Totul despre cartofi pentru 2021

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Biobomb
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 681
Înregistrare: 02/10/20, 21:13
x 141

Totul despre cartofi pentru 2021




de Biobomb » 27/01/21, 10:42

Sezonul 2021 va începe în curând. Ce soiuri veți comanda? Veți testa vreo știre? Ce cantități? Tuberculi pre-germinați sau nu? Ai găsit o varietate universală? Vei folosi acasă tuberculi pe care i-ai recoltat în 2020? Soiul tău preferat pentru cartofi prăjiți?

Solul tău: cum îl pregătești? Distanțele și adâncimea plantelor? Data plantării? Fără ridicare sau mai multe? Udare, dacă este val de căldură sau nu? Etc ...
1 x
Rajqawee
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1322
Înregistrare: 27/02/20, 09:21
Locul de amplasare: occitană
x 577

Re: Totul despre cartofi pentru 2021




de Rajqawee » 27/01/21, 11:21

Mirosim pasiunea cartofului :D

În Corsica aș putea încerca 3 rotații pe an (dar anul acesta aș fi pierdut! A înghețat de mai multe ori la Ajaccio și, prin urmare, rotația mea de toamnă + iarnă ar fi izbucnit).

Am folosit în special cultura PDT pentru a începe noile parcele, pentru că le vom aduce cantități importante de OM și, în plus, vom „rupe” solul la recoltare, prin urmare, remixând OM-ul la sol, probabil. „Protocolul” meu era acesta:

-Când recoltez, transplant direct PDT-urile foarte mici în următorul complot (deci nu trebuie să le curăț pe cele mici), precum și PDT-urile care au încolțit, dacă am vreunul în acel moment. Nu transpir soiurile, am plantat ceea ce am cumpărat să mănânc care a încolțit.
-Fac o mică gaură în pământ și plasez PDT-ul meu germinat acolo sau nu (dar ca o gaură de 5 cm, nu mai mult)
-Apă dacă este necesar (de exemplu pentru o a doua rotație pe care am începe-o în august)
-distanțarea este „da cam așa” (4/5 PDT pe m²)
- acoperim cu diverse MO-uri, ceea ce avem la îndemână
-Ud foarte puțin când frunzele cresc, destul de mult mai mult în faza de creștere (și brusc în Corsica, cultura este mai relevantă, consider, din august până în noiembrie SAU într-o încercare din ianuarie-iunie, pentru că altfel ai a udă mult vara când nu plouă)
-M-am îmbrăcat cu un strat de MO când picioarele ies cu 20cm
-După 5/6 luni, când se usucă, recoltez (între 20 și 30 kg pe m² peste 3 rotații). Majoritatea tuberculilor se dezvoltă în stratul MO + pe primii 20 cm ai solului

Aici ! Plantarea, acoperirea și recoltarea funcționează excelent cu copiii, deoarece nu trebuie să fii prea minuțios și, în cele din urmă, este o vânătoare de cumpărători.

Pentru a vorbi din nou despre calendar, tind să prefer cu adevărat să aleg o perioadă în care nu pot face nimic. Inclusiv nu udați! Acest lucru trebuie să fie destul de fezabil în multe regiuni, acceptând să aibă PDT-uri mai târziu. De obicei, o plantație în august într-o zonă în care încep furtuni, cred că poate merge destul de bine dacă frigul nu începe prea devreme.
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Totul despre cartofi pentru 2021




de Did67 » 27/01/21, 12:07

Nu mi-am definit încă strategia.

Am o mulțime de „plante” curate, dintre care unele din păcate au deja viruși - așa că urmăresc cu atenție acest lucru. Un videoclip în curând, așa că nu le pot arunca !!!

Două puncte la care nu acordăm suficientă atenție, după părerea mea:

a) tocmai, această problemă a virozei în reutilizarea / schimbul de plante

Se pare că uneori soiurile sunt suficient de „stabile” încât să poată fi semănate. Așadar, recoltarea semințelor și verificarea stabilității este unul dintre lucrurile care mă intrigă. Cert este că virușii se transmit în general mult mai puțin prin semințe. Prin urmare, putem „regenera” soiurile.

Din păcate, destinate înmulțirii vegetative, soiurile nu sunt în mod normal „stabile”. Dar pe rețeaua germană, o YouTuber susține că a obținut plante aproape identice (și sănătoase!).

b) o caracteristică care este în general omisă și pentru care există totuși diferențe considerabile, este aptitudinea pentru conservare: unele soiuri sunt foarte latente (deci nu germinează înainte de aprilie / mai), altele sunt foarte puține și încep să încolțească in preajma Craciunului! A priori; nu există o legătură simplă între „precocitate” și „adormire”.

