Construcția rezervației de apă

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
Franky971
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 31/10/13, 23:53

Construcția rezervației de apă




de Franky971 » 31/10/13, 23:59

bonjour,

Caut o solutie pentru a construi o rezerva substantiala de apa (10mc ar fi bine) cu metal ondulat in forma circulara, asta mi se pare cel mai bun.

Am găsit acest lucru pe forum:
https://www.econologie.com/forums/fabriquer- ... t3978.html
Ideea este buna dar cred ca tabla va fi mai rezistenta intr-un mediu tropical (sunt in Guadelupa).

A reusit cineva vreodata asta? Nu sunt sigur cum să-mi imaginez designul...


Vă mulțumim anticipat pentru ajutor.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 01/11/13, 00:19

nu este nevoie de tablă ondulată, tabla plată este și mai bună

tabla ondulata este o problema, daca vrem sa punem ondulatiile pe orizontala avem nevoie de table special curbate precum anumite silozuri agricole

daca punem ondulatiile verticale complica totul, putem insuruba foile intre ele, ondulatiile tablei dau elasticitate si rezervorul il mareste sub greutatea apei

cu tablă plană, trebuie doar să înșurubați foile împreună și este perfect rigidă

Am făcut câteva, în stil piscină supraterană

fundul foii puțin îngropat în pământ, un strat de nisip în partea de jos, o prelată de polietilenă de 0,2 mm grosime pentru hidroizolație, dintr-o singură bucată: pur și simplu creează pliuri pe margini

poate fi polietilenă agricolă neagră, dar pentru sere prefer polietilena transparentă, ușor galbenă, care este mai durabilă
0 x
Franky971
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 31/10/13, 23:53




de Franky971 » 01/11/13, 00:25

Cred că ai dreptate în privința tablei plate, dar mă gândeam la tabla ondulată pentru că toate acoperișurile de aici sunt acoperite cu ea și este ușor de găsit, spre deosebire de tabla plată.
Când pomenești de polietilena transparentă ușor galbenă pentru sere, e aceeași poveste: ușor de găsit negru, dar transparent nu știu, trebuie să aflu...dar este și robust?

Ai fotografii sau detalii despre realizările tale?
Chiar ma intereseaza, multumesc!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 01/11/13, 14:30

de la o tara la alta preturile materialelor sunt diferite si nu este aceeasi solutie care este cea mai ieftina: care este pretul tablei ondulate, si pretul cimentului, unde locuiesti?

si in Franta tabla plat la magazinul local de feronerie este mai scumpa decat tabla ondulata... pentru a obtine tabla plat la pretul corect trebuie sa cauti un furnizor en-gros

trebuie comparat cu o soluție de zidărie

Folosesc polietilena galbena transparenta pentru a face rezervoare neacoperite asa ca plasticul trebuie sa reziste bine la soare... exista o latura estetica: prefer ca fundul rezervorului sa fie deschis la culoare: nisip vazut prin plastic

unele polietilene negre sunt și ele solide și durabile, dar, din păcate, cea vândută aici este făcută pentru grămezi de siloz care durează doar un an, deci palsatic reciclat de calitate îndoielnică

pentru un rezervor acoperit, deci ferit de lumina, negrul poate fi suficient

Am folosit și prelată de camion de nailon acoperită cu PVC, ci mai degrabă pentru piscine și este dăunătoare pentru rezervoarele de apă: acest PVC este plin de ftalați sau alte gunoaie care fac apa de nepotabilă

vezi si cum trebuie folosit rezervorul: folia de polietilena este fragila: rezervorul trebuie folosit cu pompa si nu prin tragere cu galeti

dacă rezervorul primește prea multă murdărie și trebuie curățat des, polietilena va fi străpunsă prea repede
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12307
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2968




de Ahmed » 01/11/13, 18:42

Tablă plată, conform recomandărilor Chatelot, este bine potrivit pentru această utilizare; este ușor de îndoit la o rază mare cu condiția ca grosimea să fie suficient de mică, apoi oferă o formă auto-stabilă.
Cu siguranță este ușor de găsit, dar nu de la aceiași furnizori: tablă ondulată = comercianți de materiale, tablă plată = feronerie en-gros.
Trebuie avut grijă să securizeze marginile verticale de acoperire pentru a contrabalansa presiunea apei (nituire, șuruburi, eventual curele etc.).
De asemenea, asigurați-vă că îndepărtați orice margini aspre legate de tăierea sau fixarea foilor, pentru a păstra membrana hidroizolatoare.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 01/11/13, 19:07

