Recuperarea apei gri și a ploii

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
Avatar de l'Utilisateur
CriEux
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 02/03/08, 15:07
Locul de amplasare: Spre est

Recuperarea apei gri și a ploii




de CriEux » 02/03/08, 15:35

bonjour,
Aș dori să știu dacă acest sistem de colectare a apei este fezabil.
(în prezent fac un TPE pe acest subiect și aș dori sfatul dvs.)

În primul rând avem cisterna, apoi există un filtru de 50µ, apoi o pompă (aleasă de utilizator, deci arbitrară) și după aceea vine un filtru de 10µ.
Apoi avem bonă de distribuție care conectează toaletele, dușurile, mașina de spălat, vesela, chiuvetele, + utilizările în aer liber (iarbă, mașini ...).
(Înainte ca încălzitorul de apă să fie plasat un filtru cu cărbune activ)
Și conectăm la intrarea stației IWM ieșirea dușurilor, mașină de spălat + chiuvete (restul celorlalte ieșiri spre canalizare). La ieșire, această apă este apoi returnată la toalete, în aer liber + chiuvete. (Care au intrare dublă)
Evident că cisterna este conectată la un orificiu de alimentare cu apă.

Marea întrebare este: este posibil?
: Mrgreen:
Mulțumesc pentru răspuns
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042




de Christophe » 02/03/08, 15:39

Totul este posibil ... doar plătește!

Întrebarea corectă ar fi: este posibil acest lucru din punct de vedere economic din punct de vedere economic?

Și personal rămân foarte sceptic cu privire la aspectul economic al unei recuperări integrale a apei de ploaie ... având în vedere costurile ecologice și economice ale filtrării, pompării și riscului pentru sănătate ...

Aveți grijă, dimpotrivă, la grădină și la alte utilizări în aer liber, nu colectarea apei de ploaie este evident o prostie ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
CriEux
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 02/03/08, 15:07
Locul de amplasare: Spre est




de CriEux » 02/03/08, 16:12

Am făcut o recuperare completă a apei de ploaie din cauza profitabilității și, de asemenea, pentru că avem posibilitatea să o facem (aici plouă suficient)
Riscul există, dar este minim dacă includem examinarea periodică a instalării sale și întreținerea filtrelor (cu excepția cazului în care am uitat un alt parametru : Hopa: !!) ...
(În cel mai rău caz, avem aprovizionarea cu apă a orașului : Mrgreen: dar hei nu mai are nimic !!!)
Costul instalării la început nu este o problemă (bine da, trebuie să aveți mijloacele) atâta timp cât este profitabilă în timp.
Dar finanțarea revine utilizatorului (depinde de el să aleagă produsele ...) facem doar o medie a costului instalării (rămânem, evident, realiști!)
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042




de Christophe » 02/03/08, 16:16

L'CuriEux a scris:Am făcut o recuperare completă a apei de ploaie din cauza profitabilității și, de asemenea, pentru că avem posibilitatea să o facem (aici plouă suficient)
Riscul există, dar este minim dacă includem examinarea periodică a instalării sale și întreținerea filtrelor (cu excepția cazului în care am uitat un alt parametru : Hopa: !!) ...


Ei bine, exact ... costul filtrelor mă îngrijorează ... Noi, la 2 ani, avem o factură de 55 € pe an, în timp ce costul anual de 2 sau 3 cartușe de filtrare este mult mai mare decât acesta ... :şoc:

Așa că mi-e greu să concep că este „profitabil” în comparație cu rețeaua ...

L'CuriEux a scris:Costul instalării la început nu este o problemă (bine da, trebuie să aveți mijloacele) atâta timp cât este profitabilă în timp.
Dar finanțarea revine utilizatorului (depinde de el să aleagă produsele ...) facem doar o medie a costului instalării (rămânem, evident, realiști!)