Unele descrieri „online” cu motoare de căutare, dau acest caracter ...

http://www.fiches.arvalis-infos.fr/fich ... variete=10
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2486
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 360

Re: Totul despre cartofi pentru 2021




de Forhorse » 27/01/21, 12:12

Plantez și cultiv într-un mod „tradițional” (răsturnat, crestat, ...) deoarece după câteva încercări de alte metode alternative (carton, așezarea plantelor pe pământ și acoperirea cu compost etc.) sincer nu am avut niciodată rezultate.
Plantez destul de târziu pentru regiunea în care locuiesc (adesea la sfârșitul lunii mai), pentru că altfel perioada de recoltare ajunge prea devreme și tuberculii nu se păstrează (adesea în decembrie sunt atât de germinați încât nu mai sunt comestibili)
brusc trebuie să ud suficient de repede pentru că aici de la mijlocul lunii iunie până la sfârșitul lunii septembrie este aproape secetă (cu excepția anilor putreziți sau este opusul)
dacă nu ud nu am nimic, sau altfel micro-tuberculi ...

Nivelul soiului îl văd cu ceea ce găsesc (și ce rămâne ...) în centrul de grădină de unde îmi cumpăr plantele. Și din moment ce nu pot să-mi amintesc de la an la an ceea ce am plantat, nu găsesc o varietate care să funcționeze în casa mea. : Roll:

Am încercat un an să replant restul recoltei din anul precedent, nu a funcționat prea mult, dar nu a fost un an grozav și asta a fost înainte să-mi dau seama că oricum nu aveam altă opțiune decât să ud regulat pentru a avea ceva. ..
Aș încerca din nou ocazional.

EDIT: Ah da și fapt ciudat, nu am reușit niciodată să am o plantă care să producă fructe pentru a încerca să adune semințe. Am florile, dar de multe ori avortează, iar când am câteva plante unde fructul începe să se formeze, nu ajunge niciodată la maturitate. Probabil că am ratat ceva, dar nu m-am uitat niciodată la el.
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Doris
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1410
Înregistrare: 15/11/19, 17:58
Locul de amplasare: Landes
x 359

Re: Totul despre cartofi pentru 2021




de Doris » 27/01/21, 12:23

Rajqawee a scris:-Ud foarte puțin când frunzele cresc, destul de mult mai mult în faza de creștere (și brusc în Corsica, cultura este mai relevantă, consider, din august până în noiembrie SAU într-o încercare din ianuarie-iunie, pentru că altfel ai a udă mult vara când nu plouă)

Cartofi ianuarie, i-ai udat foarte puțin? Al meu anul trecut a funcționat bine până în aprilie, după care a fost serios gura. Ulterior, datorită stratului gros de fân, nici nu a fost prea udat, dar ca o reamintire am udat cam la fiecare trei zile cu multă apă.
În caz contrar, august poate fi interesant, dar nu am făcut-o, deoarece cu plantele mele din ianuarie am avut consumul nostru anual, mai ales că am profitat de producția noastră încă de la început, recoltând în funcție de nevoile noastre, lăsând puțin piciorul în loc.
1 x
„Intrați doar cu inima, nu aduceți nimic din lume.
Și nu spuneți ce spun oamenii "
Edmond Rostand
Rajqawee
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1322
Înregistrare: 27/02/20, 09:21
Locul de amplasare: occitană
x 577

Re: Totul despre cartofi pentru 2021




de Rajqawee » 27/01/21, 12:52

Doris a scris:
Rajqawee a scris:-Ud foarte puțin când frunzele cresc, destul de mult mai mult în faza de creștere (și brusc în Corsica, cultura este mai relevantă, consider, din august până în noiembrie SAU într-o încercare din ianuarie-iunie, pentru că altfel ai a udă mult vara când nu plouă)

Cartofi ianuarie, i-ai udat foarte puțin? Al meu anul trecut a funcționat bine până în aprilie, după care a fost serios gura. Ulterior, datorită stratului gros de fân, nici nu a fost prea udat, dar ca o reamintire am udat cam la fiecare trei zile cu multă apă.
În caz contrar, august poate fi interesant, dar nu am făcut-o, deoarece cu plantele mele din ianuarie am avut consumul nostru anual, mai ales că am profitat de producția noastră încă de la început, recoltând în funcție de nevoile noastre, lăsând puțin piciorul la loc.


În ceea ce privește rotația ianuarie-iunie, în general nu am avut nevoie să ud, cu excepția poate o dată sau de două ori în mai / iunie, dar de obicei nu. În Corsica deseori plouă mult (dar nu multe zile! De aici și avantajul unui sol care stochează ...) primăvara. Dacă de obicei la sfârșitul lunii mai sunt ploi abundente, rezerva poate fi umplută până la mijlocul lunii iunie și, prin urmare, pentru rotația PDT nu este nevoie să udăm. De obicei, în aprilie, ETP nu a fost suficient pentru ca eu să am nevoie de apă (cu excepția poate așa cum am spus, o dată pe lună dacă sunt 3 săptămâni fără ploaie, dar nu se întâmplă dacă deseori).
Pentru rotația din august, interesul poate fi destul de simplu de a crește producția dacă aveți o suprafață mică, dar mai ales încă o dată să profitați de perioadele de ploaie pentru a evita udarea. Cu o varietate ceva mai rustică, care va crește, prin urmare, la temperaturi potențial deprimante din octombrie, cred că ar fi relevantă în multe locuri.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Doris
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1410
Înregistrare: 15/11/19, 17:58
Locul de amplasare: Landes
x 359

