Apa de ploaie: experiența mea 14m3 familie 5 persoane

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
dimi010
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 01/02/10, 23:14

Apa de ploaie: experiența mea 14m3 familie 5 persoane




de dimi010 » 01/02/10, 23:34

bonjour,

De cinci ani într-o nouă construcție am fost furnizați în întregime în apa de ploaie.
două cisterne de 7M3 în beton și îngropate sunt suficiente pentru consumul gospodăriei, acoperiș: 100 m² proiectat.
Toată casa este servită, chiar și cu duș, cadă și mașină de spălat vase. Am avut deja 15 ani de experiență cu o instalație similară în Belgia. În acești 20 de ani, nicio problemă.
Pentru a bea apă doar un robinet în bucătărie și unul în baie.
Apa suferă o pre-filtrare în amonte de rezervoare și un filtru de 25 microni după pompă.
Nu a trebuit să trecem niciodată la apa din oraș.
Pentru siguranță, o supapă cu capac de control împiedică revenirea apei de ploaie în rețeaua publică.
Promisiunile sunt păstrate fără probleme de var, desigur, și cu 30 până la 50% mai puțin detergent și cireașa de pe tort, spălați-vă în apă de ploaie, veți aprecia diferența.

D.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 02/02/10, 09:34

Aparent, mai aveți un orificiu de „oraș” pentru băut apă?
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
dimi010
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 01/02/10, 23:14




de dimi010 » 02/02/10, 12:17

elefantul a scris:Aparent, mai aveți un orificiu de „oraș” pentru băut apă?

Da, un regulament municipal obligă toate construcțiile noi să fie conectate la purificare (normală și foarte bună), dar și la apă potabilă. (termen fix> 100 €) toate acestea pentru a consuma 6m3 pe an.
Pe de altă parte, îmi permite să contribui la tratarea apelor uzate.
Este posibil ca apa de ploaie să fie potabilă cu nanofiltrare, care este sigură și eficientă.
0 x
tatayet38
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 09/07/12, 08:57

Booster și vezică urinară




de tatayet38 » 09/07/12, 13:46

bonjour,
După ce nu mi-am reactivat contul, urmăresc un PM.

Întrebarea fiind utilă, atât cât beneficiază toată lumea de ea.
Care este viața vezicii urinare a rezervorului tampon:

La fel ca orice componentă, este posibil să fi fost proiectată să nu reziste! Al meu are acum 7 ani și a fost recuperat, provenea dintr-un sistem industrial de alimentare cu apă. Aciditatea apei de ploaie nu este o problemă, este corectată de rezervorul de beton. Am verificat anodul încălzitorului solar de apă și în 7 ani este practic intact.
Ce se poate întâmpla este o ușoară porozitate a vezicii urinare, este necesar din când în când să se verifice presiunea de încărcare cu 0,5 bar sub presiunea minimă. Idealul este să vă reîncărcați cu azot, ale cărui molecule sunt mai mari decât cea a aerului.
Diagnosticul este simplu de făcut, dacă ciclurile de umplere și descărcare devin scurte, este necesar să se verifice.
Dacă o dată este gol, rezervorul este greu => vezica urinară HS se reîncarcă cu aer sau mai bine cu azot.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6458
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1610




de Macro » 09/07/12, 14:03

Experiența mea în echipamentele de apă de ploaie pentru casă s-a încheiat în această primăvară .... Apa din rezervor miroase mai mult a putregai decât la cea care se duce la canalizare.
Rezervorul meu nu este în beton, ci în PE de calitate alimentară. Apa este verde, filtrele dinaintea rezervorului se înfundă rapid din cauza spumei provenite de pe ardezie ...

Pe scurt, în cazul meu în jur de 1700 € aproape înșurubat (calculez costul rezervorului, al pompei și al filtrelor doar dacă adaug forța de muncă (o zi de excavator și materiale de umplutură) pe care l-am schimbat pentru ajutor pe site ...
Apa din rezervor este bună doar pentru udarea gazonului (și din nou, nu înainte de a mânca o masă afară, altfel vei tăia pofta tuturor) și din moment ce nu-mi ud gazonul pentru a nu avea să-l cosi ...

Poate ar trebui să pun clor, filtrare UV sau orice altceva ...

A funcționat aproximativ 2 ani.
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
tatayet38
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 09/07/12, 08:57

clor și apă de ploaie




de tatayet38 » 09/07/12, 14:43

bonjour,
Clorul trebuie evitat cu orice preț! Va preveni dezvoltarea bacteriilor care se vor dezvolta pe pereți și va purifica cu precizie apa într-un mod natural.
Soluția ar fi instalarea unei injecții de aer în partea de jos printr-o pompă de acvariu.
De asemenea, este necesar să vă asigurați că apa se află în întuneric TOTAL.
Aici facem ploaie în fiecare zi, așa că pot confirma că este posibil să nu avem mirosuri.

a avea: https://www.econologie.com foarte tehnic dar interesant


Bonne continuarea.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6458
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1610




de Macro » 09/07/12, 15:15

Rezervorul meu este îngropat, iar trapa de inspecție se află sub o terasă de lemn. Nu m-am pus în el, dar nu trebuie să existe multă lumină Singurul loc în care vede lumină (și totuși doar câteva zeci de minute pe zi sunt cele trei filtre transparente din pivniță ... 3 cubici transparenți care sunt plini de 2 ani, nu sunt protejați de lumină și nu au miros ...

