Rezervor de petrol vechi pentru depozitarea apei pluviale. Prost?

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
Nanoux
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 19/01/10, 13:35

Rezervor de petrol vechi pentru depozitarea apei pluviale. Prost?




de Nanoux » 19/01/10, 13:46

bonjour,
O a doua viață mai verde pentru rezervorul meu de combustibil:
Este o idee stupidă să-ți imaginezi că folosești un rezervor de combustibil vechi pentru a stoca apa de ploaie pentru udarea grădinii și utilizarea apei de toaletă. Există vreo modalitate de a o curăța corect pentru a evita orice risc de poluare?
Prost sau nu?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79326
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 19/01/10, 13:57

hi,

Problema este mai puțină poluare decât coroziunea dacă rezervorul de ulei este din metal.

De fapt, acesta nu este tratat pentru anticoroziune la interior (logic, pacura este un „conservant”)...deci rezervorul nu va rezista mult...iar costul tratamentului intern este prohibitiv avand in vedere utilizarea și prețul unui rezervor de plastic.

În caz contrar, subiectul a fost deja menționat aici: https://www.econologie.com/forums/ancienne-c ... t6004.html et https://www.econologie.com/forums/reutilisat ... t7636.html sau https://www.econologie.com/forums/hydroaccum ... t5207.html

Nu ezitați să utilizați https://www.econologie.com/forums/search.php
0 x
pumnal pitt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2081
Înregistrare: 10/01/08, 14:16
Locul de amplasare: Isere
x 68




de pumnal pitt » 19/01/10, 14:25

Christophe a scris:...iar costul tratamentului intern este prohibitiv având în vedere utilizarea și prețul unui rezervor de plastic.


depinde ce vrei să spui prin prohibitiv.
m-a costat 1200 de euro
Daca as fi vrut un rezervor de plastic echivalent: 5000L ingropat, sigur m-ar fi costat mai mult.
0 x
Imagine
faceți clic pe semnătura mea
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79326
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 19/01/10, 15:00

Ah multumesc pentru informatii dar ce tratament ai facut mai exact? Efectuat singur sau de un profesionist?

În ceea ce privește prețul, nu pe: https://www.econologie.com/forums/recupe-de- ... t7125.html
500 € per 3000L fosa septică ...

Ecologic nu stiu cum sa ma decid intre cele 2 solutii, insa...
0 x
pumnal pitt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2081
Înregistrare: 10/01/08, 14:16
Locul de amplasare: Isere
x 68




de pumnal pitt » 19/01/10, 15:04

detaliile sunt in primul post pe care l-ai citat. 1200 euro de catre un profesionist: curatare si vopsire epoxidica in interiorul rezervorului.

cand am comparat preturile, a fost acelasi rezultat final. daca as fi vrut sa am aceeasi capacitate ingropata, pe langa pretul rezervorului (beton de exemplu) ar fi trebuit sa-l si ingropat :strigăt:
0 x
Imagine

faceți clic pe semnătura mea
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79326
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 19/01/10, 15:07

Ah, da, nu ați citit răspunsul în acel moment!

Uh, au făcut asta pe loc, deci sau a trebuit să fie dezgropat?
0 x
pumnal pitt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2081
Înregistrare: 10/01/08, 14:16
Locul de amplasare: Isere
x 68




de pumnal pitt » 19/01/10, 16:46

ei bine, nu, dacă săpatul nu este interesant, ați putea la fel de bine să puneți un rezervor nou.
intră în rezervor (nu trebuie să fii închis) cu aparatul respirator, dezlipi totul cu solvent în timp ce un aspirator din fund aspiră tot ce picură și intră într-un separator de ulei (pentru a recupera solventul cred) .
după ce trec un fel de abraziv apoi rășina epoxidică.
0 x
Imagine

faceți clic pe semnătura mea
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79326
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 19/01/10, 17:17

Ah, ce treabă grozavă... dar cum deschid rezervorul pentru a putea intra? Din moment ce putem, a priori, nici macinat nici oxicut daca??

Avem și un rezervor de 5000L și este imposibil să intrăm în el ...
0 x
pumnal pitt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2081
Înregistrare: 10/01/08, 14:16
Locul de amplasare: Isere
x 68




de pumnal pitt » 19/01/10, 17:46

orice rezervor construit conform regulilor artei are o „camină” acesta este capacul pe care se preiau racordurile și retururile de combustibil precum și admisia, umplerea aerului etc.
are aproximativ 40cm diametru
0 x
Imagine

faceți clic pe semnătura mea
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79326
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 19/01/10, 17:52

Ah ok...va trebui sa ma uit la al nostru intr-o zi...dar hei avand in vedere la ce il folosim...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google Adsense [Bot] și oaspeții 132