Dezinfectarea cuprului în spital

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Dezinfectarea cuprului în spital




de Christophe » 07/11/08, 13:18

Tocmai a trecut la FR2 JT: spitalul din Birmingham a văzut germenii săi reduși cu 90 până la 95% în urma înlocuirii diferitelor echipamente cu ... cupru (sau alamă din ceea ce am văzut pe videoclipul)...

Ceea ce mă face să zâmbesc este că pretindem că este o descoperire fabuloasă atunci când se știe că egiptenii foloseau deja cuprul ca dezinfectant acum 3000 de ani ... Nu mai știu pe cine a dat informațiile forums atunci.

Cuprul este, de asemenea, utilizat pentru dezinfectarea piscinelor: https://www.econologie.com/forums/piscine-sa ... t5668.html
0 x
Matt113
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 344
Înregistrare: 22/05/08, 09:15




de Matt113 » 07/11/08, 13:51

Cred că vorbește despre asta de mult timp.

Nu știu dacă a fost același spital, dar deja am văzut asta cu cel puțin doi ani în urmă, mi se pare.
0 x
jonule
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2404
Înregistrare: 15/03/05, 12:11




de jonule » 07/11/08, 14:11

în special mânerele ușilor, infecțiile care trec de obicei prin mâini ... dar asta face foarte mult!
0 x
bpval
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 561
Înregistrare: 06/10/06, 17:27




de bpval » 07/11/08, 14:43

C'est le moment Imagine

Cumpărați acțiuni „de cupru” : Mrgreen:

Alo
0 x
PIF PAF POUM
Avatar de l'Utilisateur
Lietseu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2327
Înregistrare: 06/04/07, 06:33
Locul de amplasare: Anvers Belgia, Skype lietseu1
x 3




de Lietseu » 07/11/08, 15:35

În vremurile sale dificile, acestea sunt informații de primă clasă, ar însemna că am putea dezinfecta eficient o rană prin introducerea - plasarea - (în faza de sângerare) a unui tub de cupru?
Dezinfectat în prealabil cu un agent neutru ....
Și, desigur, fără urmă de verdigris
Dacă există un doctor în cameră .... 8)

Ding, Dang, Dong!
0 x
Prin îndepărtarea omului din natură, el a fost îndepărtat din natura lui! Lietseu
„Puterea iubirii trebuie să fie mai puternică decât iubirea de putere” un contemporan al lui Lie Tseu?
Vedeți numai cu inima, esențialul este invizibil, pentru ochi ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 07/11/08, 15:55

Matt113 a scris:Cred că vorbește despre asta de mult timp.

Nu știu dacă a fost același spital, dar deja am văzut asta cu cel puțin doi ani în urmă, mi se pare.


Da, această perioadă corespunde probabil între începutul și sfârșitul studiului clinic ...

Lietseu: nu ar trebui să împingem oricum ... limitează dispersia agenților bacterieni, dar încă nu este un dezinfectant atât de puternic ...

: Lol:
0 x
bobono
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 355
Înregistrare: 08/09/07, 16:58
Locul de amplasare: Bretagne
x 1

Dezinfectarea cuprului




de bobono » 07/11/08, 17:20

Doar cereți fermierilor o dezinfecție bună a spitalului cu sulfat de cupru ca pe viță de vie sau cartofi
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 07/11/08, 17:29

Da! E terci de lămâie ... oops Bordeaux!

Ne pare rău Citro! : Mrgreen:

Pe de altă parte, funcționează mai puțin bine decât „pesticidele și fungicidele urâte” ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Lietseu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2327
Înregistrare: 06/04/07, 06:33
Locul de amplasare: Anvers Belgia, Skype lietseu1
x 3




de Lietseu » 07/11/08, 17:55

Da, două fiare urâte acestea două : Mrgreen:

Nu văd unde este greșit să gândim puțin mai departe ... : Cheesy:
prin urmare, ghici modul activat
nu aveți nimic la îndemână decât o bucată de cupru, vă tăiați cu toporul în nod, dar rana nu este adâncă, ar ajuta să puneți conducta de cupru pe rana ???
ghici modul dezactivat

Ding, Dang, Dong!
0 x
Prin îndepărtarea omului din natură, el a fost îndepărtat din natura lui! Lietseu

„Puterea iubirii trebuie să fie mai puternică decât iubirea de putere” un contemporan al lui Lie Tseu?

Vedeți numai cu inima, esențialul este invizibil, pentru ochi ...

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 147