Să ai o fântână în casa ta

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
mushi mushi
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 02/09/13, 15:37

Să ai o fântână în casa ta




de mushi mushi » 02/09/13, 15:51

bonjour

De curând am închiriat într-o casă, a descoperit că am o fântână în casa mea, a fost condamnat cu toate și cu nimic (pietre mari, pământ, nisip, vată de sticlă veche și orice altceva )

problema este că aduce umiditate în casă, cu proprietarul, am decis să o golim cu până la 20 cm sub podeaua finisată, am dori să o condamnăm corespunzător pentru a evita cât mai multe daune posibile. crescând umed

Caut sfaturi despre cum să o fac

vă mulțumesc anticipat pentru toate răspunsurile constructive

Imagine

Imagine
0 x
Alain G
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3044
Înregistrare: 03/10/08, 04:24
x 3




de Alain G » 02/09/13, 20:12

Bine ați venit la Ecologie!

Doar umplându-l cu ciment, ar trebui să facă treaba.


Putem realiza o îmbinare silliconică în jurul perimetrului înainte de a turna cimentul și va fi impermeabil de jos dacă apare o fisură pe suprafață în jurul blocurilor de beton.
0 x
Dacă faceți un pas înapoi, uneori puteți consolida prietenia.
Critica este un lucru bun dacă se adaugă unor complimente.
Alain
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 02/09/13, 21:51

Balastul din partea de jos + mortar impermeabil de 5-10 cm ar trebui să fie suficient ...

Dar asta nu poate împiedica creșterea capilară în jurul periferiei ... Mai există apă lichidă în partea de jos sau uneori? Partea de jos este umedă (arată ca da în fotografie)

Aș folosi baza pentru a face un cuptor de pâine / pizza :) (dacă este posibilă evacuarea ușoară a vaporilor, desigur ...)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6524
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1641




de Macro » 03/09/13, 10:52

Personal aș desface acest puț pentru a trage apă din el și a-mi hrăni ușor casa cu .. apoi o ieșire spre exterior cu o ventilație ar permite o evacuare a aerului umed un capac metalic bun, cu o izolație rezistentă la putregai și impermeabil și zou ..
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 03/09/13, 10:54

Ben trebuie să vadă dacă nu este uscat în partea de jos ...

Este sigur că aceasta ar fi cea mai bună soluție și un cuptor de pâine deasupra cu un colector de calorii!

Aceasta este economie aplicată!

: Cheesy:
0 x
mushi mushi
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 02/09/13, 15:37




de mushi mushi » 04/09/13, 10:08

mulțumesc, în cele din urmă un răspuns constructiv

fântâna este foarte prost amplasată, nu pot face aerisirea vaporilor, apoi nu știu cum să știu adâncimea fântânii și nici să știu natura umpluturii folosite, cu excepția cazului în care o deblochez, de altfel nu știu dacă apa s-ar găsi în abundență suficientă
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2491
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 364




de Forhorse » 04/09/13, 11:29

Dacă s-a umplut cred că a fost pentru că era uscat. Acesta este adesea cazul cu fântâni vechi. Sunt pline de apă iarna / când plouă, dar nu le mai alimentează sursa și odată golite nu se umplu până la următoarea ploaie.
0 x
cortejuan
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 254
Înregistrare: 01/12/10, 19:34
Locul de amplasare: Franche-Comté
x 6




de cortejuan » 09/09/13, 08:55

bonjour,
Odată cu apariția apei curgătoare, în cel mai bun caz, proprietarii de fântâni și-au acoperit fântâna cu orice farfurie, l-au folosit ca coș de gunoi. Acesta este cazul meu, una dintre puțurile mele a fost transformată într-o groapă sanitară (ceea ce este scandalos pentru pânza freatică), a doua, pur și simplu condamnată de o placă mare de metal.

Cu toate acestea, spre deosebire de voi, sunt afară, primul a fost curățat, lăsat latent de peste zece ani și reabilitat pentru a furniza apă unei fântâni, al doilea furnizează apă grădinii mele. Este o binecuvântare, eu (aproape) nu folosesc niciodată apa de la robinet pentru a-mi iriga grădina de legume și florile.

În ceea ce privește umiditatea, extragerea apei va crea o scobitură în pânza freatică de sub casă, reducând astfel creșterea capilară.

Este bine cunoscut faptul că, în trecut, pentru a avea grijă de vecin, era suficient să sapi un puț mai adânc decât al tău, pentru a coborâ pânza freatică și a usca fântâna mai puțin adâncă. Deci, un lucru bine în casă usucă fundațiile, mai degrabă decât invers.

Aș adăuga că o fântână nefolosită se înfundă, este faptul de a trage în mod regulat apă care o menține în viață prin depresiunea dintre solul umed și zona goală din fântână. Din nou, apa curentă a ucis fântânile ...

Sunt de acord cu macro-ul, fântâna poate fi ușor sigilată, dar atunci când ai norocul să ai o fântână, este mai bine să o pui în funcțiune decât să o oprești.

Cordialement
0 x
mushi mushi
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 02/09/13, 15:37




de mushi mushi » 09/09/13, 12:17

ideea de a pune din nou fântâna în funcțiune este interesantă, acum de golit, este o altă poveste pe care nu-i cunosc adâncimea și mai ales cu ceea ce a fost înfundat, de altfel plasat în casă, devine foarte greu de pus implementat
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 182