Injecție de apă Renault Premium 260

Editări și modificări ale motoarelor, experiențe diferite, descoperiri si idei.
jojo3013
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 27/10/13, 15:20

Injecție de apă Renault Premium 260




de jojo3013 » 27/10/13, 18:09

Bună ziua, vin la voi pentru a vă cere sfaturi cu privire la pantonizarea unui Renault Premium 260cp cu 19 PTAC.

caracteristică:
-Camion frigorific transformat în casă.
-Dimensiune: 10.70 metri lungime 2.60 lățime și 3.90 înălțime.
-Greutate curentă: ~ 12 tone.
-Putere: 260 cai putere
-Capacitate cilindrica: 10 litri
-Injectie directa la presiune scazuta (320 bari)
-Turbocharger și Intercooler.
- greutatea motorului 785 kg : Cheesy: Nu-mi pasă ...
-6 cilindri în linie.

-Consum 22-25 litri la 100 km.
-Rolați în ulei și vă place ..

Primul detaliu al mărimii este locul în care se injectează gaz panton, având în vedere dimensiunea intercoolerului, gazul injectat înainte de turbo ar însemna a avea abur care se condensează în intercooler (este dimensiunea radiatorului, asta râde) nu în PL). Așa că m-am gândit să injectez gazul chiar înainte de conducta de admisie, ceea ce înseamnă că întregul sistem va trebui să fie sub presiune: reactorul, generatorul instantaneu de abur, picurarea, rezervorul de apă și ieșirea. 'aer.

Deci, prima întrebare, are cineva idee despre presiunea de admisie pe aceste motoare? Deoarece va pune o problemă în ceea ce privește evaporarea apei (principiul aragazului sub presiune, cu cât este mai multă presiune, cu atât crește punctul de fierbere al apei).

Aici încep aici, o altă întrebare, găsesc că forum nu mai este prea activ pe panton, există altul forum cine este mai activ pe subiect? Și există încă montatori de pantone, vorbesc despre măiestrie personalizată și reglare adecvată, nu kituri gata făcute care au un rezultat mai mult decât îndoielnic. Am avut ocazia să testez o pantonă pe unul dintre vehiculele mele și am văzut o diferență clară (cuplu motor, economie ~ 20% și funcționare mai silențioasă a motorului), din păcate, o țeavă de cupru crăpată lângă reactor și nu lipit de lipit nu am putut repara.

După ce am parcurs o mulțime de site-uri de ani de zile, sunt la fel în cererea de informații.

Pot să fac sudură cu arc și să stăpânesc electronica și să cunosc cunoștințe bune despre mecanică.

Plănuiesc să-mi fac tot reactorul din oțel inoxidabil într-un tub de evacuare din oțel situat vertical 10cm în diametru pe 30cm lungime, dau rapid dimensiuni trăgându-l afară, 3 reactor, compus dintr-un tub cu diametrul de 20-18mm în interior și o bară lungă de 15 mm * 125 mm. Cu tehnica sudării punctului pe bare și a forței de intrare în tuburi.

Generatorul instantaneu de abur va fi instalat orizontal și, de asemenea, din oțel inoxidabil, fără dimensiuni precise pentru moment, dar locația sa înseamnă că am spațiu și sistemul său de alimentare (picurare) faptul că îl pot supradimensiona.

Un furtun (țeavă de silicon și cupru) de 20 mm pe 1 metru va reconecta genul la reactor și va fi izolat la temperatură printr-un manșon izolator. idem între reactor și intrare, dar cu o lungime de 1.70 metri

Atât de mult pentru schiță, aștept sfaturile și încurajările dvs., vă mulțumesc :)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839

Re: injecție de apă Renault Premium 260




de Flytox » 27/10/13, 23:23

Bună jojo3013 Bine ați venit la club.

jojo3013 a scris:Primul detaliu al mărimii este locul în care se injectează gaz panton, având în vedere dimensiunea intercoolerului, gazul injectat înainte de turbo ar însemna a avea abur care se condensează în intercooler (este dimensiunea radiatorului, asta râde) nu în PL). Așa că m-am gândit să injectez gazul chiar înainte de conducta de admisie, ceea ce înseamnă că întregul sistem va trebui să fie sub presiune: reactorul, generatorul instantaneu de abur, picurarea, rezervorul de apă și ieșirea. 'aer.


Ambele soluții sunt posibile:
- Injectarea aburului înainte de turbo este mult mai simplă. Nu sunt de așteptat probleme de condens în intercooler. Între fluxul mare de aer, aerul care este mai fierbinte într-un intercooler decât într-o admisie convențională fără turbo, apa sub formă de picături fine și vaporii vor fi transportate fără probleme ca și când. „Este suficient” ca sistemul dvs. de producere a aburului să scuipe numai abur sau picături foarte fine (cu + sau - aer în funcție de ansamblu).

