Consiliul Local Cahors echipează un diesel 306 cu dopaj pe apă

Editări și modificări ale motoarelor, experiențe diferite, descoperiri si idei.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Consiliul Local Cahors echipează un diesel 306 cu dopaj pe apă




de Christophe » 21/08/09, 16:21

O primărie are o mașină dopată cu apă de la începutul anului 2008 și nu eram încă conștient! Iată un e-mail explicativ care ar trebui să facă apel la o mulțime de avocați împotriva dopajului de apă! (pb2488 ar trebui să iei sămânța ...). Am pus câteva comentarii cu caractere italice și cu caractere aldine cele mai importante lucruri ...

Numele meu este Alexandre Tornel. Sunt angajat la primăria orașului Cahors, în departamentul de finanțe. Sunt un pragmatist. Acasă, 1 + 1 a dat întotdeauna 2.

Când am citit primele texte despre dopajul cu apă (nu-mi place deloc această expresie de „dopaj” marcată cu o idee negativă), am fost destul de sceptic. A fost la începutul anului 2002. Cu toate acestea, nu m-am oprit la această primă impresie, deoarece s-au menționat adesea brevete vechi legate de lumea automobilelor.

(Am uitat să vă spun că sunt un mare - și cuvântul este slab - pasionat de automobile și de istoria sa)

Așa că am descoperit și studiat câteva zeci de brevete abordând mai mult sau mai puțin principiul dopajului cu apă, am citit zeci de rapoarte despre experiențe mai mult sau mai puțin fericite ale inventatorilor și altor handymeni înzestrați, am citit sute de pagini disponibile pe internet.

Mi-am făcut propria părere și am vrut mai ales să evit orbește pe oile care scuipă doar anumite prostii de la alte oi care nu au avut grijă să studieze acest concept. (și Dumnezeu știe că sunt multe oi pe net!)

Desigur, am citit, printre altele, experiențele lui Jean Louis Naudin, paginile simple și dezbrăcate, dar foarte eficiente ale grupului „reacție directă” și am urmat câteva forums inclusiv cele de econologie ale domnului Martz (hei suntem noi băieți !!)

Nu există magie cu dopajul cu apă. Există știință. Și asta e tot.

La sfârșitul anului 2007, am reușit să-l conving pe primar de vreme să testeze proiectul.
Inutil să spun că majoritatea aleșilor m-au luat pentru o piuliță moale. Știu că unii au fost împotriva acestui proiect. „Nu a fost ceva serios, aiurea, dacă ar funcționa ar fi cunoscut etc. etc. "

Nu contează. Primul magistrat al comunei m-a susținut. Și datorită lui, proiectul a fost posibil.

L-am contactat pe Alexandre Grégoire de la asociația La Pierre Angulaire pentru că ansamblul pe care mi l-a propus mi s-a părut cel mai reușit și cel mai considerat din punct de vedere al eficienței și siguranței motorului. De asemenea, orașul Vitry sur Orne a apelat la cunoștințele și experiența sa în acest domeniu. (mai multe informații: dopajul apei în Vitry)

În ianuarie 2008, am format o echipă formată din trei tehnicieni care
a vrut să participe la această experiență: managerul atelierului mecanic și doi specialiști în sudură și lucrări delicate. Apoi, un motor Peugeot 306 din 1998 ne-a fost alocat pentru experiment.

În patru zile și jumătate, am reușit să înțelegem principiul dopajului cu apă și să echipăm 306.

Primele rezultate, pozitive, nu au întârziat să apară. Am găsit rezultatele obișnuite: reducerea cu 25% a consumului de combustibil și reducerea cu 70% a emisiilor poluante.

Astăzi, în august 2009, acest vehicul este încă în mișcare. El este unul dintre
vehiculelor polului de deplasare și este utilizat zilnic.

Ce am învățat din această experiență? Ce să ne gândim la dopajul cu apă?

