Oyas, borcane de teracotă pentru a economisi apă în grădină

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Oyas, borcane de teracotă pentru a economisi apă în grădină




de Christophe » 22/06/17, 15:14

O tehnică străveche dar readusă la modă de o firmă tânără pentru a economisi apă și care poate ar fi interesant de combinat cu grădina de legume a leneșului în aceste vremuri de caniculă și lipsă de apă...ce părere au specialiștii?

https://www.facebook.com/EntreprisedeJardin06/videos/1554626674579697

Hai niște publicitate gratuită: http://www.oyas-environnement.com/
Plus ca este fabricat in Franta...

Oyas.jpg
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Oyas, borcane de teracota pentru a salva apa in gradina




de Christophe » 22/06/17, 15:22

Site-ul lor este foarte lent și are bug-uri, probabil în urma raportului TF1 care trebuie să le fi explodat traficul (și webmasterul lor care este incompetent să reacționeze...)

https://vimeo.com/120005126
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Oyas, borcane de teracota pentru a salva apa in gradina




de Did67 » 22/06/17, 16:56

Christophe a scris:O tehnică străveche dar readusă la modă de o firmă tânără pentru a economisi apă și care poate ar fi interesant de combinat cu grădina de legume a leneșului în aceste vremuri de caniculă și lipsă de apă...ce părere au specialiștii?


Cert este că începe prin a te face să pierzi bani!!! Cât valorează chestia asta, în comparație cu ceea ce este (o oală)???

1) Nu-mi plac argumentele astea de „fărâmare”...

2) De ce ceva „Sioux” ar fi neapărat „antich” sau „exotic”????

Trebuie să-i faci pe oameni să „credă”. Și toată lumea știe că lumea antică era minunată, că triburile exotice sunt perfecte și ecologice în mod natural (desigur, centralele nucleare și motoarele TDI păcălite nu sunt punctul lor forte!)...

Deci, când văd asta, nici nu vreau să merg mai departe!

Pe fond:

a) O plantă are o anumită „nevoie de apă”, care depinde de cererea climatică: temperatură, higrometrie, viteza vântului în esență (și alți factori: fertilitatea solului, stadiul ciclului plantei)...

b) de acolo, unul dintre cele două lucruri:

- sau această nevoie este satisfăcută, iar planta nu se stresează; își lasă stomatele deschise; schimburile de gaze sunt maxime, fotosinteza optimă, randamentul, creșterea ridicată...

- sau planta nu poate găsi cantitatea de apă; își reduce pierderile pentru a nu se usca și, prin urmare, schimburile sale de gaze; ii scade cresterea... Si daca nu reuseste, se ofileste si poate muri.

Deci totul va depinde de cât de ușor găsește planta apa!

Deci, sistemul său rădăcină și volumul pe care îl explorează pe de o parte...

Și, desigur, cantitatea de apă din sol pe de altă parte: cu cât solul este mai uscat, cu atât reține mai puternic apa... Plantele au o forță de aspirație (opusă presiunii) de ordinul de mărime a 15 bari.

c) Deci borcanele poroase de acolo????

- Nu modifică în niciun fel mecanismul fiziologic

- Concentreaza apa in 1 punct... Deci da, planta va consuma mai putin, pentru ca 3/4 din radacinile ei sunt in alta parte! Asta nu înseamnă că nu se stresează!

- Menținând uscată suprafața podelei, evită pierderea suprafeței... Acesta este singurul avantaj. Nu e rău.

Deci, dacă turnăm conținutul unui borcan pe suprafața pământului, este clar că o parte din apă va curge, 3/4 va uda primii cm în jur apoi grăbește-te să scape. Din acest punct de vedere, „îngroparea” apei o salvează. Sau mai exact, ponderea apei furnizate ajungând la rădăcini crește, asta e sigur.

d) Dar „Grădina de legume leneșă” este mult mai Sioux decât atât și nu trebuie să cheltuiască bani pe astfel de artificii:

- solul este imbogatit cu materie organica, care sunt bureti naturali
- este acoperit permanent, ceea ce incetineste semnificativ evaporarea; fânul este foarte uscat la suprafață în acest moment; borcanul nu merge mai bine!
- mai presus de toate, acolo se cultivă ciuperci (nu capacele, filamentele din sol numite hife, de 10 ori mai subțiri decât părul); iar ciupercile sunt miraculoase: cu aceeași cantitate de biomasă, explorează de 100 de ori mai mult volum de sol decât firele de păr de rădăcină ale plantelor; intră în crăpăturile care au rămas umede; forta lor de extractie este in jur de 90 de bari, deci sunt mai eficiente decat plantele in extragerea apei; se combină cu rădăcinile plantelor pentru a forma micorize, unde plantele și ciupercile schimbă ceea ce au (plante, zaharuri rezultate din fotosinteză fără de care ciuperca nu poate trăi; ciuperci, minerale și apă).
- dacă este necesar (dar în afară de sera mea, încă nu ud! Se încarcă videoclipul filmat ieri), folosesc irigarea prin picurare (cu excepția răsadurilor): se formează un „bec” umed în subteran, asemănător acestor borcane îngropate , numai că nu există ziduri, care sunt inutile; pământul constituie în mod natural rezervorul - este suficient să se măsoare contribuțiile; picuratorul fiind asezat la poalele plantei, volumul explorat de radacini si micorize si volumul acestui „bulb” de pamant umed se suprapun in loc sa fie unul langa altul... Asta valoreaza cativa 10 euro!

