Luptați împotriva melcilor!

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Ollaf
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 19
Înregistrare: 05/09/17, 15:24
Locul de amplasare: Tarn și Garonne
x 2

Luptați împotriva melcilor!




de Ollaf » 22/05/18, 21:29

Bună ziua, am o mare problemă de slug pe care o strâng noaptea de 3 zile și recoltez cantități mari, dar nu am impresia că populația scade. Sunt devastatoare de ardei vinete și chiar atacă roșia. Avea. Da a avut aceeași experiență și ce sfaturi îmi puteți da?

IMG_0870.JPG
0 x
Avatar de l'Utilisateur
denis17
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 138
Înregistrare: 13/10/16, 13:15
Locul de amplasare: 17
x 37

Re: Slug




de denis17 » 23/05/18, 09:12

Am și eu aceeași problemă, melcii din acest sezon sunt peste tot. De la începutul plantării răsadurilor, pierdusem doar 4 din 18 plante de roșii plantate până în prezent. În acest weekend mi-am plantat plantele de dovlecei și, în timpul vizitei mele de dimineață, în această dimineață, bim, toate au fost ciugulite. Dintr-o dată, colectarea a aproximativ cincisprezece dintre aceste animale mici, cu o lungime maximă de 3 cm, având o culoare foarte apropiată de cea a fânului. Unele erau chiar bine ascunse sub frunze. Și așa mâine, re vizită de dimineață.
FYI, mă tem că zațul de cafea nu va funcționa. : Roll:
Denis
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046

Re: Slug




de Christophe » 23/05/18, 14:24

Singura soluție biologică reală este să găzduiești o familie de arici ... Știu că este mai ușor de spus decât de găsit ...

De asemenea, sturzii mănâncă melci, dar cu siguranță mai puțin decât un arici și este chiar mai greu de adăpostit decât aricii! : Cheesy:
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Slug




de Ahmed » 23/05/18, 14:33

Alergătorii indieni sunt mai ușor de manevrat decât aricii ...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Slug




de Did67 » 23/05/18, 15:11

1) Nu suntem egali când vine vorba de melci, în funcție de „terroir”! Și un an nu este alt an. În plus, există slug și slug ...

2) Anul acesta am o relativă invazie de portocale mari / roșii (probabil două specii).

3) La sfârșitul primăverii, melcii, ca mulți prădători, sunt în fața dușmanilor lor! Este natural.

Ariciul îl mănâncă, dar este un „mop”. În acest sezon, el este gata să fie alergat pe drumuri, doar pentru a găsi o femeie. „Dintr-o minge tragică într-o sâmbătă seară” s-ar putea spune! Acolo, sau nu? În orice caz, nu îl limitați. Are nevoie de un teritoriu mai mare! Atât de greu să te bazezi pe el.

Auxiliari de încredere sunt gândacii măcinați și stafilinele, în special vânătorii nocturni. Dar, ca toate insectele, încep să fie numeroase când vremea este foarte fierbinte și au avut loc două sau trei cicluri. Uită-te la țânțari sau viespi ... Păstrează-i pajiști naturale (este habitatul lor), alei ierboase, unde circulă bine. Nu puneți granițe, un obstacol care să vă distragă atenția de la paturile dvs. de flori!

4) Și acest lucru corespunde exact momentului în care omul își expune plantele sale drăguțe sau instalează puieți de morcovi drăguți care vegetează timp de 4 săptămâni fără să crească. O pradă atractivă și ușoară ...

Clash asigurat !!!!

5) Am stabilit formal, verificat, săptămâna trecută, că melcii mei roșii / portocalii, pe care îi numesc „vacile grase”, preferă ... ciulinele de scroafă ofilite sau salata / escarolele ofilite varză sau țelină. Am descoperit acest lucru întâmplător, după ce am învârtit un ciulin de scroafă pe rândurile de varză plantate ... Seara, în timpul vânătorii mele, am găsit 3 melci pe acest ciulin de scroafă, cu o parte la 10 cm distanță, pe cealaltă la vreo treizeci, o plantă de varză ...

Am făcut-o intenționat în următoarele zile și, cu o șansă de 80/90%, s-a adeverit. Mai erau câteva limace rare pe varză. Restul le-am luat pe aceste plante ofilite.

Deci, pentru câteva zile, momesc. Am dispersat astfel salata verde și escarolele care au crescut până la semințe (am păstrat un picior pentru semințele mele). Am ridicat laptele în cauză unde am găsit câteva ...

avantaj:

a) în timp ce termin filmul sau spectacolul, melcii fac foarte puține daune ...

b) Știu unde să le caut!

6) Pentru cei care au spațiu, cel mai ușor este de fapt să creezi un spațiu de acces cu rațe sau găini, într-o incintă, pe tot parcursul anului n. Fără melci care să supraviețuiască. Fără așezare. În anul următor răspândiți planta de fân sau scroafați în ea și voila! Dacă este posibil, păstrați un coridor sanitar, pentru a evita o intruziune din pajiștile vecine. Aflați despre Germania de Est, știau cum să o facă!

