Impactul dopării apei asupra duratei de viață a motorului?

Editări și modificări ale motoarelor, experiențe diferite, descoperiri si idei.
Avatar de l'Utilisateur
Pablo
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 72
Înregistrare: 29/06/11, 09:49
Locul de amplasare: Franța sud-vest Ariege
x 1

Impactul dopării apei asupra duratei de viață a motorului?




de Pablo » 08/07/11, 19:40

hi,
Am auzit că un experimentator pantonist și-ar fi tras motorul.
pistonul și jacheta umflată complet !!
Și după ce am verificat, despre injecția de apă în aviație în timpul războiului de către englezi, se dovedește că injecția a fost utilizată numai în cazuri de forță majoră (pericol pentru pilot) pentru a scăpa efectiv de inamic,
dar înapoi la bază, motorul a fost schimbat imediat.

În urma acestui lucru, aș dori să am câteva clarificări cu privire la viața unui motor diesel dopat cu apă.

André, tu, de exemplu, cred că a trecut mult timp, așa că aș vrea să știu, de exemplu, câți km ai făcut cu vehiculul pe care l-ai pantonizat (un Chevrolet cred) și dacă din întâmplare sau de curiozitate că nu ați fi deschis motorul, doar pentru a vedea starea acestuia după 50 de pre-expl. (': cheesy:')

Iată să știu, nu vreau neapărat să sparg motorul camionului meu,
0 x
Cu răbdare, livada devine gem.
bernardd
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2278
Înregistrare: 12/12/09, 10:10
x 1

Re: Impactul dopării apei asupra duratei de viață a motorului?




de bernardd » 09/07/11, 10:04

O injecție de apă „lichidă” pare a fi o problemă cu supapele, care pot rugini. Ar fi necesar să puneți supape inox

O injecție de apă „lichidă” și abur trebuie să aibă consecințe diferite asupra unui motor. Dacă ne referim la elice sau pompe pentru bărci, variațiile bruște de presiune creează fenomene de explozie de bule de aer în apă care atacă violent elicele. Aș spune că o pulverizare bruscă de picături trebuie să poată face și lucruri ciudate ...

cf Imagine

De asemenea, se poate observa că etanolul conține întotdeauna apă, a cărei proporție poate fi ușor mărită, păstrând în același timp un amestec miscibil stabil: o modalitate de dopaj cu apă este utilizarea etanolului.
0 x
Un bientôt!
Avatar de l'Utilisateur
Pablo
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 72
Înregistrare: 29/06/11, 09:49
Locul de amplasare: Franța sud-vest Ariege
x 1




de Pablo » 09/07/11, 12:29

Oulala, această elice nu este foarte frumoasă,
Care va fi costul schimbării supapelor cu supape din oțel inoxidabil?
Colosal, cu siguranță, deci de neconceput.
Este un mare reproș pe care l-am făcut tuturor acestor pantoniști, Nici unul care să ne arate starea motorului lor după o utilizare îndelungată, păcat, pentru că ne-ar putea arăta dacă există cu adevărat un risc sau nu.
unii spun că nu există niciun risc, eu rămân sceptic.
André, ajutorul tău ar putea fi util, mulțumesc.
0 x
Cu răbdare, livada devine gem.
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 09/07/11, 12:31

Nu există risc de cavitație ca la elicele pentru bărci, deoarece picăturile nu suferă variații puternice ale presiunii, cum ar fi un flux rapid de apă densă în jurul unei elice (incompresibilitatea virtuală a apei lichide dă naștere la șocuri, care nu există în aerul compresibil ), deci nimic de făcut!

Numai efectul de rugină poate exista dacă există prea multă apă, în special ser fiziologic.

Dar pe vreme umedă și caldă, motorul folosește aer care este de asemenea plin de apă (saturație și, prin urmare, picături de apă la admisie) și, prin urmare, ar trebui să reziste la fel ca și motoarele din regiunile tropicale calde umede (100% umedă la 35 ° C Coasta de est a SUA vara sau India, aer umplut cu apă la fel de mult ca cu dopaj cu apă), dacă nu punem prea mult exces de apă, ca în timpul unui potop.
1 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79138
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10976




de Christophe » 09/07/11, 12:36

+1 cu dedeleco, nu există niciun risc dacă nu se injectează cantități mari de apă lichidă ... și în acest caz riscul de prindere hidraulică este mult mai mare!