Ideea este bună. Principiul este destul de valabil. Sunt reale
economii de combustibil. Există reduceri reale ale poluării.

Sistemul este eficient atunci când motorul este fierbinte. Prin urmare, este de preferat să îl instalați atunci când știți că veți conduce mai mult de zece minute în fiecare zi și că sistemul de evacuare se va încălzi.

Nu este nevoie să planificați o instalație dacă vă folosiți mașina doar pentru a vă ridica pâinea la 500 de metri distanță: sistemul nu va avea timp să se încălzească și să admită că mersul pe jos este bun și, în acest caz, este este mai bun pentru mediu!

Sistemul funcționează fără „taxe pe carbon” adăugate, care oferă o conștiință curată celor care continuă să polueze. Nu este ipocrit și nu folosește produse periculoase.

Dacă doriți să aflați mai multe despre funcționarea noastră, vă sugerez să vizitați site-ul Quercy Energie. Veți găsi fișiere complete realizate de primăria din Cahors și de Quercy Energie, care a fost și partener în această aventură.
(aici este pagina în cauză)

Dacă doriți mai multe informații, scrieți-ne!

Mărfuri.

Domnule Martz, vă mulțumesc din nou pentru munca minunată pe care ați făcut-o în ultimii ani (Mulțumesc, este încântător!)

Dacă vrei să-mi ceri detalii, nu ezita!

Aștept cu nerăbdare să vă aud de la dvs.

Alexandre tornel


b) 3 documente de descărcat

- Dopajul apei la Primăria Cahors, broșură de prezentare (Pagini 2)
- Rezultate și analize pe motorina Cahors 306 dopată cu apă (Pagini 12)
- Dosar tehnic complet: Peugeot 306 dopat cu apă (Pagini 56)

Mai multe informații tehnice:
sursă

ORASUL CAHORS - DOPAREA APEI A MOTORELOR

Ianuarie 2008, agenții municipali din orașul Cahors, precum și un tehnician de la Quercy Energies, experimentează în timpul unui curs de formare, un proces atipic „dopajul cu apă al motoarelor”.

Imagine

Obiectivul antrenamentului: adaptarea unui vehicul municipal, un motor 306 Diesel la procesul de „dopaj cu apă a motorului”. O tehnică care nu este utilizată pe scară largă, dar a cărei existență este cunoscută de mult timp, datorită în special experimentelor de Paul PANTONE (inventator / brevetator). Această instruire face parte din programul local de acțiune Agenda 21 condus de orașul Cahors. După un an de funcționare, rezultatele sunt foarte concludente ...

Imagine

Principiul observat este o optimizare a eficienței unui motor: se profită de căldura pierdută în mod normal din evacuare pentru a transforma vaporii de apă în gaz de tipul "vue_de_dessus_du_moteur.jpgplasma" care este apoi injectat în camere de ardere a motorului la admisia de aer. Se obține astfel o îmbunătățire a echilibrului energetic al motorului, limitând în același timp uzura, consumul și emisiile acestuia.

Rezultate observate în conformitate cu observațiile agenților tehnici municipali:

După 1 an de funcționare: cu 25% mai puțin consum și 70% din emisiile de gaze de eșapament evitate!
Uimitor că acest sistem este încă atât de confidențial! Toată lumea își poate sugera propria explicație, începând cu o influență prea mare din partea petrolului sau chiar din lobby-ul nuclear și, în al doilea rând, o timiditate din partea producătorilor de motoare care experimentează totuși acest sistem pe prototipuri.


Într-un context de criză energetică, acest tip de operațiune este un semnal puternic transmis populației, producătorilor de automobile și reprezintă un anumit interes pentru mediu, economiile financiare generate, motiv pentru care municipalitatea intenționează să continue studii asupra acestei abordări.


