Tip de sol?

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
44 d.Hr.
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 648
Înregistrare: 15/04/15, 15:32
Locul de amplasare: Acasă
x 232

Tip de sol?




de 44 d.Hr. » 22/08/18, 18:44

Salut tuturor,

Ei bine, bănuiesc că a face analize la distanță fără să știi multe despre sit (fără să-l vezi, să-l studiezi sau să-l atingi) este foarte dificil sau chiar periculos ... Și că ar fi probabil recomandabil să iei probe de sol pentru a le analiza .. dar tot încerc întrebarea mea ... : Roll:

în funcție de ceea ce vine în mod natural în domeniu, putem cunoaște natura acestuia?

Bine deja în preambul, trebuie să spun că acest teren este situat pe versanții Loarei (44), pe stâncă, prin urmare, cu o mulțime de pietre și diverse pietricele (silex, stâncă galbenă friabilă, stâncă mai tare ... gri, negru, o varietate drăguță ... etc ...).

Pentru a completa imaginea, acest teren a fost o podgorie veche (prin urmare pulverizând abundent erbicide și altele de ani de zile ... decenii) până în 2005 : Roll: ... Acest sol bine tratat (compactat, poluat și levigat) este brusc chiar mai sărac (presupun) decât un teren stâncos lăsat în urmă.

Pe scurt ... afirmând o listă a plantelor care vin (în mod natural și în număr) este posibil să aflați mai multe?

Mulțumesc mult.
0 x
Perseus
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 283
Înregistrare: 06/12/16, 11:11
x 73

Re: Tipul de sol?




de Perseus » 22/08/18, 21:18

bonjour,

Ei bine, tipul de plante prezente în mod natural pe un sol poate oferi informații despre sol și / sau starea acestuia. În cazul în care complotul este în frâu de câțiva ani, este cu atât mai bine în acest scop.
Coteaux de la Loire, rămâne relativ vast, poți fi puțin mai precis (municipiu? Sau altul).
Luați o pică, un târnăcop, vedeți solul: adâncimea înaintea rocii de bază, textura, fotografiile ...

În general, sectorul este poziționat în mare parte pe un masiv numit complexul Champtoceaux. Complex este exact, dar găsim mici șisturi, roci ortogneise destul de acide și metagabri și amfiboliți rezultând mai degrabă dintr-un metamorfism al rocilor de bază.
Marea majoritate a podgoriilor (care în AOC) se află pe versanții și începutul versanților înainte de podiș. Sunt prin definiție soluri sărace și aspre (altfel nu ar fi clasificate AOC în acest sector). În funcție de situație, găsim 20 până la 60 cm de soluri de tip argiloase nisipoase, nisipoase, deseori bogate în pietricele înaintea unei roci de bază mai des arenizate sau fracturate decât degradate în argilă.
Bogăția acestor soluri în pietricele și elemente grosiere nu le face atât de sensibile la așezare. Deci, „zonele vegetale bune” sunt amplasate la baza pârtiilor de lângă râuri, talwegs (de exemplu, toate grădinile de piață din apropierea Loirei) sau pe platouri. Dar generalizez destul de mult.

Dacă solul dvs. nu a fost cultivat din 2005, a avut mult timp să se regenereze, este pozitiv. Este foarte probabil să fie destul de sărac, mai ales în materie organică. Dar acesta va fi un moment bun pentru a răspândi fânul (a se vedea firul dedicat în acest sens forum) și / sau să semene niște „îngrășăminte verzi” în așteptarea primăverii viitoare.
Ține-ne inimile

Pentru a răspunde la întrebarea dvs., trebuie să încercați să enumerați cele mai frecvente plante sau chiar să vă dați o idee despre frecvența lor (procentual), de exemplu, luând măsurători pe un contor liniar.

@+
0 x
44 d.Hr.
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 648
Înregistrare: 15/04/15, 15:32
Locul de amplasare: Acasă
x 232

Re: Tipul de sol?




de 44 d.Hr. » 22/08/18, 21:51

Buna seara perseu,

Deci, cum spui lucrurile fără să pară ditiramic ... Răspunsul tău este prost!

