabile sub cadru și ocupă tot spațiul...

Dar asta este doar o chiolă.

PS: Pentru informarea dumneavoastră, în această dimineață, am amenajat un teren de 100 m² la liceul agricol din Obernai; unii elevi îl apreciază; Am introdus dând în jurul mesei: „credeți că putem produce legume în mod semnificativ fără nicio prelucrare a solului?” ; pentru a încheia, înainte de a trece la lucrările practice, cu extrase din videoclipurile mele unde vedem rezultatul (un fel de „popuri” de extrase video); care a declanșat o a doua rundă de întrebări...
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: Fabricarea unui baston de plantat pentru practicarea fenocultorilor?




de Ahmed » 29/11/16, 17:53

Da, ai perfecta dreptate in ceea ce priveste posibilitatea de a planta dopuri rotunji in tuburi patrate, cu desigur restrictiile de utilizare legate de geometrie... Dar, dupa cum spuneam, nu sunt fixat pe profilul tubului: noi trebuie să văd ce se poate obține, asta nu schimbă nimic în design, deoarece am în vedere o structură independentă de tub care ar avea atunci doar funcția de ghidare a umplerii. Important este ca acest tub sa ramana la o greutate rezonabila...

care a declanșat o a doua rundă de întrebări...
Cred că ai capacitatea de a rezista la foc puternic! : Lol:
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Fabricarea unui baston de plantat pentru practicarea fenocultorilor?




de Did67 » 29/11/16, 18:21

Pentru întrebări, am fost încântat de calitatea anumitor reflecții...

Pentru lanseta tot e o lingura, dar as putea ajunge in 8/10 zile! Fără să știți de voia voastră!!!!!!!!!!!

Am de gând să explorez puțin „piața” vaselor „papier maché” pierdute. Am încercat ghivece din fibră de cocos lipită: nu satisfăcător; fibra lipită a obstrucționat clar (numai parțial, desigur) rădăcinile. Pe când la Gifipot-uri, era plin de rădăcini... Dar sunt „fragili” și se sfărâmă odată udate de mai multe ori...
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: Fabricarea unui baston de plantat pentru practicarea fenocultorilor?




de Ahmed » 29/11/16, 20:14

Nicio problemă pentru debarcarea ta neașteptată! : Lol:

Pentru containere, există și alte posibilități: prese pentru bulgări și plăci de cultivare. Primul sistem implică un instrument de presare și pământ special pentru ghiveci, care este destinat mai mult profesioniștilor; plăcile de cultură sunt potrivite pentru uz amator și foarte practice. De asemenea, este posibil să-ți faci singur, ceea ce este de real interes doar pentru aplicații/nevoi foarte specifice*.
Oalele individuale pot fi cu siguranță grupate în lăzi (acesta este chiar modul obișnuit de a proceda), dar mi se pare obositoare manipularea individuală în prealabil.

*Am realizat farfurii multioale din fasii decupate din placi de polistiren dur si asamblate „semi-lemn”, cu adaos de nervuri verticale¤, pentru a obtine recipiente anti-coc (pentru cresterea pomilor); acest plastic este lipit prin „sudarea” cu acetonă (un solvent de polistiren).
¤ Rădăcinile au dificultăți în traversarea unghiurilor accentuate și statistic, dacă ghiveciul include mai multe unghiuri, ajung să se îndrepte în jos unde se auto-cercuie în aer (ghiveci fără fund), ceea ce fixează direcția primarului rădăcinii și induce dezvoltarea. de numeroase axilare, deci „păroase”; la plantare pe loc, axilarele regreseaza si radacina primara isi reia alungirea.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: Fabricarea unui baston de plantat pentru practicarea fenocultorilor?




de Ahmed » 03/12/16, 20:30

Ei bine, așa cum am promis, dar cu o oarecare întârziere „din cauza unor probleme tehnice dincolo de controlul nostru” : Lol: , aici este fotografia:
IMG0006A.jpg