Nu sunt sigur că este confidențial, pentru a demonstra acest lucru brevetul Renault privind injecția de apă prezentată recent menționată în acest subiect... se pare că la Quercy au avut informații despre anumite experimente?
Dernière édition alin Christophe 16 / 05 / 13, 10: 24, editate 2 ori.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 21/08/09, 16:59

Iată mai multe informații:

a) O diagramă frumoasă a ansamblului

Există un truc pentru a regla debitul cu „rapel” și „depresor”, pe de altă parte carburatorul pe un diesel nu înțeleg?

Imagine

b) 3 documente de descărcat

- Dopajul apei la Primăria Cahors, broșură de prezentare (Pagini 2)
- Rezultate și analize pe motorina Cahors 306 dopată cu apă (Pagini 12)
- Dosar tehnic complet: Peugeot 306 dopat cu apă (Pagini 56)

Invit cu tărie pasionații de dopaj să citească aceste documente în detaliu, deoarece există elemente noi!
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 21/08/09, 17:27

bonjour
Editare frumoasă

plan
Ansamblu pentru admisia motorului pe benzină deasupra carburatorului

Același ansamblu se aplică unui motorină.

Ceea ce este original este un dispozitiv de siguranță pentru colectarea picăturilor de apă

mixerul de aer și abur se preîncălzește la intrarea reactorului
dozarea vaporilor de aer este calibrată printr-o duză și asigură, de asemenea, o anumită aspirație a vaporilor în vela mare

În acest moment este necesar să se ia o măsurătoare a temperaturii chiar înainte de intrarea reactorului.Prea multă încălzire a aerului din rapel nu este avantajoasă.

În utilizare, este rezervorul cu nivel constant care necesită puțină curățare (pe care l-am înlocuit cu un rezervor mic cu control electric al nivelului)

André
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 21/08/09, 18:12

Da, André, acest lucru este specific, citește pagina 9 din documentul de 12 pagini pe care tocmai l-am citit și așa că iată esențialul: https://www.econologie.com/mairie-de-cah ... -4127.html
Autorul ar fi putut menționa fie numele meu, fie econologia, deoarece istoria este aproape o copie / lipire a anumitor pasaje ale site-ului (în special această pagină de pe explicații și ipoteze)

Am constatat că vaporii au fost bine generați imediat cu fiecare cursă a acceleratorului.
Condensatul de apă este bine respins: dispozitivul de siguranță al sistemului de operare funcționează perfect.
Într-adevăr, acest dispozitiv mic face posibilă prevenirea unei proiecții directe a apei în forma sa lichidă în camera de ardere și, prin urmare, previne uzura prematură a capului pistonului.


Motorul pare să facă mai puțin zgomot de clic.


Opacitatea „dinamică”:

Înainte de instalarea sistemului: valoarea medie a K: 0,23 m-1
După instalarea sistemului: valoarea medie a K: 0,07 m-1
Aceasta reprezintă o reducere a poluării cu 69,565%


Rezultate.

Au 30 mars 2009, après plus d’un an de tests, les résultats observés sont les suivants :
- diminution de la consommation moyenne en carburant stabilisée à 25 % : de 7,42 L/100, on descend à 5,57 L/100.
- reducerea opacității fumului (datorită arsului) de aproape 70%.

Consumul de apă este de aproximativ 30 de centilitri la 100 de kilometri parcurși.


(destul de mic ca consumul de apă, dar dacă este suficient ...)

În plus, apa de ploaie, care este ușor acidă, previne scalarea sistemului și permite o conductivitate mai bună a apei.


Ce am observat?

În această perioadă de testare, șoferii au folosit acest 306 modificat pentru scurte călătorii de afaceri în oraș și în zonele rurale înconjurătoare (serviciu de apă și canalizare). Alții au făcut călătorii lungi dintr-o singură dată (servicii administrative și tehnice).

Sistemul este și mai eficient atunci când vehiculul are o turație constantă și regulată a motorului.

