Colectarea apei de ploaie: clientul este luat pentru un idiot!

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042

Colectarea apei de ploaie: clientul este luat pentru un idiot!




de Christophe » 15/02/09, 12:50

Iată scanarea unui pliant de la un renumit hard discount brico. Evident, nu există nicio editare ... Am înclinat pentru că este că cele 2 produse sunt pe aceeași pagină! Altfel, probabil că nu aș fi observat înșelătoria clientului!

Imagine

Preț per m3 stocat:

a) Rezervor sceptic: 449/3 = 150 € / m3
b) Apă de ploaie: 434 € / m3

Coeficient: 2,90 !!!

Prin urmare, este mai scump cu 2.90 depozitarea apei de ploaie într-un

Aș vrea ca cineva (în mod ideal un vânzător sau un producător) să-mi explice diferența de preț pe m3 între aceste 2 rezervoare al căror design este similar și materialele identice!

Dimpotrivă, cred că fosa septică este mai rezistentă (rezistență la pH, coroziune ...) decât cea a apei de ploaie.

Piața mediului este un mare truc!

Așa că pot auzi deja:

a) este efectul numerelor: există multe fose septice vândute decât colectorul de apă de ploaie ...

Amuzant: vindem acum de 10 ori mai multe panouri solare decât acum 10 ani: au scăzut prețurile? : Mrgreen:

b) există accesorii pe apa de ploaie: va trebui să faceți singur aceste 2 filtre ... este scump pentru strecurătoare !!

Am verificat pe site-ul lor: rezervorul singur se vinde 899 € sau 340 € / m3, coef 2.26. Și filtrul coș = 90 € (ah ah ah) și filtrul autocurățat cu 3 coate și un sifon: 335 € (ah ah ah bis)

Pe scurt, chiar m-am săturat să văd că tot ceea ce este bun pentru mediu este supraîncărcat !!! Există într-adevăr înșelător fața clientului ... : Evil:

În orice caz, dacă într-o zi se instalează o colecție mare de apă de ploaie: aș pune o fosa septică !! Până în această primăvară voi instala un PE cubi de 1m3: 1000 L = 40 € (uzat = 40 € / m3) și nou este în 100 € sau 100 € / m3, 1-0 mingea în centru! Că aș acoperi cu panouri de lemn pentru câteva zeci de euro (pentru că un bloc alb în grădină nu este foarte frumos) ...

O să-mi spui din nou: dar nu ai înțeles nimic despre comerț ... Și ai putea avea dreptate, dar apoi dă-mi prețul unei planete!

Un curs „învățați să cumpărați” ar trebui să fie obligatoriu în școala primară ... De fapt, inversul a ceea ce este predat în școala de afaceri să știe „Cum să-l punem cel mai adânc în fața clientului”
0 x
Avatar de l'Utilisateur
iepure
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 823
Înregistrare: 22/07/05, 23:50
x 2

Re: Colectarea apei de ploaie: clientul luat pentru un idiot!




de iepure » 15/02/09, 13:15

Aș vrea ca cineva (în mod ideal un vânzător sau un producător) să-mi explice diferența de preț pe m3 între aceste 2 rezervoare al căror design este similar și materialele identice!


A trebuit să continuați calculele, veți fi avut răspunsul.
La fel și tu:
a) Rezervor sceptic: 449/3 = 150 € / m3
b) Apă de ploaie: 434 € / m3


Răspunsul dvs. a fost din creion, 434 € -150 € = 284 €
: Mrgreen:

Nu va fi un inginer în cameră să verifice?
: Lol:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042




de Christophe » 15/02/09, 13:25

Ah ah ah Imagine pentru acest raspuns!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
iepure
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 823
Înregistrare: 22/07/05, 23:50
x 2




de iepure » 15/02/09, 13:32

A fost cu mare plăcere, dacă aveți alte întrebări, nu ezitați.
: Cheesy:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042




de Christophe » 15/02/09, 13:57

Pffff !! Maieuh !!! Domnule, Iepurele mă enervează !!
0 x
p'tit pierrot
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 214
Înregistrare: 30/09/06, 21:23
Locul de amplasare: Regiunea Sud-Vest




de p'tit pierrot » 15/02/09, 17:33

bonjour,

este sigur că este dracu '...
afacerile sunt afaceri ....
si intrucat sunt mereu porumbei peste tot !! .... :x

Pe de altă parte :
aceste 2 tancuri al căror design este similar ...

Cred că fosa septică este mai rezistentă (rezistență la pH, coroziune ...) decât cea a apei de ploaie.

nu ... design diferit de la rezistență mecanică diferită ... și o fosa septică mai puțin rezistentă la zdrobire ....

Cordialement
0 x
Bună ziua acasă! ...
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 15/02/09, 18:23

Un cuvânt de la profesor:

atenție: groapa despre care vorbești aici nu are nicio îndoială, deci este septică, fără „c” după S :D
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 15/02/09, 18:41

p'tit pierrot a scris:nu ... design diferit de la rezistență mecanică diferită ... și o fosa septică mai puțin rezistentă la zdrobire ....

Cordialement


Să recunoaștem. Explicați-mi că puteți îngropa o fosă septică în partea de jos a grădinii dvs. care este mai puțin robustă decât un rezervor de apă ???

Personal, aș prefera să mă scufund în apa de ploaie decât în ​​rest ...

Deci, da, voi folosi o fosă septică dacă este de trei ori mai ieftină.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
iepure
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 823
Înregistrare: 22/07/05, 23:50
x 2




de iepure » 15/02/09, 18:55

Există o mare diferență între utilizarea unei gropi
sceptic și o cisternă.
Unul este gol în mod regulat, în plus pentru perioade
suficient de lung, celălalt va fi doar foarte
într-o perioadă foarte scurtă de timp. Prin urmare, proiectarea ar trebui să fie
neapărat diferit. Până în ce punct nu știu, va fi necesar să găsim
un inginer care să ne explice acest lucru mai detaliat.
Imagine

Nu împiedică faptul că este încă excesiv
0 x
aidiv
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 103
Înregistrare: 20/12/04, 18:57




de aidiv » 15/02/09, 19:24

buna, poate fi si calitatea pvc-ului .. poluant pentru sistemul septic si hrana pentru celalalt ??? :?:
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google [Bot] și oaspeții 175