Apa de ploaie pentru toalete: ce spune legea?

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
socratesbb
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 18/10/07, 19:32
Locul de amplasare: Auvergne

Apa de ploaie pentru toalete: ce spune legea?




de socratesbb » 13/11/07, 21:17

Din câte am auzit, nu este permisă utilizarea apei de ploaie pentru toalete și deci și mai puțin pentru mașina de spălat, altfel există riscul de a polua rețeaua de apă a casei. :strigăt:
Este păcat pentru că tocmai asta am vrut să fac : Cheesy:
Aveți informații despre acest subiect? poate deja tratat în forum .. dar nu am găsit.

Bernard
0 x
p'tit pierrot
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 214
Înregistrare: 30/09/06, 21:23
Locul de amplasare: Regiunea Sud-Vest




de p'tit pierrot » 13/11/07, 22:11

Buna Bernard,

da, cred că acest subiect a fost deja discutat pe forum ...

Ca reamintire, nu vi se interzice utilizarea EDP pentru WC-uri sau chiar pentru LL, dacă doriți ...
fii atent, pentru că acum se spun multe tâmpenii despre acest subiect !! ...

și anume: în ceea ce privește creditul fiscal EDP, un 1 decret a fost emis la 4 mai 2007 privind numai utilizările externe pentru EDP ....
= ridicol !!

o a doua ar trebui eliberată foarte curând, de data aceasta referitoare la utilizările interioare (sau mai degrabă „la”),
(acest al doilea decret va autoriza (conform ultimelor ecouri) numai utilizarea WC-ului .. !!)

aceste 2 ordine sunt presupuse definiți aranjamentele practice în ceea ce privește utilizarea, materialul, întreținerea și instalarea ....., și aceasta în cadrul creditului fiscal !!
(oricum .. am citit undeva că al doilea ar putea fi aplicat în mod general (pentru toată lumea) și nu numai în contextul atribuirii creditului fiscal ... să fie continuat ..)

cu toate acestea, dacă utilizarea WC-ului va fi „autorizată” în acest decret, nu trebuie considerat că orice altă utilizare va fi „interzisă” în mod sistematic pentru persoana privată care utilizează EDP acasă pentru uz personal !!!!!
in acest caz, ar deveni pur si simplu interferenta !!!

ar trebui să știți, de asemenea, că o persoană care „colectează și stochează” EDP devine, prin urmare, proprietarul ei !!!!

spune-mi ce drept și-ar putea permite statul să aibă dreptul de a decide ce faci în casa ta, de a decide cu ce apă faci duș sau îți faci rufele, ce apă îți pui pe masă, ..... ??? , sau să vă interzicăți utilizarea apei care vă aparține după cum doriți !!!!

nici cerințele și responsabilitățile distribuitori cu dreptul fundamental la utilizatorul !!

cea mai importantă și „obligatorie” rămâne acum deconectarea totală a celor 2 rețele interne pentru a proteja rețeaua „publică” .. !!!!

în afară de asta ... la fel faceți ceea ce doriți acasă de la EDP sau de la fântână sau sursă, atâta timp cât respectați un minim de auto-responsabilitate în raport cu propria securitate a sănătății ...

cordialement :?
0 x
Bună ziua acasă! ...
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 13/11/07, 22:40

pentru a fi mai clar: nu veți avea un credit fiscal pe rezervor dacă este folosit pentru altceva decât udarea: care interzice toaletele și mașina de spălat

dar oricum creditul fiscal nu funcționează dacă faci tot ceea ce ești la fel

Așa că fac totul singur, fără credit fiscal și fără factură de apă, deoarece apa mea de ploaie este potabilă de mult timp

neîncredere în faptul de a profita de un credit fiscal însoțit de reglementări este o lovitură de stat care trebuie supusă controlului: acasă fără subvenție fără control
0 x
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 13/11/07, 23:01

Ceea ce este interzis este ca circuitul de apă al orașului și circuitul de apă al rezervorului să fie în comunicație, deoarece dacă presiunea apei de ploaie devine mai puternică decât apa orașului, atunci există poluarea rețelei orașului.
Deci, cele două circuite trebuie să fie distincte.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11043




de Christophe » 13/11/07, 23:15

lejustemilieu a scris:Ceea ce este interzis este ca circuitul de apă al orașului și circuitul de apă al rezervorului să fie în comunicație, deoarece dacă presiunea apei de ploaie devine mai puternică decât apa orașului, atunci există poluarea rețelei orașului.
Deci, cele două circuite trebuie să fie distincte.