Am 2 rezervoare de 5m și 3m în diametru din tablă de 0,8mm grosime: se ridică de la sine fără nicio întărire, cu excepția unui cerc în partea de sus

diametrul de 5m servește drept piscină: chinga a fost din lemn: mai multe grosimi de scândură strânsă cu șuruburi pentru a da rigiditatea lemnului masiv... capacul camionului acoperit cu PVC pliat peste armătura din lemn

vai de cand a fost instalat acum 25 de ani prelata a ajuns sa fie deteriorata, asa ca lasand lemnul sa se ude si sa putrezeasca... Am demontat doar lemnul pentru a face lemn de foc... partea scufundata a capacului este inca la fel de rezistenta, asa ca această piscină este încă plină, prietenii vor trebui să coboare puțin nivelul pentru a suda un nou capac în partea superioară și a-l pune din nou în funcțiune

acum nu mai are nicio întărire: se ridică de la sine dar nu te poți sprijini de margine pentru a intra înăuntru

celălalt are marginea întărită de un tub de oțel galvanizat de 30 mm diametru curbat și fixat de tablă prin nituri pop... o bandă de prelată de camion pliată pentru a proteja pelicula de polietilenă de marginea tablei și nituri pop

la fel pentru șuruburile de asamblare dintre foi: bandă dublu și o bandă de prelată de camion pentru a proteja plasticul care face etanșarea

trebuie spus că am avut norocul să găsesc la un comerciant de fier vechi o rolă uriașă de tablă de 0,8 mm grosime, 1,25 m lățime și câteva sute de metri lungime: pot deci să fac un rezervor cu o singură bucată de tablă și doar un rând de șuruburi

cu plăcile de tablă de 1m x 2m găsite în magazinele de hardware este o bătaie de cap, având în vedere numărul de șuruburi necesare

fără a putea cumpăra tabla potrivită, este mai bine să o faceți în piatră și ciment, iar cu sikalatex în ciment puteți chiar să o faceți suficient de impermeabilă pentru a face fără folie de plastic
0 x
rândunicii
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 77
Înregistrare: 25/01/09, 00:11




de rândunicii » 01/11/13, 22:40

salut 971

nu ați specificat pentru ce utilizare doriți să faceți această rezervă de 10m3.

Personal am o rezerva de 10mc rezervor flexibil PVC de 3 ani si sunt total multumit.In prezent este un raport volum/pret foarte bun (4€ cu taxe incluse).

Îl folosesc pentru ECS și apa de băut.

Nu sunt în totalitate de acord cu Chatelot în acest punct.

1° - există PVC-uri alimentare (stamfood) dar mult mai scumpe (2500€/10m3)
2° - fatalații și alții sunt agenții plastifianți pentru PVC, sunt molecule cu masă molară mare, și nu foarte polare, deci au avantajul de a fi foarte ușor dedabsorbit de cărbune activ;
3° - ca si in cazul CVM (cloro-vinil-momomer), rata specifica de eliberare a tesaturilor alimentare din PVC este redusa, iar pentru celelalte, putem elimina cu usurinta CVM-ul eliberat, prin suflarea aerului in rezerva flexibila (pompa acvariu 2m3/). h -3W+difuzor), deoarece CVM sunt extrem de volatile, si in acelasi timp elimina H2S produs de anumite bacterii anaerobe.....

Aceasta este soluția pe care am adoptat-o

În plus, dacă rezerva ta este pentru uz nepotabil, cred că aceasta este soluția cea mai scumpă.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 01/11/13, 23:04

desigur că există PVC alimentar pentru a face rezervoare, dar având în vedere prețul costă mai mult decât un rezervor de zidărie

Subliniam doar problema huselor PVC pentru camioane

husa de camion este bună pentru piscine pentru că având în vedere gunoaiele pe care le punem acolo ca acidul triclorizocianuric, nu mai avem de-a face cu plastifiantul din PVC
0 x

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 131