Chiar nu mă așteptam la a mia. Vă mulțumesc foarte mult pentru răspunsul dvs. deja foarte informativ. Știu mai multe despre regiunea mea (unde m-am născut) într-un mesaj decât în ​​aproape 45 de ani ...

Nu ești de aici?!?

Orașul meu: divatte sur Loire (ex: capela de jos)

Plantele care vin spontan și în număr, apoi defecte:

-robinia
-Mătură
- bindweed
- pescaj alb
- trifoi alb și violet
-păpădie
-morcov salbatic
-plan
-digital
-fugi
...

Ei bine, unora le place nuanța mai mult decât altele ...
0 x
Perseus
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 283
Înregistrare: 06/12/16, 11:11
x 73

Re: Tipul de sol?




de Perseus » 22/08/18, 22:48

bonjour,


AD 44 a scris:Buna seara perseu,

Nu ești de aici?!?


De la 44? Da de câțiva ani :D
Orașul meu: divatte sur Loire (ex: capela de jos)


Ha ok, mai spre sud decât mi-am imaginat, dar orașul este în principal pe șisturi de mica cu vene puțin mai amestecate în sud, cred. Dar hei, nu sunt geolog.
Este adesea puțin mai puțin marcată din punct de vedere topografic și pedologic decât „inima” versanților Loarei, poate fi mai puțin pietroasă. Îmi imaginez că vița de vie abandonată din 2005 nu a fost probabil partea de sus a zonei viticole. Contrar a ceea ce am spus, așezarea este, prin urmare, mai ușor de conceput decât pe dealurile marcate de pe partea Varennei, Le Cellier și altele. Pentru a testa dacă este ambalat așa ...

Plantele care vin spontan și în număr, apoi defecte:

-robinia
-Mătură
- bindweed
- pescaj alb
- trifoi alb și violet
-păpădie
-morcov salbatic
-plan
-digital
-fugi
...
Ei bine, unora le place nuanța mai mult decât altele ...


Mătura, care ar trebui identificată, precum și pătlagina :)
Dar seria este, în cele din urmă, destul de tipică pentru solurile de landuri care "redirecționează" foarte ușor spre pădure. Dincolo de asta, nu voi trage sus. Din obișnuință (ceea ce nu este întotdeauna un lucru bun) aș spune că este probabil că acest lucru este destul de scăzut în MO și că MO este puțin blocat și arhaic.
Dar hei, niciun motiv pentru care nu poți face ceva din acest tip de teren. :)
0 x
44 d.Hr.
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 648
Înregistrare: 15/04/15, 15:32
Locul de amplasare: Acasă
x 232

Re: Tipul de sol?




de 44 d.Hr. » 22/08/18, 23:10

vă mulțumesc foarte mult pentru aceste detalii și pentru timpul acordat cererii mele.

Într-adevăr, am maximum aproximativ treizeci de cm de pământ foarte pietros înaintea stâncii ... și acolo este foarte greu și sport să sapi ... imediat ce vine să vrei să pui un copac acolo (sau un arbust ) este mini 1h-1h30 pentru a face o gaură ...

Deci, cu această piatră și fracturile care o însoțesc, se poate scurge foarte greu și rapid și nu este ușor să aduci apă la plantațiile tinere. La aceasta se adaugă panta terenului (în medie 12%) ... care nu simplifică lucrurile : Lol:

Și da, chiar dacă terenul în care mă aflu a fost rupt la începutul anului 2000, cel de alături care nu mai este exploatat (unde lăcustele cresc viguros) este totuși încă clasificat AOC.

Voi încerca să fac ceva în acest sens, ajutându-mă cu informațiile tale prețioase.

mulțumesc
0 x
Perseus
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 283
Înregistrare: 06/12/16, 11:11
x 73

Re: Tipul de sol?




de Perseus » 23/08/18, 08:38

bonjour,

AD 44 a scris:vă mulțumesc foarte mult pentru aceste detalii și pentru timpul acordat cererii mele.

Într-adevăr, am maximum aproximativ treizeci de cm de pământ foarte pietros înaintea stâncii ... și acolo este foarte greu și sport să sapi ... imediat ce vine să vrei să pui un copac acolo (sau un arbust ) este mini 1h-1h30 pentru a face o gaură ...

