Averse? Nu este nevoie de prea mult!

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79364
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Averse? Nu este nevoie de prea mult!




de Christophe » 18/11/10, 18:55

După cum spunea Gainsbourg: doar oamenii murdari se spală... : Mrgreen: : Mrgreen:

Privind de dușul zilnic, un mare progres pentru umanitate.

Asta încearcă să ne oblige să credem New York Times, principalul mijloc media din țara celor două băi. De parcă francezii aveau nevoie de asta. În timp ce jumătate din umanitate nu are acces la facilitățile de bază, susținând că nu se mai spăla este cel mai recent șic, acest lucru îi va face pe ecologiști să pară din nou ca niște ticăloși întunecați, privilegiați, care dau lecții.

Pe hârtie, cei „nespălați” au totul înțeles

1 A nu te spăla nu înseamnă că puți


Sondajul asupra oamenilor „nespălați”, care a primit multă atenție chiar și în Europa, promovează metode de economisire a apei pentru a nu mirosi urât. Pentru că nu este vorba să-ți faci de rușine colegii.

Managerul unei companii de cosmetice organice explică să nu facă „mai mult de trei dușuri pe săptămână” și dezvăluie secretele ei pentru a nu deveni niciodată o pacoste olfactivă:

* o spălare cu săpun sub axile, între picioare și sub picioare;
* o felie de lamaie sub brat ca deodorant.

2 Spălatul prea mult este rău pentru piele

Cotidianul american citează cartea „The Dirt on Clean: An Unsanitized History”, de Katherine Ashenburg, o pledoarie populară în favoarea igienei „franceze” (adică a spălatului mai puțin).

Cartea notează pe bună dreptate că zilele în care lucram cu toții la fermă s-au terminat. Este unul dintre paradoxurile vieții moderne să ne spălăm atât de mult când nu am avut niciodată atât de puțină nevoie să facem asta.

Și să nu ne plângem că suntem mai vulnerabili la bacterii, sau că avem pielea prea uscată, sau din ce în ce mai multe eczeme. Lustruindu-l prea mult, pielea nu mai joacă rolul ei protector, subliniază dermatologii.

3 Nu cedați în fața lobby-ului industriei cosmetice

Dacă ne spălăm atât de mult, este pentru plăcerea de a folosi gelul de duș care ne va face să arătăm ca acea blondă drăguță de la televizor... Tăiați publicitatea și va dispărea pofta de a face duș, explică cotidianul new -york.

Mărcile ecologice au înțeles, de asemenea, că apa este cel mai de preț marfă globală pentru supraviețuirea noastră și oferă șampoane uscate ale căror vânzări explodează.

Da, dar în viața reală funcționează acest discurs frumos?


Suită și sursă: http://www.rue89.com/planete89/2010/11/ ... olo-175242
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 18/11/10, 19:32

Ești activist sau ce? :D

Poate că este adevărat, dar nu pot face nimic: un duș bun este singurul lucru care mă motivează să-mi smulg penele. Apoi, o cafea bună și abia atunci pot să-mi citesc jurnalul. :D
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 18/11/10, 20:06

Spălatul prea mult este rău pentru piele


Nu este fals și îl știm de peste 4000 de ani!

Săpunul cu ulei de măsline (80%) din Alep (Siria) și care folosește aproximativ 18% (sau 25%, nu mai mult) ulei de fructe de dafin, nu ar provoca „stresul” suferit de piele cu un gel de duș, sau orice alt metodă. Pentru că dafinul ar înlocui protecția naturală îndepărtată prin spălare, iar pielea nu ar trebui să se chinuie să reconstituie această apărare naturală (sau în orice caz într-un mod mult mai blând).

Săpunul de Alep adevărat este perfecțiunea cosmetică din punct de vedere medical, cu condiția să se lase bine să se usuce între fiecare utilizare, astfel încât să nu devină un „cuib” umed (de exemplu pus pe ace mici precum ploșnițele). console metalice). Săpunul de Marsilia a copiat-o fără să-l egaleze.

Nu este Bétencourt... pentru că "tu esti mai bun" ^^...:
http://www.youtube.com/watch?v=EEyLpNzIaCY

Acesta este deja bun, dar mai există încă un altul care nu folosește sifon pentru procesul de saponificare, ci cenușă (care este și mai bună, dar greu de găsit altundeva decât la fața locului.. .).
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2491
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 364




de Forhorse » 18/11/10, 21:10

3 dușuri pe săptămână... da, asta trebuie să fie media mea. Dar este în mare parte din lene : Mrgreen:
„Ei bine, sunt boho-ecolo fără să știu asta 8)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749




de sen-no-sen » 20/11/10, 12:55

Mai degrabă decât să nu spălați sau să spălați puțin.....este mult mai logic să faceți dușuri rapide (30-45 de secunde sunt mai mult decât suficiente) fără a folosi cosmetice industriale (toate testate pe animale în condiții îngrozitoare). ), și pentru curajos sa o iei in apa rece (economisire energie)... ceea ce te va incuraja sa mergi repede!

Este corect că prea multă igienă ucide igiena, studiile au arătat că copiii crescuți în condiții de igienă excesivă aveau apărarea imunitară slăbită, ceea ce este logic, apărările imunitare funcționează ca mușchii, fără stimuli externi, se diminuează.

Veți observa și că în ultimii ani piața șervețelelor antibacteriene de unică folosință a devenit foarte profitabilă, crescând încă o dată cantitatea de deșeuri...

De la „episodul” de gripă A, piața gelurilor hidroalcoolice merge și ea de minune... chiar dacă utilitatea unui astfel de produs folosit zilnic nu este utilă, nici măcar dăunătoare.
0 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
Avatar de l'Utilisateur
jlt22
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 414
Înregistrare: 04/04/09, 13:37
Locul de amplasare: Guingamp 69 ani




de jlt22 » 21/11/10, 18:37

elefantul a spus:

un duș bun este singurul lucru care mă motivează să-mi smulg penele.


La fel și pentru mine, imposibil să mă trezesc fără duș.
Un săpun vechi de Marsilia este suficient, nu este nevoie de alte produse cosmetice.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 120