Ei bine, ne puteți spune cât de repede este „profitabilă” instalarea dvs.?

ps: apa este cu siguranță prețioasă, dar mult mai puțin decât uleiul (și, prin urmare, energia fosilă) care în sine nu se reînnoiește în mod natural (bine, dar, dar la o scară diferită) ...Recuperați apă da, dar cu condiția ca mai întâi să reduceți consumul de combustibil fosil la minimum ...
0 x
p'tit pierrot
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 214
Înregistrare: 30/09/06, 21:23
Locul de amplasare: Regiunea Sud-Vest




de p'tit pierrot » 02/03/08, 19:17

bonjour,

Christophe a scris:Și personal rămân foarte sceptic cu privire la aspectul economic al unei recuperări integrale a apei de ploaie ... având în vedere costurile ecologice și economice ale filtrării, pompării și riscului pentru sănătate ...

nu are nimic de făcut ... el nu va crede niciodată ...
nu e mare lucru ...

ps: apa este cu siguranță prețioasă, dar mult mai puțin decât uleiul

dar cred că și problema este acolo ...
> ai „uitat” asta doar apa este vitală pentru toată viața, mai mult decât orice altceva și mult mai mult decât petrolul ...
dar calitatea acestei ape pare doar un detaliu pentru mulți ...
dar fie ..
pentru fiecare idee proprie ..

Noi, la 2 ani, avem o factură de 55 € pe an, în timp ce costul anual pentru 2 sau 3 cartușe de filtru este mult mai mare decât acesta ...

cat crezi .. ??

cat iti costa viitoarea ingrijire a sanatatii .. ??
cat contezi un an de viata .. ??
cat costa un an de ingrijire pentru o boala degenerativa .. ??
cât de mult numeri suferind de o sănătate proastă .. ??
cat estimati dependenta de restrictii de utilizare din ce in ce mai frecvente acum .. ??
cat estimati tratamentele din ce in ce mai grele in viitorul apropiat pentru a garanta o calitate a apei publice "acceptabila" .. ??
cat estimati scaderea resursei vitale de apa dulce .. ??
cât de mult estimați partea „economică” a infrastructurilor mari de pompare / tratare / distribuție / purificare


și, în sfârșit ,
pentru a răspunde CurEux ..
Da este posibil !! , evident ..
(Vă pot asigura, de când am făcut-o eu ..., ca mulți alții ..)

cordialement : Wink:

Editare:
pret minim pentru o masina noua = 10.000 €!
preț posibil pentru o instalare completă în autonomie EDP = 6 până la 8.000 € ...
prețul unei săptămâni în sporturile de iarnă pentru 4 all inclusive = 2.000 € ..

rămâne de stabilit, fiecare, personal, partea „prețioasă” sau „vitală” sau „ecologică” sau „durabilă” a fiecăreia dintre aceste „investiții” .....
0 x
Bună ziua acasă! ...
jonule
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2404
Înregistrare: 15/03/05, 12:11




de jonule » 03/03/08, 10:39

salut, asta intenționez să fac acasă:
măsurători de testare a apei de ploaie o dată pe lună (cu tije de testare)
derivarea jgheaburilor.
construirea rezervorului de beton îngropat (personal) 10.000 L cu + căptușeală pentru piscină.
tancuri personale construite cu decantoare de tip ":
Imagine
Deci, cu bule de acvariu etc ...
pentru depozitare, prin electrovalvă pe un temporizator de 15 minute (spălarea acoperișului).

apa de ploaie, mult mai bună decât apa de la robinet „multifuncțională” și, prin urmare, responsabilă pentru aceste erori (o bem, ne spălăm, ne căpăm în ea), acidul pune capăt calcarului și dozele extreme de produs detergenți, încălzirea cazanului etc ... la revedere de la tartru.

deci nici o problemă de spălat, mașină de spălat mașină de spălat vase etc. și încălzire centrală (radiatoare din fontă).
reglare prin pompă + rapel + filtre.

amortizat în 5 ani când prețul apei crește.

