Duș cu micro picături (nebun?)

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
dsgnii
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 22
Înregistrare: 05/07/09, 16:19

Duș cu micro picături (nebun?)




de dsgnii » 12/11/10, 00:16

bonjour,

Auzisem de un sistem de duș care ar crea o ceață folosind foarte puțină apă, acum câțiva ani, conform cercetărilor de pe internet era un fel de competiție electrolux, acum nu avem absolut nicio veste despre această inovație, îmi amintesc deja la timpul in care a fost deranjant, nu prea stiu de ce dar au trecut 3 ani si tot nimic, aveti vreo informatie aici?

Folosirea a doar 2 sau 3 litri de apă pentru un duș ar fi într-adevăr o mare îmbunătățire știind că cheltuiala medie este de aproximativ 20 de litri!!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 12/11/10, 09:33

Proporția de economii mi se pare puțin importantă, dar de ce nu?

Nu am încercat niciodată dușul cu ceață, dar vreau să încerc!

Pe de altă parte, nu am auzit niciodată de asta, așa că dacă ai avea niște indicii (google este prietenul tău) ne-ar ajuta să vedem mai clar ...

Cât despre deranjare, fără a intra în paranoia inventatorului, este foarte posibil să blocheze ceva.

Îmi amintește de un caz pe care l-am auzit acum peste 10 ani: un furtun de incendiu cu impuls (care a spart jetul și ceață mult mai mult decât o lance clasică) economisind mie mi se pare mai mult de 50% de apă cu putere echivalentă „anti-incendiu”...

Pompierii care l-au testat au fost cuceriți. Mi se pare că trecuse chiar toate testele și aprobările necesare...De atunci, nu am mai auzit nimic despre asta...
0 x
dsgnii
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 22
Înregistrare: 05/07/09, 16:19




de dsgnii » 12/11/10, 10:22

Ei bine, problema este acolo, în 2007/2008 am văzut un program pentru a prezenta lucrurile pe care le vom folosi „mai târziu” și a fost o prezentare exactă a acestui fapt, acolo, făcând o căutare, l-am putut găsi

http://www.gizmodo.fr/2007/11/28/presen ... rolux.html

cu o prezentare foarte rezumată, tipul este un tânăr brazilian, dar care pare să fi trecut la altceva pe blogul său

http://joaodiegoschimansky.blogspot.com/

fie e inca in curs de desfasurare si filtreaza foarte putin...sau a fost complet suprimat, atunci nu vreau sa joc conspiratia paranoica dar o companie care cumpara un brevet si inchide este destul de comun si imi amintesc foarte bine în emisiune că cineva a menționat designul lor și asta ar putea deranja pe alți producători...după restul nu-mi amintesc
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6524
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1641




de Macro » 12/11/10, 10:24

Christophe a scris:
Îmi amintește de un caz pe care l-am auzit acum peste 10 ani: un furtun de incendiu cu impuls (care a spart jetul și ceață mult mai mult decât o lance clasică) economisind mie mi se pare mai mult de 50% de apă cu putere echivalentă „anti-incendiu”...

Pompierii care l-au testat au fost cuceriți. Mi se pare că trecuse chiar toate testele și aprobările necesare...De atunci, nu am mai auzit nimic despre asta...


Dacă este în serviciu în departamentele de pompieri private (rafinării, tuneluri, aeroporturi, bărci etc.), dar este utilizat în principal pentru intervenții în care este dificil să aducă o cantitate mare de apă imediat pe incendii la scară mică Deoarece la incendii mari rămân posibile soluții, având în vedere răcirea redusă cauzată de sistemul THP asupra structurilor de ardere. Există, de asemenea, pericolul reprezentat de astfel de dispozitive sub presiune foarte mare și rezistența lor în timp. Extinctoarele au o durată de viață de 10 ani ... Adesea, cele stocate în aer liber avem deja multe preocupări înainte cu riscuri deloc neglijabile pentru un utilizator obișnuit .. Când știți prostia pe care o fac unii oameni cu stingătoarele de incendiu în licee sau universități ... Imaginați-vă o sesiune de negare cu un extinctor THP ... Omoarăți persoana ...

Deja pe autocamioanele cu pompa de tone este din ce in ce mai obisnuit sa aiba grupuri HP (250bari) care sunt foarte eficiente si economice la focurile mici.In plus lasa locul uscat..

Pentru duș nu știu ... nu mă spăl niciodată, dăunează pielii ...

http://www.oertzen-firetec.net/hdl-250/ : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 12/11/10, 10:50

Dușul „ceață”, nu știu. :?
Pe de altă parte, folosesc dușul cu ecoxigen, e puțin surprinzător la început, dar economiile sunt reale, iar acum nu mai observ diferența cu dușurile normale.
0 x
bernardd
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2278
Înregistrare: 12/12/09, 10:10
x 1




de bernardd » 12/11/10, 11:07

Acest duș cu aer mixt este foarte plăcut, confirm :-)

Există, de asemenea, unele cu fluxuri foarte fine de apă, care este aproape o ceață, dar mi se pare mai puțin bună, deoarece nu mai există efectul de masaj mecanic pe piele, dar este subiectiv.