Deci, cu această piatră și fracturile care o însoțesc, se poate scurge foarte greu și rapid și nu este ușor să aduci apă la plantațiile tinere. La aceasta se adaugă panta terenului (în medie 12%) ... care nu simplifică lucrurile : Lol:

Și da, chiar dacă terenul în care mă aflu a fost rupt la începutul anului 2000, cel de alături care nu mai este exploatat (unde lăcustele cresc viguros) este totuși încă clasificat AOC.

Voi încerca să fac ceva în acest sens, ajutându-mă cu informațiile tale prețioase.

mulțumesc


Da, podgoriile locale au, prin definiție, o rezervă utilă redusă. Este posibil să nu fie locul unde veți recolta formidabile culturi de anghinare sau țelină anul viitor. :)
Cu toate acestea, nu pentru că este pietros la 30 cm, este necesar să fie ambalat. Vița de vie trece acolo, dacă ar avea doar 30cm de explorat, nu ar mai ține.
Dar firul Did67 aduce o mulțime de elemente pentru a vă ajuta.
0 x
44 d.Hr.
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 648
Înregistrare: 15/04/15, 15:32
Locul de amplasare: Acasă
x 232

Re: Tipul de sol?




de 44 d.Hr. » 23/08/18, 09:01

Voi privi într-adevăr tehnica did67.

Știu foarte bine că nu este recomandat să întoarceți pământul (și că va face, fără îndoială, o săritură), dar m-am lansat în dezbrăcarea unei mici colete ... bine doar pe 25 sau 30 cm adâncime și din nou de înlăturând doar cele mai mari pietre (ar fi iluzoriu să înlăturăm totul). Fac asta cu un târnăcop și, de îndată ce ajung la 25-30cm, oricât am lovi, mă opresc ...

Scoat cam o roabă plină la fiecare 3m2.

Apoi voi amesteca niște compost în el, apoi voi mulci și voi pleca așa până în primăvara viitoare ... Și voi vedea cum se dovedește.

Aceasta va fi singura dată când voi lucra pământul așa ... Nu am nicio intenție să arăt periodic.

Dar mi se pare necesar să-l parcurg la început, pentru că acolo, pentru moment, cu acest pietriș, este imposibil să introduci o dibble.
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Tipul de sol?




de Ahmed » 23/08/18, 12:21

Pe cine ar putea să sară asta? Mai întâi trebuie să vă adaptați la condițiile reale și să nu aplicați în mod stupid rețete universale ... Este o condiție esențială pentru a crea condițiile ulterioare pentru o bună funcționare a grădinii dvs.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
44 d.Hr.
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 648
Înregistrare: 15/04/15, 15:32
Locul de amplasare: Acasă
x 232

Re: Tipul de sol?




de 44 d.Hr. » 23/08/18, 13:33

Mulțumesc pentru răspunsul tău Ahmed,

Adică am citit deseori (ca să nu spun peste tot) că trebuie să încetăm să mai răsucim podelele, ceea ce aud bine ... Totuși, acasă nu prea văd cum să încep prin a rezista cu atâtea pietre. pamantul.

După aceea, îmi poți spune:

"Ei bine, nu aveți o grădină de legume și atât. Deci, lăsați-l în pace în acest sol (deja a văzut destule așa) și lăsați ceea ce vine în mod natural să crească acolo. Există alte locuri de pe planetă care fac găzduire de hrană. culturi "
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Tipul de sol?




de Moindreffor » 23/08/18, 13:40

AD 44 a scris:Mulțumesc pentru răspunsul tău Ahmed,

Adică am citit deseori (ca să nu spun peste tot) că trebuie să încetăm să mai răsucim podelele, ceea ce aud bine ... Totuși, acasă nu prea văd cum să încep prin a rezista cu atâtea pietre. pamantul.

După aceea, îmi poți spune:

"Ei bine, nu aveți o grădină de legume și atât. Deci, lăsați-l în pace în acest sol (deja a văzut destule așa) și lăsați ceea ce vine în mod natural să crească acolo. Există alte locuri de pe planetă care fac găzduire de hrană. culturi "

Ei bine, dacă îți spunem asta, spune-ți că trebuie să lăsăm și idioții să se exprime fără a-i supăra prea mult și să facă ce vrei acasă
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 418