- Într-adevăr, putem injecta după turbo sau intercooler etc., dar trebuie să reușim ...variații de presiune care induce posibile inversiuni ale direcției de curgere a gazelor și / sau lichidelor .... Este mult mai dificil să rămâi simplu ... și nu sunt convins că dă rezultate mai bune.

Deci, prima întrebare, are cineva idee despre presiunea de admisie pe aceste motoare? Deoarece va pune o problemă în ceea ce privește evaporarea apei (principiul aragazului sub presiune, cu cât este mai multă presiune, cu atât crește punctul de fierbere al apei).

În revizuirea tehnică, ei vorbesc în mod necesar despre aceasta în ceea ce privește setările „wastegate”. În cele din urmă, nu vă dați seama de valoarea acestei presiuni, în orice caz trebuie să căutați parametrii care îmbunătățesc funcționarea Gillier Pantone, este mult mai empiric decât calculat (numărul de parametri este prea mare astfel încât să poată fi calculat pentru un amator).

Aici încep aici, o altă întrebare, găsesc că forum nu mai este prea activ pe panton, există altul forum cine este mai activ pe subiect?


Pantoniștii anonimi se întâlnesc pe Face de Bouc.: Mrgreen:
Tssssssssssssss! Punctul de referință este Econology! : Mrgreen: : Mrgreen:


Și există încă montatori de pantone, vorbesc despre măiestrie personalizată și reglare adecvată, nu kituri gata făcute care au un rezultat mai mult decât îndoielnic. Am avut ocazia să testez o pantonă pe unul dintre vehiculele mele și am văzut o diferență clară (cuplu motor, economie ~ 20% și funcționare mai silențioasă a motorului), din păcate, o țeavă de cupru crăpată lângă reactor și nu lipit de lipit, nu am putut repara.


Dacă ai putea documenta asta ar fi minunat. :P


Plănuiesc să-mi fac tot reactorul din oțel inoxidabil într-un tub de evacuare din oțel situat vertical 10cm în diametru pe 30cm lungime, dau rapid dimensiuni trăgându-l afară, 3 reactor, compus dintr-un tub cu diametrul de 20-18mm în interior și o bară lungă de 15 mm * 125 mm. Cu tehnica sudării punctului pe bare și a forței de intrare în tuburi.


Cu 3 reactoare, multă muncă ...

Generatorul instantaneu de abur va fi instalat la orizontalăși, de asemenea, din oțel inoxidabil, nu există o dimensiune precisă pentru moment, dar locația sa înseamnă că am spațiu, iar sistemul său de alimentare (picătură cu picătură) înseamnă că îl pot supradimensiona.


Când aveți o parte de apă lichidă într-un generator de abur instantaneu pe orizontală, nu sunt convins că funcționarea este foarte „obișnuită” atunci când rotiți / frânați / accelerați. Flota se deplasează brusc pe piese care nu sunt umede / supraîncălzite sau reci etc ... Funcționarea poate fi doar neregulată. Cu GVI în poziție verticală, mișcările de apă sunt semnificativ mai limitate, iar funcționarea este mai stabilă / previzibilă.

Un furtun (țeavă de silicon și cupru) de 20 mm pe 1 metru va reconecta genul la reactor și va fi izolat la temperatură printr-un manșon izolator. idem între reactor și admisie, dar cu un lungime de 1.70 metri


Îl poți face mai scurt?
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
jojo3013
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 27/10/13, 15:20




de jojo3013 » 28/10/13, 23:28

Ok, îmi pare rău pentru timpul de răspuns, nu mai ridicam locul unde mă aflam.

Mulțumesc flytox pentru răspunsurile tale și reactivitatea ta, am putut să citesc, dar nu am rămas să răspund grrrrr, deja sunt fericit să știu că economia este încă activă pe panton, este frumos și a fost o vreme ) a fost într-adevăr zdrobirea aici.

Deci, în ceea ce privește injectarea înainte de turbo, este posibil, dar nu vă voi spune distanța pe care o va face până la admitere sau, mai degrabă, dacă a dvs. pentru asta, nu ați înțeles dimensiunile fiarei, deci motorul are mai mult de 1.20 metri lungime, deci este vorba despre distanța dintre orificiul de evacuare turbo și admisie, după ce pentru a conecta cele 2 trebuie să treacă deasupra motorului, pentru a unde 1.70meter la vedere toate acestea. Trecând prin intercooler puteți adăuga 2 metri. Și este al naibii de eficient, din cauza a ceea ce condensează în interior, am ajuns puțin înainte, dar între răcire și presiune, este foarte posibil.

