Bazinele hidrografice de izvor

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
Ellede
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 22
Înregistrare: 24/02/14, 08:22

Bazinele hidrografice de izvor




de Ellede » 04/04/14, 18:17

Bună ziua, planific o instalare legală a unei iurte și pentru alimentarea cu apă, aș dori să profit de apa dintr-un izvor care curge la suprafață "nu prea departe".
Această sursă oferă multe, la suprafață, dar nu știu cum să o canalizez pentru a alimenta un rezervor.
Deoarece nevoile mele vor fi foarte modeste, nu doresc să fac lucrări majore, să aduc un excavator etc.

Există minți inspirate din proiectul meu și gata să mă sfătuiască?

Mulțumesc deja :-)
0 x
Raymon
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 901
Înregistrare: 03/12/07, 19:21
Locul de amplasare: vaucluse
x 9




de Raymon » 04/04/14, 23:38

Trebuie să începeți oferindu-vă nevoile, debitul sursei la minimum, aveți dreptul să utilizați această apă și înălțimea în raport cu terenul dvs.
0 x
Ellede
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 22
Înregistrare: 24/02/14, 08:22




de Ellede » 05/04/14, 05:13

De fapt, nici nevoile mele, nici poziția sursei nu sunt utile. Întrebarea mea nu se referă la dimensionarea instalației, nici la mijloacele de pompare etc.
Mi-aș dori doar să am niște sfaturi despre cum să trec de la etapa scurgerilor de apă care curg la nivelul solului până la cea a apei care iese dintr-o conductă.
M-am gândit să fac o gaură în fața acestor cursuri de apă, pentru a face o minirezervă, unde aș așeza fie o cămin de ciment, fie o bucșă în partea de jos căptușită cu pietricele, sau o găleată mare cu pietricele, sau .. ., a cărui parte superioară ar fi străpunsă cu găuri pentru pătrunderea apei și din care - în partea sa inferioară - ar ieși o țeavă prevăzută cu un filtru (filtru).
Am văzut un sistem de acest stil pe net, dar la o scară mai mare.

Tu ce crezi? Cum te-ai descurca?

NB: între sursă și o rezervă mai mare lângă iurta mea, conducta ar conduce apa prin gravitație - dacă este necesar ;-)
0 x
Raymon
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 901
Înregistrare: 03/12/07, 19:21
Locul de amplasare: vaucluse
x 9




de Raymon » 05/04/14, 08:16

Ați putea face o mică scurgere cu o conductă alimentară găurită la câțiva metri acoperită cu pietriș îngropat în pământ și conducta de alimentare cu apă conectată direct la aceasta.

http://www.monechelle.fr/tube-pe/tuyau- ... -bars-4735

Aceasta este soluția simplă pe care o putem face, dar cu atât mai complicată cu cât depinde mai bine și mai scump de buget. Acordați atenție diametrului alimentării cu apă a iurtei în funcție de distanță și înălțime, apa nu va ajunge la capăt din cauza căderilor de presiune.

http://fr.wikipedia.org/wiki/Perte_de_charge
Dernière édition alin Raymon 05 / 04 / 14, 08: 22, editate 1 ori.
0 x
Ellede
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 22
Înregistrare: 24/02/14, 08:22




de Ellede » 05/04/14, 08:19

Mulțumesc. Și apa s-ar infiltra neapărat în conductă în loc să treacă pe acolo? Dacă acesta este cazul, într-adevăr, este o soluție care mi s-ar potrivi!
Mulțumesc :-)
0 x
Raymon
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 901
Înregistrare: 03/12/07, 19:21
Locul de amplasare: vaucluse
x 9




de Raymon » 05/04/14, 08:24

Îmi pare rău că mi-am editat postarea în timp ce scriai a ta.
0 x
Ellede
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 22
Înregistrare: 24/02/14, 08:22




de Ellede » 05/04/14, 08:26

BINE. Nu se poate întâmpla dacă iurta este mai mică decât sursa?
0 x
Raymon
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 901
Înregistrare: 03/12/07, 19:21
Locul de amplasare: vaucluse
x 9




de Raymon » 05/04/14, 08:44

da Dați distanța și înălțimea dintre sursă și iurtă.
0 x
Ellede
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 22
Înregistrare: 24/02/14, 08:22




de Ellede » 05/04/14, 08:50

Distanță: 300m
Diferență de înălțime: 45m
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 05/04/14, 17:41

în funcție de cum arată această sursă

care este fluxul sursei și de ce flux aveți nevoie?

dacă sursa are un debit mult mai mare decât aveți nevoie, nu este nimic de făcut, luați în considerare

dacă fluxul din sursă este suficient pentru ceea ce aveți nevoie, trebuie să construiți ceea ce aveți nevoie pentru a fi siguri că pompați ceea ce iese din sorț și nu ceea ce vine din scurgerea din jur

ce să construiască în funcție de forma sa
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 142