Re: Totul despre cartofi pentru 2021




de Doris » 27/01/21, 13:28

OK am ințeles. Da, și acasă aș putea face o rotație în august, funcționează bine aici, nu am făcut-o din motive explicate în postarea mea anterioară, de fapt prelungesc timpul de producție luând ceea ce am de la etapa cartofilor . Deci plantele mele au durat opt ​​luni și aș fi putut să merg și mai departe, udând mai mult, ceea ce nu am făcut, pentru că ne-am săturat.
Anul acesta cred că aș face la fel și pentru cele mai mari și poate fac câteva plante în august, pentru a avea cartofi mai lungi iarna, pentru că în climatul meu beciul sau garajul sunt prea fierbinți. mult timp fără ca acestea să germineze.
1 x
„Intrați doar cu inima, nu aduceți nimic din lume.
Și nu spuneți ce spun oamenii "
Edmond Rostand
Rajqawee
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1322
Înregistrare: 27/02/20, 09:21
Locul de amplasare: occitană
x 577

Re: Totul despre cartofi pentru 2021




de Rajqawee » 27/01/21, 13:34

Doris a scris:OK am ințeles. Da, și acasă aș putea face o rotație în august, funcționează bine aici, nu am făcut-o din motive explicate în postarea mea anterioară, de fapt prelungesc timpul de producție luând ceea ce am de la etapa cartofilor . Deci plantele mele au durat opt ​​luni și aș fi putut să merg și mai departe, udând mai mult, ceea ce nu am făcut, pentru că ne-am săturat.
Anul acesta cred că aș face la fel și pentru cele mai mari și poate fac câteva plante în august, pentru a avea cartofi mai lungi iarna, pentru că în climatul meu beciul sau garajul sunt prea fierbinți. mult timp fără ca acestea să germineze.


În ceea ce privește stocarea, nu produceam suficient pentru a avea această „problemă” :D

Acestea fiind spuse, am observat totuși că într-o cutie simplă (cutie de mere recuperate, de exemplu) acoperită cu o altă cutie (deci, destul de opacă), nimic nu germinase, chiar și în mai mult de o lună.
Grădinarul meu organic de piață mi-a confirmat că criteriul este cu adevărat ușor și că chiar și „puțin” îi face să germineze (da, se întâmplă să germineze chiar și la 20cm sub pământ, adică!) Și el le-a păstrat direct în un seif mic, 100% opac.
2 x
Biobomb
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 681
Înregistrare: 02/10/20, 21:13
x 141

Re: Totul despre cartofi pentru 2021




de Biobomb » 27/01/21, 14:13

Did67 a scris:

Am o mulțime de „plante” curate, dintre care unele din păcate au deja viruși -


De mult timp cultiv cartofi, pentru 90% din plantele comerciale și restul plantelor din propria mea producție.
Fac o selecție strictă pentru cei 10%, dimensiunea cuprinsă între 5 și 10 cm.
Nu a avut niciodată o infecție cu virus! Spune-mi, ce este ?,
Se țin bine : Arrow: Iunie, deși la sfârșitul lunii iunie, dar devin puțin moi.
La sfârșitul verii, le sortez corect înainte de a le depozita în lăzile căptușite cu ziar pentru a le priva de lumină.
În timpul acestei sortări separ tuberculii de cei care vor fi luați ca replante.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Doris
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1410
Înregistrare: 15/11/19, 17:58
Locul de amplasare: Landes
x 359

Re: Totul despre cartofi pentru 2021




de Doris » 27/01/21, 14:26

Cu condițiile de depozitare pe care le pot oferi cartofii, am reușit să-i păstrez timp de cinci luni fără pierderi. Recent, le-am sterilizat pe ultimele și pe cele care au fost bine germinate, le-am pus sub fân (30 cm pentru moment, dar în acest weekend adaug încă 20). Pentru a obține ceva mai târziu în an, voi juca și într-o plantație în august și poate voi lua un alt fel. În 2020 pun Spunta și Delicacy, dacă sunt corect informat, Spunta nu este atât de bun de păstrat mult timp, în orice caz, este cel care a germinat cel mai mult între cei doi. Spunta și Délicatesse sunt, așadar, deja la locul lor și aș face un al doilea complot cu un alt tip cu repaus lung, pe care îl voi pune la punct la sfârșitul lunii februarie / începutul lunii martie. Când recoltam în august, păstram câțiva tuberculi din fiecare pentru a replanta imediat.
0 x
„Intrați doar cu inima, nu aduceți nimic din lume.
Și nu spuneți ce spun oamenii "
Edmond Rostand

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 385