Sfaturi și trucuri agricole din partea strămoșilor noștri

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272

Sfaturi și trucuri agricole din partea strămoșilor noștri




de Grelinette » 07/10/16, 11:52

bonjour,

Deschid acest nou subiect pentru a vă împărtăși experiențele mele din rătăcirile mele în grădini.
În mod regulat întâlnesc grădinari profesioniști sau privați care au sfaturi, îngrășăminte naturale și fito-remedii moștenite adesea de la strămoși sau dintr-o tradiție locală.

În ultima vreme, într-o grădină am fost surprins să văd că proprietarul său folosea produse atipice precum „sânge de vită” și „corn zdrobit” și a înjurat de ei.

Dar ce zici de realitate și eficacitatea lor? ...

Iată o listă neexhaustivă a ceea ce am auzit deja:

- Sânge de vită uscat : vândut în creșe și magazine specializate sub formă de pulbere pentru a fi plasat la poalele plantațiilor. Acest îngrășământ este prezentat ca un „Boost natural și spectaculos” sau chiar organic. Mi se pare îndoielnic pentru că trebuie să provină din carne de vită (mai degrabă vaci) de la fermele din fabrică, deci sigur hrănită cu alimente nedorite și tratată cu porțiuni grozave de antibiotice.

- The Corn zdrobit : idem pentru utilizare ca îngrășământ spectaculos. În plus, având cai, când vine călărețul, lasă pe pământ multe tăieturi de copite (copitele cresc ca unghiile noastre și sunt tăiate regulat), iar aceste tăieturi, mi s-a spus , ar fi foarte eficient depus la poalele trandafirilor în special ...

- Sulf : ca remediu versatil pentru multe boli, insecte și alți paraziți ai plantelor ... Acest fito-remediu este aproape „aspirină” din grădină, deoarece acțiunea sa este largă și eficientă!

- Les Fondul de ceainic et Zaț de cafea : rămășițele plantelor infuzate și a cafelei ar fi un îngrășământ foarte bun

- Les Fonduri de gătit pentru apă, Dar de asemenea Supe, supe, bulionuri și alte lichide de gătit (orez, paste) : ??? ...

- Les Fondul pentru sticle de lapte : ??? ...

- Les Cojile de ouă : a lăsa în partea de jos a unei adăpătoare ca îngrășământ ...

- L ' Apa de ploaie : pentru a fi utilizat special pentru anumite decocturi de plante.

- Oțet și usturoi : si asa mai departe... (pene, cenușă, oase, oase de pește, ...)

- Les Gunoi de grajd : sunt foarte numeroase, dar este gunoi de grajd, foarte mediatizat de afacerea Kokopelli în urmă cu câțiva ani, care pare să aibă cea mai recunoscută eficiență și versatilitate ... Mai multă "aspirină" de grădină!
Dar ce să ne gândim la toate aceste gunoi de grajd lichid din aceste diferite plante: Urzici, Consoudes, Rubarbă, Coada calului, Plantain, Tansy, etc? ...

Aveți grijă, vă reamintesc că fabricarea, utilizarea sau vânzarea gunoiului de grajd neaprobat vă obligă la 2 ani de închisoare și la 75000 de euro amenzi! ... Aceasta înseamnă efectul spectaculos și riscant al aceste gunoi de grajd lichid! : Cheesy:


Toate aceste sfaturi și trucuri sunt destul de ciudate! ...

Îi cunoști pe ceilalți și ce crezi?


PS: există un alt subiect oarecum similar, este excrementul animal care ar avea, în funcție de animal, calități pentru o astfel de utilizare. (Găini, porumbei, oi, cai, ...)
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839

Re: Sfaturi și trucuri agricole de la strămoșii noștri




de Flytox » 07/10/16, 21:13

Pentru zațul de cafea, bunica mea l-a folosit și ca îngrășământ pentru cutiile de flori. Udarea (totală / parțială?) A fost, de asemenea, cu o diluare a urinei din oala de cameră a nopții. : Mrgreen:
Aceste cutii de flori au fost frumoase, dar habar n-am dacă au fost eficiente sau nu. : Mrgreen:
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: Sfaturi și trucuri agricole de la strămoșii noștri




de izentrop » 07/10/16, 23:22

0 x
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272

Re: Sfaturi și trucuri agricole de la strămoșii noștri




de Grelinette » 08/10/16, 11:27

Pentru îngrășămintele din deșeuri de animale, am acest tabel:
Gunoi de grajd animal.jpg

(detaliile pentru fundul vasului camerei dimineața devreme lipsesc, dar cu link-urile Izentop știm mai multe despre calitățile sale de îngrășământ : Cheesy: )
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Avatar de l'Utilisateur
papirazi
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 58
Înregistrare: 14/10/16, 20:12
x 33

Re: Sfaturi și trucuri agricole de la strămoșii noștri




de papirazi » 18/11/16, 10:09

În tabelul publicat de Grelinette de mai sus, am citit în coloana „Comentarii” că, pentru gunoiul de grajd de animale, nu se recomandă încorporarea varului.

Stie cineva de ce?
Această întrebare deoarece încorporez varul în gunoiul de porumb pentru a reduce aciditatea.



