Apa în Franța

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
moinsdewatt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5111
Înregistrare: 28/09/09, 17:35
Locul de amplasare: Isere
x 554

Apa în Franța




de moinsdewatt » 06/08/15, 14:23

Prețul apei. 50 de comunități vor experimenta cu tariful social

Ouest-Franța 06 august 2015

Experimentarea cu privire la implementarea unui tarif social de apă va fi implementată în 50 de comunități, inclusiv Rennes și Le Havre.

Lista completă tocmai a fost publicată în Jurnalul Oficial. Paris, Rennes, Strasbourg, Bordeaux sau chiar Grenoble, Dijon și Le Havre sunt, prin urmare, printre cele 50 de comunități care vor implementa un tarif social al apei pentru a reduce factura pentru gospodăriile defavorizate.

Descoperă cele mai relevante soluții

Ca reamintire, după un prim decret din 14 aprilie care păstrase o listă inițială de 18 comunități, Ministerul Ecologiei și Energiei a publicat un decret (31 iulie) „de modificare și completare a listei autorităților locale și grupurile lor ”selectate pentru implementarea tarifării sociale a apei. Un experiment prevăzut în legea Brottes privind energia din 15 aprilie 2013.

Prin urmare, acest test va fi finalizat pe 15 aprilie 2018 și soluțiile „care s-au dovedit a fi cele mai relevante ar putea, dacă este necesar, să fie extinse la întreg teritoriul”. Pe lângă Paris și orașele regionale și zonele metropolitane, lista completată include uniuni ale municipalităților de peste mări (în Martinica și coasta nord-vestică a Caraibelor) și noi uniuni de apă, inclusiv Sedif (Ile-de-France).



http://www.ouest-france.fr/prix-de-leau ... al-3605982

Pentru Grenoble, noul primar verde (Piolle) vorbise despre asta în programul său electoral.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6459
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1610




de Macro » 06/08/15, 15:00

Du-te hop o altă măsură pentru a promova deșeurile celor care nu vor plăti scump ... Plătit de cei care o vor achiziționa la un preț ridicat în timp ce strâng robinetele ... Ca electricitatea și încălzirea colectivă. .. Să oprim socialul în termeni de consum excesiv ... Da pentru un tarif social dar la 25l / persoană / zi ...

În mod ciudat, în satul meu, singurele peluze încă verzi ... Sunt cele din subdiviziunea „opacă” unde nu lucrează nimeni ... chiriile și taxele indexate în funcție de venit ...
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963




de Ahmed » 06/08/15, 16:35

Bogații au găsit o modalitate excelentă de a amorți pe săraci: să acționeze ca un model.
Această strategie a fost transmisă ad nauseam de către mass-media permite turul forței de a face pe cei mai răi să pară profitori și de a face transparente excesele oligarhiei, simțite atât ca mai „legitime”, cât și mai îndepărtate ...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 06/08/15, 18:48

Macro a scris:Du-te hop o altă măsură pentru a promova deșeurile celor care nu vor plăti scump ... Plătit de cei care o vor achiziționa la un preț ridicat în timp ce strâng robinetele ... Ca electricitatea și încălzirea colectivă. .. Să oprim socialul în termeni de consum excesiv ... Da pentru un tarif social dar la 25l / persoană / zi ...

În mod ciudat, în satul meu, singurele peluze încă verzi ... Sunt cele din subdiviziunea „opacă” unde nu lucrează nimeni ... chiriile și taxele indexate în funcție de venit ...


Acesta este un experiment [deci vor exista diferite moduri de a face lucrurile, în funcție de comunități - deci nu există o singură regulă]. Acesta este un tarif social [dacă există un tarif, înseamnă că nu există o intrare gratuită!].

Nu găsesc un articol pe care l-am citit despre acest preț la Strasbourg.

Dar principiul, în general, este tocmai o progresivitate puternică..

Nu mă șochează faptul că proprietarii de piscine, care consumă până la 10 familii, plătesc mult mai mult pentru apa lor.

