Eficacitatea setului ecopra?

Editări și modificări ale motoarelor, experiențe diferite, descoperiri si idei.
yoann65
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 36
Înregistrare: 28/02/11, 16:02
x 1

Eficacitatea setului ecopra?




de yoann65 » 28/02/11, 17:40

Bună seara, nou pentru forum Aș dori să vă pun întrebări cu privire la kitul ECOPRA (dopaj cu apă pentru vehicule). http://fr.ecopra.com/index.php?/Kit-Eco ... et-essence
Am instalat cu succes un pantone pe un 205, cu succes. Pentru cel de-al doilea vehicul meu, un multivan 2,5D Tdi 150 CP, am decis să cumpăr un kit de la Ecopra. A trecut un an de când l-am obținut și nici o modalitate de a-l face să funcționeze. Să trăiesc în Pirinei, să-i văd mă face departe. Încerc totul ((deconectați furtunul de la gazele de eșapament, reduc aspirația, prelungesc conductele furtunului, mișc bobul ....) Am apă în reactor.
În plus, furtunul care merge de la reactor la furtunul de admisie a aerului este întotdeauna rece.
Singura dată când se încălzește este în timpul unei urcări abrupte la munte la 2500tr, în al treilea.
Aveți feedback despre aceste truse, informații, sfaturi?
Merci beaucoup
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 28/02/11, 18:07

Bună ziua yoann65 Bine ați venit la club.

Pentru cel de-al doilea vehicul meu, un multivan 2,5D Tdi 150 CP, am decis să cumpăr un kit de la Ecopra. A trecut un an de când l-am obținut și nici o modalitate de a-l face să funcționeze. Să trăiesc în Pirinei, să-i văd mă face departe. Încerc totul ((deconectați furtunul de la gazele de eșapament, reduc aspirația, prelungesc conductele furtunului, mișc bobul ....) Am apă în reactor.
În plus, furtunul care merge de la reactor la furtunul de admisie a aerului este întotdeauna rece.
Singura dată când se încălzește este în timpul unei urcări abrupte la munte la 2500tr, în al treilea.
Aveți feedback despre aceste truse, informații, sfaturi?
Merci beaucoup


Nu, nu există prea multe feedback-uri despre aceste truse. Prin contra, ne puteți face câteva poze pentru a vedea cum a mers. Acest lucru ne va oferi idei pentru a vă răspunde.

Pentru 205, de asemenea, vă puteți documenta : Mrgreen:
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 28/02/11, 18:12

Caută „ecopra” pe youtube, au făcut destul de multe videoclipuri.

După un videoclip nu este prea științific, dar, de exemplu, au montat unul dintre kit-urile lor pe un tren.

A se vedea: https://www.econologie.com/forums/que-pensez ... t9860.html
et https://www.econologie.com/forums/gillier-pa ... 56-20.html

Pentru a rezuma: economiile de poluare sunt întotdeauna bune, în consum depinde de utilizarea pe care o facem de motor.

Este un kit de dopare a apei ca și celelalte. Nici mai bine, nici mai rău ...
0 x
yoann65
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 36
Înregistrare: 28/02/11, 16:02
x 1




de yoann65 » 01/03/11, 12:12

Bună ziua, iată fotografiile kitului ecopra, înainte de montare. Neavând vehiculul săptămâna aceasta nu vă voi putea face fotografii cu kitul asamblat. Locuiesc în munții în care sunt adus în mod regulat în sus și în jos pe pârtii.
Întrebarea mea este despre bubbler. Intrarea inferioară se referă la aportul de gaze de evacuare care se presupune că sunt încălzite de apă, iar cea superioară este destinată evacuării prin aspirarea vaporilor de apă. Acum, dacă montez balonul cu aceste două ieșiri către partea din față a vehiculului, atunci când cobor în jos, furtunul de gaz se umple cu apă și când revin pe un plat sau mai rău pe urcare, atunci toată apa acumulată în acest furtun întoarce-te la balon, iar la admisie mă întreb dacă apa în formă lichidă nu ajunge la reactor. Am încercat să pun bubita (iese spre partea din spate a vehiculului și încă nu a rezultat).
Ce crezi? Mă întreb dacă nu există un defect de proiectare?
Imagine
Imagine
Imagine
În ceea ce privește montarea pe 205, făcusem o bubă metalică cu 10 în 10 cu 30 de înălțime, cu un compartiment inferior pentru circulația lichidului de răcire. Era așezat sub capotă.
Reactorul avea o lungime de 11 cm (din memorie), fabricat și din oțel și toate conectate prin furtunuri de răcire. Îmi amintesc că nu observasem o scădere mare a consumului, ci un câștig de cuplu la viteză mică și mai mult fum.
Încerc să pun mâna pe fotografii și să le aduc cât mai curând posibil.
0 x
yoann65
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 36
Înregistrare: 28/02/11, 16:02
x 1




de yoann65 » 01/03/11, 13:58

Am pus mâna pe fotografiile pantonului meu montat pe 205.
Iată fotografia compartimentului lichidului de răcire sudat sub balon.
Imagine
Iată fotografia reactorului în construcție

Imagine
0 x
yoann65
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 36
Înregistrare: 28/02/11, 16:02
x 1




de yoann65 » 01/03/11, 14:05

Îmi pare rău că nu pot trimite celelalte fotografii. Încerc din nou diseară : Lol:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 01/03/11, 22:02

Nu, dacă aș înțelege corect problema ta, dar s-ar asemăna cu faptul că ți-ai fi poziționat orizontal „mico bubbler-ul”. (ca în fotografia de mai jos)

Imagine


în loc de vertical ca în diagrama de mai jos (pompat de pe site-ul lor):

Imagine

Dacă acesta este cazul, este normal să facă orice cu panta. : Mrgreen: În poziția verticală, fluidele se separă bine și rămân acolo unde trebuie.
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.

[Eugene Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 01/03/11, 22:06

Apropo, poate fi periculos pentru motor, dacă înghiți apa brusc, deoarece se întâmplă cu înghițituri mari, poți să te apuci de tot ..... :şoc: :strigăt: : Mrgreen:
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.

[Eugene Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
yoann65
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 36
Înregistrare: 28/02/11, 16:02
x 1




de yoann65 » 01/03/11, 22:16

Bubbler-ul este diametrul tubului de eșapament, deci este făcut să fie plasat pe orizontală. Și din fericire pentru mine am 1,5m de furtun între reactor și furtunul de admisie, așa că nu am apă să vină la motor. Totul rămâne în reactor, ouffff
0 x
yoann65
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 36
Înregistrare: 28/02/11, 16:02
x 1




de yoann65 » 01/03/11, 22:56

Iată o imagine a bulberelor terminate
Imagine
reactorul din oală
Imagine
0 x

Reveniți la "Injecția apei în motoare: ansambluri și experimente"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 184