Irigare și udare în plin soare!

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
dada
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 15/08/09, 18:03
Locul de amplasare: vestul Franței

Irigare și udare în plin soare!




de dada » 15/08/09, 18:16

Bună ziua sunt cel mai tânăr, o întrebare mă urmărește de câteva zile. când am plecat în vacanță de-a lungul drumului în special în regiunea Landelor, am fost foarte surprins să văd câmpuri întregi de porumb udate în mijlocul zilei sub soare : Evil: conduce!!! Am rămas fără nimic, am crezut foarte naiv că am udat noaptea pentru a evita evaporarea prea rapidă. Recunosc că asta mă irită foarte mult și, de asemenea, mă disperă ... poate cineva să-mi ofere o explicație mulțumesc :|
0 x
Raymon
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 901
Înregistrare: 03/12/07, 19:21
Locul de amplasare: vaucluse
x 9




de Raymon » 15/08/09, 20:57

fermierii udă când au timp sau când au apă, udă și noaptea, dar nu este vizibil. Acolo există risipă de apă, dar apa este irosită când intră în nori. Da, pe de altă parte, risipa de energie de pompat.
În mod ideal este mai bine să udați noaptea, dar când aveți 100 ha de porumb ...
0 x
Raymon
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 901
Înregistrare: 03/12/07, 19:21
Locul de amplasare: vaucluse
x 9




de Raymon » 15/08/09, 21:00

Da, noaptea mănâncă și ei dorm ca toți ceilalți. Poate chiar își onorează soțiile ...
0 x
clasou
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 553
Înregistrare: 05/05/08, 11:33




de clasou » 16/08/09, 09:24

bonjour,
Poate un fermier va avea un răspuns diferit, dar este adevărat că și el trebuie să doarmă.

În ceea ce privește tunurile, s-a spus că, cu fiecare jet, aruncă 50 de litri de apă, distanța nu o știu, dar câmpul lor face rareori un cerc al acestei suprafețe, deci la fiecare X ore este necesar să le miște.

Dezavantajul (poate fi în raport cu prețul pe care îl plătește) consumatorul mare nu întotdeauna bine plasat (risc de accident pe drumuri sau într-o zi foarte frumoasă ne găsim în ploaie pe o anumită distanță) problemă față de vânt.

Acum vedem tot mai mulți care au rampe, la aproximativ doi metri, două înălțimi care sunt pe roți, astfel consumă mai puțin și se mișcă mai ușor (motor) și ar putea sau pot fi gestionate de un ceas.

Acum, gândiți-vă că este contraeconomic.
Dacă luăm un alergător de maraton este că el nu se hidratează, deoarece are sete (întrucât ar trebui să bem înainte de a simți nevoia (unul dintre belgieni) : Cheesy:) riscă să se încălzească sau chiar mai mult.
rezultatul el nu termină cursa riscul de accidentare este de a recupera mult mai mult.
Acum un fermier care crește o ureche și care intenționează să-i dea valoare.
Este mai bine dacă dă x litru de apă pe parcursul zilei și dacă piciorul de porumb continuă să crească atunci când soarele îl aprinde și pierde x% din apă. Sau este mai bine să așteptați până seara decât piciorul este în stres de apă și, ca urmare, apa curge în sol și rădăcinile nu beneficiază, deoarece nu mai au puterea sau dorința :|
În fiecare an îmi spun că voi face testul pe câteva plante de roșii în ghiveci sau voi uda mereu cu același volum pentru a vedea creșterea fiecăruia, deci dacă cineva a făcut-o deja.
Ca toți cei care pun produse : Evil: în grădina lor, cu siguranță tind să ud prea mult, spunându-mi că mai mult este mai bine decât opusul.
a + claude
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Re: Irigarea și udarea în plin soare!




de Christophe » 16/08/09, 10:32

dada a scris:Am fost foarte surprins să văd câmpuri întregi de porumb udate în mijlocul zilei sub soare : Evil: conduce!!!


Umor: m-ar șoca mai mult dacă ar uda în ploaie! : Mrgreen:

Altfel întrebarea dvs. este interesantă: poate se face și irigarea nocturnă, nu?

În general, este conectat la motopompe care pompează în pânza freatică sau în iazuri sau râuri. Deci da, este cam zgomotos.

Unele arme sunt alimentate de pompe electrice mai silențioase și în acest caz ar fi „bine” să o faci noaptea pentru a profita de tariful nocturn.