Am găsit acest exemplu de preț, înainte de legea Brottes:

Prețurile ecosolidare au fost introduse pentru prima dată la Dunkirk la 1 octombrie 2012. În această zonă de 220 de locuitori, facturarea apei ia în considerare volumul consumat, resursele și compoziția. case. Trei paranteze de preț sunt stabilite în funcție de utilizările apei: „esențiale”, 000 € / m0,83 de la 3 la 0 m75; „Apă utilă”, 3 € / m1,53 de la 3 la 76 m200; „Apă de confort”, 3 € / m2,04 suplimentar. Astfel, prețul are ca rezultat o scădere minimă de 3% a prețurilor pentru așa-numita apă „esențială”. Familiile numeroase beneficiază, de la a șasea persoană, de un „Cec Ô” de 20 EUR pe persoană suplimentară pe an. Principala inovație constă în faptul că pentru beneficiarii CMU complementare există un tarif preferențial pentru tranșa esențială de apă, redusă cu 12% față de tariful aplicabil anterior, ceea ce reprezintă o economie de 70 € pe unitate. gospodărie și pe an. În ceea ce privește mediul, în plus față de mecanismul de progresivitate, un fond de „apă durabilă” încurajează investițiile actorilor economici pentru a reduce consumul sau pentru a păstra resursa. Acesta este finanțat printr-o creștere de 56% a prețului apei pentru acești beneficiari.


Puteți, în cocon, la marginea piscinei, să nu vedeți că majoritatea celor nevoiași au o nevoie extremă. Nu doresc ca nimeni să intre în spiralele supra-îndatorării: divorț / împrumut pe casă / concediere ... Cunosc oamenii „foarte bine din toate punctele de vedere” cărora li s-a întâmplat acest lucru fără să se încurce !

Se poate vedea întotdeauna, ca o faimoasă familie politică din Franța, doar câteva procente care abuzează de aceste sisteme. Și stigmatizează. Și închide ochii la aproape 4 milioane de șomeri [și trebuie spus că toată lumea ar putea găsi de lucru! Simț comun simplu].

Și cel puțin la fel de mulți oameni care muncesc și nu ajung la capăt ...

Dar chiar și pentru geamăturile primare, nici nu vreau să li se întâmple asta, astfel încât ochii lor să se deschidă!
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963




de Ahmed » 06/08/15, 20:08

+100!
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 06/08/15, 22:05

cineva din jurul meu, cu probleme financiare, a avut un robinet care s-a scurs puțin ... apoi s-a scurs puțin mai mult ... și cum să găsească un instalator ... vin doar pentru clientul potrivit, nu pentru oamenii din dificultate

această persoană a ajuns să mă găsească când avea o factură uriașă de apă ... ceea ce este lamentabil este dificultatea de a găsi un reparator la un preț rezonabil ... a fost complet escrocată de multe ori

și revin mereu la același lucru! dacă vrem să facem o adevărată ecologie, trebuie să promovăm și să taxăm complet pe toți meșterii care permit economisirea apei sau a energiei

nu trebuie să avem absurditatea actuală a creditului fiscal care beneficiază numai pe cei care fac o muncă mare, bine planificată și care este inutilă pentru cei care se află în dificultate pentru nevoi la fel de simple ca oprirea unei scurgeri
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6459
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1610




de Macro » 07/08/15, 09:05

Ahmed a scris:Bogații au găsit o modalitate excelentă de a amorți pe săraci: să acționeze ca un model.
...


Dacă mă considerați „bogat” ... Fără a fi cei mai virtuoși, cei săraci despre care vorbesc ar putea într-adevăr să urmeze modelul meu în ceea ce privește consumul de apă ...

