Alimentare fără toaletă

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
pumnal pitt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2081
Înregistrare: 10/01/08, 14:16
Locul de amplasare: Isere
x 68

Alimentare fără toaletă




de pumnal pitt » 17/07/09, 16:30

Colectez apa de ploaie într-un rezervor de 5000L îngropat existent.
Această apă o folosesc doar pentru grădină printr-o pompă de mână și prin urzitoare.
până acum, totul este bine: zero energie consumată (cu excepția grăsimii cotului)
Aș dori să-l folosesc pentru a furniza toaletele, dar sunt reticent să pun un rapel din cauza prețului de achiziție, dar mai ales a energiei suplimentare cheltuite pentru această utilizare.
dacă da, echilibrul energetic global este mai mare decât cel folosind apa de la robinet.
pentru oricine vrea să alimenteze suplimentar o mașină de spălat sau alte lucruri, trebuie să vezi, dar doar pentru toalete, asta mă enervează. : Cheesy:
așa că m-am gândit la o altă soluție:
un container în pod umplut de o pompă solară mică, ieftină și nu puternică și o alimentare gravitațională.
iată ce ar putea da:
Imagine
conducta care alimentează containerul ar putea trece chiar în interiorul coborârii canalului pentru a trece sub o țiglă și a veni să umple recipientul.
o revărsare este esențială mai ales că intenționez să o fac cât mai simplă posibil, adică fără detectare la nivel înalt. (trebuie să vedeți, cred că altfel energia disponibilă va fi prea mică)
preaplinul curge direct în canal.
toaleta este alimentată prin gravitație cu o supapă plutitoare suplimentară pe partea opusă față de cea a rețelei. toate flushurile au 2 intrări. robinetul din partea rețelei va fi închis de cele mai multe ori, cu excepția cazului în care există o întârziere majoră!

pompa tip canister pump pentru rulote poate fi găsită la 20 sau 30 €. trebuie să aibă o presiune maximă de 1 bar sau mai mult pentru a putea depăși diferența de nivel și căderile de presiune.
puterea este de aproximativ 20W

calcul mic colț de masă așa cum îmi plac:
consumul de apă al toaletelor este de aproximativ 100L / zi (4 persoane)
pentru a ridica apa la această înălțime, presupun că pompa de 20W livrează doar 3L/min, așa că este nevoie de o jumătate de oră bună pentru a ridica 100L, sau 36Wh/zi
în regiunea mea, energia medie recoltată în PV este de aproximativ 3Wh / Wc.j, așa că am nevoie de un panou de 36/3 = 12W
punând o baterie a invertorului de recuperare ca tampon, toate acestea nu ar trebui să mă coste scump și energia consumată = zero. totul la soare.
0 x
Imagine
faceți clic pe semnătura mea
Avatar de l'Utilisateur
fostul Oceano
moderator
moderator
posturi: 1571
Înregistrare: 04/06/05, 23:10
Locul de amplasare: Lorraine - Franța
x 1




de fostul Oceano » 17/07/09, 21:36

M-am gândit la un sistem echivalent.
Pentru a-l simplifica m-am gândit la un încălzitor de apă vechi tăind o deschidere în partea de sus.
Avantaje:

1 - Este fixat pe perete = nu are greutate pe podea.
2 - Posibilă recuperare = 0 €.
3 - Utilizarea rezultatelor existente:
Ieșire apă rece pentru alimentarea toaletelor.
Ieșire apă caldă pentru deversor.

Umplerea prin deschiderea superioară.

Pe de altă parte, pentru a simplifica, aș pune un sistem de plutire în încălzitorul de apă (reglat sub tubul de apă caldă) cu o supapă de spălare pentru a umple rezervorul în cazul lipsei de apă reciclată. Tot ce aveți nevoie este o supapă în WC pentru a alimenta acest sistem cu apă de oraș sau nu.
0 x
[Mod MODO = ON]
Zieute, dar nu credeți mai puțin ...
Peugeot Ion (VE), KIA Optime PHEV, VAE, nicio motocicleta electrica inca...
boubka
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 950
Înregistrare: 10/08/07, 17:22
x 2




de boubka » 18/07/09, 13:15

salut dirk pitt
Aș dori să-l folosesc pentru a furniza toaletele, dar sunt reticent să pun un rapel din cauza prețului de achiziție, dar mai ales a energiei suplimentare cheltuite pentru această utilizare.
dacă da, echilibrul energetic global este mai mare decât cel folosind apa de la robinet.

prețul unui rapel de bază și 70 euro
Pompa de 600 wați, debit: 3600 litri / ha 40 metri.
Deci, doar în flux, echilibrul energetic este mult mai bun decât mica dvs. pompă este de aproximativ 8w pentru 100l sau 0.8w pentru 1l, la 0.11 euro, kw este de 0.0088 cenți pe litru.

dar pentru toalete debitul fiind restrictionat de supapa cu plutitor este necesar sa ne gandim la timp:
Consider că este nevoie, fiind foarte mare, de 1 minut pentru 10 litri de apă sau de 10 minute pentru cei 100 de litri.
deci 10min cu o pompă de 600w știind că pentru rapel va fi oprit cel puțin jumătate din timp ne oferă 5 min la 10 wați / min sau 50 w care costă 0.00011 x 50 = 0.0055 euro pe zi (sau 20 euro pe an)

sau 5.5 cenți pe metru cub

Mai rămâne doar să calculăm perioada de amortizare / la prețul metrului cub de apă din oraș
0 x
jlp24
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 26/07/09, 12:26




de jlp24 » 26/07/09, 18:02

salut dirk pitt,

Acesta este „aproape” exact principiul care funcționează cu mine de 10 luni.

