Pisicile auxiliare din agricultura ecologică

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Pisicile auxiliare din agricultura ecologică




de Adrien (ex-nico239) » 01/12/17, 10:48

Jurul promițător a scuipat că nu eu am scris articolul Imagine

Și să fiu sincer, nu credeam că experiențele noastre descrise aici la mai multe subiecte vor găsi un ecou „industrializant” ...


Acest grădinar de piață și-a salvat agricultura ecologică datorită ... pisicilor!

https://dailygeekshow.com/chats-maraicher-nuisibles/

http://www.lefigaro.fr/conso/2017/11/27 ... er-bio.php

http://www.lunion.fr/57985/article/2017 ... ns-l-aisne

https://www.franceinter.fr/emissions/l- ... embre-2017

https://positivr.fr/maraicher-bio-chat-rongeur/

https://www.demotivateur.fr/article/pou ... hats-11929
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: pisici auxiliare din agricultura ecologică




de Did67 » 01/12/17, 11:21

„Rozătoarele”, fără precizie, fără probleme, vreau să cred ...

Am câteva pisici fără stăpân în zonă (cred că sunt pisici abandonate din cartier, un vecin care le-a avut și care nu este acolo des, cred că asta a făcut ca cuiburile să devină din nou sălbatice. ..), pe care uneori îl văd furtiv: nu are un impact semnificativ asupra populației mele de șobolan. Foarte exact, ar trebui să spun că acest lucru nu mă împiedică să am pagube uneori considerabile. Poate fără aceste pisici, aș avea mai multe!

Notă, „organic” nu înseamnă fără prelucrare, dimpotrivă uneori. Solurile sunt uneori lucrate mult mai mult decât convențional. Pentru șobolanii aluniți, prelucrarea regulată este un factor de descurajare; le distruge în mod regulat galeriile, pe care rareori le părăsesc ...

[PS: Uimitor zâmbetul pe care îl face imediat! Ce să ne mirăm de sistemul media care ar trebui să ne informeze ...]
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88

Re: pisici auxiliare din agricultura ecologică




de Gaston » 01/12/17, 11:32

Did67 a scris:[PS: Uimitor zâmbetul pe care îl face imediat! Ce să ne mirăm de sistemul media care ar trebui să ne informeze ...]
Pe Internet, cuvântul Chat este magic, garantează o audiență maximă indiferent de subiect : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: pisici auxiliare din agricultura ecologică




de Adrien (ex-nico239) » 01/12/17, 11:38

Did67 a scris:[PS: Uimitor zâmbetul pe care îl face imediat! Ce să ne mirăm de sistemul media care ar trebui să ne informeze ...]


Imagine acum nu mai sunt informațiile care contează, ci numărul de clicuri, la limită o tragere captivantă și 3 linii devin baza: principalul lucru este că, din curiozitate, ai făcut clic ...

Pentru a reveni la fund.

Nu este suficient ca pisicile sălbatice să atârne mai mult sau mai puțin.

Pisica sălbatică ca orice altă sălbăticie este mai slabă, merge acolo unde poate mânca în timp ce obosește cât mai puțin ...

În acest caz, dacă găsește mai ușor mâncarea câțiva km, va merge acolo și va abandona câmpul dvs. plin de rozătoare pe care va trebui să le vâneze în timp ce va trebui să vă faceți griji pentru prezența dvs. în zonă.

Am lucrat ani de zile la o asociație având grijă de pisici sălbatice.

Se așează ușor trăind toate în aceleași colibe ... în mijlocul pădurii, cu condiția ca vasul să fie umplut aproape regulat.

Pisica sălbatică, deși foarte aprigă, de asemenea, iubește confortul, motiv pentru care, dacă îi faci o cabină mobilată cu pături vechi, fân, scaune rupte ... biberoane, un pic ca un pui de găină, va veni acolo cu bucurie.

Dacă, în plus, îl furnizați cu moderație, astfel încât trebuie să vâneze pentru a-și completa dieta, atunci va rămâne pe complotul dvs. și nu va mai merge sau nu mai la memoria care o furnizează din când în când.

Așa că faceți o colibă ​​de pisici într-un colț al grădinii dvs. și, după părerea mea, veți avea forță de muncă ieftină, de care nu vă veți atașa în mod special și care vă va permite să mergeți în vacanță în timpul liber ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: pisici auxiliare din agricultura ecologică




de Adrien (ex-nico239) » 01/12/17, 11:40

Gaston scria:
Did67 a scris:[PS: Uimitor zâmbetul pe care îl face imediat! Ce să ne mirăm de sistemul media care ar trebui să ne informeze ...]
Pe Internet, cuvântul Chat este magic, garantează o audiență maximă indiferent de subiect : Mrgreen:


Imagine ceea ce nu împiedică fundalul subiectului să fie pozitiv Imagine
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: pisici auxiliare din agricultura ecologică




de Did67 » 01/12/17, 12:51

nico239 a scris:Imagine acum nu mai sunt informațiile care contează, ci numărul de clicuri, la limită o tragere captivantă și 3 linii devin baza: principalul lucru este că, din curiozitate, ai făcut clic ...

Pentru a reveni la fund.

Nu este suficient ca pisicile sălbatice să atârne mai mult sau mai puțin.

Pisica sălbatică ca orice altă sălbăticie este mai slabă, merge acolo unde poate mânca în timp ce obosește cât mai puțin ...

În acest caz, dacă găsește mai ușor mâncarea câțiva km, va merge acolo și va abandona câmpul dvs. plin de rozătoare pe care va trebui să le vâneze în timp ce va trebui să vă faceți griji pentru prezența dvs. în zonă.

Am lucrat ani de zile la o asociație având grijă de pisici sălbatice.

