Montare pantone pe un citroen HY diesel INDENOR

Editări și modificări ale motoarelor, experiențe diferite, descoperiri si idei.
zizinewik
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 18/11/13, 10:04

Montare pantone pe un citroen HY diesel INDENOR




de zizinewik » 18/11/13, 11:34

Bună tuturor.

În cele din urmă m-am înregistrat la asta forum foarte interesant pentru că am făcut deja o asamblare pe motorina Hy a unui vortex, precum și a unui sistem pantone (reactor plus bule), cu puținele cunoștințe despre cei 18 ani ai mei de atunci, astăzi am În vârstă de 30 de ani și aș dori să am mai multe informații despre aceste diferite adunări.

În primul rând, ce numești GV?

în al doilea rând m-am întrebat dacă ar fi încălzit un bule cu o ocolire a evacuării și, prin urmare, o revenire a evacuării în admisie? NU, mi se pare puțin ciudat?

altfel, ce crezi că ar fi cea mai potrivită potrivire pentru motorina mea 2.0 atmosferică? și există cineva care a montat deja un astfel de sistem pe un motor indenor, J7, J9, 504, 505 sau altul?

multumesc, cele mai bune urari
Dans l'attente de vous lire.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839

Re: montare Pantone pe un citroen HY diesel INDENOR




de Flytox » 18/11/13, 23:34

Bună ziua zizinewik, Bine ați venit

zizinewik a scris:În cele din urmă m-am înregistrat la asta forum foarte interesant pentru că am făcut deja o asamblare pe motorina Hy a unui vortex, precum și a unui sistem pantone (reactor plus bule), cu puținele cunoștințe despre cei 18 ani ai mei de atunci, astăzi am În vârstă de 30 de ani și aș dori să am mai multe informații despre aceste diferite adunări.

Ne-ai putea oferi câteva fotografii, diagramă etc ...:P

În primul rând, ce numești GV?

Generator de aburi. Sau GVI Instant.

în al doilea rând m-am întrebat dacă ar fi încălzit un bule cu o ocolire a evacuării și, prin urmare, o revenire a evacuării în admisie? NU, mi se pare puțin ciudat?

Toate gazele care trec prin admisie nu sunt „utilizate” în același mod. De exemplu, principalul, azotul (70%) intervine „puțin” (cu excepția poluării în NOx). Dacă adăugați gaze de ardere în admisie, atâta timp cât nu căutați puterea maximă, aceasta nu schimbă muzica fundamental.

Dacă, în ansamblu, proporția de oxigen scade, scade și puterea maximă posibilă. Un motorină funcționează cu un exces de aer (și oxigen) de 10 până la 15% la capacitate maximă. La o putere mai mică, are mult mai mult oxigen decât are nevoie. Dacă modificăm proporțiile gazelor cu cele ale evacuării, nu este catastrofal.

Pe de altă parte, gazele fierbinți pot transporta mult mai multă apă sub formă de picături sau vapori de apă, ceea ce poate îmbunătăți semnificativ arderea. Una peste alta putem îmbunătăți consumul, poluarea etc ... dar nu trebuie să vizăm oală completă pe Econo !: Mrgreen:

altfel, ce crezi că ar fi cea mai potrivită potrivire pentru motorina mea 2.0 atmosferică?


Nu există un singur răspuns ... trebuie să studiați în funcție de ceea ce doriți, să știți cum să faceți, spațiul disponibil, timpul pe care banii să îl dedicați etc. : Mrgreen:
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
zizinewik
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 18/11/13, 10:04




de zizinewik » 19/11/13, 13:59

Vă mulțumesc pentru răspunsul dvs., în ceea ce privește locul, am mai mult decât motive în jurul motorului.
întrebare medie, vom spune în mod necesar cât mai puțin posibil. și dacă nu este vorba de know-how, cred că mă pot descurca după o casă de la A la Z, precum și mai multe vehicule ... ca acesta:
aici sunt acum 10 ani că am H-ul meu și l-am restaurat mai mult sau mai puțin cu mult timp în urmă, cu mijloacele unui student, și fără să știu sau să practic sudura, chitul sau altele .. .în cele din urmă îl scoate.
și așa că m-am mutat la Rodez, în Aveyron, pentru a-mi urmări frumusețea, mai mult decât atât de sigură forum sunt fugiți în ... sunt un cumpărător? Și de când îmi încep afacerea, am avut puțin timp liber, înainte, acum este mai complicat, așa că am abordat H-ul meu și asta este.
Imagine
transplantul unui nou caz ... acum învăț să lipesc, lol

Imagine
Imagine
sudură mică a stâlpului din spate ...
Imagine
M-am distrat puțin ... visând la asta.
Imagine
apoi șasiul și interiorul ...
Imagine
Refac tot ce este ruginit sau putred ... dar cât durează, mai ales când nu ești în afaceri ... facem o mulțime de greșeli ...
Imagine
Imagine
Imagine
Am refăcut armăturile, în spate și așa pentru fiecare aripă ...
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
garajul pe care l-am avut a fost vândut, așa că ne mutăm și mergem acasă ... pentru a ajunge în condiții mai puțin plăcute.
Imagine
și iată noua locație a ferestrei.
Imagine
Imagine
o vedere din spate mai mult sau mai puțin finisată.
Imagine
mica jgheabă din față din partea pasagerului, dar am făcut același lucru peste tot ...
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
și iată o mică imagine de ansamblu, restul în curând ... merge încet, dar sigur, munca nu merită cea a unui culturist, dar cel puțin, așa cum se spune „Am făcut-o”.

Acum aș vrea să fac ceva mai curat decât versiunea mea nr. 1, ceea ce mă îngrijorează cel mai mult este bubblerul, nu prea știu ce să folosesc.
0 x
fred12390
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 6
Înregistrare: 13/11/13, 07:05




de fred12390 » 19/11/13, 21:47

buna suntem vecini lol !! mult succes pentru restaurarea yh eu personal lucrez mai mult la cazane dar am prieteni care facem deja pantomi care functioneaza va pot pune in legatura cu ei daca iti spune
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 19/11/13, 22:03

zizinewik, trebuie sa respecti formatul solicitat al imaginilor pe care le postezi, este mult prea mare si distorsioneaza intreaga prezentare .... brusc nu vedem mare lucru : Mrgreen:
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.

[Eugene Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Injecția apei în motoare: ansambluri și experimente"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 133