Cum te descurci singur?

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2485
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 359

Cum te descurci singur?




de Forhorse » 08/03/10, 07:53

Bonjour à tous,

Cei care îmi cunosc subiectul https://www.econologie.com/forums/mon-ecurie ... t8678.html să știu că pentru a-mi uda caii colectez apă de ploaie.
Dar acum, se pare că nu este suficient. Fie locuiesc într-o zonă care nu este suficient de ploioasă, fie caii mei beau prea mult.
Rezervorul meu de 1000l îmi permite doar 10 zile fără ploaie, ceea ce se întâmplă relativ des și chiar și în perioadele ploioase umplerea rezervorului + consumul înseamnă că nu aș putea umple niciodată mai mult de 1m3, cu excepția unor excepții rare (în această iarnă rezervorul meu nu a avut niciodată debordat)
Când acest lucru este gol, trebuie să aduc apa cu un alt rezervor pe 4x4: lung, nu practic și nu economic.

M-am angajat să sap un moment pentru a putea pompa în pânza freatică ceea ce cerul nu vrea să-mi dea. Este lung și plictisitor.
I-am povestit unui prieten care mi-a povestit despre o tehnică de foraj care presupune conducerea tuburilor de oțel până la pânza freatică.
După o căutare pe net am văzut că este o metodă relativ obișnuită. Din câte am citit, puteți coborî cu ușurință la 6m sau mai mult.
Înțeleg cum să procedez, dar această cercetare nu a clarificat toate punctele.

Dacă oamenii care au folosit deja această metodă și-ar putea raporta experiența aici, ar fi bine.
Mă întreb cum să creez buzunarul cu apă din fundul forajului. Și, de asemenea, la ce tip de sol se poate aplica această metodă. Aici avem un strat relativ gros de lut. Conform informațiilor mele, apa este mai jos, pe de altă parte, nu știu cu adevărat care este natura solului sub lut. Este fie nisip, fie calcar.
Dacă este nisip, știu că metoda este valabilă, dar dacă dau peste calcar?
Voi încerca să aflu despre geologia exactă a zonei.

Vă mulțumesc anticipat.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
coucou789456
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1019
Înregistrare: 22/08/08, 05:15
Locul de amplasare: Narbonne




de coucou789456 » 08/03/10, 08:13

bonjour

în general, când ajungem la pânza freatică, există un buzunar simbolic în raport cu solul argilos. deoarece există apă, aceasta circulă, astfel încât solul este permeabil în acest loc.

Am folosit o altă tehnică, dar am avut la dispoziție apă de la robinet. Aveam deja 4 m pentru a evacua apa de pe uscat și canalele casei. dar apa pe care am putut-o extrage nu era potrivită pentru orice altă utilizare colectată prin scurgeri în împrejurimi de către toate vița de vie, și sunt destul de puține și nu vă spun tratamentele chimice pe care le primește pe tot parcursul anului.

Prin urmare, am introdus în fântâna mea la 4 m, un tub negru din pvc (întărit pentru apă sub presiune deoarece este mai rezistent) și am plantat această țeavă în lut dincolo de primul strat.

folosind o conductă conectată la rețeaua de apă a orașului, am introdus-o în conducta pcv din partea de jos. presiunea disponibilă a făcut ca argila să se dezintegreze, care a crescut în mod natural până la vârful tubului din pvc. când conducta de pvc era prea adâncă, am lipit o extensie de 2 m, apoi am continuat așa ...

în total ne-a trebuit 1 zi și jumătate pentru a ajunge la 1 m. acolo am ajuns la partea unde era apa, pentru că era nisip și pietricele mici în sus și mult mai puțin lut. Evident, ar fi fost necesar să se facă găuri pe partea laterală a țevii chiar de jos, astfel încât apa să fie mai puțin dificilă să intre în țeavă, dar o uitasem.

bucătăria, pentru că a fost necesar să extragă cei 13 m de țeavă care au fost blocate și au ajuns aproape la sfârșit, o parte este ruptă și a căzut direct în gaură, ceea ce înseamnă că am pierdut forajul, dar c este o altă poveste.

odată ajuns la pânza freatică, apa se ridică în general la câțiva metri în țeavă. deci nu aveți nevoie adesea de o pompă specială de adâncime. dar nimic nu vă împiedică să puneți o pompă grillot, mai economică, deoarece funcționează cu brațele și nu cu electricitatea.

