Coroziune în camera rezervorului de colectare a apei

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
domekri
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 12/09/08, 15:47

Coroziune în camera rezervorului de colectare a apei




de domekri » 12/09/08, 16:03

bonjour,
am instalat 6 rezervoare de 1000 de litri pentru recuperarea apei de ploaie într-o încăpere în care este instalat și cazanul pe pelete. Rezervoare de plastic înconjurate de plasă de sârmă, separarea camerei de cazan de un perete de beton, dar deschis. Toate conductele de cupru și alamă din cameră, precum și toate conexiunile de cupru ale cazanului sunt atacate ... ne-am gândit la o problemă de coroziune electrolitică, dar am citit pe forum sfaturi legate de aciditatea apei ... poate exista o legătură? mi se pare că este cazul, dar există cineva care să aibă de-a face cu acest tip de pb și cum să-l remedieze? va fi suficient trucul de piatră din apă?
De asemenea, am citit că evită stocarea apei de ploaie sub camerele casei, cu excepția cazului nostru: care este problema? vă mulțumesc pentru răspunsuri și sfaturi;
domekri
0 x
pumnal pitt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2081
Înregistrare: 10/01/08, 14:16
Locul de amplasare: Isere
x 68




de pumnal pitt » 12/09/08, 16:22

nu se poate enunța o regulă generală. va depinde de aciditatea apei de ploaie în cauză, dar și dacă rezervoarele dvs. sunt deschise și cu ce suprafață (doar o mică gaură în capac sau întreaga parte a rezervorului este tăiată) etc.
va depinde și de condițiile de temperatură din camera în cauză și de temperatura punctelor pe care ar putea exista condens etc.

specifică, de asemenea, ce vrei să spui atacat ??
este doar oxidarea suprafeței sau ce?
de ce pare să elimini posibilitatea fenomenului electrolitic?
0 x
Imagine
faceți clic pe semnătura mea
domekri
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 12/09/08, 15:47




de domekri » 12/09/08, 17:24

țevile sunt atacate la suprafață (sunt negre ca și cum ar fi acoperite cu un strat de vopsea neagră) și firele electrice goale de la capete sunt de asemenea negre; rezervoarele nu sunt mai deschise decât orificiul de aproximativ 30 cm în diametru în partea de sus. Coroziunea electrolitică este o altă ipoteză de care nu scăpăm deloc, dar ce să facem atunci? Temperatura este moderată vara, deoarece pivnița este subterană și încălzită de cazan în timpul iernii.
multumesc pentru raspunsuri
domekri
0 x
pumnal pitt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2081
Înregistrare: 10/01/08, 14:16
Locul de amplasare: Isere
x 68




de pumnal pitt » 12/09/08, 21:35

dacă sunt negre la suprafață, este oxidarea lor de către oxigenul din aer. nu le atacă, deoarece oxidul de cupru protejează cuprul care este dedesubt, așa că nu vă faceți griji.
0 x
Imagine

faceți clic pe semnătura mea
Avatar de l'Utilisateur
swift2540
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 383
Înregistrare: 04/08/08, 00:48
Locul de amplasare: Liege
x 1




de swift2540 » 12/09/08, 21:57

Buna Domekri,
Am văzut deja asta (sunt instalator), dar cauzele sunt multe și variate!
Trebuie să raționezi logic pentru a găsi cauza.
1) Deoarece și firele dvs. electrice sunt negre, apa de ploaie din interiorul conductelor nu este cauza și, aparent, este o oxidare a suprafeței.
2) din fericire, nu am fi lăsat o bucată de cupru „întinsă” în pivniță. Dacă este și oxidat, puteți elimina problema electrică.
3) rămâne, așadar, cel mai dificil, aerul din cameră:
- Fie pivniță umedă, lipsă de ventilație
-Problema de etanșare a cazanului / coșului de fum, un pic de gaz de ardere se răspândește în cameră (chiar foarte puțin, dar tot timpul ...)
-Utilizarea de solvenți în cameră, vopsea, spray-uri etc.
-Dacă am citit corect, este un cazan pe peleți. Din ce este făcut rezervorul pentru pelete? dacă este osb, își poate „usca” solvenții în piesă
-Dacă pivnița este bine aerisită, în apropierea unei industrii? sau un câmp în care pulverizăm regulat?
Pe scurt, nu este simplu, iar lista nu este exhaustivă ...
În acest sens, va trebui să fim economici-FOARTE-logici
: Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:
Dar doar pentru că țevile sunt oxidate la suprafață nu înseamnă că sunt rele.
O soluție de rezervă:
Se răzuiește o bucată de țeavă cu hârtie smirghel și se pune un lac incolor pe ea, ar trebui să o protejeze
Noroc
@+
0 x
domekri
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 12/09/08, 15:47




de domekri » 15/09/08, 14:08

mulțumesc swift2540 pentru răspunsul variat și, de asemenea, la dirk pitt!
iată cecurile noastre:

