Ai spus „puțin poluat!”

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839

Ai spus „puțin poluat!”




de Flytox » 05/01/08, 23:49

Bonjour à tous

Imagine

Am văzut, nu știu unde, o fotografie în care se înfățișează copii care se îmbăiau în apă așa. Care ar putea fi speranța de viață a unei populații care trăiește într-un astfel de loc?
:şoc: : Evil:
A+
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4




de jean63 » 06/01/08, 00:07

Unde este ? este poluare vizibilă.........dar există și poluare ascunsă și insidioasă pe care nu o vedem ci respirăm sau mâncăm.

Cert este că copiii care înoată acolo, dacă nu au probleme de sănătate, este pentru că sunt foarte puternici!!
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6991
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2914




de gegyx » 06/01/08, 00:38

În sfârșit, dacă te uiți cu atenție, această fotografie este frumoasă!
(Ce crede Christine?)
---
Altfel, o scurtătură de tehnici...
Bărcile sunt „spărgătoare de gheață”.
Pașa-Motorist-Pilot are experiență, pentru a evita corpurile plutitoare mai dense.
O bucurie pentru pasionații de bricolaj: tot ce trebuie să faci este să te apleci pentru a ridica și a-ți umple coșul de cumpărături...
----
În Egipt, am văzut copii distrându-se pe o canalizare.
Tot într-un canal, de-a lungul unui drum, care a servit și drept coș de gunoi.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79362
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 06/01/08, 01:08

Moué...nu chiar o mare diferență față de ceea ce am făcut nu cu mult timp în urmă acasă, cu gropile de gunoi în aer liber...

Nici nu stiu ca cel din Marsilia are in prezent retea de colectare si epurare a apelor pluviale drenata pe movile si pe teren...atat de bine...
0 x
FUX.
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 20
Înregistrare: 06/02/07, 18:40




de FUX. » 06/01/08, 13:22

Bună!

Această imagine îmi amintește de un mic documentar pe care l-am văzut nu cu mult timp în urmă, numit Insula Florilor.

Un documentar bun, o realitate tristă acolo =>

http://video.google.fr/videoplay?docid= ... &plindex=0
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google [Bot] și oaspeții 219