Proprietăți de rocă

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Nicolae_2
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 30/04/07, 18:07

Proprietăți de rocă




de Nicolae_2 » 02/05/07, 00:20

bonjour


Ar putea cineva să-mi dea un link sau o documentație în care să găsesc o nomenclatură a diferitelor tipuri de roci și a proprietăților lor fizice (rezistențe, porozitate ..)

mulțumesc
0 x
Avatar de l'Utilisateur
fostul Oceano
moderator
moderator
posturi: 1571
Înregistrare: 04/06/05, 23:10
Locul de amplasare: Lorraine - Franța
x 1




de fostul Oceano » 02/05/07, 21:01

Subiectul a fost mutat deoarece nu există legătură cu petrolul. Ar trebui să fie mai bine aici ...

Haideți prieteni, lustruiți-vă tastaturile ...
0 x
[Mod MODO = ON]
Zieute, dar nu credeți mai puțin ...
Peugeot Ion (VE), KIA Optime PHEV, VAE, nicio motocicleta electrica inca...
Grenouille
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 18
Înregistrare: 24/02/07, 18:57
Locul de amplasare: Normandia




de Grenouille » 02/05/07, 22:01

Documentația publicată de BRGM este cea mai bună din câte știu.
Poate că va trebui să vedeți și site-ul lor, dar lucrările tehnice sunt rare :?:
0 x
Grenouille
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 04/05/07, 13:24

:?: Ce proprietăți sau utilizări doriți să faceți din rocile voastre?

Este vorba de a construi, izola, filtra, cataliza, acumula calorii, absorbi calorii și răcori ...

Aplicațiile sunt nesfârșite ... :şoc:
0 x
Antochia
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 19
Înregistrare: 18/07/17, 21:38

Re: Proprietățile rocilor




de Antochia » 23/02/18, 15:46

Ce proprietăți sau utilizări doriți să faceți din rocile voastre? ... Aplicațiile sunt nesfârșite


Bună ziua, răspunsul la acest subiect mă interesează, deși nu sunt afișul subiectului. Pentru a răspunde la întrebarea dvs. despre mine, sunt interesat să vă împărtășesc cunoștințele despre efectele negative și pozitive legate de plantele în creștere.

Am auzit din 2 surse diferite (inclusiv una din videoclipurile de pe canalul youtube al lui Pascal Poot) că pietricelele ar păstra umiditatea, ar provoca condens sub pietricele și iarna ar păstra căldura? (Pe videoclipuri putem vedea de fapt că plantele sale cresc în mijlocul pietrelor pe unele parcele, deși acesta nu este singurul element de luat în considerare în mod evident pentru a explica forma bună a unei plante)

Și se pare că asta nu ar împiedica neapărat creșterea plantelor. Pietricelele nu sunt plăcute de grădinari, deoarece pot purta mai repede unelte precum pică și motocultor, dar, în afară de aceste considerații, sunt proprietățile rocilor, pietrelor, pietricelelor într-un mediu de creștere a plantelor (mai ales fără prelucrarea solului, dar cu acoperirea solului și chiar efectele fără acoperirea solului)

În unele țări (la fel ca în Capul Verde aparent) cultivatorii își înconjoară plantele cu pietricele / pietre pentru efectele sale benefice menționate mai sus.

Sunt complet ignorant cu privire la această întrebare, vă mulțumesc pentru explicații
0 x

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google Adsense [Bot] și oaspeții 411