jeff
0 x
Avatar de l'Utilisateur
coucou789456
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1019
Înregistrare: 22/08/08, 05:15
Locul de amplasare: Narbonne




de coucou789456 » 08/03/10, 08:24

re

pentru a avea apă cu o presiune minimă și dacă nu aveți apă de la robinet disponibilă, trebuie să faceți ca profesioniștii, în jurul locului în care săpați, să construiți un fel de bazin în care apa care se ridică din conductă se scurge, dar pierdut. și folosind o pompă prevăzută cu un filtru și un filtru, injectați apa înapoi în conducta mică introdusă în conducta de pvc mai mare. în acest fel cu 200 sau 300 de litri de apă ar trebui să atingi adâncimea dorită.

Personal, forasem cu o țeavă de 50 mm diametru, ceea ce este mai mult decât suficient.

în ciuda faptului că totul rămâne o mare necunoscută, este natura solului în profunzime. dacă există pietricele mari, dificil de continuat sau cam așa ca mine, am folosit pentru pietricele friabile, bare de întărire de 6 m lungime și sudate cu arc, apoi aplatizează capătul pentru a transforma această parte ca un „fel de burghiu”. totul atașat la un burghiu electric, care a fost mai mult decât suficient pentru a sparge pietricelele, nu cremene, desigur.

jeff

ps: sau la sfârșit, sudează cu arc 2 bucăți de fier de beton mai mare de ambele părți ale tijei.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
coucou789456
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1019
Înregistrare: 22/08/08, 05:15
Locul de amplasare: Narbonne




de coucou789456 » 08/03/10, 08:32

din nou

cu metoda mea, lutul în care țeava coboară evacuează din partea de sus și cedează locul țevii. chiar mai bine dacă aveți posibilitatea de a utiliza un karcher cu extensii pentru a desface conductele ... acolo gaura este forată ca în unt topit și conducta se va scufunda la 10 m ușor în mai puțin de o zi și fără ajutor din exterior și mai mult costul forajului va fi minim !!!! utilizarea dihorului este utilă și dacă nu aveți la dispoziție energie electrică, întrucât un dihor este deja folosit pentru desfundarea conductelor, instrumentul ideal.

în cealaltă metodă, cea pe care ai menționat-o, țeava trebuie să-și facă gaura separând lutul, și cu cât se scufundă mai mult, cu atât este mai greu ... și nu se pune problema căderii pe o piatră mare, chiar sfărâmicioasă pentru că aici Nu-ți spun bucătăria să-ți bagi tubul în resturi.

în caz contrar, trebuie să construiți un fel de trepied înalt de 2 sau 3 m, cu un scripete în partea de sus. masa folosită pentru a lovi țeava este ținută de o frânghie, o tijă la capăt este acolo pentru a ghida masa atunci când cade pe țeavă. dar având în vedere că nu va fi vorba de reasamblarea conductei odată introdusă, aceasta trebuie să fie deja gata pentru sosirea sa în partea de jos a forajului, adică capătul rotunjit, acesta este minimul și găurile laterale pentru a permite pătrunderea apei.

----------------------------

dacă cadeți pe nisip, nicio problemă și apa va fi acolo. puține șanse să existe rocă chiar sub lut, deoarece lutul este adesea rezultatul depunerilor aluvionare vechi pe albia unui râu, atât de nisip, fie de pietriș, sau ambele.


jeff
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2485
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 359




de Forhorse » 08/03/10, 09:00

Vă mulțumesc pentru mărturie. Tehnica ta de forare mi se pare interesantă. M-am gândit la asta fără să văd cum să procedez în practică, mi-ai dat soluția.
Pentru moment voi continua să caut o soluție a tubului de oțel din două motive:
- Am foarte puțină apă la fața locului
- Este cea care pare a fi practicată cel mai mult în regiune (bine după problemă ceea ce nu reușesc niciodată să vorbesc direct cu oamenii care au făcut-o, este întotdeauna vărul tatălui unui coleg al soției vecinului. .. : Lol: )

Trepiedul cu masa este ceea ce am văzut pe net despre această tehnică. De aici și titlul acestui subiect (berbec)

Pe măsură ce lucrez, suntem norocoși să avem mașini-unelte și mașini calificate, pot avea cu ușurință un vârf de oțel sudat realizat la capătul tubului pentru a facilita scufundarea (asta am planificat)
De asemenea, am văzut că a fost necesar să găuriți tubul de aproximativ 1m până la 1.50m pentru a face strecurarea.
Colegul care mi-a spus despre această tehnică îmi poate împrumuta și un grup de sudură autonom, pentru a face legătura între fiecare tub.
Încă trebuie să văd prețul tubului.