În caz contrar, un pasaj de rațe la căderea nopții, împingându-le puțin în fund, astfel încât să nu tragă prea mult pentru că le place și puțină salată cu fripturile lor, este evident eficient!

7) Ridicarea răsadurilor în ghivece, lăsându-le să crească bine, limitează daunele, timpul de prindere a vinovaților. Adesea una sau două frunze exterioare sunt zimțate, dar inima este păstrată. Planta se reface. Deci, mai presus de toate, nu vă grăbiți cu feluri de mâncare rikiki !!! Nu câștigăm nimic. Dar putem pierde foarte mult! Un Potager du Laesseux nu este pentru persoanele grăbite!

8) Meditează asupra conceptului de plante martirice. Am folosit „resturi” de plante de salată (batavias), pentru a „curăța” o zonă în care voi semăna morcovi în câteva zile. Nu vor mai rămâne prea multe! Nici melci. Nici salate !!!! Ce costă, o terină, o pungă cu semințe la Lidl și un transplant (degeaba)!
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Slug




de Did67 » 23/05/18, 15:23

@olaf

Arăți de parcă ai adolescenți mari cu melci de tigru. Care are, de asemenea, tendințe carnivore în conformitate cu literatura de specialitate.

Cu toate acestea, am făcut unele cercetări. Nu am găsit elemente serioase care să precizeze regimul acestor vite. Dacă toată lumea este de acord că își poate mânca congenerii sau cadavrele congenerilor, se specifică, de asemenea, că pot mânca și plante.

Un lucru este să mănânci un congener care îți ocupă teritoriul sau un cadavru. Un altul este să mănânci DOAR asta. Pentru că dacă împreună, îți termină legumele mai întâi și se luptă doar cu ultima salată, este posibil să nu fie soluția asta !!!

Textele pe care le găsim pe anumite site-uri și care le prezintă ca o soluție pentru limaci mă lasă, în această etapă, sceptic!

Poate puteți observa acest lucru mai atent ????
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046

Re: Slug




de Christophe » 23/05/18, 15:34

Did67 a scris:Care are, de asemenea, tendințe carnivore în conformitate cu literatura de specialitate.

Cu toate acestea, am făcut unele cercetări. Nu am găsit elemente serioase care să precizeze regimul acestor vite. Dacă toată lumea este de acord că își poate mânca congenerii sau cadavrele congenerilor, se specifică, de asemenea, că pot mânca și plante.

(...)


Confirm!

Am văzut deja, cu o oarecare uimire și dezgust, melcii portocalii își mănâncă congenerii pe care tocmai îi zdrobisem cu câteva minute înainte ...

Deci carnivor, scavenger și canibali! :şoc:

Pe de altă parte, nu am văzut niciodată melci care mănâncă vii între ei ... și nu am examinat dacă au mâncat doar conținutul „stomacului” congenerilor lor sau, de asemenea, din carne ... Testele ar fi ușor de reprodus!
0 x
monidura
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 23/05/18, 16:09

Re: Slug




de monidura » 23/05/18, 16:44

Despre melci, am observat că, atunci când mi-am plantat dovleceii, dacă aș răspândi compost în jurul piciorului într-un cerc de aproximativ 10cm în diametru, melcii erau mult mai puțin atrași. Iar pentru salatele transplantate, am păstrat sticlele de 5 sau 8 l de apă pe care le-am consumat (cu ocazia), din care am tăiat fundul și le protejez momentan acoperindu-le, timpul că devin puțin mai mari și după mai multe probleme.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Slug




de Did67 » 23/05/18, 17:29

De îndată ce salatele sunt puțin mai mari și încep să se îndrepte, există întotdeauna 2 sau 3 melci sub / în ultimele frunze în contact cu solul, cele care se găsesc uneori în chiuvetă și se mulțumesc cu aceste frunze deteriorate, ofilite, uneori la începutul descompunerii ... Uneori, alunecă și fac puțină dantelă: este semnătura unei legume „mai mult decât organică”!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Slug




de Did67 » 23/05/18, 17:31

Christophe a scris:
Pe de altă parte, nu am văzut niciodată melci care mănâncă vii între ei ... și nu am examinat dacă au mâncat doar conținutul „stomacului” congenerilor lor sau, de asemenea, din carne ... Testele ar fi ușor de reprodus!


Ce mă interesează este să știu „cât” sunt canibali sau carnivori! Dacă sunt ocazional, când o fac și în restul timpului, să zicem 90%, sunt după legumele noastre, nu-mi pasă dacă sunt ocazional carnivori sau chiar canibali! Va fi vorba de controlul lor, ca și ceilalți ...
0 x

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 545