Dar rămân convins că grijile mele sunt direct legate de mușchii și lichenii care cad de pe acoperișul meu (cubii sunt umpluți cu apă dintr-un acoperiș din tablă zincată) .. Cred că pot spune că există la mai puțin de 10 cm de nămol în fundul rezervorului, prefiltrarea originală pe rezervor este destul de simplă (sită de 200µ).
Este cu atât mai regretabil faptul că în perioada în care a funcționat corect în ciuda precipitațiilor medii, mi-a permis să asigur 35% din consumul nostru, cu dușurile pe care le-am avut de la sfârșitul acestei ierni. , ar fi reușit să ne asigure consumul din februarie cu siguranță ...

Nu am studiat suficient proiectul înainte de a-l realiza, mi-e teamă că acum este prea târziu pentru a fi modificat (nu mai există posibilitatea instalării unui filtru eficient care să poată fi curățat ușor înainte de rezervor) ... acoperă-mi casa cu panouri solare sau nu ar fi mușchi ...
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Alain G
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3044
Înregistrare: 03/10/08, 04:24
x 3




de Alain G » 09/07/12, 16:46

Macro a scris:Rezervorul meu este îngropat, iar trapa de inspecție se află sub o terasă de lemn. Nu m-am pus în el, dar nu trebuie să existe multă lumină Singurul loc în care vede lumină (și totuși doar câteva zeci de minute pe zi sunt cele trei filtre transparente din pivniță ... 3 cubici transparenți care sunt plini de 2 ani, nu sunt protejați de lumină și nu au miros ...

Dar rămân convins că grijile mele sunt direct legate de mușchii și lichenii care cad de pe acoperișul meu (cubii sunt umpluți cu apă dintr-un acoperiș din tablă zincată) .. Cred că pot spune că există la mai puțin de 10 cm de nămol în fundul rezervorului, prefiltrarea originală pe rezervor este destul de simplă (sită de 200µ).
Este cu atât mai regretabil faptul că în perioada în care a funcționat corect în ciuda precipitațiilor medii, mi-a permis să asigur 35% din consumul nostru, cu dușurile pe care le-am avut de la sfârșitul acestei ierni. , ar fi reușit să ne asigure consumul din februarie cu siguranță ...

Nu am studiat suficient proiectul înainte de a-l realiza, mi-e teamă că acum este prea târziu pentru a fi modificat (nu mai există posibilitatea instalării unui filtru eficient care să poată fi curățat ușor înainte de rezervor) ... acoperă-mi casa cu panouri solare sau nu ar fi mușchi ...



Bună Macro!


Este clar că, dacă materia organică este în calea apei, aceasta creează problema ta de contaminare și miros.

Clorinarea, chiar dacă nu foarte verde, rămâne o soluție bună de decontaminare, rezervorul trebuie curățat bine de nămol decantat și clătit bine apoi umpleți cu apă clorurată, rulați puțină apă pentru a aduce apa clorurată la robinet până când percepeți mirosul de clor pe care îl lăsați cel puțin 24 de ore și goliți rezerva de țevile care servesc drept alimentare.

Curățarea acoperișului și a tuturor conductelor trebuie făcută înainte de decontaminare.


Dacă copacii sunt lângă acoperiș, ramurile trebuie tăiate pentru a evita contaminarea suplimentară.
0 x
Dacă faceți un pas înapoi, uneori puteți consolida prietenia.
Critica este un lucru bun dacă se adaugă unor complimente.
Alain
Avatar de l'Utilisateur
plasmanu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2847
Înregistrare: 21/11/04, 06:05
Locul de amplasare: Viaductul 07170 Lavilledieu
x 180




de plasmanu » 09/07/12, 17:28

Clorul nu este bun :se încrunta:
A-l face este mai bine. :P
Cu puțină sare. O sursă de curent continuu. Un filtru cu 2 fire.

Ca și în bazinele cu apă sărată, dar la o scară mai mică.


Alimentare + electrolizator
Imagine

principiu
Imagine

La aceasta putem adăuga oxigen: pompa pentru acvariu
Și lampa UV.
0 x
„Să nu vezi răul, să nu aud răul, să nu vorbești răul” 3 maimuțe mici Mizaru
Alain G
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3044
Înregistrare: 03/10/08, 04:24
x 3




de Alain G » 09/07/12, 18:29

Bună Plasmanu!


Este o soluție bună pentru o piscină, dar simpla dezinfectare o dată pe an nu este puțin costisitoare!


Nu? :?


Clorul se disociază sub efectul soarelui, ceea ce reduce amprenta sa ecologică!
0 x
Dacă faceți un pas înapoi, uneori puteți consolida prietenia.

Critica este un lucru bun dacă se adaugă unor complimente.

Alain

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 160