Acest lucru se datorează faptului că camera de reacție este încălzită mai repede și este menținută la o temperatură ridicată. Vaporii de apă sunt produși în mod regulat și continuu. Impactul asupra mediului este real și economia de combustibil este perfect recunoscută.


O altă problemă tehnică: camioanele studiate (cele mai multe noi sau foarte recente) sunt toate echipate cu un sistem numit intercooler. Acest proces de răcire a gazelor furnizate camerelor de ardere provoacă o problemă majoră: vaporii se condensează și micro-picăturile de apă vor sfârși prin perforarea capetelor pistonilor.


Nu sunt complet de acord ... intercoolerul scade T °, ​​dar este departe de a atinge punctul de rosé! În caz contrar, ceața de apă sau conținută în aer s-ar condensa, de asemenea (ceea ce ar face foarte multe daune).

Altfel îmi place concluzia finală!
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 21/08/09, 19:08

bonjour
Computerul meu are probleme cu descărcarea. Aș încerca mai târziu seara să citesc toate fișierele lor
Tocmai am reușit să văd un fișier ..

În cazul meu, de fiecare dată când încerc să reduc consumul de apă nu am avut rezultate bune.
la fel atunci când raportul de abur este prea mare, mai bine să aveți mai mult aer decât prea mult abur (cred că au încercat mai multe jeturi)

Pentru un consum de 6 litri de motorină, îmi trebuie 1, 2 litri de apă pentru a avea un randament bun (pot cheltui 1,8 litri fără a inunda reactorul, dar fără a economisi)

În cazul în care sistemul este (dezarmează), este într-o coborâre lungă, totul se răcește, dar nepătrunderea apei este prea lungă, ajungi să umezi tija și durează să fie operațional.

Vor găsi diverse trucuri pentru a contracara aceste inconveniente
au înțeles că era necesar să prinzi capcanele mari.
Ceea ce este important este să vorbim despre problemele noastre și despre constatările noastre, diferitele metode pentru a le corecta variază în funcție de set-up
Deși sistemul meu diferă puțin de al lor, principiul rămâne același, cu excepția faptului că preîncălzesc slab la intrare și mai puternic la ieșire, ceea ce ar putea explica temperatura de ieșire a reactorului mai mare, care variază de la 120c la 180c în sistemul meu (deși Nu le cunosc valorile?)

Șoferul lor trebuie să învețe, de asemenea, să conducă cu dopaj cu apă datorită creșterii cuplului, este necesar să se utilizeze mai rapid rapoartele de transmisie mai mari, să se utilizeze motorul la turația cuplului său maxim pe drum
Ei își vor da seama că, la un test, conducerea la 60 kmh consumă mai mult decât conducerea la 100 kmh 110 km
Decât la viteză mică, mai bine să nu trimiteți abur în reactor doar aer pentru a-l menține uscat.

Cifrele pe care le găsim mă rade 25% în condusul mixt cu șofer diferit, dar când băieții vorbesc despre 40% și 50% simt că mi-a fost dor de editare

Pentru a face un test ideal pentru a obține maximul,
Fac un scurt tur de 15 km odată ce motorul este cald, trec la pompa completă, la apă și la 200 km pe un drum deluros pentru a trage motorul, se ridică excepțional la 34% în caz contrar, rulează între 25% și 30%, în funcție de tipul de călătorie, astfel încât să avem valori similare ..

André
0 x
pb2488
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 837
Înregistrare: 17/08/09, 13:04




de pb2488 » 26/08/09, 23:29

bonjour,
7.42 L / 100 pentru un motor 306? încă!!!
Cdlt
0 x
"Adevărul nu este definit ca opinia majorității:
Adevărul este ceea ce rezultă din observația faptelor. "
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 27/08/09, 06:21

bonjour


pb2488 a scris:bonjour,
7.42 L / 100 pentru un motor 306? încă!!!
Cdlt



Da pentru a vedea, nu figura pentru a verifica:
Un C15 care produce 8.25 l / 100 și un 306 diesel care face 7.42 l / 100, pare cam imens pentru un diesel, mai ales că am un 306 diesel. Cred că ar fi necesară o bancă de testare cu o organizație calificată.