-Nu-mi ud „pseudo” peluza.
-Grădina mea de legume amatori este udată cu o udă cu apa de ploaie colectată în cutii de rezervoare .... (da, dar trebuie să ne ocupăm de ea)
-Nu am o piscină (nici măcar una de sine stătătoare) copiii mei vor înota în râu (ha da, dar sunt pietre la fund și apa nu este limpede)
-Nu îmi spăl mașinile în fiecare săptămână (deja o dată pe an e bine ....)
-Dup 10 ani un război nemilos împotriva celor doi dependenți ai mei, în timpul petrecut la duș cu robinetul deschis fără să ezit să opresc apa rece de la robinetul meu de la parter.
- Nu folosesc karcherul pe terasa mea de 3 sau 4 ori vara. O găleată de 10 litri și o mătură fac trucul la sfârșitul primăverii ...
-mașina de spălat și mașina de spălat vase funcționează când sunt pline și pe cicluri scurte ...

În ciuda acestui fapt, ajungem la un consum anual de 60 până la 80m3 ...

Și nu mă las ghidat de cântecele de sirenă ale mass-media sau ale unui partid politic ...
Mă uit în jurul meu ... Depanez în mod regulat o familie din această unitate de cazare (mama este o fostă colegă a soției mele) .... NICI ÎNCUNȘTE CONSUMUL DE APĂ ȘI GAZ) ... Ei au fost complet eliberați de responsabilitate prin infuzii cu doze mari de ajutoare, indemnizații, subvenții, un telefon, un computer în fiecare cameră, un smartphone în buzunarele celor 3 mame, două cartușe de țigări pe săptămână pentru cei 3 fumători din gospodărie ....

Liderii politici care se angajează în acest moment la măsuri sociale de acest fel deschid de fapt robinetele care vor umple bazinele electorale ale celor care s-au săturat să muncească pentru a alimenta doar sertarele fond de politică socială ....
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963




de Ahmed » 07/08/15, 10:03

Există un anumit moralism care constă în a crede că săracii ar trebui, în compensarea stării lor, să arate o virtute strălucită.
Aceasta este să uităm că sunt primele victime ale marketingului, deoarece sărăcia suferită este însoțită de înstrăinare ...
Consumul vizibil (mărci, Iphone ...) al săracilor este un fenomen de respingere incomodă a ceea ce îi diferențiază de ceilalți.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6459
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1610




de Macro » 07/08/15, 10:56

Ahmed a scris:Există un anumit moralism care constă în a crede că săracii ar trebui, în compensarea stării lor, să arate o virtute strălucită.


În opinia mea, nu este o poveste de moralism, ci de bun simț. Câștig 10 € Nu cheltuiesc 11. Dacă cei 10 € ai mei nu sunt suficienți merg prioritar la ceea ce este strict necesar ...

Dacă vreau să-mi câștig banii sau banii, nu sunt dificil ...

Cei doi copii ai mei lucrează sau am lucrat vara asta ... Unul are 18 ani, mașina lui a cumpărat 400 de euro și a retipat cu salariile sale din ultimele veri petrecute castrând, dar îi permite să facă cei 25 de kilometri care îl separă de cutie de construcție de avioane unde a găsit de lucru pentru vacanțele școlare de la casa noastră ... Celălalt avea 15 ani pe 3 august și a lucrat și la castrarea, dar angajatorul său a făcut o cerere de scutire mame de 14 ani a fost angajat pentru o săptămână a făcut două (pentru că a fost prea greu și a existat o retragere) apoi trei trei zile suplimentare pentru a face sarcina „verificările” care nu se face în mod normal pentru Anul 1 ... Pentru că celelalte mame plecaseră în vacanță ...

Cei doi au remarcat aceeași problemă a locului de muncă, ceea ce lipsește este că mâinile nu sunt ocupate de iPhone pentru ao face ...
Cel mare chiar a semnat pentru toate vacanțele școlare de anul viitor, cel mic nu are voie ...

Nu am vrut să-i spun mica mea anecdotă de ieri ... Dar bine să trec pentru un vechi con reac Nu mai sunt pregătit ....

Ți-am spus despre problemele mele dăunătoare din grădina mea ...