Nu beau apa asta acolo!

pentru moment îl cumpăr într-o sticlă sau în ulcior de filtrare și în curând un sistem de apă de ploaie făcut potabil. Il folosesc doar pentru cafea sau pastis! sau noaptea ...

ȘI, de asemenea, recuperarea apei de duș, cadă, mașină de spălat, încălzitor de apă electric cu condens + cazan pentru: WC și grădină.

ieșirea rezervorului de apă de ploaie este juxtapusă cu intrarea principală a apei de la robinet, cu electrovalve pe relee (senzor de nivel al rezervorului).
Rezervor de recuperare a apei idem și poate schimbător de căldură „CU”, dar vom vedea asta (da, dușuri calde, dușuri și mașini de spălat!) ... încă nu văd ce să folosesc.

deci DA este destul de posibil FĂRĂ contaminare și FĂRĂ a plăti mii de €! Nu dar !
0 x
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 03/03/08, 11:28

jonule a scris:salut, asta intenționez să fac acasă:
măsurători de testare a apei de ploaie o dată pe lună (cu tije de testare)
derivarea jgheaburilor.
construirea rezervorului de beton îngropat (personal) 10.000 L cu + căptușeală pentru piscină.
tancuri personale construite cu decantoare de tip ":
Imagine
Deci, cu bule de acvariu etc ...
pentru depozitare, prin electrovalvă pe un temporizator de 15 minute (spălarea acoperișului).

apa de ploaie, mult mai bună decât apa de la robinet „multifuncțională” și, prin urmare, responsabilă pentru aceste erori (o bem, ne spălăm, ne căpăm în ea), acidul pune capăt calcarului și dozele extreme de produs detergenți, încălzirea cazanului etc ... la revedere de la tartru.

deci nici o problemă de spălat, mașină de spălat mașină de spălat vase etc. și încălzire centrală (radiatoare din fontă).
reglare prin pompă + rapel + filtre.

amortizat în 5 ani când prețul apei crește.

Nu beau apa asta acolo!

pentru moment îl cumpăr într-o sticlă sau în ulcior de filtrare și în curând un sistem de apă de ploaie făcut potabil. Il folosesc doar pentru cafea sau pastis! sau noaptea ...

ȘI, de asemenea, recuperarea apei de duș, cadă, mașină de spălat, încălzitor de apă electric cu condens + cazan pentru: WC și grădină.

ieșirea rezervorului de apă de ploaie este juxtapusă cu intrarea principală a apei de la robinet, cu electrovalve pe relee (senzor de nivel al rezervorului).
Rezervor de recuperare a apei idem și poate schimbător de căldură „CU”, dar vom vedea asta (da, dușuri calde, dușuri și mașini de spălat!) ... încă nu văd ce să folosesc.

deci DA este destul de posibil FĂRĂ contaminare și FĂRĂ a plăti mii de €! Nu dar !

