Întreținerea foselor septice: cum să o întrețin în mod corespunzător?

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79362
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Întreținerea foselor septice: cum să o întrețin în mod corespunzător?




de Christophe » 20/07/09, 13:32

Deși drenajul de la rețea pare să vrea să se impună peste tot (cu prețuri exorbitante în mediul rural, dar hei ...) multe case (majoritatea) au încă fose septice și am observat că nu aveam cu adevărat un subiect în acest sens!

Prin urmare, acest subiect se referă la menținerea:
- fose septice numite „toată apa” (cred majoritatea construcțiilor noi din mediul rural)
- gropi de apă neagră (numai toalete).

Prin urmare, creez acest subiect pentru a face schimb de informații referitoare la întreținere și întreținere dintre aceste 2 tipuri de gropi. Am navigat deja puțin și am citit că:

a) Se pare că toată apa necesită mult mai multă întreținere (separatorul de grăsimi și filtrul trebuie curățate la fiecare 4 până la 6 luni), în timp ce unele gropi de gunoi de grajd necesită golire doar la fiecare 10 ani. Și pune multe probleme ...

b) Activatorii biologici ar fi pipo: am citit de mai multe ori am citit că un iaurt vechi ar avea mai mult efect

c) Unele gropi primesc apă de ploaie care este un dezastru (am citit o mărturie care spunea că trebuie să golesc la fiecare 2 luni)

d) Care este masa (în reducere,%, din volum?) digerabilă de o fosa septică în stare bună de funcționare și de când considerăm că rezervorul nu funcționează bine?

Întrebare subsidiară: în loc să faci o groapă de apă, de ce să nu faci 2 gropi separate în clădiri noi? Deoarece majoritatea problemelor de poluare sunt în apa neagră. Poate că apa neagră aduce bacteriile necesare pentru tratarea apei gri?
Dernière édition alin Christophe 22 / 07 / 09, 15: 11, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 20/07/09, 13:38

Bravo Christophe, faci progrese: nu ai scris sceptic :D
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'Utilisateur
tigrou_838
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 573
Înregistrare: 20/10/04, 11:25
Locul de amplasare: frontiera Lorraine luxemburg

fosă septică




de tigrou_838 » 20/07/09, 15:11

bonjour,

să aduc mica mea contribuție la forum.

Sunt în casă de 5 ani cu fosa septică și degresant, fără întreținere pentru moment, cu excepția unui plic de produs (plasa XX) în fiecare duminică în toaletă.

Arunc din când în când o privire la capcana pentru grăsimi, nicio problemă, este lichidă cum ar trebui.

este o groapă cu apă, ploaie și apă gri (negru pentru Christophe).

fără miros acasă. la vecin da puțin, dar nu știu cum își menține groapa.

cea mai mare parte a apei de ploaie intră în rezervoarele mele de colectare și doar deversarea este cea care intră în groapă, deci nu de multe ori.

acasă, nu sunt conectat la canalele de canalizare, dar cred că pe un puț pierdut, greu de văzut unde se duc țevile după groapă, este destul de adânc.

în mod normal, conform noilor reglementări, în curând va trebui să fac o muncă pentru a fi conectat.

în mediul rural este foarte lung, mai ales cu problemele de nivel pentru a urca la stația de purificare care este cu 8 kilometri.

Sunt atent la ceea ce arunc în toaletă, precum și în bucătărie, iar produsele de curățare sunt naturale.

tigger.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79362
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 20/07/09, 16:50

elefantul a scris:Bravo Christophe, faci progrese: nu ai scris sceptic :D


Hei Elefant, nu pentru că am părăsit școala acum 8 ani, când nu sunt corectată, nu-mi mai amintesc!

De acum înainte, datorită ție, nu aș mai scrie o fosa septică, ci o fosa septică, dar rămân sceptic cu privire la pkoi-ul acestei diferențe de ortografie ... : Mrgreen:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79362
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: fosa septică




de Christophe » 20/07/09, 16:58

tigrou_838 a scris:este o groapă cu apă, ploaie și apă gri (negru pentru Christophe).


Nu, nu, pot distinge în mod clar apa cenușie de apa neagră.

Gri = apă murdară (duș, chiuvetă, mașină de spălat ...)
Negru = numai apă (foarte) murdară din toaletă

Care este produsul pe care l-ai pus? Adică ce funcție? Pentru că așa cum am spus mai sus: activatorii par să fie pipo ...

