Lazy grădină pe care o vom din când în când.

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Gradina lenesa pe care o avem din cand in cand.




de Did67 » 18/06/18, 19:00

Este complex. Ne lipsește unul dintre „instrumentele” majore în această abordare: rolă Faca. Este o rolă cu lame metalice; rola zdrobește „recolta” la locul său în partea din față a tractorului; aripioarele sale „rup” tulpinile; brusc, plantele crucifere - muștar, camelina - sunt cu siguranță puse jos!

http://www.gregoireagri.com/Travail-du- ... s-vegetaux


Există mai multe lucruri, în spatele tractorului, decât să cuplați o „bandă de prelucrare” (o mașină care „deschide” o brazdă, așează semințele în ea și o închide ...).

https://www.google.com/search?q=strip+t ... CPodHoIbZM:

Manfred Wenz folosește o „ecodină”: http://www.ecodyn.fr/

Deci, când vor rula Faca pe o roabă și ecodinul pe un timon ???
0 x
olivier75
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 764
Înregistrare: 20/11/16, 18:23
Locul de amplasare: zori, șampanie.
x 155

Re: Gradina lenesa pe care o avem din cand in cand.




de olivier75 » 18/06/18, 19:15

Didier,
Am unul pentru grădinar în construcție! Probabil terminat în acest weekend.
O talpă de oțel fiară cu 3 "lame" pe picior. Acolo testul este destul de rustic ....
Mă întreb cât durează o plantă proaspătă, cum ar fi phacelia, lapte sau urzici la baza plantelor pentru a fi asimilată, știind că dispar vizual în mai puțin de 10 zile.
Dar în grădinărit soluțiile de distrugere sunt mai numeroase. Mă rup (deocamdată mai ușor decât tăierea, dar va fi mai bine, regresul este ușor de gestionat) ca creștere a plantelor mele sau chiar înainte de semi, așa că solul este fin lucrat cu efort mic. M-am pus din nou deasupra liniei semi și a dispărut rapid.

Măslin
0 x
olivier75
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 764
Înregistrare: 20/11/16, 18:23
Locul de amplasare: zori, șampanie.
x 155

Re: Gradina lenesa pe care o avem din cand in cand.




de olivier75 » 19/06/18, 16:37

bonjour,

Testul pentru pantofi faca s-a încheiat, testele semi-acoperite cu Phacelie și muștar data viitoare. Voi face o urmărire foto.

Măslin
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Gradina lenesa pe care o avem din cand in cand.




de Did67 » 19/06/18, 16:56

Facem PASI MARI !!!!
0 x
olivier75
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 764
Înregistrare: 20/11/16, 18:23
Locul de amplasare: zori, șampanie.
x 155

Re: Gradina lenesa pe care o avem din cand in cand.




de olivier75 » 19/06/18, 18:47

Oh nu!
Pași foarte mici (pentru bărbat).
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Gradina lenesa pe care o avem din cand in cand.




de Did67 » 19/06/18, 18:52

Am vorbit pentru omenire !!! Evident, un mare pas atunci !!!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
a fi hafen
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1202
Înregistrare: 20/05/18, 23:11
Locul de amplasare: Gironde
x 97

Re: Gradina lenesa pe care o avem din cand in cand.




de a fi hafen » 21/06/18, 18:46

olivier75 a scris:Iată restul fotografiilor, 16 iunie.
Ah, da, într-adevăr, nu arată prost tehnica ta, în orice caz pentru grădina ta de legume este pe drumul cel bun.
În comparație cu melci, acesta ar putea fi, prin urmare, „răsadurile martirice” de muștar care ar fi reușit să vă protejeze răsadurile de cartofi, mazăre și porumb ... Este deosebit de izbitor pentru cartofi (pentru mazăre, nu știu) nu dacă este general, dar acasă oricum au abandonat aceste răsaduri). Efectul atrăgător al muștarului ar fi putut continua să devieze dăunătorii varzelor, fasolea (și morcovii?) ...

Este adevărat că, pe de altă parte, creează o problemă la nivelul apei pentru a lăsa aceste gunoi de grajd verde să crească atât de târziu, dacă vrei să cultivi deasupra chiar în spate. Și din nou constat că plantele dvs. de muștar au rămas destul de scăzute ... poate un efect al fotografiei sau al calității solului ..? În grădina mea de legume: pe alocuri a rămas la 80cm, dar restul a urcat până la 2m.
Poate crește gunoiul verde cu o pătură de fân pentru a preveni cel puțin evaporarea? Pe o zonă mare ca a ta, cu semănat prin difuzare, pare dificil, dar în linie ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
a fi hafen
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1202
Înregistrare: 20/05/18, 23:11
Locul de amplasare: Gironde
x 97

Re: Gradina lenesa pe care o avem din cand in cand.




de a fi hafen » 21/06/18, 18:50

olivier75 a scris:Testul pentru pantofi faca s-a încheiat
:şoc: Această propoziție este destul de uluitoare !! Mi-a luat timp și mai multe corecții să accept să înțeleg !!! Fotografii puternice, cel mai bun ar fi chiar și videoclipul demonstrativ!
0 x
olivier75
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 764
Înregistrare: 20/11/16, 18:23
Locul de amplasare: zori, șampanie.
x 155

Re: Gradina lenesa pe care o avem din cand in cand.




de olivier75 » 21/06/18, 20:18

Să fii capricios.

Pentru efectele asupra melcilor, nu există nicio comparație care să fie egală în fiecare punct, așa că păstrez doar protecția varzelor și a dovlecilor, acasă mereu puternic atacată. Aș face însămânțare mai sistematică pentru a „valida” sau nu, efectele, printre altele, pe ridiche și nap.
Pentru biomasa de muștar, există mai multe cauze.
Am recuperat această grădină, solul este mort. Fără viermi, sol argilos cu puțină argilă, cu siguranță reactiv la Npk și udare, dar nu fertil așa cum este. Am observat, dar încă o dată nu este valabil, că există aproximativ 20 cm mai mult (60cm) pe muștar care a primit mulci ușor (1cm) (iarbă tânără, mărăcină și urzică), și 2 pete mult mai viguroase unde a fost depus vechiul compost.
Semiul este, de asemenea, foarte strâns, o plantă la fiecare cm în anumite locuri.
Pe scurt, există în sfârșit puțin fân în jurul dovlecilor, dar este foarte departe de a fi O grădină de legume pentru leneși, mi-e și frică de această săptămână de vreme bună și de consecințele asupra răsadurilor de fasole, vara încrucișează ridichi albe și transplant de roșii colectate din livada amenajată sâmbăta trecută ...
Din fericire am găsit un lot frumos de fân vechi în pachete mici pentru a fânui între rânduri și pentru a salva vara.
Mă aștept ca câțiva ani să găsesc un sol viu.
Pentru pantofii faca este de asemenea necesar să se verifice eficiența. Adică pentru mine semi acoperite în scânduri (50cm) și fân pe alei.
Olivier.
0 x
olivier75
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 764
Înregistrare: 20/11/16, 18:23
Locul de amplasare: zori, șampanie.
x 155

Re: Gradina lenesa pe care o avem din cand in cand.




de olivier75 » 28/06/18, 01:22

575AA3C6-F377-47EB-B392-F7CA372241A7.jpeg
0186675D-6B49-43AA-AD22-E20C3DE05E79.jpeg
95296FA1-42F1-491D-8137-1E79863F5A49.jpeg

Testul pare suficient de concludent pentru a le reface corect.
Videoclipul nu merge ca atașament.
Olivier.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 391