Nestlé Waters epuizează apa din Vittel

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
Avatar de l'Utilisateur
fostul Oceano
moderator
moderator
posturi: 1571
Înregistrare: 04/06/05, 23:10
Locul de amplasare: Lorraine - Franța
x 1

Nestlé Waters epuizează apa din Vittel




de fostul Oceano » 17/02/19, 19:27

Faptele sunt simple. Nestlé Waters pompează apă din acviferul de gresie din Triasic inferior (GTI), iar acviferul este epuizat. Această apă îmbuteliată este vândută sub numele „La Bonne Source” în Germania.
Deficitul de reîncărcare a apelor subterane este de 1 milion m3. Nestlé pompează 800000 750000, dar promite să scadă la XNUMX XNUMX. Această apă, pentru locuitorii din Vosges de Vest, în special pentru orașele mici Vittel și Contrexéville, este apa de la robinetul nostru.
De un an au fost în desfășurare comisioane și discuții precum și ateliere, infiltrate de aproape 70% dintre angajații și pensionarii Nestlé, care au validat realizarea unei conducte care să aducă apă dintr-un alt sector al acviferului și apă de suprafață clasificată drept slabă calitate. pentru rezidenți, astfel încât Nestlé să poată continua să pompeze gratuit apă din acvifer în detrimentul rezidenților.
Legea apei din 2006 acordă prioritate locuitorilor, dar aici, în Vosgi, prefecții succesivi, directorul CCI și Nestlé lucrează pentru eludarea legii și pentru a se asigura că locuitorii beau apă de calitate inferioară.
În plus, va fi construită o conductă de 30 până la 50 km, care va fi cu siguranță finanțată de contribuabilii europeni (ajutor european) și francezi (ajutor regional) și parțial de Nestlé care este dispusă să „cofinanțeze” cele 30 de milioane de euro. Sunt bani publici care vor servi doar intereselor Nestlé, care va putea să vândă apa noastră îmbuteliată sub numele „La Bonne Source” în Germania și să genereze profituri pe cheltuiala noastră. În plus, s-a menționat în presă (Vosges Matin) un cost suplimentar pentru locuitori pentru prețul apei - deocamdată 0,89 euro pe m3 anunțat dar care va fi cifra până la urmă? -
Nu menționez problemele de mediu pentru realizarea conductei, ecosistemele traversate, scurgerile, întreținerea.
Nestlé - ca orice șef sau multinațională - se angajează în eternul șantaj al angajării, dar forța de muncă le este deja în scădere, blocajele sensurilor giratorii de către sindicatele din NV sunt dovadă.
Putem pune locuri de muncă pentru realizarea conductei, dar licitațiile vor fi câștigate de marile grupuri care, așa cum se întâmplă adesea, vor subcontracta, vor folosi forță de muncă detașată... Etc...

Ajuta-ne, da-ne cu parerea pe acest site inainte de miercuri 20 februarie 2019 miezul noptii, dupa mai multe observatii colectate:

https://ssl.spl-xdemat.fr/Xenquetes/CG8 ... ns-53.html

Nu ezita să-ți dai cu părerea, observațiile, vorbește despre asta cu tine, pentru că dacă o multinațională reușește să facă asta cu noi, mai devreme sau mai târziu va fi rândul tău.

D'Avance Merci
1 x
[Mod MODO = ON]
Zieute, dar nu credeți mai puțin ...
Peugeot Ion (VE), KIA Optime PHEV, VAE, nicio motocicleta electrica inca...
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9774
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2638

Re: Nestlé Waters epuizează apa din Vittel




de sicetaitsimple » 17/02/19, 20:33

ex-oceanic a scris:Simțiți-vă liber să revizuiți


OK, să mergem...

Sa uitam pentru un moment Nestlé Water al carei nume este mentionat daca am numarat corect de 8 ori in mesaj.

Este rezonabil să folosiți apă de izvor a cărei valoare, în funcție de ambalaj, mi se pare între 0,5 și 1,5€/litru în Franța, cu siguranță mai mult printre vecinii noștri, și mult mai mult la alte părți ale lumii, pentru când locuiți în zonă pentru a vă spăla, spălați hainele și vasele, mașina, udați grădina sau chiar în unele cazuri umpleți piscina?

Poți pleca, ecranul meu este antiglonț!
1 x
Bardal
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 509
Înregistrare: 01/07/16, 10:41
Locul de amplasare: 56 și 45
x 198

Re: Nestlé Waters epuizează apa din Vittel




de Bardal » 17/02/19, 21:19

Dar cine a vândut Vittel lui Nestlé Waters? Și de ce ne-am plânge... Așa este afacerea...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2485
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 359

Re: Nestlé Waters epuizează apa din Vittel




de Forhorse » 17/02/19, 21:33

Așadar, în calitate de foști locuitori din Vosges și fost proprietar al zonei de lângă Vittel-Contrex, mi se pare (dar nu am toate detaliile poveștii) că compania de apă Vittel a contribuit în mare măsură la protejarea calității pânza freatică și aprovizionarea acesteia prin, de exemplu, subvenționând fermierii astfel încât aceștia să producă în mod „ecologic” sau oricum cu cât mai puține pesticide (printre alte neplăceri pe care le poate provoca agricultura din această zonă). regiune de reproducere)
Dacă este adevărat, mi se pare normal să beneficieze în continuare de investițiile pe care le-au făcut la acest nivel. Fără aceasta; calitatea apei livrate locuitorilor poate nu ar fi la fel de bună, ar putea fi nevoie să fie tratată într-un mod mai „agresiv” și până la urmă ar fi tot mai scump.
info sau intox? Nu știu, nu am versiunea tuturor părților implicate.

