Dotați un Iveco 35 8 cu dopaj cu pantone

Editări și modificări ale motoarelor, experiențe diferite, descoperiri si idei.
DJE
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 27/06/10, 22:35

Dotați un Iveco 35 8 cu dopaj cu pantone




de DJE » 28/06/10, 18:35

salut tuturor!

Am un Iveco 35 8 (Sofim) din 1984 si as dori sa-l ampli cu apa.
Aș dori să știu dacă cineva a experimentat deja cu dopajul apei pe acest model de utilitate.
Cunoașteți rezultatele pe care le oferă acest lucru și care este cel mai economic dopaj de apă (din punct de vedere al consumului).


merci
0 x
Avatar de l'Utilisateur
nikloc
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 27/12/13, 17:55
Locul de amplasare: Jura




de nikloc » 27/12/13, 18:10

Salut, am exact aceeași utilitate ca și tine.

De doi ani aflu despre dopajul apei și am decis să încep să lucrez la el.

Ai început să testezi pe cont propriu?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 30/12/13, 13:52

Salut nikloc și dje, bine ați venit.

Sunt sute de modele de vehicule în circulație, nu este sigur că al tău a avut o dezvoltare Pantone sau Gillier Pantone, documentată/reușită și accesibilă pe net. Cel mai adesea, trebuie să faci pasul și să rezolvi singur multe dintre probleme. Pe de altă parte, pe Econologie vor exista niște experți și practicieni cu experiență care să răspundă la unele dintre întrebările tale și să-ți dea câteva sfaturi.
:P
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
nikloc
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 27/12/13, 17:55
Locul de amplasare: Jura




de nikloc » 30/12/13, 19:13

Da, într-adevăr, trebuie să faci pasul!

De asemenea, am început să-mi calibrez sistemul de irigare prin picurare (model
recuperați-vă într-o clinică)

Am citit cu mare atenție forum asupra subiectului pentru a imagina
viitoarea producție și profit de Flytox pentru a clarifica câteva puncte:

- Spui într-o postare că un rezervor cu nivel constant este o sursă de
problemă, echilibrarea presiunii și utilizarea riguroasă a modelului de capcană Giacomini au fost testate după cunoștințele dumneavoastră?

- Pe Mercedes-ul lui Didier vedem ca robinetul de admisie se face direct pe orificiile de admisie ale galeriei de admisie, nu vad daca interesul vine mai mult de la parcursul mai scurt, de la cresterea depresiei (in acest caz mai avem nevoie de un venturi pentru fiecare robinet?) sau pentru că amestecul din reactor este mai bine distribuit?

- Se pare că văd pe diferite ansambluri că legătura dintre reactor și admisie și un furtun dar cum poate rezista la temperatura de la ieșirea din reactor? :strigăt:

- Dopajul cu apă este necesar pentru mine pentru că vreau să curăț poluarea
Iveco-ul meu pe cât posibil. Este combustibil dual și întrebarea care rămâne este să știm dacă arderea devine mai bună, se diminuează mirosul de prăjit? Deși îl prefer decât dieselul, discreția este uneori o opțiune bună.

Mă bucur să văd că site-ul este viu

Acțiune! :P
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 30/12/13, 21:59

nikloc a scris:- Spui într-o postare că un rezervor cu nivel constant este o sursă de
problemă, echilibrarea presiunii și utilizarea riguroasă a modelului de capcană Giacomini au fost testate după cunoștințele dumneavoastră?

„Bederul” Giacomini funcționează după nu știu ce difuzor, (nu am găsit cum este făcut/cum este diferit de celelalte), dar din câte știu nu și-a documentat rezultatul.

- Pe Mercedes-ul lui Didier vedem ca robinetul de admisie se face direct pe orificiile de admisie ale galeriei de admisie, nu vad daca interesul vine mai mult de la parcursul mai scurt, de la cresterea depresiei (in acest caz mai avem nevoie de un venturi pentru fiecare robinet?) sau pentru că amestecul din reactor este mai bine distribuit?

- O cale „scurtă” între reactor și supapa de admisie mi se pare potrivită. (posibil pierderi mai mici de presiune, mai puține pierderi termice, mai puțin volum mort etc.).

-In functie de locul unde asezi racordul pe conducta sau galeria de admisie, depresiunea se poate schimba putin. In toate cazurile un venturi va da cea mai mare depresie, in schimb a pune 4 venturi (pentru un 4 cilindri) mi se pare oarecum complicat (mai ales sa le dimensionam) pentru un rezultat negarantat/aleatoriu. E mai simplu/economic/mai usor de montat, sa pui doar unul in amonte si apoi sa-l distribui pentru fiecare cilindru.

- Pentru ca distribuția debitului de abur să fie cu adevărat „echitabilă” între cilindri, pierderile de presiune ar trebui să fie echivalente pe fiecare conductă de admisie (aceeași lungime în câțiva „mm”, aceleași diametre, aceleași coturi etc.. Din memorie, o condiție deloc îndeplinită pe montajul lui Didier.
In orice caz, marimea si pozitiile diverselor organe vor forta diverse compromisuri...mai mult sau mai putin fericite. Experimentul Yaka : Mrgreen: .

- Se pare că văd pe diferite ansambluri că legătura dintre reactor și admisie și un furtun dar cum poate rezista la temperatura de la ieșirea din reactor? :strigăt:


Între vibrațiile și dilatațiile oalei este necesar să se asigure o joncțiune care să se poată „juca” fără a duce la ruperea unei țevi rigide.
O soluție constă în a face ca conducta de ieșire a reactorului (cupru sau oțel inoxidabil) să iasă în afară cu zece cm buni. Acest lucru este suficient pentru a-i reduce semnificativ temperatura, astfel încât pe ea să poată fi montată fără probleme o țeavă (siliconul, de exemplu, rezistă în jur de 350°). Piesa de țeavă de 10 cm nu trebuie să fie dreaptă, ci îndoită într-un fel, aceasta rezistă mult mai bine la vibrații.

- Dopajul cu apă este necesar pentru mine pentru că vreau să-mi depoluez Iveco-ul cât mai mult posibil. Este combustibil dual și întrebarea care rămâne este să știm dacă arderea devine mai bună, se diminuează mirosul de prăjit? Deși îl prefer decât dieselul, discreția este uneori o opțiune bună.


André trebuie să aibă răspunsul, el face deja acest montaj de ani de zile.
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.

[Eugene Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Injecția apei în motoare: ansambluri și experimente"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 320