Revitalizarea apei

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
Avatar de l'Utilisateur
fabio.gel
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 282
Înregistrare: 06/03/08, 13:33
Locul de amplasare: 14 - Calvados
x 6

Revitalizarea apei




de fabio.gel » 28/07/08, 12:24

bonjour

Aș dori să am părerea dvs. despre dispozitivele care permit dinamizarea apei.

La rândul meu, am avut experiența de a turna o sticlă de apă cumpărată în magazin într-un ulcior de sticlă (așa cum se poate face cu vinul) și de a o lăsa peste noapte.

Ei bine, apa nu mai are același gust (nu sunt delirant : Cheesy: ).

Deci, de ce, cu o editare simplă a stilului:

O carafă de sticlă, o mică pompă de aer pentru acvariu de ce să nu oxigenez apa înainte de a o bea (ar trebui să testez influența asupra PH?) Și să expun totul la lumina soarelui câteva minute. .

Astept parerile voastre.

mulțumesc

Fabio
0 x
Fac tot ce pot pentru a nu lăsa o copie copiilor mei ...
rodibruno
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 157
Înregistrare: 06/11/06, 22:19
Locul de amplasare: ARGENTINA
x 6

Re: Dinamizarea apei




de rodibruno » 28/07/08, 18:37

Bună :
Dacă intrați pe google: schauberger, vortex, veți găsi o mulțime de informații despre modul de stimulare a apei, aceasta este făcută și de ozon.

Rodolfo Bruno


fabio.gel a scris:bonjour

Aș dori să am părerea dvs. despre dispozitivele care permit dinamizarea apei.

La rândul meu, am avut experiența de a turna o sticlă de apă cumpărată în magazin într-un ulcior de sticlă (așa cum se poate face cu vinul) și de a o lăsa peste noapte.

Ei bine, apa nu mai are același gust (nu sunt delirant : Cheesy: ).

Deci, de ce, cu o editare simplă a stilului:

O carafă de sticlă, o mică pompă de aer pentru acvariu de ce să nu oxigenez apa înainte de a o bea (ar trebui să testez influența asupra PH?) Și să expun totul la lumina soarelui câteva minute. .

Astept parerile voastre.

mulțumesc

Fabio
0 x
Ghilgameș
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 144
Înregistrare: 11/07/07, 19:51




de Ghilgameș » 28/07/08, 19:47

Există chiar și un document sigur forum dar în engleză:

https://www.econologie.info/share/partag ... ergies.pdf
0 x
nu există adevăr absolut în domeniul fenomenelor

Ghilgameș
jonule
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2404
Înregistrare: 15/03/05, 12:11




de jonule » 29/07/08, 12:11

hi,
orice apă de la robinet care este lăsată în picioare va avea clorul său evaporat.
clorul este injectat astfel încât apa furnizată de furnizori să fie sigură și lipsită de viruși, în cele din urmă intestinele și stomacurile noastre se obișnuiesc cu el, dar distruge și alte organisme bune. cu planul vigipirat la nivelul 5 (buget de securitate consolidat) suntem la cel mai înalt nivel de clor absorbit de organism ...

este, de asemenea, să pariez că + particulele grele ale apei ajung în partea de jos, nu este filtrare, este o simplă decantare, cam ca o rezervație de apă de ploaie bine concepută?
0 x
Christine
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1144
Înregistrare: 09/08/04, 22:53
Locul de amplasare: În Belgia, o dată
x 1




de Christine » 29/07/08, 12:41

jonule a scris:
orice apă de la robinet care este lăsată în picioare va avea clorul său evaporat.

Da, umpleți una sau două carafe și folosiți-le în timpul zilei, mai degrabă decât să trageți direct de la robinet: este simplu și economic. Singurul dezavantaj este varul care poate fi depus pe pereți, dar dispare cu puțin oțet.
Există, de asemenea, baze sau recipiente magnetice care ar trebui să „energizeze” apa. După părerea mea, o dietă sănătoasă, echilibrată și un pic de mișcare sunt mult mai importante în acest domeniu, dar hei, de ce nu?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
fabio.gel
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 282
Înregistrare: 06/03/08, 13:33
Locul de amplasare: 14 - Calvados
x 6

Re: Dinamizarea apei




de fabio.gel » 30/07/08, 19:39

rodibruno a scris:Bună :
Dacă intrați pe google: schauberger, vortex, veți găsi o mulțime de informații despre modul de stimulare a apei, aceasta este făcută și de ozon.

Rodolfo Bruno


fabio.gel a scris:bonjour

Aș dori să am părerea dvs. despre dispozitivele care permit dinamizarea apei.

La rândul meu, am avut experiența de a turna o sticlă de apă cumpărată în magazin într-un ulcior de sticlă (așa cum se poate face cu vinul) și de a o lăsa peste noapte.

Ei bine, apa nu mai are același gust (nu sunt delirant : Cheesy: ).

Deci, de ce, cu o editare simplă a stilului:

O carafă de sticlă, o mică pompă de aer pentru acvariu de ce să nu oxigenez apa înainte de a o bea (ar trebui să testez influența asupra PH?) Și să expun totul la lumina soarelui câteva minute. .

