Alegerea încălzitorului de apă (electric sau cu gaz)

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
goodspeed_11
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 08/03/17, 15:48

Alegerea încălzitorului de apă (electric sau cu gaz)




de goodspeed_11 » 08/03/17, 16:00

bonjour,

Renovez un apartament de aproximativ 65m2. Ca atare, voi instala un nou sistem de încălzire a apei.
Apartamentul meu este 3P și are alimentare cu gaze de oraș.
Inițial am mers pe un boiler electric (150 sau 200L). Dezavantajul acestei soluții este spațiul, într-adevăr sunt puțin limitat și dacă aș putea limita spațiul ar fi întotdeauna un plus!
I-am prezentat soluția mea inginerului termic care face toată conducta și mi-a recomandat în schimb un încălzitor de apă pe gaz (cadă/ventuza).

Care solutie este cea mai economica? Nu sunt absolut împotriva investiției, dar dacă mă pot întoarce pe picioare cel puțin după x ani, ar fi tare :p

Iată elementele mele:
*** Boiler electric de apă
+ capacitate mare
+ tăcut
+ preț (aproximativ 400e)
- abonament cu pret dublu
- consumator de energie (calduri indiferent de consumul de apa al zilei)
- voluminoase

*** Încălzitor de apă pe gaz (cadă / ventuză)
+ încălzire instantanee (eficient energetic)
+ economie de spațiu
+ durata de viață
+ cantitate nelimitată de apă
- zgomotos
- abonament la gaz (dar abonament la tarif simplu pentru EDF)
- întreținere anuală (aproximativ 100 / an?)
- preț (aproximativ 1000e pentru un model cu ventuză)

Imi puteti da parerea/feedback-ul dvs.? MULȚUMIRI
Precizez ca apartamentul va fi compus (dus + chiuveta + chiuveta + (VMC hygro B))
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Alegerea încălzitorului de apă (electric sau gaz)




de chatelot16 » 08/03/17, 16:57

goodspeed_11 a scris:*** Boiler electric de apă
+ capacitate mare
+ tăcut
+ preț (aproximativ 400e)
- abonament cu pret dublu
- consumator de energie (calduri indiferent de consumul de apa al zilei)
- voluminoase

fals: un încălzitor electric de apă încălzește suficient doar pentru a încălzi apa rece care a intrat pentru a compensa apa caldă care a fost consumată

calitatea izolației termice a rezervorului este suficient de bună astfel încât consumul necesar menținerii temperaturii să fie foarte scăzut

dimensiunea este discutabilă: mingea poate părea mare, dar nu există nicio constrângere în jurul ei: o poți pune oriunde și poți pune orice în jurul ei

încălzitorul de apă cu gaz pare mai mic, dar este un aparat cu gaz cu constrângeri multiple: distanța care trebuie respectată fără material combustibil: cerința de ventilație permanentă a camerei în care este amplasat încălzitorul de apă, destul de ruină în pierderile de căldură prin urmare, energie și chiar mai rău atunci când unii blochează ventilația și încălzitorul de apă sufocă pe toată lumea cu cea mai mică conductă de fum înfundată

gazul metan este mai ieftin decât electricitatea, dar eficiența încălzitoarelor de apă pe gaz este destul de scăzută, în timp ce eficiența rezervorului electric este practic de 100% și chiar exact de 100% iarna, deoarece singura pierdere a rezervorului este prin izolația sa și că căldura pierdută de balon încălzește casa ... căldura pierdută de încălzitorul de apă pe gaz iese prin horn

fals de asemenea, cantitatea de apa calda din rezervor este limitata: este limitata daca se incalzeste doar noaptea, dar daca este nevoie o putem incalzi si ziua, doar e putin mai scumpa, dar este practica pentru nevoi ocazionale.

găsim rezervoare de 200l cu mult mai puțin de 400 de euro: un rezervor electric este un lucru foarte simplu și găsesc că cele low-end sunt la fel de satisfăcătoare ca și mărcile mari: constat că nu aici trebuie să cheltuiești și tu. multi bani
0 x
goodspeed_11
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 08/03/17, 15:48

Re: Alegerea încălzitorului de apă (electric sau gaz)




de goodspeed_11 » 08/03/17, 17:17

Vă mulțumim pentru întoarcere.