Ieri dimineață Agentul teritorial Mamita eșalon 1 nivel 1 în vacanță (netezirea unui contract la 21/35 netezit pe parcursul anului) este chemată de angajatorul ei (ea și alți doi angajați municipali) să meargă la gunoi și să facă curățenie facilități sanitare la campingul municipal (închis publicului din motive de securitate, redeschis poate exista prin forța camionetelor) două ore de muncă în camping aproape gol de ocupanții săi (dar remorcile sunt încă acolo) ... Înapoi la acasă ... roșiile fuseseră recoltate din nou ... Cred că următoarele vor avea un gust amuzant ...

Când vine vorba de a găsi ajutor atunci când aveți nevoie să reparați o scurgere pe un robinet care scapă .... Cu un minim de tact și bună credință, reușiți întotdeauna să găsiți un om de mână în anturajul dvs. remediați problema .. Un grup de încălzitoare de apă la prețuri de preț este de aproximativ zece euro ... Tăiați supapa la contor atunci când nu aveți nevoie de apă, este gratuit ...
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
moinsdewatt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5111
Înregistrare: 28/09/09, 17:35
Locul de amplasare: Isere
x 554




de moinsdewatt » 07/08/15, 11:50

Apa: prețurile cresc mai repede decât inflația în 86% din orașe

Boursorama cu AFP pe 20/03/2015

Potrivit unui studiu realizat pe „60 de milioane de consumatori”, prețurile apei au crescut mai repede decât inflația între 2011 și 2014 în majoritatea orașelor franceze importante. În cauză? Creșterea cheltuielilor cu TVA și salubritate.

Din 2011, prețurile apei au crescut în medie cu 6,3% în cele mai mari 130 de orașe din Franța. Inflația a crescut cu 4% în aceeași perioadă.

Printre orașele în care creșterea prețului a fost cea mai puternică: Évreux (+ 37%), Bar-le-Duc (+ 25%) sau Agen (+ 24%). În schimb, doar douăsprezece orașe și-au redus prețurile, cum ar fi Antibes (-56%), Gap (-24%) sau Narbonne (-20%). Creșterile de preț sunt o realitate în 112 din cele 130 de orașe pe care „60 de milioane de consumatori” și fundația France Libertés și-au bazat sondajul.

În cele din urmă, în 2014, trei orașe - Évreux, Saint-Quentin, Laon - aveau un preț pe metru cub de apă peste 5 euro, cu mult peste media națională de 3,55 euro pentru toți cei 130 marile orașe studiate.
Confruntați cu aceste cifre, 60 de milioane de consumatori insistă, într-un articol care va apărea în ediția din aprilie, cu privire la faptul că „aceste prețuri nu spun totul” și că „nu există o creștere proastă a prețurilor. în sine ", având în vedere constrângerile locale foarte diferite de la un oraș la altul.

Tablele freatice din care este extrasă resursa de apă nu au aceeași calitate peste tot și implică uneori un tratament semnificativ. La celălalt capăt al lanțului, tratarea apelor uzate trebuie să ia în considerare tipul de deversare în rețea (menajeră, industrială, agricolă). Și între cele două, starea rețelelor, conductelor și unităților de tratare necesită uneori investiții în reînnoire sau modernizare.

Orașele evidențiază, de asemenea, creșterea TVA pe partea de salubritate, care a crescut de la 5,5% la 10% între 2011 și 2014, explică 60 de milioane de consumatori. În patru ani, ponderea componentei „TVA și taxe” în prețul apei a crescut astfel cu 14,5%, înaintea părții „salubrizare” (+ 7,1%). Componenta „apă potabilă” a rămas relativ stabilă (+ 0,8%).

În 2014, prețul mediu de 3,55 euro pe metru cub s-a defalcat în 1,33 euro pentru apa potabilă, 1,35 euro pentru salubrizare și 0,87 euro pentru TVA și taxe.

http://www.boursorama.com/actualites/ea ... 9cd34bf3fc
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google Adsense [Bot] și oaspeții 144