Astept parerile voastre.

mulțumesc

Fabio


Vă mulțumesc pentru răspunsurile dumneavoastră

Foarte interesant videoclipul de pe schauberger

http://www.dailymotion.com/related/x2ew1l/video/x2ex4e_les-maitres-de-leau-viktor-schauber_music

Există cineva care a făcut un test de rezistivitate înainte și după „vortexizare !!!” pentru a vedea influența acestuia asupra apei?

:?:
0 x
Fac tot ce pot pentru a nu lăsa o copie copiilor mei ...
p'tit pierrot
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 214
Înregistrare: 30/09/06, 21:23
Locul de amplasare: Regiunea Sud-Vest




de p'tit pierrot » 31/07/08, 00:08

Bună Fabio.gel,

Există cineva care a făcut un test de rezistivitate înainte și după „vortexizare !!!” pentru a vedea influența acestuia asupra apei?

prietenul și colaboratorul meu (autorul cărții mari pe care cu siguranță ați văzut-o pe site-ul meu) este pasionat de vârtejuri ...
în prezent, este ocupat să continue cercetări practice (să urmărească subiectele cărții sale) în laborator cu privire la analize care sunt foarte greu de realizat (fără curs!) ale anumitor energizări și, cu siguranță, va căuta să înțeleagă mai bine efectele vartej ...

dar pentru moment, nu există prea multe disponibile, deoarece extrem de delicat de analizat și, în ceea ce privește, este în desfășurare și ... discret ... !!
deci, poate încă puțin devreme pentru a afla mai multe ...
scuze ...

pe de altă parte, nu știu dacă o singură analiză de rezistivitate poate fi cu adevărat obiectivă asupra acestor efecte ....
ar fi, de asemenea, necesar să se parcurgă alte proceduri analitice ....

La rândul meu, acest WE va fi la târg organic, în compania a 2 membri ai ABE (BioElectronique Vincent) și ai MF T *** care practică cristalizări sensibile și nu trebuie să prezinte împreună în conferință rezultatele sale comparative realizate pe mai multe probe de apa mea de ploaie (brută, filtrată x și y filtrată, filtrată vortexată x și filtrată vortexată, cărbune activ tratat ...) și, de asemenea, apă de la robinet ...
Aștept cu nerăbdare aceste rezultate, pe care nu le știu încă pentru că toate noi și proaspete .. !!
dar conducta mea vortex fiind instalată pe conducta de la bucătărie la filtrele de apă potabilă ...., mă tem că va avea cu greu efect, având în vedere debitul redus pe care acestea îl cauzează ....
dar trebuie să testez diferite posibilități .., așa că începem cu aceasta și aștept să văd ...

cordialement
0 x
Bună ziua acasă! ...
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 31/07/08, 01:54

bonjour

apa bună conține săruri minerale
bând apă distilată și periculoasă pentru sănătate, slăbește sângele, la bărci cu aburi a produs apă distilată pentru turbine și pentru uz sanitar al marinarilor adaugă puțină apă de mare sărată pentru el dați înapoi minerale pentru ao face comestibil.

André
0 x
Ghilgameș
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 144
Înregistrare: 11/07/07, 19:51




de Ghilgameș » 31/07/08, 10:31

O modalitate foarte simplă de revitalizare a apei este să obțineți o anac de teracotă (fără acoperire, doar teracotă) și să lăsați apa pentru o zi în amforă. în afara amforei există întotdeauna o cantitate mică de apă care vaporizează, ceea ce răcește amfora la exterior: această diferență de temperatură determină o mișcare circulară ca vartejul în lichid și apa rămâne întotdeauna in miscare. Testul este simplu de făcut și apa nu mai este aceeași după aceea. Desigur, este necesar să îmbătrânești ca amfora să nu câștige mucegai în timp și trebuie spălată bine. De asemenea, forma ovoidă a amforei ajută la antrenarea acestei mișcări. Anticii știau mult mai mult decât noi și nu întâmplător amforele au această formă ...
0 x
nu există adevăr absolut în domeniul fenomenelor



Ghilgameș
p'tit pierrot
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 214
Înregistrare: 30/09/06, 21:23
Locul de amplasare: Regiunea Sud-Vest




de p'tit pierrot » 31/07/08, 12:25

bonjour,

Andre a scris:apa bună conține săruri minerale

da cu conditia sa fie putine .. !!

Andre a scris:băut apă distilată și periculos pentru sănătate

care a vorbit aici de băut apă distilată .. !! ??

Andre a scris:Pe aburi a produs apă distilată pentru turbine și pentru utilizarea sanitară a marinarilor a adăugat puțină apă de mare sărată pentru a-i reda minerale pentru ao face comestibilă.

excelenta referinta !! .... :şoc:
și cu asta veți sfătui pe toată lumea să bea apă de mare .... ??


și un alt mic memento,
referitor la aerarea apei clorurate ..., dacă clorul este volatil, gustul acestuia va dispărea odată cu aerarea ... ok ..., dar aveți grijă ca efectele sale asupra apei să nu dispară pentru toate acestea .... !!
> gustul este o chestiune de „confort” ...
> efectele clorului în apă este o chestiune de calitate și impact asupra sănătății .. !!

și nici nimic de-a face cu dinamizarea ....

Cordialement
0 x
Bună ziua acasă! ...

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 201