Consumul rămâne mai mare. De ce altfel ar folosi oamenii încălzitoare de apă pe gaz?
Pentru un Sauter Essential avem 1455 kWh/an
Pentru un încălzitor de apă pe gaz avem 15 kWh/an

Ceea ce încă face diferența (presupun)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Alegerea încălzitorului de apă (electric sau gaz)




de chatelot16 » 08/03/17, 19:00

de unde aceste cifre? totul depinde de cantitatea de apă caldă consumată

pentru a compara cele 2 încălzitoare trebuie să calculați consumul acestora cu aceeași estimare a cantității de apă caldă

un singur lucru este sigur, încălzitorul de apă pe gaz va consuma mai mulți kwh decât încălzitorul electric de apă, deoarece eficiența încălzitorului de apă pe gaz este mai puțin bună

Mă feresc ca silueta ta să fie prea mică: nu ar fi acesta consumul de energie electrică al boilerului pe gaz, uitând consumul de gaz?
0 x
Meszigues3
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 57
Înregistrare: 06/02/17, 19:12
x 8

Re: Alegerea încălzitorului de apă (electric sau gaz)




de Meszigues3 » 09/03/17, 20:02

goodspeed_11 a scris:Consumul rămâne mai mare. De ce altfel ar folosi oamenii încălzitoare de apă pe gaz?
...
Ceea ce încă face diferența (presupun)
Bonsoir,
Trebuie să rețineți că încălzirea ACM costă (aproximativ, în funcție de abonamente, în special gaz):
Același preț ca și furnizarea de apă în cazul unui încălzitor electric de apă,
Jumătate din alimentarea cu apă în cazul boilerului pe gaz.

Deci nu vă bazați prea mult alegerea pe diferența de cost care rămâne neglijabilă.

« De ce altfel ar folosi oamenii încălzitoare de apă pe gaz? »
Pentru că au deja un boiler pe gaz pentru încălzirea apartamentului, iar acolo diferența de cost nu este de neglijat.
0 x
goodspeed_11
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 08/03/17, 15:48

Re: Alegerea încălzitorului de apă (electric sau gaz)




de goodspeed_11 » 13/03/17, 11:19

Bonjour à tous,

Intr-adevar, dupa calcule mai aprofundate, in cazul meu gazul nu este interesant...
Din punct de vedere al costului de consum, acesta este ceva mai mic sau chiar echivalent cu cel al unui boiler electric.
Pe de altă parte, adăugând abonamentul de gaz (în jur de 95) + întreținerea anuală (în jur de 100), suntem mult mai scumpi

Off-topic
Iată calculul meu:
> Încălzitor de apă pe GAZ
- Chaffoteaux 14FF (3632172) 10kWh și 12GJ (clasa A) - L
12GJ = 277.8 x 12 kWh = 3Kwh
Tarif gaz (B0 și - de 6000): 0.07640€ / kWh
= 250e/an
+ abonament (95)
+ întreținere (100)
= 445e
Când un încălzitor electric de apă care consumă 2000 kWh (anual) costă în cele din urmă aproximativ = 2000 x 0.127 = 250e/an

În cele din urmă am optat pentru un încălzitor electric de apă. Așa că a rămas problema mea de spațiu...
Și acolo am dat peste boilerele extraplate: Thermor Malicio - Atlantic Linéo - Ariston Vélis
Am luat termorul Malicio 80L (clasa C, 1505kWh/anual), D: 29cm, L: 49cm, H: 130cm cu rezistenta la sapatia: perfect!
0 x
LOGIC12
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 116
Înregistrare: 28/01/08, 05:41
Locul de amplasare: midi Pyrenées
x 5

Re: Alegerea încălzitorului de apă (electric sau gaz)




de LOGIC12 » 13/03/17, 14:48

bonjour,

In primul rand ce incalzire exista in aceasta cazare?

Nu există un cazan individual pe gaz?

Această cazare este pentru tine sau pentru închiriere?

Oricum, dacă te duci la un instalator de încălzire, el va împinge ÎNTOTDEAUNA după gaz, deși nu e chiar așa de grozav.
Deja, ca și în cazul unui cazan, există întreținere obligatorie pe an (în jur de 80 până la 100 de euro) Cu un boiler electric: întreținere zero.

Tariful în afara vârfului nu mai este foarte atractiv, așa că nu trebuie neapărat să luați o capacitate mare, mai ales dacă faceți doar dușuri.

Cu instalațiile de gaz, există controale multiple și noi standarde de respectat... așa că aici, vă doresc...

