Salubritate fără electricitate într-o stație de epurare a apelor uzate micro

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
Arnaud M
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 132
Înregistrare: 31/08/05, 18:34
x 2

Salubritate fără electricitate într-o stație de epurare a apelor uzate micro




de Arnaud M » 14/05/11, 21:45

Bonjour à tous,

Sunt intr-o situatie in care am foarte putin spatiu langa casa, iar pentru a efectua igienizarea traditionala as avea nevoie de o pompa de ridicare (care consuma energie).

Aș avea loc pentru o microstație, dar răspunsul instalatorului („pompa este doar jumătate de cal electric”) mi-a făcut părul pe cap.

Am facut o comparatie in Excel cu privire la consumul de energie electrica al fiecarei microstatii de turbina sau difuzor pentru tratament aerobic, acesta variaza de la 40 kWh la 60 kWh pe luna... dublu consumul meu obisnuit!

Și apoi în cele din urmă mi-am dat seama că a existat o stație recent aprobată, compacto, care la aceleași prețuri ca celelalte, oferă o filtrare finală pe mai multe paturi de vată bazaltică, nu prea știu, dar acesta este filtrul final costă 1000 de euro pentru schimbare după 10 ani dacă este cu adevărat murdar, există o modalitate de a-l curăța cu jet de apă dacă nu, luați 1 m2 de suprafață unde este nevoie de 25 m2 de filtru de nisip costând pielea curului dacă totul trebuie înlocuit, pe scurt, fericirea fără nici un consum de energie.
Totul cu o golire la 4 ani ca o fosa septica clasica, si posibila instalare de catre individ.
Descărcările sunt mai mici la stațiile microelectrice.

I-am întrebat pe băieții de la Spanc sau pe instalatori ce părere au despre asta, nu știau... Ascultându-i trebuie să cheltuim pe energie nucleară, mai ales că trebuie să ne grăbim în 2 ani prețul energiei electrice va fi crescut. cu 30%.

Am vrut să știu dacă vreunul dintre voi a avut vreun feedback despre stația Compacto?

Dacă este atât de bine de ce să autorizați microstații?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 14/05/11, 23:15

Dupa parerea mea, micro statiile de epurare a apelor uzate nu sunt nimic mai mult si nimic mai putin decat o escrocherie verde: “purificam” pe de o parte pentru a consuma in exces pe de alta!!

Subliniezi pe bună dreptate problema supraconsumului forțat de energie electrică (ca să nu mai vorbim de costurile de instalare).

Nu am o solutie la problema ta...cu exceptia lagunarii biologice (la 0 kWh) dar din moment ce nu ai spatiu...

Compacto nu stiu, au un site? Mi se pare un pic prea bine...si atunci cand faci curatenie unde se duce apa murdara? Este ca DPF-ul în mașini care doar stochează și eliberează poluarea mai târziu? : Cheesy:
0 x
Arnaud M
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 132
Înregistrare: 31/08/05, 18:34
x 2




de Arnaud M » 16/05/11, 22:24

Pur și simplu curățăm filtrul de bazalt de la intrarea în rezervorul complet de apă (poluanții care nu au avut timp să fie tratați sunt reintroduși în buclă). Dar colmatarea se datorează doar unui rezervor de canalizare subdimensionat, se pare că au minim 4000 l în loc de 3000 l, nu e prea probabil să se întâmple.

Nu e fap, arde motorina DUPĂ motor!!!


De fapt, este COMPACT'O și nu COMPACTO așa cum am scris-o.

SI cred ca aceasta este solutia la problema mea, din moment ce fac la fel ca lagunarea pe 1m2 de suprafata, toate pentru 0 kWh si fara instalare complexa.

Am instrucțiunile tehnice găsite pe Gouv.fr:
http://www.assainissement-non-collectif ... 6d8dd7.pdf

E drept ca pare prea frumos sa fie adevarat, dar din moment ce e aprobat, daca nu e escrocherie cred ca este raspunsul pentru multi (de fapt nu vad de ce as lua micro statiile consumatoare de curent, ar trebui doar costa cu 1000 de euro mai mult).
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 17/05/11, 01:13

Citind acest aviz, este o fosa septica clasica de 3 pana la 4mc care nu pot ține numai:
in 1m2 de suprafata

Nu văd cum ar putea pune 3 până la 4 m3 în doar 1 m2 de teren.
Dimensiuni 2,7 m pe 1,15 m la pagina 15.
sau poate am citit gresit?????
Dernière édition alin dedeleco 17 / 05 / 11, 13: 41, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6515
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1637




de Macro » 17/05/11, 09:19

Dragul meu a instalat o instalație de purificare a discurilor. Motorul consuma doar 60W...
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 17/05/11, 13:39

60 W continuu, 24 de ore pe zi poate fi la fel ca 24 W intermitent in stropi 500/1 din timp ??????????
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6515
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1637




de Macro » 17/05/11, 13:52

De fapt, este în jur de 45 kW/h pe lună.
0 x
Arnaud M
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 132
Înregistrare: 31/08/05, 18:34
x 2




de Arnaud M » 17/05/11, 18:26

dedeleco a scris:Citind acest aviz, este o fosa septica clasica de 3 pana la 4mc care nu pot ține numai:
in 1m2 de suprafata

Nu văd cum ar putea pune 3 până la 4 m3 în doar 1 m2 de teren.
Dimensiuni 2,7 m pe 1,15 m la pagina 15.
sau poate am citit gresit?????


Acestea sunt 3 blocuri identice, am mai multe dimensiuni în minte și mai multe documentații la îndemână (debit redus), dar primele 2 corespund rezervorului de apă de 4000 l, deci clasicului prefiltrare și al treilea corespunde filtrării cu vată de rocă. Pe măsură ce blocurile fac din memorie 1, .. cu 1, ... cu 2 m înălțime, așa numesc 1m² de grădină luată (vedere de sus). Este mai mult de fapt, dar ar trebui să fac calcule mai precise.

Ma ingrijorezi cu cei 2,7 m vazuti de sus, deja ma chinui sa ma scufund 2 m in faleza, daca sunt 3 m nu trec!

Tocmai am verificat aprobarea, are 1,35*1,15*1,34 în înălțime. Suprafața luată este aproximativ pentru întreg (groapă + filtru de lână de rocă) 5 m lungime pe 1,5 m lățime.

Suprafața finală de filtrare este de 1,08 m², pe 5 paturi supraetajate sau 5 m². Cred că mai sunt 5 dedesubt, aproximativ 10 m².
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 94