Nu ar fi trebuit să măsurați adesea consumul mașinii

(o mașină de serviciu într-un oraș încălzit de mai mulți șoferi pe care nu circulă adesea pe autostradă)

Începeți prin măsurarea traseelor ​​urbane cu multe opriri și porțiuni
traseu rutier de țară
Traseul autostrăzii
Traseu montan

Și reface toate testele de vară, iar iarna se conformează, toate fac medii. Doar asta, este nevoie de 20 de ori mai mult timp decât pentru a face un ansamblu de dopaj cu apă și odată ce asamblarea este terminată, trebuie să începeți din nou testele.

Spune-mi diferența dintre iarnă și vară pe 306.
Puneți-l pe banca de testare pentru o schimbare de 8 ore, poate o veți înțelege bine.
Când un tip face 50000 km, își ia tot combustibilul și km-ul total.
celălalt test, conduceți până când combustibilul se epuizează dacă depășiți cu mult distanța obișnuită de rupere și producătorul înseamnă că există ceva ..

André
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 27/08/09, 09:02

pb2488 a scris:bonjour,
7.42 L / 100 pentru un motor 306? încă!!!
Cdlt
Dacă oamenii nu sunt atenți, este foarte posibil cu o proporție mare de oraș. În plus, regiunea Cahors este foarte „deluroasă”, așa că nu mă surprinde mai mult decât atât ...
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 27/08/09, 09:52

pb2488 a scris:bonjour,
7.42 L / 100 pentru un motor 306? încă!!!
Cdlt


În oraș cu un vehicul care nu vă aparține și pentru care nu plătiți combustibilul ... ei bine, este chiar un consum redus pentru un vehicul vechi de 11 ani ...

Și după transformare = performanța unui hdi ... și poate chiar mai bună pentru că presupunem că comportamentul șoferilor nu s-a schimbat: aceștia nu acordă mai multă atenție decât înainte ...!

Încă o dată: speculați în spatele computerului dvs. ... fiind foarte departe de realitate!

Aflați despre consumul vehiculelor companiei conduse de angajați!

Frecvent vedem furgonete de construcție încărcate maxim care ne depășesc cu 130-140 km / h și accelerează „bine”! Șoferul, ceea ce vrea este să respecte termenele limită sau să plece acasă la o băutură ... consumul la care nici măcar nu se uită ... Nu cred că o autoutilitară de construcție în aceste condiții se situează sub 11-12 L / 100 ...
0 x
Byr
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 16
Înregistrare: 21/12/05, 19:17




de Byr » 27/08/09, 12:36

Bună ziua, în ceea ce privește consumul unui 306 1.9D:
Folosesc zilnic un 306 1.9D din septembrie 98 cu care fac anual 60 km / an în scopuri profesionale.
Distanța medie zilnică parcursă este de 6 - 700 km / zi, în principal în orașele mari și conexiunile cu autostrada.
Înregistrez în mod sistematic toate achizițiile mele de combustibil făcute din plin în plin (45 - 48l) de 9 ori din 10 în aceleași 2 supermarketuri. Kilometrii parcurși sunt, de asemenea, și înregistrați cu precizie de fiecare dată.
Pe cei 410 km parcurși cu aer condiționat permanent + reciclare și același motor (original și fără intervenție în afară de cureaua de distribuție), consumul mediu de vară fluctuează între 000l și 5.2l, iar cele din iarnă între 5.6l și 5.6l.
Cu toate acestea, nu depășesc niciodată 110 km / h și conduc cu viteza a 5-a de la 50 km / h.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Injecția apei în motoare: ansambluri și experimente"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 145