Ciudățenie în fundul grădinii: test cu 100 de bile

Consumul si dieta durabile și responsabile sfaturi de zi cu zi, pentru a reduce consumul de energie și apă, deșeuri ... Mananca: preparate și rețete, găsi hrană, informații sănătoase de conservare locale și de sezon produse alimentare ...

Ce este?

Puteți selecta 1 opțiune

 
 
Consultați rezultatele
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16086
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5231




de Remundo » 28/04/08, 11:49

Christophe a scris:ps: Sunt încă albastru cu eficiența a 70% dintr-un berbec ... ei bine, asta este ceea ce este indicat pe formula ...


funcționează prin undă de șoc în țevi „mari”, astfel încât vâscozitatea apei induce pierderi mici.

Berbecul păstrează puterea gravitațională potențială la eficiența sa.

Deci, cu cât urcăm mai puțin în flux, cu atât poate crește. Și, în practică, 1L / min, care pare scăzut, încă corespunde cu 1440 L / zi.

O înălțime de câțiva metri este complet redată 8)

Ce să-ți ud Miscanthus :P
0 x
Imagine
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79287
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11024




de Christophe » 28/04/08, 11:56

Da, ai dreptate și tocmai l-am observat: pe legătura pe care tocmai am menționat-o, curba de putere oferă 35% din eficiența maximă (la cota ... zero ...):

Imagine

70% provine din formula aceluiași site, dar pe o altă pagină: http://www.codeart.org/technique/eau/be ... e_5_fr.htm

Dacă Q este cantitatea de apă livrată de sursă sau curent, cantitatea q de apă returnată la rezervorul de utilizare este calculată prin formula:

hx Q
q = ------- x 0.70 unde 0.70 reprezintă eficiența berbecului
h+H


Deci, cred că curba este mult mai realistă decât acest 70% (care iese din pălărie ... poate fi eficiența „internă”, cam așa cum definim eficiența combustiei într-un motor care are „ nimic de-a face „cu performanța„ generală ”). Cred că aceste 70% reprezintă de fapt rata „scurgerii”: 30% din apa care trece în berbec nu este „pompată” ... de confirmat ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79287
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11024




de Christophe » 28/04/08, 12:03

Remundo a scris:Deci, cu cât urcăm mai puțin în flux, cu atât poate crește. Și, în practică, 1L / min, care pare scăzut, încă corespunde cu 1440 L / zi.

O înălțime de câțiva metri este complet redată 8)


Da, dar trebuie să aibă în continuare o înălțime minimă de "cădere" ... din fericire este scăzută (1m) acum, așa cum am spus mai sus: un debit poate fi transformat în presiune ...

Remundo a scris:Ce să-ți ud Miscanthus :P


Toutafé :)

Ei bine, tocmai am creat un subiect specific berbecului: https://www.econologie.com/forums/belier-hyd ... t5268.html

Tigger îmi va trimite prin e-mail informațiile și hărțile pe care le-a folosit atunci :)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6979
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2903




de gegyx » 28/04/08, 14:01

Calcule grozave!
Continuă băieți ...

Christophe ai citit postarea mea pagina 1?
Ai verificat nivelul fluxului și cel al fântânii tale?
Crezi că există contorul tău vertical?

Unde se face EVACUAREA DEZCĂRCARE?
Pentru că dacă sump se umple, diferența de nivel nu va mai fi cazul ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79287
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11024




de Christophe » 28/04/08, 14:22

Da, am citit și curbele de mai sus aparent te contrazic ...

Nu ați citit totul, deoarece contorul nu este neapărat necesar, deoarece poate fi simulat foarte bine având în vedere debitul cu un fel de venturi (1m = 0,1 bari de presiune ...).

Nu intenționez să folosesc bazinul și nu trebuie să urc până la 7m ... 3m asta ar fi suficient pentru mine :)

În cele din urmă, 7m ar fi mai bine, care ar permite aprovizionarea întregii grădini, partea superioară inclusă în cele din urmă vom vedea bine, tigru care a venit deja să ne viziteze și a construit deja unul și există și iepure din regiune ... ar trebui să fac ceva ... oricum voi pune totul pe forum.

Continuarea aici: https://www.econologie.com/forums/belier-hyd ... t5268.html
0 x

Înapoi la "Consumul sustenabil: consum responsabil, alimente, sfaturi și trucuri"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 94