În ceea ce privește consumul boilerului electric, consumul este în principal proporțional cu apa consumată. Exista consumul de intretinere care ramane scazut deoarece rezervoarele sunt izolate, ba mai mult daca este in loc incalzit ramane foarte scazut.

Nu vedem niciun rost să avem un încălzitor de apă pe gaz, cu excepția cazului în care te referi la un cazan pe gaz care asigură încălzirea prin radiatoare de încălzire centrală și apă caldă menajeră. deci un singur dispozitiv pentru ambele funcții.
0 x
goodspeed_11
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 08/03/17, 15:48

Re: Alegerea încălzitorului de apă (electric sau gaz)




de goodspeed_11 » 13/03/17, 14:57

După cum am spus și după reflecție, vă împărtășesc părerea.

Pentru a răspunde la întrebările dvs.:
> in prezent exista incalzire colectiva pe gaz
> această cazare va fi inițial pentru închiriere (ceea ce deci duce la costuri suplimentare pentru chiriaș dacă alege un încălzitor de baie cu gaz)
> De fapt cred ca costul depinde foarte mult de utilizarea apei (care s-a redus in timp: dusuri, reductoare de debit etc.)

Doar de dragul simplificării, încălzitorul electric de apă m-a interesat mai mult. Dar dimensiunea a fost o problemă pentru mine, cu puțin spațiu disponibil. Cu noile tipuri de încălzitoare electrice de apă (mai mici și mai inteligente), mi-am rezolvat problema :)

Simplificare, durabilitate și cost controlat :)
0 x
LOGIC12
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 116
Înregistrare: 28/01/08, 05:41
Locul de amplasare: midi Pyrenées
x 5

Re: Alegerea încălzitorului de apă (electric sau gaz)




de LOGIC12 » 21/02/18, 03:41

buna ziua, Doar pentru un incalzitor de apa pretul in afara varfului nu mai este foarte atractiv, deoarece economia intre orele de varf si cea de varf este absorbita de diferenta de pret a abonamentului.

Ce trebuie să știți: există DUȘ sau CADĂ?
Dacă este doar un duș, un 75 de litri poate fi suficient, în schimb dacă faci băi (din ce în ce mai rare în zilele noastre, oamenii vor să economisească bani) deci pentru băi ai avea nevoie de 100 de litri, Iată ce găsești în locuințe condominiale.

Capacități mari, cum ar fi 200 de litri, este special utilizat pentru orele de vârf. Într-adevăr, deoarece încălzitorul are curent electric numai noaptea, este necesară o rezervă bună, dar dacă încălzitorul are curent toată ziua, nu este nevoie de o capacitate atât de mare. Și rezistorul nu funcționează continuu, ci numai atunci când termostatul îi dă curent. Consumul este mai presus de toate proporțional cu imprimările. Și am setat apa la aproximativ 55 ° sau 60 °.
În plus, cu un încălzitor de apă pe gaz consumăm instinctiv mai mult, pentru că avem tendința de a deschide complet robinetele. Cu un încălzitor electric de apă te obișnuiești să consumi mai puțin. Un sfat: puneți aeratoare la robinete și un duș de mână economic.

Este necesar să le explici chiriașilor că consumul depinde de trage, pentru că, chiar dacă este evident, unii nu își dau seama, iar consumul de apă poate fi semnificativ.

Apropo, si pana atunci, cum se producea apa calda??? trebuia să fie ceva acolo.

În orice caz, având în vedere constrângerile (standardele de instalare) pe care le există la gaz, personal, am dat, iar acum este cât se poate de scăzut. Și ca să nu mai vorbim de întreținerea obligatorie pe care chiriașii nici nu se gândesc să o facă...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
BaudouinLabrique
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 318
Înregistrare: 11/02/18, 18:17
Locul de amplasare: Hainaut (Belgia)
x 54

Re: Alegerea încălzitorului de apă (electric sau gaz)




de BaudouinLabrique » 24/02/18, 17:35

A SE GANDI LA SURISOLATE CADANUL DVS. (și alt rezervor tampon)

Tocmai am deschis un subiect care vă va arăta cum să o faceți la și foarte putin de taxe
0 x
«Sunt cei care văd lucrurile așa cum sunt și se întreabă de ce. Eu, le văd așa cum ar putea fi și îmi spun: de ce nu! (Sir Bernard Shaw)
« Viitorul aparține celor care văd posibilitățile înainte ca acestea să devină evidente. (Theodore Levitt).

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 162