Semne de lipsă de apă sau căldură în exces?

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
a fi hafen
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1202
Înregistrare: 20/05/18, 23:11
Locul de amplasare: Gironde
x 97

Semne de lipsă de apă sau căldură în exces?




de a fi hafen » 04/08/18, 03:04

În timp ce valul de căldură tocmai a sosit cu gheață, deschid acest fir de schimb pentru a distinge semnele lipsei de apă sau a excesului de căldură și poate pentru a găsi remediile pe care să le aduc ...
Și pentru a începe cu ceea ce se numește boala fundului negru care tocmai s-a întâmplat pe o mulțime de roșii.
2018-08-01 19.36.08.jpg

Consultându-mi cartea am citit: „necroză apicală: semn al lipsei de calciu cauzată de stresul salin, apă moderată și regulată.”. Nu am udat deloc, așa că întrebarea este: este cu adevărat această lipsă de apă care provoacă această „tulburare de origine fiziologică”?
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12307
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2968

Re: Semne de prea puțină apă sau de prea multă căldură?




de Ahmed » 04/08/18, 12:26

În cazul dvs. și din moment ce nu ați udat niciodată, nu trebuie să vă puneți prea multe întrebări: aduceți apă ...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Semne de prea puțină apă sau de prea multă căldură?




de Did67 » 04/08/18, 12:44

Acest articol pare să arate că poate fi mai complex:

http://www.tous-au-potager.fr/necrose-p ... le-tomate/
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12307
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2968

Re: Semne de prea puțină apă sau de prea multă căldură?




de Ahmed » 04/08/18, 12:48

Sunt conștient de acest lucru, dar în cazul prietenului nostru, primul pas este udarea ...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Semne de prea puțină apă sau de prea multă căldură?




de Did67 » 04/08/18, 12:51

În Gironde, poate fi și sol cu ​​deficit de Ca.++, toate, desigur, amplificate de lipsa de apă ...

Am, în ciuda valului de căldură persistent, grămezi de roșii fără udare. Fără fundul negru.

Sensibilitatea varietală mi se pare, de asemenea, un punct: l-am observat acasă, probabil în 2015, pe un soi alungit ca în fotografie. Dar nu-mi amintesc care. Și asta a fost singura!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2486
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 360

Re: Semne de prea puțină apă sau de prea multă căldură?




de Forhorse » 04/08/18, 18:12

Nu știu dacă aceasta este într-adevăr o cauză a acestei boli, dar am citit acum câțiva ani că această boală este de obicei cauzată de stresul apei și că stresul apei este adesea cauzat de udarea neregulată mai mult decât de o lipsă reală de apă.
La udarea roșiilor, aceasta trebuie făcută în mod regulat (în funcție de capacitatea solului de a reține apa), deci potențial în fiecare zi și întotdeauna cu aceeași cantitate de apă.
De exemplu, acordarea unui vas de udare pe plantă în fiecare zi este o bună practică pentru udarea roșiilor.
Înecarea plantei într-o zi și apoi nu udarea timp de 1 săptămână este o practică proastă de udare care provoacă stres de apă.
A da puțină apă timp de 4 sau 5 zile la rând și apoi nimic pentru câteva zile este, de asemenea, o practică proastă.

În grădina mea de legume am un picior care are această boală, deoarece acest picior este victima unei alunițe care face sistematic o galerie dedesubt. Așa cum am udat întotdeauna planta nu a făcut rădăcini adânci și se mulțumește să ia apa pe care o dau la suprafață, dar cu galeriile care drenează totul, udarea mea nu beneficiază de ea => stres de apă => fundul negru .
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Semne de prea puțină apă sau de prea multă căldură?




de Did67 » 04/08/18, 21:22

Am experiența opusă: roșiile mele într-un tunel; nu a udat niciodată până acum 20 de zile (pământul a fost îmbibat de ploile de iarnă și cele din mai; nu am pus capacul tunelului până la începutul lunii iulie); acolo, golesc un rezervor subteran de câțiva m3 pompând în mijlocul tunelului (care este de 6m X 6m); Am uitat ; rezervorul este golit; de atunci nu am udat; nu un fund negru!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
a fi hafen
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1202
Înregistrare: 20/05/18, 23:11
Locul de amplasare: Gironde
x 97

Re: Semne de prea puțină apă sau de prea multă căldură?




de a fi hafen » 04/08/18, 22:25

Ei bine, Gironda este cunoscută pentru solurile care ar putea avea un deficit de calciu?

Nu am udat pentru că nu am văzut semne îngrijorătoare de lipsă de apă pe frunze. Pământul meu este lut și când am recoltat primele câteva pdt pământul era încă umed. Aceeași observație astăzi: sub fânul rămas și spuneți primii 2 centimetri de sol, bulgări de lut proaspăt se sfărâmă cu mâna! Mă întreb, de asemenea, dacă acest lucru este posibil: pământul ușor umed, dar planta nu poate extrage această apă din lipsă de forță de aspirație?

Acum încep să ud. Cu acest sol argilos, urmez de obicei acest sfat: o udare bună pe săptămână. În orice caz, cu greu aș putea face mai multe: trebuie să trag apă dintr-o adăpătoare dintr-o fântână care se află la casa vecinului la aproximativ 50 m distanță. Deoarece apa este prea rece, trebuie să transfer această apă într-un rezervor de 130 l și să o las să se încălzească puțin înainte de udare. Deci, asta e manipulare ... ca să nu mai spun că nu pot merge în fiecare zi la grădina de legume. Acesta este motivul pentru care pătura groasă de fân mi s-a părut o strategie bună ... dar m-am tras puțin prea mult (înșelat puțin de frunze) ...

Un alt semn, probabil, al lipsei de apă și / sau calciu, vizibil și pe fructe:
2018-08-04 12.39.58.jpg
0 x
Avatar de l'Utilisateur
a fi hafen
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1202
Înregistrare: 20/05/18, 23:11
Locul de amplasare: Gironde
x 97

Re: Semne de prea puțină apă sau de prea multă căldură?




de a fi hafen » 05/08/18, 00:10

Pentru a se potrivi cu mesajul anterior ... Didier a spus că a văzut pajiștea începând să sufere. Aici este din nou și mereu diferit în altă parte:
nu chiar un semn flagrant de secetă, chiar și la sol, începe din nou verde.
jointes pièces
2018-07-30 19.19.08.jpg
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Semne de prea puțină apă sau de prea multă căldură?




de Did67 » 05/08/18, 10:28

a fi chafoin a scris:Ei bine, Gironda este cunoscută pentru solurile care ar putea avea un deficit de calciu?


Pe partea Landelor, cu siguranță: soluri nisipoase, uneori negricioase atunci când sunt cultivate [numele lor local îmi scapă, dar îl știam; Eu, în tinerețe, am arat în partea Gironde Bazas], acid, deci sărac în Ca ++ ...

Nu sunteți cunoscuți, pe această parte, pentru calcarele voastre!

Mă grăbesc să clarific: nu cunosc partea podgoriei!
0 x

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 385