Pe de altă parte, mă întorc de la negustorul de materiale, pentru un citat despre inele de sondă din beton, pentru a compara costul dintre puțul „clasic” săpat manual (cu tot efortul care necesită) și soluția de foraj.
Aș avea pentru 500 € duză.
Deci, după părerea mea, calculul se face rapid, dacă este viabil pentru mine, soluția de foraj este mai puțin costisitoare.

Am în cunoștința mea un topograf care activează în zonă. Sper că va avea informații la geologia locală pentru a mă informa cu precizie oriunde are acces la acest tip de informații
(altfel trebuie să cumpărați hărțile IGN speciale, la 35 € și nici măcar nu sunt sigur că acestea includ informațiile pe care le caut, evident că este doar natura stratului de suprafață pe care o indică aceste hărți)
0 x
oiseautempete
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 848
Înregistrare: 19/11/09, 13:24

Re: Faceți-vă un foraj "cu un berbec", cum




de oiseautempete » 08/03/10, 09:00

Forhorse a scris:Dacă este nisip, știu că metoda este valabilă, dar dacă dau peste calcar?
Voi încerca să aflu despre geologia exactă a zonei.



În Vosges, cu excepția cazului în care vă aflați la o altitudine redusă (dealurile pre-Vosges), nu există calcar, dar cel mai adesea granit și gresie, în locuri de pe partea alsaciană a bazaltului.
Pentru a crea un buzunar (de fapt un buzunar de pietriș grosier și pietricele libere de particule fine) trebuie să pompați continuu pentru o perioadă destul de lungă de timp până când nu apare aproape niciun nisip ... Dar fețele de masă ale Vosgilor sunt în general destul de mici, uneori doar o lentilă mică între lut și roca de bază, mai rar decât lutul și blocurile mari de piatră (fostul lac glaciar umplut)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2485
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 359




de Forhorse » 08/03/10, 09:13

De fapt, eu nu sunt în Vosgi : Cheesy:
Locuiesc în Seine-et-Marne, în Brie ... Vosges este regiunea mea de origine.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
coucou789456
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1019
Înregistrare: 22/08/08, 05:15
Locul de amplasare: Narbonne




de coucou789456 » 08/03/10, 09:18

re

este forajul pentru Brie sau Vosges?

ceea ce este posibil să faceți, cel puțin pentru primii 3 sau 4 metri, este să folosiți țevi de fier vechi pentru a înșuruba, dar nu sunt închise la final, odată împinse la maxim, extrageți-le de la sol, apoi scoateți morcovul conținut . cu această metodă, va fi mai ușor să scufundați primii câțiva metri și mai ales să vedeți natura pământului la adâncime mică, desigur, dar mai bine decât pe o hartă.

în caz contrar, dacă folosiți din start conducta închisă de viitorul strecurător, scuzați-mi expresia dar veți „rahat” din primul metru! deoarece dacă lutul este uscat, nu știu dacă veți putea să găuriți ca un berbec și, dacă este lut umed, are o consistență oarecum cauciucată.

jeff
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2485
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 359




de Forhorse » 08/03/10, 09:32

Forajul este pentru Sena și Marna.

Este lut ud, așa că nu-mi vine să cred. Odată introdus, tubul va fi imposibil de îndepărtat, cu excepția cazului în care se utilizează o mașină de tip excavator și nu am una.
(Jur că lutul de aici rămâne strâns!)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
coucou789456
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1019
Înregistrare: 22/08/08, 05:15
Locul de amplasare: Narbonne




de coucou789456 » 08/03/10, 09:46

re

excavator, nu este nevoie, doar faceți un palan cu 2 scripeți la fiecare capăt, vă va multiplica efortul.

la casa unui prieten nu departe de Perpignan, am făcut o gaură chiar prin tub și folosind o bucată de bară de întărire, am întors conducta pe ea însăși, mai ușor de extras dacă o putem roti. in directia filetului filetat daca nu ... !!!

jeff
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 83