Așa că cred că acest „lucru” este complet inutil sau inutil într-o Grădină Leneșă. Dar e la televizor, ce vrei... Încă mai sunt oameni care, în epoca Hanouna, cred că dacă e la televizor, este pentru că este adevărat! Și apoi sunt cei care au mereu nevoie să creadă în soluții miraculoase, așa cum am spus, „vechi” sau „aztece”. Mitul rousseauist al „sălbaticului bun” (sau al „primitivului bun”, cel care-și trăgea soția de păr...)...

Dar aceasta este doar părerea mea.
0 x
Perseus
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 283
Înregistrare: 06/12/16, 11:11
x 73

Re: Oyas, borcane de teracota pentru a salva apa in gradina




de Perseus » 23/06/17, 12:44

cuc

Da, un pic ca Did67, de fapt.
Tipul din reportaj mai spune că fără mulci e inutil. Pe scurt, un fel de irigare antică prin picurare, dar în ceea ce privește udarea localizată, precisă și controlată suntem capabili să facem mai bine.
Merge!! Pentru distracție și experiență, vă puteți distra oricând punând unul undeva doar pentru a vedea. Dar dincolo de asta nu vad...
Avand in vedere pretul chestiei, daca vrei sa folosesti mult, ai putea la fel de bine sa investesti intr-un sistem de picurare cu programator, poate fi precis si economiseste apa.

@+
1 x
olivier75
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 764
Înregistrare: 20/11/16, 18:23
Locul de amplasare: zori, șampanie.
x 155

Re: Oyas, borcane de teracota pentru a salva apa in gradina




de olivier75 » 23/06/17, 14:06

12 euro pentru 250 ml!
Un produs pur de școală de afaceri, chiar dacă prețul este justificat de fabricație artizanală și locală, raportul pe m3 de apă economisit este chiar prost, la fel ca și raportul de poluare.

Acestea fiind spuse, odată am cumpărat o mulțime de vârfuri ceramice pentru sticle de plastic, care mi-au fost puțin utile la început pentru a asigura transplantul și a fost bine, deoarece diversele mele mulci sunt eficiente, inclusiv pietre, și nu am le-a folosit in ultimii 2 ani. Din cele 20 cumpărate, o duzină sunt servite. Am adăugat o sticlă data trecută pentru a asigura un transplant de mac din California într-o jumătate de butoi în plin soare. O sa vad maine daca a fost suficient.

Așa că cred că câteva ghivece pentru a asigura plantele fragile în rotație în anumite momente sunt mai estetice decât sticlele....comparativ cu un gnom de grădină, nu e chiar așa de rău! Haide, am de gând să las modelul piticului cu picior poros! Averea mea este făcută.

După aceea, aceste tendințe împinse de jurnaliștii necontact sunt destul de dăunătoare...

Olivier.
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Oyas, borcane de teracota pentru a salva apa in gradina




de Ahmed » 23/06/17, 14:21

Nu te-ai gândit la piticul cu nasul care picură? : Lol:
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Oyas, borcane de teracota pentru a salva apa in gradina




de Did67 » 23/06/17, 15:32

Așa, pentru a-l face pe plac lui Christophe, te-ai fi putut gândi la Manneken Pis cu un cocoș uriaș agățat, în machetă cu mixer de urină integrat!

Eu sunt cel care o să fac avere cu această idee pe care încă am uitat să o brevet!
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Oyas, borcane de teracota pentru a salva apa in gradina




de Adrien (ex-nico239) » 23/06/17, 23:42

Ne-a interesat o vreme dar până la urmă am renunțat... doar gropile de săpat : Hopa:

Și apoi, în cazul unei absențe prelungite, o rețea de picurare cu un programator este atât de simplă.

Deși cu mulci bun totul durează 15 zile... așa că
0 x
oli 80
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1689
Înregistrare: 02/01/09, 17:23
Locul de amplasare: moselle 57
x 113

Re: Oyas, borcane de teracota pentru a salva apa in gradina




de oli 80 » 24/06/17, 11:42

Buna ziua, acest sistem imi aminteste de figurinele din ceramica pe care le aveam in ghivece https://www.youtube.com/watch?v=fDYFoSMl-5M

dar aici e cu o sticlă simplă
aici sunt figurinele
http://www.maisonfutee.com/product/humi ... vertes-680

https://www.lecoindesbonnesaffaires.com ... -8318.html

cordialement
1 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Oyas, borcane de teracota pentru a salva apa in gradina




de chatelot16 » 24/06/17, 13:54

acest principiu de vază poroasă poate avea un avantaj față de picurare: ține cont de umiditatea solului

cu picătură cu picătură distribuim un debit constant de apă, indiferent dacă solul are nevoie sau nu

cu vaza poroasă, dacă solul este umed nu se golește și conservă apa: vaza se golește doar dacă solul este prea uscat

poate fi asadar o solutie prin folosirea de vase poroase ieftine, nu prin cumpararea lor la un pret mai mare decat un sistem automat de management al udarii cu masurarea umiditatii solului

de ce să nu faci pur și simplu ghivece de flori de pământ, astupând gaura cu sigilant siliconic
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Bing [Bot] și oaspeții 177