Pentru Wastegate, nu știam mulțumesc, din păcate pe documentul tehnic nu oferă prea multe informații despre acest subiect, deoarece blocul meu de motor poate fi livrat conform modelelor cuprinse între 260 CP și 340 CP prin modificarea setărilor sistemului PI, Turbo, regulator. 'avans etc. Dintr-o dată, toate acestea sunt cam vagi și se fac intenționat. Am o informație este 1 bar la 1000 rpm, nu este mult, nu putem auzi turbo la 1000 rpm, viteza normală fiind la 1500 ...

În măsura în care s-a documentat primul meu test, datează de la 210D-ul meu și, dacă aș fi putut să-l văd din nou pe tip, ar fi făcut-o din nou pentru mine, dar nu am făcut, prea multă distanță, testul a fost prea scurt, dar am văzut diferența.


Pentru lovitura de stat a celor trei reactoare, da, e treabă, am avut o practică mai bună înainte de sudarea pieselor, dar am vizualizat lucrul din capul meu, cu cunoștințele mele, este posibil și ele sunt nu imens în lipire. Pe de altă parte, când vine vorba de tăiere, am arătat clar cum să fac acest lucru (trebuie să mă întrebați să fac o îndoire și vă explic, nu este nevoie să vă îndoiți, dar trebuie să sudați)


Pentru gen, am primit mesajul, și de aceea mi-am scris intențiile, într-adevăr, acum, când l-ai spus, îmi amintesc că mai mulți au avut probleme cu gen un apartament , Îl pot pune vertical sau aproape, dar se află într-o curbă a eșapamentului, brusc asta va slăbi eșapamentul, aș fi vrut să fi evitat (am făcut un pic de off-road lol).


În ceea ce privește scurtarea furtunului, am răspuns deja puțin înainte, dar schimbând locul va fi lângă reactor cu 40 cm, iar în rest fotografiile te vor lumina mai bine decât discurs lung. Și aș face măsurători reale în acest proces.

Deci mâine, fotografii. Și unul acum pentru prezentat.

Castelul mobil, i se potrivește, este întotdeauna în construcție, locuiesc în el și schimb adesea grădini.

Imagine
0 x
jojo3013
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 27/10/13, 15:20




de jojo3013 » 29/10/13, 01:23

Acolo stau pe roata din față, radiatorul și intercoolerul sunt în dreapta, dar nu sunt suficient de sus pentru a lua totul, așa că nu le au.

Imagine

Deci, în partea de sus a tofului, avem colectorul de admisie, cei șase trifoi cu patru foi sunt acolo pentru a-mi aduce noroc, chiar sub colectorul de evacuare și sub turbo, și în stânga turbo-ului, în gaură neagră, cred că este montat pantonul, este un furtun flexibil de evacuare din metal de 44 cm lungime pe 10 în diametru, trebuie să găsesc furtunul din silicon de diametru maxim și să introduc un tub pentru panton nu este câștigat, iar în partea de jos a lucrului foarte ciudat este sosirea aerului din filtrul de aer care este și mai departe sub camion. Cele 2 tuburi mari din dreapta merg la intercooler.

De fapt, pentru cantarul pe care îl aveți roata, asta este ceea ce există pe tractor-remorcă, roțile din spate au același diametru, primul tof este înșelător.

Bara din fața roții din față este pârghia mea de viteză, nu lăsa dimensiunea să te impresioneze, este doar un motor. Îmi iau toate sfaturile, aș rezolva pe măsură ce mergeam, nu am prea mult loc pentru erori.

Așadar, trebuie să adun cât mai multe informații înainte de dezmembrare, deoarece sunt mobil și trebuie să rămân așa.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 29/10/13, 22:52

... chiar sub colectorul de evacuare și sub turbo, și în stânga turbo-ului, în gaura neagră, cred că este montat pantonul, este un furtun flexibil de evacuare din metal, lung de 44cm, cu 10 din diametru, trebuie să găsesc ceva furtun de silicon de diametru maxim și introdus un tub pentru panton, deja asta nu este câștigat ...


Nu este bine înțeles cum doriți să utilizați furtunul de silicon :strigăt:

Pentru condens în intercooler:

Imagine

Ca ordin de mărime, temperatura aerului intră mai mult de 100 ° și iese la 60 °. Suficient pentru a vaporiza multă apă chiar și sub + 1 bar. Având în vedere deplasarea, debitul de aer trebuie să fie destul de violent în întreaga admisie, flota având un risc redus de acumulare.
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.

[Eugene Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Injecția apei în motoare: ansambluri și experimente"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google Adsense [Bot] și oaspeții 160