O idee bună pentru toalete ecologice și originale

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
Rulian
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 686
Înregistrare: 02/02/04, 19:46
Locul de amplasare: Caen

O idee bună pentru toalete ecologice și originale




de Rulian » 22/03/07, 10:19

O idee bună pentru a economisi apă, spațiu și pentru a nu uita să te speli pe mâini după ce mergi la toaletă:

Este pe Blogul Energy, postare din 21 martie 2007.

O voi implementa imediat ce voi avea un apartament al meu.

Există o mulțime de lucruri amuzante cu idei bune de preluat pe acest blog.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6982
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2907




de gegyx » 22/03/07, 11:26

Deja aplicat de unii.
---
Dar ne spălăm puternic pe mâini, mai ales după slujbe.
Aceasta presupune o umplere mai lentă a spălării, permițând adăugarea de apă cu săpun necesară spălării mâinilor, în rezervorul de spălare, înainte ca acesta să fie terminat. În caz contrar, se pierde și trece prin preaplin.

Un alt inconvenient casnic...
Pe măsură ce este plasat în spatele vasului, trebuie să te apleci și, inevitabil, există riscul ca picăturile să fie împrăștiate peste tot...
Deoarece sunt de natură nedeterminată, puteți înțelege o anumită suspiciune din partea următorului utilizator.
Întrucât, acasă, prezența picăturilor reziduale de apă, în jurul unei chiuvete sau a unei chiuvete este deja un factor declanșator al poveștilor nesfârșite cu gazda, nu îndrăznesc să-mi imaginez viitorul cu acest proiect...

sugestie: Dacă există spațiu, sugerez în schimb o chiuvetă convențională. Chiuveta se scurge fără sifon, într-o țeavă care își aduce evacuarea puțin mai departe în rezervorul de spălare……… Pur și simplu.

În sfârșit, este o idee bună și economică și ecologică, mai bine: econologic.
: Arrow: Tot ce trebuie să faceți este să aduceți scurgerea dintr-o chiuvetă existentă direct în rezervorul de spălare, economisind un sifon.
(puteți pune oricând o plasă subțire la ieșirea țevii, dacă aveți tendința de a vă pierde cerceii sau inelele)
0 x
Rulian
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 686
Înregistrare: 02/02/04, 19:46
Locul de amplasare: Caen




de Rulian » 22/03/07, 13:58

gegyx a scris:Dar ne spălăm puternic pe mâini, mai ales după slujbe.
Aceasta presupune o umplere mai lentă a spălării, permițând adăugarea de apă cu săpun necesară spălării mâinilor, în rezervorul de spălare, înainte ca acesta să fie terminat. În caz contrar, se pierde și trece prin preaplin.

Putem găsi sfaturi, ca și cum toaleta se umple în timp ce ne ușurăm. Sau poate altceva. Și chiar dacă pierdem ceva, tot e un joc câștigat.
gegyx a scris:Întrucât, acasă, prezența picăturilor reziduale de apă, în jurul unei chiuvete sau a unei chiuvete este deja un factor declanșator al poveștilor nesfârșite cu gazda, nu îndrăznesc să-mi imaginez viitorul cu acest proiect...

Un punct bun, dar nu asta e problema mea, locuiesc singur : Mrgreen:
gegyx a scris:sugestie: Dacă există spațiu, sugerez în schimb o chiuvetă convențională. Chiuveta se scurge fără sifon, într-o țeavă care își aduce evacuarea puțin mai departe în rezervorul de spălare……… Pur și simplu.

Total de acord. Ne-am putea imagina chiar recuperarea apei de duș, prin pompare și filtrare. Sau apa de ploaie (dar din pacate nu este foarte legala).
gegyx a scris:În sfârșit, este o idee bună și economică și ecologică, mai bine: econologic.

Perfect. Acesta este cuvântul potrivit! 8)
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 179