Se așează ușor trăind toate în aceleași colibe ... în mijlocul pădurii, cu condiția ca vasul să fie umplut aproape regulat.

Pisica sălbatică, deși foarte aprigă, de asemenea, iubește confortul, motiv pentru care, dacă îi faci o cabină mobilată cu pături vechi, fân, scaune rupte ... biberoane, un pic ca un pui de găină, va veni acolo cu bucurie.

Dacă, în plus, îl furnizați cu moderație, astfel încât trebuie să vâneze pentru a-și completa dieta, atunci va rămâne pe complotul dvs. și nu va mai merge sau nu mai la memoria care o furnizează din când în când.

Așa că faceți o colibă ​​de pisici într-un colț al grădinii dvs. și, după părerea mea, veți avea forță de muncă ieftină, de care nu vă veți atașa în mod special și care vă va permite să mergeți în vacanță în timpul liber ...


Cred că acestea sunt din nou sălbatice! Nu le hrănesc. Și nu cred că sunt hrăniți în cartier. Chiar dacă într-adevăr, când îi văd furtiv, se plimbă prin casă, uneori!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Lolounette
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 257
Înregistrare: 29/06/17, 12:17
Locul de amplasare: Puy-de-Dome, 350m al.
x 77

Re: pisici auxiliare din agricultura ecologică




de Lolounette » 01/12/17, 13:42

Muzeul de istorie naturală și LPO desfășoară cercetări cu privire la impactul pisicii domestice asupra biodiversității, invit proprietarii de pisici interesați să se aboneze la acest sondaj participativ aici : Wink:

acest studiu rezultă din altul care a avut loc în urmă cu 25 de ani în Anglia și ale cărui rezultate asupra populației de păsări au fost destul de alarmante (vezi aici pentru cei care stăpânesc engleza)


Șoarecii, maimuțele, șuvițele, șopârlele și alte păsări sunt mari consumatori de insecte, deci sunt utile și pentru grădinar. Studiul englez a fost alarmat în special de explozia populației feline și a invitat proprietarii de pisici să le doteze cu un clopot ...

Ador pisicile și departe de mine dorința de a crea o controversă: aștept rezultatele studiului pentru a ști exact ce este, așa că nu ezitați să vă înregistrați ...


Ceea ce privește șobolanii aluniți cel mai mare prădător natural al acestora este vulpea, care din păcate este exterminată aproape peste tot, deoarece este clasificată ca dăunătoare : Evil: În Puy-de-Dôme, de exemplu, o campanie de exterminare a șobolanului aluniță este în desfășurare cu costuri mari și în paralel, bătăile cu vulpile continuă. Logica neobosita!
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88

Re: pisici auxiliare din agricultura ecologică




de Gaston » 01/12/17, 15:21

Lolounette a scris:Ceea ce privește șobolanii aluniți cel mai mare prădător natural al acestora este vulpea, care din păcate este exterminată aproape peste tot, deoarece este clasificată ca dăunătoare : Evil: În Puy-de-Dôme, de exemplu, o campanie de exterminare a șobolanului aluniță este în desfășurare cu costuri mari și în paralel, bătăile cu vulpile continuă. Logica neobosita!
Vulpea este, de asemenea, unul dintre principalii prădători ai pisicii ... nimic nu este simplu : Roll:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79356
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11059

Re: pisici auxiliare din agricultura ecologică




de Christophe » 01/12/17, 15:24

Din acest motiv, Belgia (sau că Wallonia nu știu?) Este TOATE FALS, forțând sterilizarea sistematică a tuturor pisicilor ...

De zile întregi mă întreb în ce lume trăiesc politicienii ... :şoc:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: pisici auxiliare din agricultura ecologică




de Adrien (ex-nico239) » 01/12/17, 18:48

Did67 a scris:
nico239 a scris:Imagine acum nu mai sunt informațiile care contează, ci numărul de clicuri, la limită o tragere captivantă și 3 linii devin baza: principalul lucru este că, din curiozitate, ai făcut clic ...

Pentru a reveni la fund.

Nu este suficient ca pisicile sălbatice să atârne mai mult sau mai puțin.

Pisica sălbatică ca orice altă sălbăticie este mai slabă, merge acolo unde poate mânca în timp ce obosește cât mai puțin ...

În acest caz, dacă găsește mai ușor mâncarea câțiva km, va merge acolo și va abandona câmpul dvs. plin de rozătoare pe care va trebui să le vâneze în timp ce va trebui să vă faceți griji pentru prezența dvs. în zonă.

Am lucrat ani de zile la o asociație având grijă de pisici sălbatice.

Se așează ușor trăind toate în aceleași colibe ... în mijlocul pădurii, cu condiția ca vasul să fie umplut aproape regulat.

Pisica sălbatică, deși foarte aprigă, de asemenea, iubește confortul, motiv pentru care, dacă îi faci o cabină mobilată cu pături vechi, fân, scaune rupte ... biberoane, un pic ca un pui de găină, va veni acolo cu bucurie.

Dacă, în plus, îl furnizați cu moderație, astfel încât trebuie să vâneze pentru a-și completa dieta, atunci va rămâne pe complotul dvs. și nu va mai merge sau nu mai la memoria care o furnizează din când în când.

Așa că faceți o colibă ​​de pisici într-un colț al grădinii dvs. și, după părerea mea, veți avea forță de muncă ieftină, de care nu vă veți atașa în mod special și care vă va permite să mergeți în vacanță în timpul liber ...


Cred că acestea sunt din nou sălbatice! Nu le hrănesc. Și nu cred că sunt hrăniți în cartier. Chiar dacă într-adevăr, când îi văd furtiv, se plimbă prin casă, uneori!


Ideea este că funcționează „pentru tine” ... Imagine

De aici, mica organizație propusă ...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 358