Cei care se tem de coroziunea (excesivă) pe care ar putea-o crea dopajul cu apă nu știu că arderea a 1 L de combustibil degajează aproximativ 1 L de vapori de apă ... Nu există nicio șansă ca apa injectată să nu se condenseze la nivel motorului când este în funcțiune și când nu este, nu este injectată apă ...

QED ...
1 x
bernardd
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2278
Înregistrare: 12/12/09, 10:10
x 1




de bernardd » 09/07/11, 12:49

Problema de coroziune a supapelor „normale” mi-a fost confirmată de un mecanic cu experiență, în timpul testelor sale personale și vechi de injectare a apei, dar nu în metoda pantonei, mai exact. Dar, din moment ce acestea sunt experimente vechi, este de asemenea posibil ca metalele utilizate atunci să fie mai sensibile.

Cu toate acestea, riscul există și simpla solicitare de a efectua un test real al motorului este justificată.

Nu este vorba de a afirma că există o problemă: este o problemă de a confirma că este interesant să privim experiențele reale ceea ce vedem direct.

Exemplul pompei distruse de cavitație este atât de neintuitiv încât trebuie învățat pompierilor ... Dacă ar fi intuitiv, toată lumea ar ști, nu? Apropo, explicația teoretică a energiei eliberate în aceste fenomene de cavitație rămâne supusă controversei, așa că să rămânem umili în acest sens.
0 x
Un bientôt!
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 09/07/11, 12:49

nicio șansă ca apa injectată să se condenseze la nivelul motorului atunci când funcționează

sigur, având în vedere temperatura foarte ridicată a gazelor de eșapament și performanțele corespunzătoare slabe ale motoarelor comerciale!

Mai mult, pe Wikipedia Pantone, afirmația că sursa rece este temperatura gazelor cu combustibil de intrare (alias picolino) mă enervează deoarece arhivistică și total inamovibilă, cu o obstinație incredibilă, pentru a-mi suprima protestele !!

Acest picolino de la un producător auto, arată că birourile lor de design au concepții greșite în termodinamică de bază!!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Pablo
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 72
Înregistrare: 29/06/11, 09:49
Locul de amplasare: Franța sud-vest Ariege
x 1




de Pablo » 09/07/11, 12:55

Iată care liniștește puțin,
cu toate acestea, sunt curios să văd o comparație (fotografii) între piston / căptușeală, supape etc. ale unui motor fără dopaj în apă și unul dopat pentru o lungă perioadă de timp.
Concepând că este dificil să găsești două motoare din același an care au aproximativ același kilometraj, dintre care unul ar fi fost dopat cu apă timp de cel puțin 50 km, aș fi mulțumit de fotografiile acestui motor dopat de mult timp.
Scepticismul meu provine din faptul că m-ar deranja să-mi rup motorul și apoi să refuz sistemul a priori strălucit al domnului Pantone.
0 x
Cu răbdare, livada devine gem.
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 09/07/11, 12:57

pompa distrusă de cavitație este atât de neintuitivă

există și este cunoscut încă de la primele motoare și bărci cu elice, de peste 130 de ani !!
Ceea ce distruge nu este formarea de bule de vid la o presiune scăzută a vaporilor, ci prăbușirea lor bruscă la suprafață de presiunea apei dense din jur.
este un întreg domeniu științific foarte studiat cu sonoluminescență și alte efecte prin concentrarea undei de șoc la prăbușirea bulelor, puțin asemănătoare cu explozivii care sunt folosiți pentru a străpunge pereții groși ai tancurilor sau cimentul blocurilor !!
0 x
moinsdewatt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5111
Înregistrare: 28/09/09, 17:35
Locul de amplasare: Isere
x 554

Re: Impactul dopării apei asupra duratei de viață a motorului?




de moinsdewatt » 19/06/21, 16:30

Versiunea indiană a dopajului pentru motorul de apă.



Aceasta nu funcționează. Au ratat dozajul.
1 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Injecția apei în motoare: ansambluri și experimente"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 186