Spun „aproape” pentru că nu am făcut partea solară, inițial era planificată, dar între consumul de curent mic actual și prețul instalației solare! ezit.

în ceea ce privește planul tău, ceea ce mă îngrijorează puțin este înălțimea.
când mi-am primit „pompineta” așa cum spui, l-am pus într-un lighean, pentru a-i vedea eficiența și a fost impresionant, dar odată parcurși cei 18 metri de țeavă și cei 5 metri de înălțime rămâne plus mult debit.

aici este linkul în care mi-am găsit pompa de 12 volți
http://www.conrad.fr/pompes_submersible ... 217149_FAS

Am luat modelul cu capul de livrare de 10m dar există altul la 14m, totuși tastați „pompă” în căutarea cuvintelor cheie mai sunt alte modele, cel mai greu este să găsiți o alegere potrivită (prima pompă pe care am pus-o) a arde după trei săptămâni) : Evil:



altceva: vorbești despre punerea unui rezervor de 200 de litri „la naiba, la naiba”, (din lipsă de spațiu) cutia mea este de doar 30 de litri, dar, având în vedere debitul redus care mi-a rămas, am timp să fac un grill de umplere, deoarece există o altă problemă cu aceste pompe, acestea nu trebuie să funcționeze mai mult de 30 de minute neîntrerupte decât dacă luați modelul BWV 04 (cod: 53 90 90), dar acolo înălțimea de livrare este de 6 metri.
În opinia mea, 50 până la 100 de litri ar trebui să fie suficienți, chiar dacă aveți două toalete conform planului dvs., este mai bine ca pompa să funcționeze mai des decât pentru mai mult timp.

un ultim lucru, bazat pe feedback-ul experienței, în alegerea supapei cu flotor
uitați-vă la acest link (verificați „supapele plutitoare”)

http://www.leroymerlin.fr/mpng2-front/p ... ogue#first

nu alegeți "supapa de plutire compactă împotriva presiunii", este adevărat că este ideală datorită dimensiunii sale, dar presiunea exercitată de rezervorul de apă nu este suficientă pentru a-l face să funcționeze

trebuie să luăm „supapa de plutire cu pârghie”


Tocmai am recitit postarea ta: nu stiu in ce regiune locuiesti dar teava care trece in canal si pe sub gresie FERISTE LA INGHET!!


aici este! dacă aveți întrebări cu care am întâmpinat problema!
@+
0 x
groove
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 04/05/07, 22:08
Locul de amplasare: Sotteville-lès-Rouen (76)




de groove » 13/08/09, 17:01

Iată bricolajul meu. Foarte de bază în comparație cu tot ce am văzut mai sus, dar pentru cei care nu sunt prea bricolaj, acesta este ideal:

Constrângerea pe care mi-o impusesem era să nu folosesc o pompă (pentru a nu compensa economisirea apei printr-o pierdere de energie electrică), lucru posibil datorită energiei gravitaționale. Așa că a trebuit să ridic rezervorul, astfel încât robinetul său să fie mai mare decât cel de la culoare. Întrebarea era „Cu cât este mai mare, astfel încât să existe suficientă diferență de înălțime pentru ca apa să curgă corect?” Așa că mi-am pus rezervorul cât mai sus (atinge jgheabul) pe un teanc de rânduri de aglomerate, am primit o picătură de 30 de centimetri și asta pare suficient (dar cei care au posibilitatea de a pune mai mult este mai bine pentru că cu cât mai mult există este diferența de înălțime, cu atât este mai mare presiunea).
Pentru filtrarea apei: un filtru în jgheab + o șosetă veche pentru particule fine. Pentru toalete, acest lucru este suficient (apa este relativ incoloră și inodoră). Lucru important de reținut: robinetul este puțin deasupra fundului rezervorului, pentru a nu recupera murdăria acumulată în partea de jos.
Imagine
Țeava intră sub pământ și prin pivniță apoi urcă la WC.
Imagine
Am păstrat deschiderea normală a apei atunci când rezervorul este gol și am adăugat un robinet și un plutitor pe cealaltă parte pentru apa rezervorului. Am cumpărat un plutitor cu o tijă suficient de lungă și maleabilă pentru a putea ocoli partea de mijloc a flushului.
Sfat mic: la ieșirea supapelor plutitoare, există adesea un reductor de debit (diametrul nu mai mare decât un ac). În starea brută, sistemul meu nu a funcționat (prea puțină presiune), așa că a trebuit să tai duza (unde se potrivește de obicei conducta de plastic, dar care nu va fi folosită aici) pentru a avea un diametru mai mare.
Avertisment: 2 flotoare sunt foarte multe la culoare, deoarece nu există mult spațiu, așa că trebuie să modelați tijele flotoarelor, astfel încât să nu interfereze unele cu altele.
În plus, sistemele cu două butoane „cu cantitate mică și mare” ocupă mult mai mult spațiu decât un sistem de extragere, care ar trebui, prin urmare, să fie preferat, mai ales cu o extragere, puteți, de asemenea, să eliberați o cantitate mică de apă prin apăsând din nou înainte ca spălarea să aibă timp să se golească.
Un alt lucru: plutitoarele sunt foarte des setate prea sus, ceea ce consumă mult mai multă apă decât este necesar. Reglați-vă flotoarele astfel încât vânătoarea să fie doar pe jumătate plină, în general acest lucru este suficient pentru a „face totul să meargă” (prieteni ai poeziei, bună seara!).
0 x
Laurent, 36 de ani, casatorit, 2 copii, do-it-yourself.
Nu există mici gesturi dacă există milioane dintre ele!
„Fotografiile, realizările și diversele mele activități sunt activate Blogul meu"

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 132