Presiune crescută a apei

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
hl
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 15
Înregistrare: 01/09/08, 09:07

Presiune crescută a apei




de hl » 07/04/09, 17:54

bonjour,

Caut un mod care nu necesită energie pentru a crește presiunea apei într-o conductă. Cred că prin reducerea succesivă a secțiunii țevii dintr-un rezervor plasat la 5 metri înălțime și pe tot parcursul călătoriei sale, trebuie să putem crește presiunea (caut un minim de o bară pentru a declanșa un sistem de udare). Dar metoda este interesantă în practică? Dacă nu, atunci există alte modalități de a crește presiunea?

Mărfuri.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 07/04/09, 18:08

Ideea ta este imposibilă: niciodată începând de la 5m nu te vei ridica niciodată la mai mult de 0.5 bar ... fără un truc hidropneumatic ...

Unul dintre aceste sfaturi ar fi berbecul hidraulic.

Dacă apa despre care vorbiți este „liberă” vă puteți imagina călărind pe o berbec hidraulic, dar ferește-te că vei „pierde” aproximativ 80% din apă.

Un berbec bine făcut poate crește presiunea cu 10 în cazul dvs., așa că ați fi la 5 bari!

Iată câteva linkuri:
https://www.econologie.com/forums/belier-hyd ... t5268.html
https://www.econologie.com/plans-de-real ... -3808.html
https://www.econologie.com/pompage-par-b ... -3835.html
0 x
hl
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 15
Înregistrare: 01/09/08, 09:07




de hl » 07/04/09, 18:56

De fapt, sugerați să folosesc berbecul pentru a „coborî” apa în timp ce, în general, este crescută.

Aceasta este o idee foarte bună, mai ales că apa pierdută ar putea fi colectată într-un tanc sol sau subteran.

Cu toate acestea, mi s-a părut că, prin reducerea secțiunii unei conducte, am putea crește presiunea și că acest principiu a fost folosit în Marly. S-ar putea să fiu confuz.

Mărfuri.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 07/04/09, 19:08

Da, dacă vrei, dar îți ofer mai ales un berbec pentru a crește presiunea de la 0.5 la 1 bar necesar ... Deci coborâm apa 5m pentru a o ridica 10m dacă vrei!

:)

Deoarece delta de presiune este mică, veți avea mai puțină apă irosită.

Uită-te la link-uri: un berbec se face într-adevăr de la caz la caz!
0 x
hl
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 15
Înregistrare: 01/09/08, 09:07




de hl » 08/04/09, 16:49

Ah da, înțeleg mai bine acum. De fapt, am avut o îndoială aseară. Mă voi gândi la asta pentru că s-ar putea să nu fie ușor de configurat.

Mărfuri.
0 x

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 139