Bună Jonule,
Nu trebuie să fii nervos așa, nu are rost.
Desen frumos.
În unele țări apa este folosită de 4 ori; Ești aproape acolo.
Acasă, folosesc apa de ploaie pentru TOT pentru 15 ani, cu excepția apei reci din bucătărie.
Există în toate și pentru toate, un mic filtru înainte de pompă ...
Rezultatul, după 15 ani de utilizare a încălzitorului de apă electric, nu un gram de calcar și nimic pe miezul de încălzire.
Vânătoarea de toaletă la 15 ...
Doamna preferă apa de ploaie să facă baie ... e mai blândă ....
Am oprit pompa cu membrană și am cumpărat o pompă bună, care se oprește automat dacă rezervorul este gol.
Pentru mine, unul dintre marile beneficii este prelungirea duratei de viață a aparatelor de încălzire.
Și când oamenii vor să se spele pe dinți la mine, le spun ... este apă din rezervor, dacă vrei apă clorurată, du-te la bucătărie.
Când cred că acum 70 de ani, aproape toată lumea din regiunea mea a avut fântâna ... toate s-au umplut ..
Și apoi le-am dat acestor oameni, țevi de plumb și o factură .....
Am fost invitat la casa unui thailandez și, la el, m-am spălat cu apă care este stocată în borcane mari de teracotă.
În aceste borcane se găseau pești mici care erau folosiți pentru a mânca larve de țânțari ... guppi :D
Nu l-am avut pe tourista la el, era într-un hotel mare din Bankok.
Dacă aș avea copii acasă, poate m-aș gândi să-mi purific puțin mai mult apa.
Salmonella? da!, există, și ucide; chiar mai des decât crezi.
De aceea, când mă întorc din vacanță, îmi curăț toate circuitele de apă.
Dar târgul se referă și la oameni care sunt doar utilizatori de apă din oraș.
Dovada: la locul de muncă, avem dușuri de urgență în caz de arsuri. Analizele de apă se fac în mod regulat și, adesea, avem doze mari de salmonelă, aceste dușuri nu sunt utilizate niciodată ... totuși sunt conectate la apa din oraș.
Deci, am fost instruiți să curățăm aceste dușuri în mod regulat ...
Deci, zic să trăiască apa de ploaie. Și, deși are o doză mică de produse naturale pentru păsări :D
Ha! pe desenul dvs., nu văd recuperarea respingerii apei cu osmoză inversă ... Această respingere este semnificativă în cantitate.
Acolo, asta a fost părerea mea despre acest lucru.
Este adevărat, mi se pare că avem mai multă ploaie decât soare (în Belgia) : Cheesy: : Cheesy: : Cheesy:
O zi bună
0 x
jonule
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2404
Înregistrare: 15/03/05, 12:11




de jonule » 03/03/08, 12:56

vă mulțumesc pentru acest feedback important, aș dori mai multe feedback-uri despre instalarea dvs. atât de mult acest subiect mă fascinează.
multumesc pentru informatiile unitatii de osmoza care consuma ...

salmonella și legionella da, aceștia sunt factori de stăpânit.

purjarea trebuie făcută și poate fi recuperată în sistemul de apă gri> WC sau grădină.

ai făcut o postare completă a instalației tale cu diagrame / fotografii și explicații / întreținere?

ar fi pentru site-ul meu, dacă vrei să îți creezi pagina, sunt ok să te ajut!

câți µm filtrați?
ce tip de pompa ai ales?

merci!
0 x
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 03/03/08, 13:10

Jonule,
E simplu,
Am doar un mic filtru înainte de pompă, voi spune ... 100 de microni de memorie pentru ochi ......
Dar în fiecare zi, îmi fac baie ... și nu există apă care stagnează în linii ...
Îți voi spune chiar mai mult că conducta mea de aspirație este aproape în partea de jos a rezervorului ... fără flotor ....
Am avut asta doar de 15 ani ...
Nu sunt niciodată bolnav ... dar am o cisternă îngropată (apă la 14 ° C permanent) atât de puțină dezvoltare a bacteriilor.
Țigara mea este mult mai dăunătoare : Cheesy:
Deci, tot ce faci în afară de acesta este un bonus pentru curățenia apei.
Dar între noi, apa de la baie este întotdeauna curată ca apa din oraș ...
Bobonne de lângă casa mea, este la fel, 74 de ani, și încă cu apă de cisternă ... ok, filtrul său este puțin mai mare decât al meu; atât ...
0 x
jonule
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2404
Înregistrare: 15/03/05, 12:11




de jonule » 03/03/08, 14:03

O.K !

ti-ai deviat jgheaburile? puneți un filtru de nisip?

rezervor de beton? rezervor de plastic? metal?
există o diagramă de tip coloană gravitațională pe care am pus-o?

te scurgi uneori?

o bei
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 149