Apă de ploaie sau apă de fântână

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
sbob
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 09/04/09, 16:52
Locul de amplasare: 44480 dongi

Apă de ploaie sau apă de fântână




de sbob » 09/04/09, 16:57

bonjour,
Renovez și casa mea are o fântână deschisă și un rezervor de beton pentru colectarea apei de ploaie, iar întrebarea mea este să-mi alimentez toată casa (consum și igienă), este mai bine să instalez un sistem de filtrare pe fântână sau pe rezervor.
vă mulțumesc pentru sfatul dvs. : Mrgreen:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037




de Christophe » 09/04/09, 17:11

Dar apa de ploaie? : Mrgreen:

Este dificil să-ți răspunzi la întrebare fără să știi calitatea apei din fântână ...
0 x
Obelix
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 535
Înregistrare: 10/11/04, 09:22
Locul de amplasare: Toulon




de Obelix » 09/04/09, 17:15

bonjour,

Primul meu sfat ar fi să folosesc rezervorul ca tampon furnizat de fântână (cel mai rău o dată pe zi) și, prin urmare, să puneți filtrarea pe rezervor.
Acest lucru oferă o alimentare confortabilă și o singură filtrare.

Obelix
0 x
În medio stat virtus !!
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 09/04/09, 17:45

:D bonjour,
Înainte, o fântână era de aur, acum ...
După cum spune Christophe, trebuie să verificați calitatea apei; oricum, această apă este întotdeauna bună pentru multe lucruri; și anume toalete, udarea grădinii, posibilă răcire a casei vara, spălarea mașinilor.
Uneori în fântână, exista un pasaj secret, care ducea la un subteran ... unde era ascunsă o comoară ... :şoc: (nu este o glumă)
Nu blocați niciodată o fântână. Există oameni care plătesc scump pentru a-l forța. :?
În Belgia, dacă declarați o fântână, vi se dă un metru de apă consumat ... și plătiți :D
0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037




de Christophe » 09/04/09, 17:46

lejustemilieu a scris:Uneori în fântână, exista un pasaj secret, care ducea la un subteran ... unde era ascunsă o comoară ... :şoc: (nu este o glumă)


Da și în acest caz ați avut și o mulțime de macabé la fund care poluează apa ... : Mrgreen:

lejustemilieu a scris:În Belgia, dacă declarați o fântână, vi se dă un metru de apă consumat ... și plătiți :D


1 aprilie a trecut ...
0 x
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 09/04/09, 18:22

Nu la prima aprilie, știu cazul persoanelor care au solicitat o forare. Compania care a făcut forajul a declarat-o ... iar municipalitatea a venit să instaleze un contor!
0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)
sbob
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 09/04/09, 16:52
Locul de amplasare: 44480 dongi




de sbob » 09/04/09, 21:03

ultima analiză de apă din puț care a fost făcută a arătat prezența bacteriilor din materiile fecale (coli termotoleranți și streptococi fecali), s-ar părea că provine din pânza freatică, dar altfel nu a existat nimic care să împiedice consumul.
0 x
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 10/04/09, 07:17

(coli termotoleranți și streptococi fecali)

Nu este bine ca rezultat ...
Din întâmplare, nu ar exista o fosă septică în apropiere?
0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 10/04/09, 08:12

Christophe a scris:
lejustemilieu a scris:Uneori în fântână, exista un pasaj secret, care ducea la un subteran ... unde era ascunsă o comoară ... :şoc: (nu este o glumă)


Da și în acest caz ați avut și o mulțime de macabé la fund care poluează apa ... : Mrgreen:

lejustemilieu a scris:În Belgia, dacă declarați o fântână, vi se dă un metru de apă consumat ... și plătiți :D


1 aprilie a trecut ...

Am găsit textul legislației belgiene.
Prietenul care a trebuit să pună un metru, am găsit de ce: este fermier și, dacă am înțeles corect textul, trebuie să pui un metru peste 10 m cub pe zi.
Pentru o gospodărie, este ok.
http://wallex.wallonie.be/index.php?doc ... 5&from=rss
0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)
sbob
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 09/04/09, 16:52
Locul de amplasare: 44480 dongi




de sbob » 10/04/09, 08:16

Nu cred, pentru că locuiesc într-un cartier conectat la întregul canal.
tot ce știu este că vechiul sistem de canalizare trecea chiar lângă fântână și era în stare proastă.
un sistem de purificare UV nu ar rezolva problema?
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 143