1 / oxidarea suprafeței, de fapt; când frecăm pelicula depusă pe țevi ca pe fire, găsim cuprul.
2 / de fapt, tot ceea ce este cupru în această pivniță este oxidat!
3 / cameră aer:
- vom face deschideri suplimentare (dar lipsa ventilației ar putea crea oxidare?)
- pentru impermeabilizare, voi vorbi cu instalatorul care a instalat și a făcut întreținerea (și voi afla cu noi motivele acestor probleme); idem: acest aer ar putea crea oxidare?
- nu există depozitare de produse în această cameră, în plus folosim doar produse „sănătoase” (organice etc.)
- rezervor de pelete = a fost montat un perete din PAL pentru a crea silozul, închis de o ușă mică pentru a accesa interiorul; două laturi înclinate t un șurub nesfârșit pentru a transporta peletele la cazan.
- trăim la o altitudine de 850 m în mijlocul câmpurilor (există vaci de generații pe pământ), fără industrie.

pentru soluția de protejare a țevilor, OK, dar nu putem proteja firele de cupru ale cazanului în acest fel, altfel, nu există conducte electrice!

de fapt, principala problemă este acest cazan și circuitele sale care se oxidează: am legat la pământ apa din rezervoare (un fir mare care merge de la apă) la pământ), rețelele care înconjoară rezervoarele și coborârile de acoperiș galvanizat .. . ce se mai poate face (în patru zile de „împământare”, firele utilizate sunt deja oxidate!) Odată cu răcirea adăugată? !!
chiar nu este domeniul nostru (lucrăm în grija „oamenilor”, nu a „mașinilor” !!) așa că această poveste de oxidare ne lasă perplexi +++ (iar restul fizicii-chimiei liceului sunt cam departe. ..).

ultima ipoteză: dacă se datorează apei de ploaie și acidității acesteia, dacă punem calcar în rezervoare, ne temem de resturile și pompa care returnează apa la toaletele și furtunurile de grădină.
multumesc pentru sugestii

domekri
0 x
Bibiphoque
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 749
Înregistrare: 31/03/04, 07:37
Locul de amplasare: Bruxelles




de Bibiphoque » 15/09/08, 16:15

hi,
Poate fi și coroziune cu sulf, mi se pare, o lingură de vopsea ar trebui să rezolve problema.
@+
0 x
Nu pentru că am spus întotdeauna că este imposibil să nu încercați :)
Avatar de l'Utilisateur
Pégase
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 24
Înregistrare: 12/07/06, 09:22
Locul de amplasare: Sud-Vest Lot și Garonne




de Pégase » 15/09/08, 16:47

Același tip de construcție = aceleași rezultate (dezastre) = aceeași eroare?
Cu siguranță da, aceea de a nu fi știut: http://www.eautarcie.com/Eautarcie/3.Ea ... iterne.htm
Am modificat totul, pentru mai multe dificultăți.
0 x
domekri
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 12/09/08, 15:47




de domekri » 15/09/08, 22:01

buna seara si multumesc pentru raspunsuri ...

Bibiphoque („Poate fi și coroziune de sulf, mi se pare, o mică lingură de vopsea ar trebui să rezolve problema.”): Vopsea pe ce și de ce? mulțumesc

Pegasus: ne-am repezit la acest site; cum ai modificat instalarea? nu putem muta cazanul, pentru a limita circulația aerului între zona rezervoarelor și cea a cazanului, ce ați făcut pentru această oxidare pe firele electrice?
merci

domekri
0 x
Avatar de l'Utilisateur
swift2540
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 383
Înregistrare: 04/08/08, 00:48
Locul de amplasare: Liege
x 1




de swift2540 » 16/09/08, 00:29

Bonsoir,
Nu am avut timp să citesc întregul link de autarcie, dar dacă apa devine putridă = miroase. Cel mai ieftin dispozitiv de măsurare este nasul de deasupra unuia din rezervoare : Cheesy: : Cheesy:
Dar pentru a vă citi, problema este aerul, deoarece oxidarea se află în exterior și nu în interiorul conductelor. Deoarece este zona rurală, uitați de poluarea exterioară. Rămâne pivnița.
Aglomeratul este, așa cum spune și numele său, aglomerat, deci lipit, deci ftanoli.
Pentru sulf, este adevărat că există o parte din păcură și H2O + SO2 = H2SO3 = acid. Îmi amintește de numele său, dar HSO4 = acid sulfuric. Dar nu știu dacă există eliberare de sulf în fumul peletelor sau pelete de calitate slabă?
În orice caz, nu lipsa ventilației creează oxidarea, ci umiditatea. De asemenea, trebuie să știți că, dacă nu există produs coroziv (acid) în aer, oxidarea cuprului este protectoare și nu distructivă (cum ar fi rugina fierului). Cu alte cuvinte, este o patină a timpului care nu degradează grosimea țevii sau a cablului. Poate nu drăguț, dar nu serios. Fara panica!
Toate circuitele tipărite ale cazanului sunt lăcuite, deci nu există niciun risc, iar cablurile sunt acoperite, nici un risc.
Așezați un higrometru în pivniță pentru a vedea umiditatea și sigilați găurile din rezervor, chiar temporar cu plastic și hârtie lipicioasă. Atunci vezi dacă nivelul de umiditate scade.
O altă întrebare: mai aveți o pivniță? Dar țevile și cablurile din această altă pivniță?
Logică, întotdeauna logică ...
Ultimul lucru ridicat, stocarea apei sub casă: vezi o carte bună feng-shuy, nimic de-a face cu problema ta de oxidare.
Noroc
@+
0 x

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 151