Da, dar în ceea ce privește producția, nu știu dacă legislația este aceeași în Franța ca în Belgia ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6980
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2905




de gegyx » 14/11/07, 00:12

În Franța, circuitele trebuie separate. Un anti-return este tolerat.

Dar trebuie să știți că, cu apa distribuită de o companie, există o taxă de salubrizare pe metrul cub consumat, deoarece destinația sa ar trebui să revină la canalizare, tratată de uzina de epurare.
Apa de ploaie folosită? BINE. Dar nu-l descărcați niciodată în canalizarea menționată mai sus.
Altfel suntem o fraudă.
Dacă merge în grădină, nu suntem condamnabili.
Dar cine știe? Deoarece nu mai putem avea o fosa septică atunci când există o rețea de drenaj de la rețea ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 14/11/07, 00:53

da fosa septică este interzisă când există totul în canalizare, dar această interdicție este o prostie și va fi necesar să ne opunem

Sunt în proces de realizare a unui sistem de metanizare: și intenționez să adaug toate deșeurile verzi pe care le am în toaletele mele pentru a face mai mult metan, nu există canalizare acasă, dar intenționez să instalez același lucru la toți cei care Vreau asta: cum am putea interzice recuperarea energiei în metan și forța să aglomerați o stație de purificare care mănâncă bani

(cu excepția cazului în care stația de epurare a apelor uzate costă mai puțin decât ne taxează)
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11043




de Christophe » 14/11/07, 09:51

gegyx a scris:Apa de ploaie folosită? BINE. Dar nu-l descărcați niciodată în canalizarea menționată mai sus.


Deci asta m-a făcut mereu să râd: Din câte știu eu, apa de ploaie de pe drumurile publice ale orașului trece prin aceeași rețea ca și apa neagră și gri de la gospodării ...

Cu alte cuvinte: nu există 2 rețele de canalizare .... da?
Dernière édition alin Christophe 14 / 11 / 07, 09: 58, editate 1 ori.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11043




de Christophe » 14/11/07, 09:55

chatelot16 a scris:cum am putea interzice recuperarea energiei în metan


Este simplu: adoptând legi de lobby ...


chatelot16 a scris:și forțând să aglomereze o stație de tratare a apelor uzate care mănâncă bani


Banii ... și energia ...

M-am întrebat întotdeauna cât de mult costă energia (soldul general prin numărarea substanțelor chimice un pic ca în agricultură) purificarea unui m3... kk1 aveți câteva informații despre acest subiect? Există un pădurar care a lucrat în apă, dar nu mai vine aici ... :|

chatelot16 a scris:(cu excepția cazului în care stația de epurare a apelor uzate costă mai puțin decât ne taxează)


Nu cred ... altfel transpirația și cie-ul ar intra rapid în faliment ... Este mai degrabă opusul ...
0 x
Vlad
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 20/10/07, 09:34




de Vlad » 14/11/07, 13:52

Christophe a scris:
gegyx a scris:Apa de ploaie folosită? BINE. Dar nu-l descărcați niciodată în canalizarea menționată mai sus.


Deci asta m-a făcut mereu să râd: Din câte știu eu, apa de ploaie de pe drumurile publice ale orașului trece prin aceeași rețea ca și apa neagră și gri de la gospodării ...

Cu alte cuvinte: nu există 2 rețele de canalizare .... da?


Da și nu, în unele orașe există o separare a colectării apelor pluviale și a apelor uzate. Din câte știu eu, tendința actuală este de a merge spre separare, dar este foarte costisitoare și este problematică pentru orașele mici cu mijloace reduse.

Într-un oraș aproape de locul în care locuiesc, s-a lucrat de 20 de ani pentru a trece toată rețeaua la separare.

Ar trebui să putem găsi mai multe informații căutând în legea nr. 2006-1772 din 30 decembrie 2006 privind apa și mediile acvatice.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 140