O enzimă care curăță solurile de către Taisei Corp.

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

O enzimă care curăță solurile de către Taisei Corp.




de Christophe » 15/09/08, 19:59

Depoluarea solului cu o enzimă, informații găsite într-un e-mail vechi, sursă necunoscută:

O echipă de cercetători de la compania japoneză Taisei Corporation a dezvoltat biotehnologia pentru purificarea solului contaminat cu substanțe chimice. Într-un test efectuat de companie, 100 kg de pământ care conținea de patru ori concentrația maximă autorizată de dioxină au fost introduse într-un recipient și amestecate cu enzima de curățare.

Dioxina a revenit la nivelurile legale în decurs de o oră. Potrivit oamenilor de știință, această enzimă este capabilă să depășească multe substanțe chimice toxice, cum ar fi bifenilii policlorurați. Acest proces va fi comercializat pe piață și ar trebui să fie disponibil înainte de sfârșitul anului 2006. Se va percepe în jur de 700 de euro pe tona de sol tratată.


Vai ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gregconstruct
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1781
Înregistrare: 07/11/07, 19:55
Locul de amplasare: Amay Belgia




de Gregconstruct » 15/09/08, 20:32

Fiul unuia dintre foștii mei profesori făcuse o teză finală despre tratarea terenurilor poluate cu ajutorul bacteriilor.
Nu-mi amintesc costul, dar nu a fost atât de mare.

Dacă îmi amintesc bine, procesul studiat a fost dezvoltat de Universitatea din Liège.
0 x
Fiecare gest contează pentru planeta noastră!

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Bing [Bot] și oaspeții 303