Totuși, singura modalitate bună de a economisi apa de la duș este să o reciclezi: avem toate mijloacele tehnice.

Și ca bonus, păstrăm energia termică pusă în apa fierbinte pentru a încălzi casa.
0 x
Un bientôt!
dsgnii
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 22
Înregistrare: 05/07/09, 16:19




de dsgnii » 12/11/10, 11:17

Da, echipamentelor actuale lipsesc colectorii integrati, chiar daca doar chiuvetele/chiuvetele ar trebui sa aiba toate un sistem dublu de evacuare prin care sa alegem sa continem apa folosita (atunci cand o rulam de exemplu) pentru a o reinjecta imediat. Nu știam de dușul cu ecoxigen, o să mă uit mai atent.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 12/11/10, 11:19

Mulțumim pentru informațiile despre Macro !!

citro a scris:Dușul „ceață”, nu știu. :?
Pe de altă parte, folosesc dușul cu ecoxigen, e puțin surprinzător la început, dar economiile sunt reale, iar acum nu mai observ diferența cu dușurile normale.


Fără reclame, vă rugăm să citro

Am incercat un model de lidl, nu sunt deloc convins si pentru ca acesta sa suga aer trebuie sa maresti debitul ... (Efectul Venturi presupun) atunci a facut mult zgomot, deci bla .. .poate fi cel pe care îl folosești funcționează mai bine, dar arată la fel ca 2 picături ... de apă dacă îndrăznesc să spun :D

Un reductor de debit (sau aerator) pe robinetul de duș și cu o pompă economică clasică (aproape toate sunt) funcționează la fel de bine, cu un plus de confort ... pentru asta am folosit „întotdeauna”.

În ceea ce privește sistemul de recuperare a căldurii pentru dușuri sau altă utilizare a apei calde sanitare, avem câteva subiecte mai sus:

https://www.econologie.com/forums/recuperati ... t3674.html
https://www.econologie.com/forums/recuperati ... t6546.html
https://www.econologie.com/forums/siphon-ech ... t6804.html

Și un raport academic: https://www.econologie.com/economie-d-en ... -3985.html

Imagine

Scuze pentru HS...continuați în aceste subiecte despre recuperarea caloriilor pierdute din apa fierbinte. MULȚUMIRI.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 12/11/10, 12:16

Christophe a scris:Fără reclame, vă rugăm să citro
OK :?
Christophe a scris:Am incercat un model de lidl, nu sunt deloc convins si pentru ca acesta sa suga aer trebuie sa maresti debitul ... (Efectul Venturi presupun) atunci a facut mult zgomot, deci bla .. .poate fi cel pe care îl folosești funcționează mai bine, dar arată la fel ca 2 picături ... de apă dacă îndrăznesc să spun :D
Da face zgomot ... m-am obișnuit. Poate că nu l-ați încercat suficient de mult pentru a fi convins ... Într-adevăr, am vrut să cumpăr „produsul real” pentru că mi-a fost frică să dau peste o contrafacere nefuncțională, deoarece există multe în acest lucru sector de activitate care se adresează în principal gospodinelor fără spirit de analiză tehnică și care au nevoie de o bună conștiință a mediului ...
Christophe a scris:Un reductor de debit (sau aerator) pe robinetul de duș și cu o pompă economică clasică (aproape toate sunt) funcționează la fel de bine, cu un plus de confort ... pentru asta am folosit „întotdeauna”.
Poate ați instalat capul de duș LIDL după un reductor de debit, care trebuie să-i perturbe funcționarea...
Majoritatea capetelor de duș pretind că economisesc apă, dar rămân foarte vagi când vine vorba de cifre. :x
0 x
bernardd
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2278
Înregistrare: 12/12/09, 10:10
x 1




de bernardd » 12/11/10, 12:24

Christophe a scris:În ceea ce privește sistemul de recuperare a căldurii pentru dușuri sau altă utilizare a apei calde sanitare, avem câțiva subiecți mai sus: ...


Recuperarea căldurii a fost doar o consecință a reciclării apei, nu aruncați copilul afară... cu apa de baie : Evil:

Și nu am văzut un subiect din forum existente pe acest subiect de discuție.

Ar fi mult mai profitabil să păstrăm un duș la presiune ridicată, în timp ce reciclăm apa, care în general nu este foarte murdară în duș: un mic produs de duș / detergent, pe care aproape că l-am putea păstra în plus, un pic de particule biologice și, probabil, un pic din tot ceea ce numim „murdar”, dar care este cel mai adesea doar pământ care ne hrănește în altă parte ...

Vorbesc despre reciclarea după funcție: păstrarea apei de duș pentru duș, apa de vase pentru vase, ...
0 x
Un bientôt!

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 160