În orice caz, irigarea cu tunul este, noaptea sau ziua, o mare risipă de energie și apă ...
0 x
Raymon
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 901
Înregistrare: 03/12/07, 19:21
Locul de amplasare: vaucluse
x 9




de Raymon » 16/08/09, 11:41

În țara noastră, câmpurile sunt plane și țăranii folosesc o mulțime de irigații liniare cu apă din canale mici care provin din duranță fără energie.
Porumbul este inițial o plantă de sol arid care a crescut fără apă ... și prin forță de selecție ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 16/08/09, 14:01

Haide, două sau trei lucruri în ceea ce privește agronomia:

1) Da, în mod normal, și cu excepția ploii, instalațiile funcționează zi și noapte (ar costa mai mult să investim în material dublu pentru a iriga doar 12 ore pe zi).

2) „Turnul de apă” depinde de capacitatea stropitoarelor (debitele) și de „rezerva utilă” a solului. RU este cantitatea de apă pe care solul o poate stoca „util” pentru plantă. Este diferența dintre cantitatea de apă din sol atunci când nu o mai reține (începutul percolării, cu levigarea elementelor minerale - ceea ce se evită, prin urmare) și cantitatea de apă când solul o reține prea puternic pentru a fi la dispoziția plantelor (o etapă care ar trebui, de asemenea, evitată, deoarece frunzele se ofilesc atunci). Această RU depinde în esență de compoziția fizică a solului (argilele rețin mai multă apă decât nisipurile) și de adâncimea utilă a solului (adâncimea fizică a solului sau cea a rădăcinilor - oricare dintre acestea este mai limitativă).).

Deci „udarea” nu este ceea ce are nevoie planta, ci oferă mai degrabă cantitatea de apă pe care solul o poate stoca și pune la dispoziția plantelor.

3) Ceea ce este adevărat pentru o grădină nu este adevărat pentru un câmp: în agronomie, considerăm evapotranspirația, adică cantitatea de apă evaporată de sol + cantitatea transpusă de plante. Încercăm să nu avem o situație de stres hidric pentru plantă, adică să nu avem „cererea climatică” mai mare decât ceea ce poate furniza sistemul sol + plantă. În caz contrar, plantele își închid stomatele (mici găuri din frunze prin care are loc transpirația, dar și schimbul de gaze al fotosintezei). Dacă aceste găuri se închid, fotosinteza este încetinită și, prin urmare, creșterea plantei.

Deci apa de irigație care se evaporă creează un microclimat deasupra câmpului (precum și gardurile vii care o mențin), favorabil creșterii plantelor. Deci nu este o problemă să irigați în plin soare, dimpotrivă ...

Acest raționament nu este valabil pentru o grădină, deoarece zona este prea mică, „microclimatul” este îndepărtat imediat ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839

Re: Irigarea și udarea în plin soare!




de Flytox » 16/08/09, 19:02

Christophe a scris:Umor: m-ar șoca mai mult dacă ar uda în ploaie! : Mrgreen:


Este o practică pe care am văzut-o de mai multe ori în Landes și de veacuri. Sistemul automat de gestionare a apei trebuie să fie prea scump pentru a economisi apă ... gratuit. Atâta timp cât țăranii vor trebui să folosească fluxul local sau pânza freatică fără a plăti, este puțin probabil să se schimbe, cu excepția cazului în care KW electric devine limitativ ..
A+
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Irigarea și udarea în plin soare!




de Did67 » 17/08/09, 10:40

Flytox a scris:Este o practică pe care am văzut-o de mai multe ori în Landes și de veacuri. Sistemul automat de gestionare a apei trebuie să fie prea scump pentru a economisi apă ... gratuit. Atâta timp cât țăranii vor trebui să folosească fluxul local sau pânza freatică fără a plăti, este puțin probabil să se schimbe, cu excepția cazului în care KW electric devine limitativ ..
A+


1) Vezi mai sus: dacă „rezerva utilă” este epuizată și dacă plouă puțin (o ploaie normală, ce ...), poate fi sensibil să irigăm pentru a „umple” UR cu solul. Contrar a ceea ce pare să crezi. Pentru informații, RU poate fi de ordinul a 30 până la 50 mm de apă - adică cantitatea de apă a unei furtuni foarte violente, cum ar fi "inundația de zece ani" ... Deci o "ploaie mică" normală, acest lucru este puțin comparativ cu volumele de apă despre care vorbim aici ...

2) Dacă nu mă înșel, fermierii au contoare și plătesc un impozit ... Nu mai știu dacă a fost planificat sau dacă este în aplicare ... Acestea fiind spuse, exact, pentru moment, este minim ...

3) Pentru moment, într-adevăr, marea cheltuială este energia: combustibil sau electricitate pentru pompare. Ceea ce nu este nimic, totuși. Așadar, nu credeți că un fermier irigă degeaba, din neglijență.
0 x

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 137