1 în fiecare duminică uh cât costă pe termen lung? Ceea ce m-a „speriat” mereu cu acest tip de produs (valabil pentru toți aditivii) este că creează o dependență și că, atunci când te oprești, mă tem că ar putea fi mai rău decât înainte ... tratamentul.

tigrou_838 a scris:acasă, nu sunt conectat la canalele de canalizare, dar cred că pe un puț pierdut, greu de văzut unde se duc țevile după groapă, este destul de adânc.


Ei bine, dacă aveți o fântână pierdută ... logic nu există nici o țeavă între groapă și aceasta ... fântâna pierdută se face în general la ieșirea din groapă (în loc de împrăștiere).

tigrou_838 a scris:în mod normal, conform noilor reglementări, în curând va trebui să fac o muncă pentru a fi conectat.


Am crezut că am citit că este obligatoriu pentru 2013 ... cer să văd pentru că dacă cerem 20 de euro pentru lucrări de drumuri de la fiecare locuitor din mediul rural pentru a îndeplini standardele ... sincer ... la tine ca poate fi un drum canalizare dar nu cu noi ...

Așadar, acasă, dacă într-o zi ne va cere, va trebui să punem, cireasă pe „tort” (rahat) o pompă de ridicare, deoarece suntem sub drum ... economii mari de energie.

Dacă vom avea nevoie, vom întreba despre o grădină filtrantă!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 20/07/09, 17:04

Este sigur că creșterea standardelor ar putea afecta mai mult de unul: unul dintre clienții mei a trebuit să-și închidă micul garaj și să-și schimbe locul de muncă, deoarece regiunea i-a impus 18000 de euro de muncă pentru a continua să funcționeze.
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79362
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 20/07/09, 17:15

Ei bine, în cazul activității profesionale, statul ar trebui să ofere finanțare ....un faliment (distrugerea a cel puțin 1 loc de muncă) din cauza unei actualizări care nu ar trebui să existe... cu excepția cazului în care a existat o poluare deliberată înainte ... atunci este normal ca profesionistul să „plătească”.

Pentru o persoană, cer 12 € per gospodărie pentru a plăti lucrările de canalizare. Mi se pare rușinos într-o țară care 50% impozit pe muncă! Am auzit acest caz în 2006, în Belgia ...

Mă simt bine ... draga ... : Mrgreen:

Ei bine, ne îndepărtăm de subiectul inițial care se referă la interviu!

Iată care este „nivelul bun” al unei fose septice cu caca? (vă rog să nu-mi spuneți: este bine atâta timp cât nu se revarsă ... este bine!)
0 x
Christine
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1144
Înregistrare: 09/08/04, 22:53
Locul de amplasare: În Belgia, o dată
x 1




de Christine » 20/07/09, 18:03

Christophe a scris:o fosa septica cu caca


Hououou domnule, a spus o vorbă proastă!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 20/07/09, 18:51

Pentru rezervorul meu septic, am fost sfătuit să îl întrețin cu un produs special pentru rezervoare. La întâmplare folosesc Eparcyl pentru a nu-l numi, cu „gustul sălbatic” (? Nu, trebuie să confund! : Mrgreen:). Pe scurt, o doză în cafea îmi pare rău în birou în fiecare săptămână ...

Nu există suficientă retrospectivă pentru a vedea dacă acest lucru îmbunătățește funcționarea pe termen lung, dar în orice caz, acest lucru are un dezavantaj mare, după tratament (a doua zi), fundul vasului este acoperit cu un mic depozit din cele mai multe tocană .. .. că produsul harpic „biodegradabil” și cu menta, vă rog, nu poate fi îndepărtat eficient :strigăt:
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79362
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 20/07/09, 18:56

Ei bine, în cazul nostru: din 2007 nu am făcut nimic și nu avem niciun miros ...

În plus, casa a fost o a doua casă din 2001-2002.

Trebuie să crezi că „semănăm” bine ...

Imagine

Flytox și Tigger, ar trebui să încetați „dozarea” ... doar pentru a vedea și dacă începe să miroasă, încercați iaurtul (mai proaspăt funcționează mai bine se pare) ... pentru a vedea dacă funcționează!

: Idee:
0 x

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 281