Recoltarea apei de ploaie într-un garaj

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
charendoma
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 16
Înregistrare: 19/12/05, 15:46
Locul de amplasare: gutui (scump)

Recoltarea apei de ploaie într-un garaj




de charendoma » 25/12/05, 21:39

Bună dimineața tuturor.

Am venit să vă împărtășesc o experiență.
acum trei ani am construit un garaj, care nu era atașat casei mele. este de 6m pe 12m.
înainte de a construi, am săpat mai întâi două gropi,

una de 1.2m X 5m, cu o adâncime de 1.5m, pe care o folosesc ca o groapă de reparații (ca în garaje în vremurile de demult (nu erau chiar atât de stupide, funcționează chiar și fără electricitate, și pentru siguranță, 100% !!)

când al doilea, are 6m X3m pe 1.8m înălțime, îl folosesc ca o groapă de colectare a apei de ploaie (toată casa (140 m² de acoperiș), precum și cele două garaje (120 m²))
Folosesc această apă pentru grădină și mașina de spălat pe care o mut în garaj primăvara și pe care o returnez când vin primele înghețuri.
pentru construcție, am făcut un beton pe sol, realizat cu un zăbrele de 20 x20, apoi am montat pereți bloc de beton, lăsând loc pentru două stâlpi de-a lungul lungimii, pe care i-am betonat și realizat cu un înlănțuirea de la 12 la 15 cm la înălțime, tot cu brâu, apoi o altă înlănțuire la capăt cu restul înălțimii stâlpilor. și în cele din urmă, o șapă de beton de 12 cm pentru a acoperi întregul.
ca să impermeabilizez pereții, am făcut „ca cei vechi”, adică o primă tencuială de asprit, apoi o a doua de „ticălos” (amestec de ciment și var), pe care am pregătit-o, plutită apoi netezită în timpul capturii sale.
este posibil ca rezervorul meu să „scurgă” puțin, dar acest lucru nu poate fi decât infiltrarea prin ciment (în primul an l-am măsurat suficient de des pentru a-mi da seama și nu am observat nimic) și, prin urmare, având în vedere utilizarea apei, acest lucru nu necesită costuri suplimentare cauzate de etanșanți.

mai mult, deoarece rezervorul meu este complet închis (am lăsat două guri de vizitare diagonale, care sunt obstrucționate de o placă de fier), nu am nicio problemă de „ecologizare” a apei.

Plănuiesc să fac o țeavă care să aducă apa din acest rezervor în casă pentru toalete și pentru mașina de spălat (pe care nu ar mai trebui să o mut)

un sfat: servește și ca pluviometru!

un an Nou fericit tuturor.
0 x
yahi
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 115
Înregistrare: 06/04/05, 19:48
Locul de amplasare: lângă Nantes (44)




de yahi » 24/01/06, 21:03

salut, colectez și puțină apă de ploaie (tavă sub jgheab) și am observat că plouă mult mai puțin. Am și o fântână, dar nu am putut vedea nicio schimbare de nivel (locuiesc nu foarte departe de Loire și în Nantes, există fenomenul mareei, pânza freatică se mișcă și ea în aceeași direcție. ..), dar având în vedere instalarea dvs., ar putea fi interesant să înregistrați și să notați precipitațiile. Chiar dacă de obicei colectez doar o mică poțiune din apa care cade, bine anul acesta, am observat că am avut dificultăți la umplerea coșului! și din moment ce îl golesc repede, ba este adesea gol, deoarece nu plouă! Zona de grădină de piață bea mult și, în acest sezon de obicei, nu am avut nicio problemă de umplere.
Pentru dvs. este evident ușor să luați nivelul și să măsurați totalitatea a ceea ce cade!
Dacă ați putea comunica starea resursei și a da de exemplu precipitațiile, ar putea fi util pentru unii!

Este încă o nebunie faptul că Météo France nu oferă aceste informații!

altfel bine făcut pentru instalarea dvs. și utilizarea acesteia în apă sanitară și de spălare! Nu este atât de frecvent, și nu este neapărat ușor de configurat chiar și în nou și încă test în vechi! Noroc că au fost cuvele!

pe curând

yahi
0 x
Când ni se va permite să nu mai folosim petrol?
Obiect gratuit!
Avatar de l'Utilisateur
fostul Oceano
moderator
moderator
posturi: 1571
Înregistrare: 04/06/05, 23:10
Locul de amplasare: Lorraine - Franța
x 1




de fostul Oceano » 24/01/06, 21:35

După aceea rămâne tratamentul apei gri (apă de la duș, chiuvetă, mașină de spălat) pentru a recicla această apă în apă pentru toalete și pentru udare, ceea ce va evita utilizarea apei potabile în apă în absența apei de ploaie.

tratarea apelor gri - site Autarcie

Poate fi necesar să sacrificați câțiva m² de teren pentru asta ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 24/01/06, 22:40

Există, de asemenea, sisteme de filtrare plantate cu stuf care funcționează foarte bine, fără ofensare pentru autorii site-ului „Eautarcie” ... :?

