Gillier-Pantone: imagini ale kitului eCOPRA de COPRA

Editări și modificări ale motoarelor, experiențe diferite, descoperiri si idei.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Gillier-Pantone: imagini ale kitului eCOPRA de COPRA




de Christophe » 13/12/07, 11:58

Așa cum am promis, iată câteva imagini cu documentele pe care COPRA mi le-a trimis despre kitul lor Gillier-Pantone pentru mașini și motoare industriale.

Acest kit este vândut online aici (nu avem afinitate comercială, aceasta este, în mod excepțional, publicitate complet gratuită)

Originalitatea vine din faptul că este un generator de abur „extern” ... Sper că caloriile sunt suficiente ...

Iată 2 fotografii cu designul generatorului și 2 fotografii luate din instrucțiunile de asamblare.

Editați pe 24 iunie 2008: vezi un raport despre TF1 News

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
Dernière édition alin Christophe 16 / 05 / 13, 10: 22, editate 6 ori.
0 x
sami56
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 13/12/07, 14:42

sistem pantone




de sami56 » 13/12/07, 15:02

Bună, tocmai am văzut subiectul tău pe motorul pantone cu kit-ul eCOPRA. Cu clasa noastră mecanică BTS de mare capacitate, vrem să punem un sistem pantone pe un motor xantia de 2.0l td care se află la școala mea. Cu colaborarea voastră și a antrenorului meu, vă întrebăm dacă ne puteți trimite mai multe documente decât cele afișate pe pagina forum. Unde să mă puneți în legătură cu COPRA vă mulțumesc pentru înțelegere. Dacă ai putea să-mi răspunzi cât mai curând, te rog
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 13/12/07, 16:00

bonjour

Văzusem deja poze cu trusa
singurul punct care mi se pare neclar este partea reactorului
Pentru a face o călătorie dus-întors cu două ieșiri comune aveți nevoie de o tijă goală sau de o montură concentrică exterioară care nu îi oferă o performanță bună, tija goală cu care am experimentat și am postat imagini pe forum , nu oferă o ieșire la fel de bună ca un ansamblu standard, ansamblul pietrei de colț în U și mai adecvat (deși ramura U a intrat în reactor, îl voi canaliza în partea de ieșire a reactorului, pentru a lua căldura maximă pentru reactor.

Acest ansamblu se concentrează mai mult pe simplitatea instalării, deci mai comercializabil, pentru persoana cu mici instrumente de asamblare rapidă. Aș fi uimit dacă randamentele ar atinge 30%

Imagine


André
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 13/12/07, 16:16

Andre a scris:Văzusem deja poze cu trusa
singurul punct care mi se pare neclar este partea reactorului


Ei bine, unde ai văzut?

Cred că folosesc reactorul hipnow ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4




de jean63 » 13/12/07, 16:27

Este cu siguranță o idee bună, dar mă tem că, în funcție de vehicul, montarea pe evacuare și admisia nu sunt întotdeauna POSIBILE pentru probleme de PLACE, cu excepția cazului în care COPRA face un kit diferit în funcție de modelul mașină.

Am ridicat o mulțime de capote și asamblu-dezasamblez o mulțime de piese, inclusiv evacuare, pentru a spune că fiecare este diferit de altul, în special orificiile de evacuare ale motorului: există adesea coate în spatele galeriei de evacuare și puține loc în jur.
Pentru a găsi o parte dreaptă, trebuie să treceți sub mașină și să vă îndepărtați de sursa de căldură și aveți nevoie de spațiu în jur.

Aș putea fi pesimist, dar am văzut atât de multe monturi diferite, încât kitul standard mă lasă puțin sceptic.
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
sami56
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 13/12/07, 14:42




de sami56 » 13/12/07, 16:36

Am văzut răspunsurile dvs., dar aș dori să am mai multe informații, vă rog: dimensiunea tuturor pieselor dacă le cunoașteți și dacă putem contacta COPRA
Dernière édition alin sami56 13 / 12 / 07, 16: 38, editate 1 ori.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 13/12/07, 16:38

În paginile galbene, nu?

În caz contrar, unul dintre membrii lor este pe forum: https://www.econologie.com/forums/foreste-cl ... t4422.html

Contactați-l prin profilul său sau prin e-mail.
0 x
jonule
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2404
Înregistrare: 15/03/05, 12:11




de jonule » 13/12/07, 16:57

găsiți trusa lor de vânzare pe aeden.fr ;-)
0 x
copra
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 21
Înregistrare: 09/12/07, 10:38

copra




de copra » 16/12/07, 16:16

pentru a răspunde la întrebările dvs. despre kitul ecopra este 100% dopaj cu apă, fără combustibil
folosim reactorul hipnow + un generator extern
lungimea totală nu depășește 170 mm și generatorul are o dimensiune axială de numai 120 mm este necesar să alegeți o locație adecvată pe verticală sau orizontală
întregul poate fi unit împreună 2 coliere sau nu 4 coliere
dacă este echipat cu un pod, nu se demontează oala
deja realizat fără demontare ...
taille des pots 40/45/50-53/55/60/65/70/75/80
cc
0 x
economie corectă
rodibruno
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 157
Înregistrare: 06/11/06, 22:19
Locul de amplasare: ARGENTINA
x 6

Re: copra




de rodibruno » 17/12/07, 03:11

copra a scris:pentru a răspunde la întrebările dvs. despre kitul ecopra este 100% dopaj cu apă, fără combustibil
folosim reactorul hipnow + un generator extern
lungimea totală nu depășește 170 mm și generatorul are o dimensiune axială de numai 120 mm este necesar să alegeți o locație adecvată pe verticală sau orizontală
întregul poate fi unit împreună 2 coliere sau nu 4 coliere
dacă este echipat cu un pod, nu se demontează oala
deja realizat fără demontare ...
taille des pots 40/45/50-53/55/60/65/70/75/80
cc


Bună :
Au un test de încredere pentru consumatori și performanță?
există o pagină web cu fotografii ale ansamblurilor din kitul Copra?
mulțumesc

Rodolfo Bruno
0 x

Reveniți la "Injecția apei în motoare: ansambluri și experimente"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 199