Un alt mic truc găsit într-o carte din secolul al XVIII-lea: să ai un sol excelent, să îngrămădească balegă de cal și să o descompui în întregime. Verificat și adoptat!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Sfaturi și trucuri agricole de la strămoșii noștri




de Did67 » 18/11/16, 11:16

papyrazzi a scris:
Stie cineva de ce?
Această întrebare deoarece încorporez varul în gunoiul de porumb pentru a reduce aciditatea.



Nu pot fi formal, dar cred că este „var rapid”.

Varul viu (CaO - oxid de calciu) este un puternic antibacterian. Este un produs foarte înfometat cu apă. Amintiți-vă că este utilizat în morminte comune, în timpul epidemiilor, pentru a reduce orice diseminare.

Gunoiul de grajd este materie organică care trebuie să se descompună și / sau să devină umedă (transformându-se în substanțe humice), sub acțiunea organismelor solului. Astfel, așa cum este, este o materie organică ca oricare alta ...

Varul rapid este foarte brutal. Nu este aprobat în agricultura ecologică.

Varul stins (Ca (0H) ² - hidroxid de calciu) este mult mai „moale” în acțiunea sa.

Notă: utilizarea varului este interesantă doar pe uscat trop acizi. O ușoară aciditate este favorabilă.

Fiind, de asemenea, foarte atent să scutească organismele din sol, cum ar fi BA BA, de o agricultură sensibilă (sau de grădinărit), este de la sine înțeles că nu recomand varul viu, chiar și în solurile acide. Este mai bine să creșteți pH-ul foarte treptat, să-l aduceți la 6,5, prin calcarea moderată succesivă, fără a „bate” organismele din sol și fără a supăra „chimic” totul într-un timp foarte scurt (este o „ cataclism „chimic” pentru organismele din sol). În cazul solurilor acide, acest lucru este rezonabil (pe „subsolurile vechi de granit”, în landurile nisipoase, în zonele șistozice etc ... care sunt terenuri natural descalcificate datorită originii lor geologice)
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: Sfaturi și trucuri agricole de la strămoșii noștri




de izentrop » 18/11/16, 14:12

bonjour,
Titlul subiectului ar fi trebuit să fie „Îngrășăminte organice pentru grădină”
Urina umană este un îngrășământ excelent
Urina unei persoane timp de un an este suficientă pentru fertilizare
300-400 m² de culturi la o înălțime de aproximativ 50-100 kg N / ha.
Urina este un îngrășământ lichid cu acțiune rapidă
echilibrat, bogat în azot. Conținutul elementului
nutrientul urinei depinde de dietă. da
conținutul de azot din urină nu este cunoscut
apoi, ca regulă generală, a
concentrație de 3-7 grame de azot pe litru
urină. Fosforul din urină este sub o
formular disponibil pentru plantele care fac acest lucru
urină și îngrășământ cu fosfor.

Un document foarte interesant care rezumă studiile făcute de lume cu privire la utilizarea urinei în agricultură http://www.ecosanres.org/pdf_files/EcoR ... 111026.pdf
urină.gif îngrășământ
fertilizant urină.gif (11.92 KiB) Vizualizat de 4671 ori
P & K-urine.gif
P & K-urine.gif (11.09 KiB) Vizualizat de 4671 ori


De ceva timp sunt echipat cu TS cu separare. eu am cumparat http://www.separett.fr/Torrdass-500-fr , o găleată de plastic de 15 l. Restul reciclează. Depozitez lichidul prețios în cutii. Am făcut un compostor închis cu pardoseli din plastic și palete. Camera este un fost grajd de porci : Mrgreen: .
Folosesc rumeguș de la o gateră locală.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272

Re: Sfaturi și trucuri agricole de la strămoșii noștri




de Grelinette » 18/11/16, 20:05

Un prieten pasionat de permacultură mă sfătuiește să fac pipi în mod regulat în compostatorul meu pentru a îmbunătăți compostul produs! ...
Nu am încercat încă de teama de a deranja numeroasele și foarte active râme de pământ care proliferează acolo (faimosul „épigés” că Did67 îi cheamă pe „vagabonzi” :) ).
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Sfaturi și trucuri agricole de la strămoșii noștri




de Did67 » 19/11/16, 18:04

grelinette a scris:(faimosul „épigés” că Did67 îi cheamă pe „vagabonzi” :) ).


Îl mențin și îl demonstrez: dacă sunt în compostul tău, este pentru că nu fac nimic în grădina ta, nu?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272

Re: Sfaturi și trucuri agricole de la strămoșii noștri




de Grelinette » 20/11/16, 10:46

Did67 a scris:
grelinette a scris:(faimosul „épigés” că Did67 îi cheamă pe „vagabonzi” :) ).


Îl mențin și îl demonstrez: dacă sunt în compostul tău, este pentru că nu fac nimic în grădina ta, nu?

Cu siguranță ... dar fiecăruia rolul și locul lor în lanțul vieții și al reciclării! :)
În acest caz, epigele, prin proliferarea și vioiciunea lor degradează cu mare viteză materia organică aruncată în compost, care va îmbunătăți doar solul grădinii ...
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 279