Pentru informațiile despre MétéoFrance, tot ce se referă la precipitații localizate cu precizie se plătește, dar în funcție de tipul de date căutate, poate fi foarte rezonabil.

Dacă e să ai informații generale, spune-mi unde locuiești și îți spun cât de mult plouă acasă ... : Wink:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 25/01/06, 18:04

yahi a scris:[...] Pentru dvs. este vizibil ușor să luați nivelul și să măsurați totalitatea a ceea ce cade!
Dacă ați putea comunica starea resursei și a da de exemplu precipitațiile, ar putea fi util pentru unii!

Este la fel de nebunesc că Météo France nu oferă aceste informații! [...]
În regiunea Nantes, primiți între 600 și 800 mm de precipitații anuale. Ceea ce înseamnă că, dacă colectați un acoperiș care nu este foarte mare (10 m2), vă veți putea recupera la maxim 8 m3 pe an, fără a lua în calcul pierderile prin evaporare.

Apropo, dacă mergeți acolo: http://www.meteofrance.com/FR/climat/dp ... UID=DEPT44

Puteți avea o recapitulare lunară a momentului apariției, cu o hartă a precipitațiilor, din ianuarie 2002. Veți ști așa ce anume a căzut în zona voastră în ultimii ani.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4




de jean63 » 08/02/06, 01:14

Voi începe: am 2 tamburi de recuperare a plasticului de 200 l, cât mai curând posibil, fac o deviere pe coborârea acoperișului. Am o fântână cu pompă electrică, dar nu este foarte verde să pompez cu energie electrică; cu butoaiele înalte, îmi pot conecta picătura de picurare direct la ea și fără energie funcționează de la sine. : Mrgreen:
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
Avatar de l'Utilisateur
A2E
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 235
Înregistrare: 15/12/04, 11:36
Locul de amplasare: la capătul holului 16




de A2E » 08/02/06, 09:06

jean63 a scris:Voi începe: am 2 tamburi de recuperare a plasticului de 200 l, cât mai curând posibil, fac o deviere pe coborârea acoperișului. Am o fântână cu pompă electrică, dar nu este foarte verde să pompez cu energie electrică; cu butoaiele înalte, îmi pot conecta picătura de picurare direct la ea și fără energie funcționează de la sine. : Mrgreen:




Putem, de asemenea, din acest mini turn de apă să montăm o mică turbină eoliană cu pompare mecanică (tip pompă de burghiu) la capătul liniei, care să o alimenteze permanent pe cea din urmă, de ce nu cu o mică pompă solară în absența vântului? : Cheesy:
Acest ansamblu ar putea alimenta udarea grădinii de legume sub presiune și cu un cost redus.
Acum există calcule pentru a măsura presiunea de ieșire în raport cu înălțimea rezervorului și în raport cu volumul acestuia?
Nu știu cum să procedez pentru acest calcul, știe cineva dintre noi :?:
Am văzut deja acest ansamblu într-o grădină de legume cu un rezervor zincat de 600L montat pe un cadru metalic la o înălțime de aproximativ 3M, dar nu știu cum este alimentat
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 08/02/06, 10:19

Pentru apă, este destul de simplu, 1m înălțime = 0,1 bar. Volumul nu schimbă absolut nimic.

Dar asta este pentru o coloană de apă, după aceea trebuie să numărați căderile de presiune și asta nu este domeniul meu ... Dacă sunt ingineri hidraulici în ansamblu? : Wink:

„Turnul de apă” din grădina dvs. este destul de posibil, trebuie doar să-l umpleți ... Ideea dvs. cu o turbină eoliană mică sau cu colectoare solare fotovoltaice mi se pare excelentă.
0 x
oli 80
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1689
Înregistrare: 02/01/09, 17:23
Locul de amplasare: moselle 57
x 113

pompă pe burghiu




de oli 80 » 22/05/11, 20:59

Bună seara, asta am găsit despre pompele de pe un burghiu, http://www.youtube.com/watch?v=vvz3752M60s

așa cum văd pe video, această pompă pare să ofere presiune, desigur, este necesar să limitați aplicațiile acestei pompe pentru apă, nu așa cum mi s-a întâmplat o dată, cineva mi-a dat acest tip de pompă cu un furtun fără să-mi spună că a turnat păcură, salata și toate celelalte au fost înșurubate
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 213