4L Dopée à l'eau, pentru participarea la trofeul 4L 2010

Editări și modificări ale motoarelor, experiențe diferite, descoperiri si idei.
jcroizer
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 7
Înregistrare: 17/03/10, 18:27

4L Dopée à l'eau, pentru participarea la trofeul 4L 2010




de jcroizer » 20/03/10, 10:31

Sunt Ernestine, un R4TL dopat cu apă pentru participarea la trofeul 4L 2010 care a avut loc în Maroc în perioada 18 februarie - 1 martie 2010.

Imagine

Am 138 km la ceas, o capacitate cilindrică de 000cmc și prima mea înmatriculare a fost în 1100. Am și o mecanică grozavă și un motor și acum am 3 Trophy 1987L pe jante.

După ce au fost făcute prezentările și pentru a vorbi într-un mod mai concret și mai relevant despre abordările și realizările noastre, sunt aici să vă ascult pentru a vă hrăni toate curiozitățile referitoare la următoarele puncte:

• Pregătirea pentru trofeul 4L
• Dopaj de apă pe 4L
• Energie solara
• Experimentează raidul umanitar
• etc…


Citește mai mult:
- Blogul nostru pentru a revedea pregătirile noastre și aventura noastră: http://lesbeqels.blogspot.com/
- Alte informații despre 4L Trophy on Econology
- Site-ul 4LTrophy: http://www.4ltrophy.com/
Dernière édition alin jcroizer 20 / 03 / 10, 13: 00, editate 1 ori.
0 x
Echipa 918, pentru trofeul 4L 2010 .....http://lesbeqels.blogspot.com/
Gard viu
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 65
Înregistrare: 16/09/09, 22:17




de Gard viu » 20/03/10, 11:56

Hi!

Foarte bine să împărtășesc experiența ta!!!

Felicitări pentru toate aceste realizări și pentru acest Trofeu 4l!

Ma intereseaza experienta ta si aspectul ei de raid!
Studiez o adaptare Pantone pe un vehicul pentru raid:
https://www.econologie.com/forums/pinzgauer- ... t9340.html

Câteva întrebări rapide:
Care sunt problemele cu Pantone?
Ai fost într-un barbotator sau într-un GVI?

Trebuie să fi făcut multe piese, trebuie să fi zguduit, ce impact asupra Pantone-ului și a generației de abur?

Pe drumurile mai liniștite, ați observat vreo economie la acest tip de motor?


Cu stimă,
Gard viu
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 20/03/10, 12:34

Superba fotografie în savana! ImagineImagine

Dacă ne-ați putea oferi un mic reportaj foto al raidului (de exemplu, o fotografie pentru fiecare etapă importantă) pentru a începe, ar fi foarte bine...

Atunci niște fotografii cu dopajul ar fi și ele bune!
0 x
jcroizer
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 7
Înregistrare: 17/03/10, 18:27

Dopuri de apă VS track




de jcroizer » 20/03/10, 12:36

Am instalat o versiune de generare de abur a dopajului cu apă pe 4L. De ce?

Când intri într-un Raid, nimic nu este obișnuit și trebuie să te mulțumești cu mijloacele la îndemână pentru a continua să mergi înainte. Prin urmare, aveam nevoie de un modul de dopaj apei care să corespundă utilizării noastre. L-am contactat pe Alexandre Grégoire, președintele asociației La pierre anugulaire http://lapierreangulaire.free.fr, deoarece sistemul său s-a remarcat față de celelalte ansambluri întâlnite în ceea ce privește utilizarea noastră.

Deci nu avem un barbotator, asta înseamnă:
    Economisește spațiu și greutate
    generare instantanee de abur
    Rezervor de apă în altă parte decât sub capotă

Imagine

În plus, sistemul este în buclă pe el însuși, ceea ce înseamnă că nu ne reinjectăm evacuarea în circuit. Ceea ce ar putea fi periculos când rezervorul se golește.

Deci, pentru noi, să mergem în deșert, asta însemna:
    Apă în rezervor, fără poluare
    Gata cu apă (orele în care am observat-o), fără avarie la mașină

Preocupări privind raid:
    Vibrații și vibrații foarte puternice
    masacrarea șasiului mașinii (pietrele nu sunt iertătoare pe șine)
    nivelul drumului sau înclinarea mașinii


Generatorul nostru de abur a suferit consecințele remorcării în șenile unui 4x4 prin întreruperea alimentării cu apă. Altfel am avut grijă să poziționăm GVI-ul pe verticală pentru a evita creșterea apei în sistem în funcție de înclinarea mașinii (asta nu este întotdeauna ușor în funcție de vehicul).

În ceea ce privește economiile, foarte greu de văzut mai ales cu un portbagaj și o încărcătură mare în portbagaj.