În rest, sunt destul de de acord cu primul comentariu, valoarea adăugată la această apă vândută în sticle este semnificativ mai mare decât dacă ar fi vândută la robinet ca apa obișnuită. Este bine pentru economie, PIB, locuri de muncă...

Acum, Nestlé Waters nu a avut niciodată o presă bună în jurul surselor pe care le exploatează... inclusiv în Statele Unite, unde știm că mediul nu este cea mai mare preocupare a cetățenilor săi.
Putem opune și chestiunea ecologică și faptului de a vinde pe cealaltă parte a lumii, în sticle de plastic, un produs care până la urmă este doar apă și care aproape peste tot în lume se găsește din abundență pentru puțin să ne dăm osteneala protejați această resursă.

Deci întrebarea rămâne: ce este cel mai important?
economia, in modul yolo... nu ne pasa de impactul asupra mediului al actiunilor noastre, in orice caz suntem deja innebuniti asa ca la fel de bine ne-am indesat la maxim.
sau mediul înconjurător, și în acest caz trebuie să punem la îndoială cu sinceritate afacerea cu apă îmbuteliată care este, în cele din urmă, o pură aberație (chiar dacă trebuie să recunosc că uneori consum Vittel, Badoit și alte San Pellegrino...)
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9774
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2638

Re: Nestlé Waters epuizează apa din Vittel




de sicetaitsimple » 17/02/19, 21:50

Forhorse a scris:Putem opune și chestiunea ecologică și faptului de a vinde pe cealaltă parte a lumii, în sticle de plastic, un produs care până la urmă este doar apă și care aproape peste tot în lume se găsește din abundență pentru puțin să ne dăm osteneala protejați această resursă.


Pentru a evita orice îndoială, mi s-a părut întotdeauna ridicol să descopăr în Japonia sau în SUA o sticlă de Vittel sau Evian vândută cu aproximativ 5 euro.

Și din partea mea acasă, am băut doar apă de la robinet.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
fostul Oceano
moderator
moderator
posturi: 1571
Înregistrare: 04/06/05, 23:10
Locul de amplasare: Lorraine - Franța
x 1

Re: Nestlé Waters epuizează apa din Vittel




de fostul Oceano » 17/02/19, 22:53

Nu-ți face griji, nu trag.

Întrebarea ta este judicioasă și, de fapt, solicită și altora:

De ce folosim apă potabilă de la robinet în Franța și în toate țările cu apă curentă pentru toalete, spălat, udat, fabricarea betonului, acoperiri etc.?
Raspunde pentru ca este singura sursa pe care o avem la dispozitie.

Întrebarea ta ar putea deveni de ce avem o singură sursă de apă și nu 2, una potabilă pentru baie și bucătărie, una curată dar nu potabilă pentru alte utilizări?
Răspunsul trist este că furnizorii de apă preferă să ne vândă apă mai scumpă, consumabilă pentru toate utilizările (beton, spălat, mașină, udare) pentru care vom plăti epurarea deși nu se va întoarce la stația de epurare.

Așa că folosim apa pe care o avem la dispoziție pentru scopurile noastre. Dar trebuie să știți că această apă conține inițial arsenic și este tratată astfel încât să fie îndepărtată din apa distribuită sau îmbuteliată.

Personal pentru udare sau mașină, am 2 rezervoare de 1000 de litri care primesc apă de ploaie și deci nu apă de la robinet în grădină acasă.

In ceea ce priveste imbutelierea, pentru 1 litru de apa imbuteliata, procesul industrial necesita intre 1,5 si 3 litri suplimentari - deci irositi. Crezi că locuitorii sunt risipitori în comparație cu industriașul?

O altă întrebare, aveți apă de calitate la robinet? Intr-o zi venim si va spunem ca nu mai aveti acces la aceasta apa dar urmeaza sa va punem la dispozitie apa de calitate inferioara, dintr-un amestec de mai multe surse inclusiv una de calitate scazuta, si pentru care va vom face sa platiti. mai scump. Vei fi de acord?

Acum că nu mai ai acces la apa ta, cine ți-a luat-o își mărește profitul pompând mai mult - nu te înșela, acționarii vor mereu mai mult, iar în India Nestlé aproape că a epuizat o pânză freatică, lăsând locuitorii fără apă până când săpa o fântână și apoi da-l afară pe Nestlé - așa că de ce nu ar face același lucru aici?

