Tantarii si apa colectata in rezervor

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
Nervos
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 22
Înregistrare: 13/07/08, 16:14
Locul de amplasare: Essonne, Franța

Tantarii si apa colectata in rezervor




de Nervos » 15/07/08, 20:57

Bonsoir,

Colectez 2 x 500 l de apă de ploaie pentru uz în grădină, curățare în exterior etc. ca mulți oameni de mai puțin de un an

Observ prezența larvelor de țânțari și ezit cu cea mai bună abordare pentru a le elimina

- plasă de sârmă pe joncțiunea conductei / rezervorului, dar acestea pot trece prin conducta în sine și pot urca odată eclozionate / coborâte pentru a depune ouă / larve

- insecticid ??, nu.

- o anti larvă naturală (fără broască în rezervoarele mele, vă rog) mă gândeam mai degrabă la o iarbă sau ceva similar

- altă idee?

mulțumesc
J.
0 x
Oprește-te la co2 - BBC Timber House Frame
- Pompa de caldura fără griji pentru funcționarea de la 2010
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 15/07/08, 21:04

: Arrow: Nicio idee despre întrebare, dar vă mulțumesc pentru această postare care privește din ce în ce mai mulți oameni ... :?
0 x
umbră
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 171
Înregistrare: 13/04/08, 15:16
x 2




de umbră » 15/07/08, 21:09

singura soluție verde pentru a pune larvele de libelule este foarte importantă și drăguță într-o grădină și super eficientă : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
iepure
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 823
Înregistrare: 22/07/05, 23:50
x 2




de iepure » 15/07/08, 21:50

Există, de asemenea, opțiunea de pește auriu.
Nu costă mult, rezistă iarna și mănâncă
larvele de țânțari.
0 x
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 15/07/08, 22:34

Da, pur și simplu un pește de aur.
În timp ce thailandezii puneau pești mici numiți guppy
:D
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 15/07/08, 22:42

Bonjour à tous

Goldfish este o idee grozavă.
În afară de ierni, are și soluția de broască țestoasă. Abordează orice se mișcă și beneficiază într-un rezervor mai mic de 1 m3. Micul meu broască țestoasă „Sophie” își dublase dimensiunile în 6 sau 8 luni, cu atât mai mult era dieta .... : Mrgreen: este mai bun decât muștele uscate care li se dau de obicei.
A+
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
diablotruc
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 22
Înregistrare: 26/03/06, 22:10




de diablotruc » 15/07/08, 22:53

Bonsoir,

Știu de mult aceeași problemă cu recuperarea apei. Chiar și recuperatorii comerciali, proiectați în acest scop, nu au capace foarte strânse care lasă să treacă nenorocitii de țânțari.

Într-o zi a trebuit să ... dau zaruri pentru a filtra apa din butoaiele mele de recuperare. Am fost cu adevărat surprins de cantitatea de larve de țânțari din aproximativ cincizeci de litri de apă.

Întrucât urăsc aceste vite, pentru că reușesc să distrugă nopțile de somn ..., am găsit o soluție pentru colectoarele mele de apă.

Am recuperat câteva perdele albe vechi în care am tăiat dimensiunile necesare diverselor recipiente de colectare. Apoi, am rugat-o cu amabilitate pe soția mea să-mi cuscă aproximativ niște benzi de cauciuc pentru a le ține pe loc (țesătura unor perdele este destul de rezistentă, deoarece durează câțiva ani).
Această protecție filtrează, de asemenea, grosier apa (frunze, bucăți de mușchi etc.)

Am făcut mai multe pe care le-am distribuit prietenilor și familiei mele.

Aici, conștiința mea este puțin ușurată și țânțarii încă atât de vorace ...

Pe de altă parte, nu știu o soluție ecologică pentru eliminarea larvelor. Îmi pare rău
0 x
Chatham
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 536
Înregistrare: 03/12/07, 13:40




de Chatham » 16/07/08, 08:52

pentru larve, o soluție binecunoscută în țările tropicale, folosită și pentru rezervorul de apă potabilă care este adesea pe acoperișuri (nu, nu dă niciun gust ...): cu câteva picături de kerosen: este bine "se răspândește pe suprafața apei și împiedică larvele să respire ... Dar trebuie să vă reînnoiți regulat, deoarece se evaporă ... aproape zero poluări ...
0 x
yanyan26
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 101
Înregistrare: 23/12/06, 16:27
Locul de amplasare: Drôme (26)




de yanyan26 » 16/07/08, 09:43

bonjour,

De asemenea, puteți pune un strat de bile de polistiren care, rămânând la suprafață, va împiedica țânțarii să depună ouă.

Gaf că apa nu se revarsă altfel la revedere de la bibilles : Mrgreen:
0 x
http://yanyan.26.free.fr/


Natura este un echilibru perfect. Dacă știți cum să o priviți, ea poate dezvălui secretele ei.
Avatar de l'Utilisateur
Cuicui
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3547
Înregistrare: 26/04/05, 10:14
x 6




de Cuicui » 16/07/08, 09:50

chatam a scris:pentru larve ... câteva picături de kerosen: se va răspândi pe suprafața apei și va împiedica larvele să respire ... Dar trebuie să o reînnoiți regulat deoarece se evaporă ... poluare aproape zero .. .

Înlocuiți petrolul cu ulei de salată?
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 121