Un curs video despre poluarea solului

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Dearcham
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 105
Înregistrare: 29/10/03, 23:55

Un curs video despre poluarea solului




de Dearcham » 18/03/04, 10:03

Poluare a solului

Problema solurilor poluate nu este populară în rândul publicului larg, deoarece originile poluării pot fi diverse și pot avea doar un impact abia perceptibil asupra sănătății. Datorită importanței lor în producția de alimente și vegetație, ne vom concentra asupra poluării solurilor agricole și vom corela între structura solului și fertilitate. Pentru a ilustra acest punct, vom prezenta impactul acidificării unui mediu complex, format din pudră de alumină sau argilă și substanțe organice naturale, asupra modificării structurii sistemelor și vom oferi o interpretare bazată pe aceasta. asupra fenomenelor responsabile de transferul ionilor în stratul organic la suprafața oxidului sau a argilei. Vom descrie mecanismele responsabile de dispersia agregatelor într-un mediu acid. Examinarea celor două sisteme va face posibilă explicarea dificultății existente în restructurarea sistemelor simple poluate. Ne putem imagina dificultatea pe care o va avea în a da viață și fertilitate unui sol poluat în măsura în care natura fizico-chimică a solurilor este extrem de complexă. În cele din urmă, vom da un exemplu în care adăugarea de materie organică în apa de irigație întărește coeziunea solurilor.

Iată un mic rezumat a ceea ce veți găsi pe acest site excelent, reunind un număr impresionant de prelegeri și prelegeri susținute de specialiști. 36 de videoclipuri despre ecologie, mai ales du-te să vezi http://www.canal-u.education.fr/
curs video de dl PEFFERKORN cu privire la soluri
0 x
Knut
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 77
Înregistrare: 24/04/06, 01:53
Locul de amplasare: Normandia




de Knut » 02/06/06, 02:57

Decontaminarea solului costă companiilor de asigurări o avere colosală ...

Se încearcă tot mai mult curățări bacteriologice sau microbiene.


mărăcini și urzici s-ar depola ....

iar unul dintre furnizorii mei m-a învățat că poluarea cu zinc și cadiu a fost tratată cu o plantă, Hyperaccumularice Thlaspi Caerulescens, care trebuie incinerată după recoltare.

Nu știu cum arată ea ... niciodată văzută!
0 x
denis
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 944
Înregistrare: 15/12/05, 17:26
Locul de amplasare: rhone alpes
x 2

Un curs video despre poluarea solului




de denis » 02/06/06, 09:34

pentru videoclip este o gluma ???
knut, pentru a incinera aceste plante este bine, dar ce îți pasă de cenușă? folosești îngrășăminte? :D
pentru o dată, trebuie să fie bogat în oligoelemente : Cheesy:
0 x
Knut
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 77
Înregistrare: 24/04/06, 01:53
Locul de amplasare: Normandia




de Knut » 02/06/06, 11:19

Este o companie de depoluare pe care o aduc în caz de dezastru, care procedează în acest fel.
Cred că viciile grele sunt adunate în cenușă, asta am înțeles.


Deci, ei colectează plantele și le incinerează și sunt plătiți.
0 x
Knut
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 77
Înregistrare: 24/04/06, 01:53
Locul de amplasare: Normandia




de Knut » 02/06/06, 11:21

Oricare ar fi depoluarea, să nu visăm, este depozitare!

Convertoare catalitice, ce crezi că facem cu ele?
0 x
rpsantina
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 175
Înregistrare: 17/12/04, 16:11
Locul de amplasare: 81 - South Tarn
x 10




de rpsantina » 02/06/06, 17:37

Knut a scris:...

Se încearcă tot mai mult curățări bacteriologice sau microbiene.


mărăcini și urzici s-ar depola ....

iar unul dintre furnizorii mei m-a învățat că poluarea cu zinc și cadiu a fost tratată cu o plantă, Hyperaccumularice Thlaspi Caerulescens, care trebuie incinerată după recoltare.

...


Confirm că am citit Știu mai multe unde plantele au reușit să modifice structura solului. În plus, metalele grele nu ar fi stocate, ci s-ar schimba în altceva ( :şoc: Trăiască alchimia plantelor :şoc: ) Nu mai pot pune mâna pe documente, dar fito-remedierea solului nu este SF, dar durează mult. 10-15 ani pentru a „curăța” un sit industrial.
0 x
RPS (South Tarn 81 Dpt)
I-Doar cei care nu fac nimic nu sunt niciodată greșiți
ii - Totul este posibil dacă petreceți puțin timp
Knut
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 77
Înregistrare: 24/04/06, 01:53
Locul de amplasare: Normandia




de Knut » 02/06/06, 23:37

În orice caz, îmi permite să reduc considerabil greutatea financiară a unui fișier, având în același timp un rezultat mult mai bun.

O verificăm, evident prin eșantionare, înainte, în timpul și după muncă.
0 x
Christine
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1144
Înregistrare: 09/08/04, 22:53
Locul de amplasare: În Belgia, o dată
x 1




de Christine » 03/06/06, 17:44

knut a scris: că poluarea cu zinc și cadiu a fost tratată cu o plantă, Hyperaccumularice Thlaspi Caerulescens, care trebuie incinerată după recoltare.


"Thlaspi caerulescens (Figura 3) a fost studiat în special pentru capacitatea sa de a acumula cadmiu și zinc în părțile sale aeriene. Zincul este depozitat în principal în vacuole. Concentrația sa în țesuturi poate ajunge până la 3% din greutatea uscată. (Brooks, 1998) și cea de 0.01% cadmiu (Zhao și colab., 2002). Acesta din urmă este depozitat în apoplasmă, adică în afara membranelor celulare. Pentru aceste proprietăți, Thlaspi caerulescens este de mare interes în contextul fito-remedierea, curățarea solului contaminat, deoarece este una dintre singurele plante cunoscute pentru hiperacumularea cadmiului, dar mecanismele precise de absorbție nu sunt încă pe deplin înțelese.

În același timp cu capacitatea sa mare de acumulare, Thlaspi caerulescens este capabil să tolereze solurile contaminate. Această toleranță la metalele grele îi permite să se dezvolte pe soluri unde concentrația de metale este toxică pentru alte plante. "

Imagine
link-ul: http://www.petzi.org/thlaspi/
0 x
Knut
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 77
Înregistrare: 24/04/06, 01:53
Locul de amplasare: Normandia




de Knut » 03/06/06, 22:47

Ah, că știi lucruri : Cheesy:
0 x

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google [Bot] și oaspeții 288