În acest design, tubul este un element structural pe care sunt atașate organele auxiliare; cealaltă posibilitate constă în dezvoltarea unei structuri independente de care sunt atașate toate organele, inclusiv tubul: mai degrabă în această direcție am de gând să mă orientez (dar este fără nicio exclusivitate). Celălalt baston, care a fost văzut în videoclipuri, este deschis și închis prin acțiunea combinată a unei pârghii manuale în raport cu o pârghie fixă, în timp ce aceasta din urmă este acționată de o pedală ținută deschisă de un încuietor pivotant; un declanșator (situat în stânga fotografiei) aproape de mâner vă permite să închideți duza înainte de a împinge bastonul înapoi în pământ.
În sistemul video, operatorul este cel care își coordonează mișcările pentru a deschide sau închide pârghiile la momentele potrivite. Aș opta mai degrabă pentru o sinteză a acestor două soluții, din motive de simplitate: păstrez ideea unei pârghii de picior care mi se pare practică și, pentru a menține poziția deschisă în timp ce bastonul este retras, un simplu arc basculant. O actiune a piciorului sub pedala ar determina arcul sa actioneze in cealalta directie si de data aceasta sa-l mentina in pozitie inchis. Aceasta este ipoteza mea preliminară de principiu, pentru a vedea apoi cum să realizez acest lucru practic.
Cât despre tub, am găsit în „arhivele” mele o conductă de jgheab PVC care are un diametru interior de 60 mm: este deci o dimensiune standard ușor de obținut. Celălalt avantaj este că este ușor. Pentru duză, am și niște tub extern de 60 în stoc, așa că este ușor să-l aduc la dimensiunea potrivită (cu puțină persuasiune!). Elementul structural longitudinal care va face legătura între mânerul de sus și gura de jos va fi un tub de oțel încă nedeterminat (deși mă uit la tuburile rotunde ale unui fotoliu de grădină vechi pe care l-am salvat dintr-o călătorie fără să mă întorc la centrul de reciclare). și, prin urmare, cine îmi datorează asta... 8) ).

O paranteză pentru ucenicii constructori: în materie de oțel, robustețea unui profil depinde de grosimea acestuia, dar și de conținutul său de carbon și, atunci când vrem să fim ușori (ca și în cazul de față), trebuie să urmărim calitățile oțelului. cu caracteristici mecanice destul de bune (pe care le găsim mai mult într-un scaun cu tub decât în ​​resturi de la o instalație de încălzire centrală, de exemplu și pentru a nu intra în detalii prea tehnice) .

A urma ...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
phil53
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1376
Înregistrare: 25/04/08, 10:26
x 202

Re: Fabricarea unui baston de plantat pentru practicarea fenocultorilor?




de phil53 » 04/12/16, 07:53

Moșul cade prin gravitație, nu-i așa?
Ce joc imi recomandati?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Fabricarea unui baston de plantat pentru practicarea fenocultorilor?




de Did67 » 04/12/16, 09:10

De asemenea, cred că o pedală este mai potrivită în cazul nostru. Plec de la principiul că pământul nelucrat, chiar „agradat”, la sfârșitul iernii, poate să reziste... Când îmi plantez ghivecele cu transplantator, folosesc adesea mai multe „junghiuri viguroase”.. .

Trebuie deci să ai „mijloacele” de a te explica la sol și o lovitură bună de pedală mi se pare adecvată. Putem experimenta cu lungimea brațului de pârghie astfel încât să obținem deschiderea necesară fără prea multă forță.

Cred că s-ar putea să ai nevoie de două pedale: una fixă, pentru a împinge corect aparatul, măcar când nu se potrivește ca untul, înainte de a deschide duza; celălalt îşi deschide apoi ciocul. Acest lucru ar încetini considerabil progresul, dar vă permite să lucrați în picioare, în comparație cu un dibbler manual. Și dacă se potrivește de la sine, apăsăm direct pe al doilea. ???????????????

Videoclipurile cu plantarea de trestie pe care le vedem in general sunt filmate in soluri care au fost macinate pana la moarte (asta e adevarat), asa ca acolo, de fapt, trestia intra in pamant doar "lovind" in el.'un gest rapid. Nu cred că așa va fi întotdeauna cazul pentru noi.
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: Fabricarea unui baston de plantat pentru practicarea fenocultorilor?




de izentrop » 04/12/16, 10:37

Doar link-uri pe trestie pentru a planta http://forum.latelierpaysan.org/canne-p ... t2483.html
și trestie de semănat folosită în Brazilia http://forum.latelierpaysan.org/viewtop ... 154&t=2482
și comentarii de la Laurent Welch https://www.mixcloud.com/GR_CIVAM_PACA/ ... A0-planter

Nu este pe picioare, dar suficient de ascuțit pentru a fi plantat cu impuls?

Bastonul lui AHmed în acțiune cred? https://youtu.be/hOB4r22yDvg?t=81 Există o pedală pentru apăsare.
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: Fabricarea unui baston de plantat pentru practicarea fenocultorilor?




de izentrop » 04/12/16, 11:10

0 x

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 319