Ieronim
0 x
Echipa 918, pentru trofeul 4L 2010 .....http://lesbeqels.blogspot.com/
jcroizer
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 7
Înregistrare: 17/03/10, 18:27

Reportaj foto




de jcroizer » 20/03/10, 12:58

0 x
Echipa 918, pentru trofeul 4L 2010 .....http://lesbeqels.blogspot.com/
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 22/03/10, 14:57

bonjour

Apă în rezervor, fără poluare
Gata cu apă (orele în care am observat-o), fără avarie la mașină


După 10 km când rămân fără apă, observ
Dacă șoferul nu este prea atent la motorul său,
instalați o sondă senzor de oxigen cu un mic voltmetru digital de 0-2 volți, veți observa când nu mai este apă..

Daca vrei sa fii mai precis, instaleaza si un cadran cu mercur de 0-35 inch, cu vid pe galeria de admisie vei avea motorul incarcat constant


Aproximativ câtă apă ai consumat într-o astfel de călătorie sau mai degrabă de câte ori ai umplut rezerva de apă?
într-o călătorie.
Unde intră aburul în motor? deasupra carburatorului sau mai jos?

André
0 x
jcroizer
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 7
Înregistrare: 17/03/10, 18:27

Injecție de vapori de apă




de jcroizer » 22/03/10, 15:43

bonjour,

Pentru a re-situa contextul, vorbesc despre experiența noastră pe un Raid care se face pe și off piste. Prin urmare, este dificil să fii atent la ascultarea motorului tău pentru a căuta o astfel de diferență minimă. Pentru că între citirea Road Book, menținerea cursului, forțarea schimbului de viteze pentru a nu rămâne blocat în nisip în wadis etc. și toate acestea în timp ce încercăm să auzi zgomotul motorului său când pietrele masacră partea de jos a mașinii. ... Iată un detaliu pe care voit îl lăsăm deoparte. Ne bazasem pe un rezervor de 10L pentru a ne optimiza rezerva de apă.

Cu toate acestea, bivuacurile intermediare se aflau în mijlocul deșertului, așa că nu exista nicio aprovizionare cu apă în afară de distribuirea a 4L de apă potabilă pe zi. Aveam un consum de un litru la 100 km. În deșert, am umplut 1 litru aici și jumătate de litru acolo. Cu toate acestea, unul dintre furtunuri a început să fie poros și a început să apară o pierdere de apă înainte de a lovi o piatră care a smuls acest furtun 3 zile mai târziu. Pentru sondă este o idee foarte bună și o să văd ce ar putea fi util și coerent pentru acest sistem. Însă, din partea noastră, umplerea cu apă atunci când umplem cu gaz este suficientă pentru a nu epuiza niciodată. În cazul nostru a fost foarte greu să ne sacrificăm propria apă pentru sistemul pentone. S-a întâmplat o singură dată ca sistemul să rămână fără apă și nu am avut ce să facem la 150 km de la finalul etapei. Așa că continuăm fără el.

Altfel intrarea de abur este deasupra carburatorului, dar as vrea sa o trec mai jos. Dacă oamenii au acest tip de instalare. Există o ardere mai bună a amestecului? sau alt avantaj?

Voi posta fotografii săptămâna aceasta pentru a arăta circuitul de instalare.
0 x
Echipa 918, pentru trofeul 4L 2010 .....http://lesbeqels.blogspot.com/
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 22/03/10, 17:28

bonjour

Cu un carburator fara nicio modificare daca intri mai sus iti marresti consumul..(venturii carburatorului nu face nicio diferenta cu aerul care intra sau cu aburul care intra, amestecul este proportional cu fluidul gazos care trece in venturi.) la fel ca şi când ai înghiţi aer fierbinte sau aer sărac în oxigen.
Mai jos nu afectezi averea.

1 litru de apă la 100 km înseamnă cam atât.
dopajul cu apa permite motorului sa functioneze cu amestecuri mai slabe fara pierderi de putere, verificabil cu o sonda lambda, cand lipseste apa simti pierderea puterii.
concentrarea nu se face abrupt, ci cu răbdare pe drum. Apoi, când călărim pe teren sălbatic, ne ocupăm doar de adăugarea de apă, ulei și combustibil.

André
0 x
jcroizer
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 7
Înregistrare: 17/03/10, 18:27

Ingerarea vaporilor de apă




de jcroizer » 22/03/10, 17:41

Minunat,

Voi începe de la asta pentru a compara instalația actuală. Dar consumul de apă se datorează în principal generatorului de abur. Evacuarea noastră este foarte, foarte fierbinte, ceea ce a provocat întărirea și apoi porozitatea furtunului pe parcursul celor 1800 km (care separă Stade de France de Algeciras) în mai puțin de 48 de ore. Aceste evacuari foarte calorice, din partea mea, cresc generarea de abur si deci consumul de apa.

Are cineva experienta in acest domeniu?

Jérôme
0 x
Echipa 918, pentru trofeul 4L 2010 .....http://lesbeqels.blogspot.com/
mike85
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 20/03/10, 23:09




de mike85 » 22/03/10, 21:35

te-ai gandit la generatorul hho (hidrogen + oxigen) acelasi efect si mult mai simplu de configurat cu mult mai putin consum de apa
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Injecția apei în motoare: ansambluri și experimente"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 179