Întrebare: Este mai bine să bei apă de la robinet decât apă îmbuteliată?
Apa care a asteptat cateva ore la soare pe un palet, a parcurs sute de km in camioane (din ambuteiajele din Vittel si Contrexéville ies multe camioane), deci CO2, microparticule etc. Apă care va conține microparticule de plastic, compuși dizolvați din sticlă. Sticlă care va ajunge în ocean, în gropi de gunoi, gropi ilegale, incineratoare cu +/- dioxină + CO2.
Deci apă locală de la robinet sau apă îmbuteliată de plastic?

Întrebare: Când legea îți acordă prioritate pentru accesul la o resursă, este normal ca un terț pentru câștig financiar să te priveze de ceea ce legea îți rezervă ca prioritate, pentru ce este legea, ce egalitate există? se confrunta cu aceasta lege?

Hai, un ultim lucru: dacă o multinațională ajunge aici, într-o democrație civilizată, cu un arsenal legal de legi pe aproape orice, reușește să ocolească legea, să împiedice aplicarea ei în profit propriu, ce se va întâmpla în viitor. Azi suntem noi, acasă, mâine vei fi tu, acasă. Vei lăsa să se întâmple fără să reacționezi?

Deci întrebarea dumneavoastră este interesantă pentru că deschide un întreg univers de alte întrebări și trebuie adresată tuturor furnizorilor de apă. Dar în cazul nostru problema vine din utilizarea apei în scop industrial în detrimentul locuitorilor, impactul ecologic și economic al unei eventuale conducte, furtul unei resurse acordate legal, faptul de a plăti mai mult pentru un produs de proastă calitate.
0 x
[Mod MODO = ON]
Zieute, dar nu credeți mai puțin ...
Peugeot Ion (VE), KIA Optime PHEV, VAE, nicio motocicleta electrica inca...
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9774
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2638

Re: Nestlé Waters epuizează apa din Vittel




de sicetaitsimple » 17/02/19, 23:14

ex-oceanic a scris:Întrebarea ta este judicioasă și, de fapt, solicită și altora:

De ce folosim apă potabilă de la robinet în Franța și în toate țările cu apă curentă pentru toalete, spălat, udat, fabricarea betonului, acoperiri etc.?
Raspunde pentru ca este singura sursa pe care o avem la dispozitie.

Întrebarea ta ar putea deveni de ce avem o singură sursă de apă și nu 2, una potabilă pentru baie și bucătărie, una curată dar nu potabilă pentru alte utilizări?
Răspunsul trist este că furnizorii de apă preferă să ne vândă apă mai scumpă, consumabilă pentru toate utilizările (beton, spălat, mașină, udare) pentru care vom plăti epurarea deși nu se va întoarce la stația de epurare.



Mă duceam la culcare dar am văzut postarea ta. Vă rog să-mi permiteți să răspund doar la primele două întrebări de mai sus.

Răspunsul este: ar costa consumatorii mult mai mult să aibă două rețele de distribuție separate.
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Nestlé Waters epuizează apa din Vittel




de Janic » 18/02/19, 11:18

Răspunsul este: ar costa consumatorii mult mai mult să aibă două rețele de distribuție separate.
această reflecție este doar parțial corectă. Într-adevăr, toate rețelele de apă trebuie revizuite și reparate în mod constant și este doar ieftin să adăugați o rețea suplimentară de apă cu adevărat potabilă pentru toate construcțiile noi sau reabilitate. Investiția inițială este compensată în mare măsură de economiile ulterioare în apă potabilă. Este doar o decizie politică pe care nimeni nu vrea să o ia!
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9774
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2638

Re: Nestlé Waters epuizează apa din Vittel




de sicetaitsimple » 19/02/19, 19:00

Janic a scris: Investiția inițială este compensată în mare măsură de următoarele economii în potențialitate.


Nu pot rezista să iau în considerare subiectul: sursă?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2485
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 359

Re: Nestlé Waters epuizează apa din Vittel




de Forhorse » 19/02/19, 21:39

De asemenea, mi-e greu să cred în rentabilitatea rețelei duale ...
Deja ar trebui stabilit un criteriu minim de calitate pentru apa „nepotabilă” livrată. Este apa din râu direct, cu filtrare grosieră, sau apa „curată” care nu este potabilă conform legilor europene, dar care ar fi considerată potabilă de mulți oameni din alte țări?
Dacă este vorba de apă brută fără tratament, oamenii vor accepta variabilitatea calității acestei ape? este întotdeauna să ne plângem că este prea scump chiar și atunci când este gratuit, atunci când calitatea celor pe care le oferim le scade ... (și acolo nu ar fi gratuit)
Pana la urma probabil am ajunge cu 2 retele, una pentru apa potabila care ar fi putin folosita, deci cu risc de stagnare in retea si tot ce implica asta si alta pentru apa care pana la urma este aproape potabila, deci investitie dubla, dubla intretinere, dubla citire si facturare, avand si o retea dubla in locuinta si cladire care sa conduca la risc de eroare sau o statie de gaze pe punctele de apa unde vor fi disponibile cele doua retele (atunci cand vedem deja ce prevede legea pt. rețele de apă pluvială...)
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 156