Apa de foraj deversată în canalizare

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
Jeannespoir
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 12/05/10, 22:13

Apa de foraj deversată în canalizare




de Jeannespoir » 16/05/10, 11:27

bonjour,
Am nevoie de informații precise și, dacă este posibil, cu textul legal corespunzător (sau ceva „oficial” din -). Iată-ne, intenționăm să cumpărăm o casă (am semnat compromisul), dar actualii proprietari au un foraj (deci nu plătesc pentru apă) și acum 2 sau 3 ani erau conectați la canalizare, pe de altă parte, nu au spus nimic (nu le-am întrebat nimic ...) și deoarece apa lor uzată (dar care vine la baza unui foraj care pustiește toată casa din + grădină) este turnată în întreg canalizare, tratată cum ar trebui și nu plătesc nimic ...
Desigur, deoarece vor să vândă, au trimis (cu puțin timp înainte de semnarea compromisului) o scrisoare către Primărie pentru a „regulariza” situația sau pentru informații ... înainte de actul final de vânzare ( începutul lunii august). Întrebarea mea: situația actuală ni se pare ilegală (faptul de a deversa apele uzate care provin de la baza unei foraje fără a plăti nimic în canalizare) ... Ce zici de? Ce vor face ei (proprietarii) pentru a-și regulariza situația: instalați un contor pentru a număra m3 de apă uzată deversată? Aduceți apă din oraș (pentru casă) și folosiți forajul doar pentru a uda peluza și nu mai serviți casa? Ce spune legea despre asta? Nu am găsit nimic ...
Am adăugat că casa nu mai are fosă septică (așa cum se indică pe compromis).
Dacă cineva este la curent cu ceva despre acest subiect, vă rugăm să răspundeți la întrebările noastre ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
coucou789456
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1019
Înregistrare: 22/08/08, 05:15
Locul de amplasare: Narbonne




de coucou789456 » 16/05/10, 13:27

bonjour

textul legilor, în mod natural, arătând bine, trebuie să existe unele, dar merită să doriți să plătiți cu orice preț ... anumite impozite locale sau pe proprietate ar putea crește, în plus compania de apă sau o altul dacă acesta este cazul tău le va freca pe mâini! deoarece situația dvs. actuală nu este legală, în special față de furnizorul de apă, doar că pe factura dvs. de apă aveți cota pentru tratament care nu este neglijabilă. în locul vostru, mă voi testa bine înainte de a vă angaja într-o conformitate absolută, mai ales că și foștii proprietari ar trebui să plătească!

jeff
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 16/05/10, 15:20

Dacă există întreg în canalizare, există și apă de oraș posibilă, iar cel mai bun este să vă conectați la apa de oraș și, prin urmare, să beți apă mai potabilă decât această foră cu non-apă. analizate și, prin urmare, să plătească corect impozitele fără a consuma apă pentru a uda grădina.
În acest fel veți fi în stare bună, fără nicio problemă legală.
Dacă nu consumați mai multă apă decât pentru băut, aceste taxe se vor reduce foarte puțin !!! Dar veți fi în ordine cu legea.

Și eu am cumpărat o casă în urmă cu 11 ani cu un foraj pentru udare și alte utilizări, cu excepția să-l beau și apă de la robinet pentru a bea și spăla salata.
Această fântână care a funcționat bine, a adus înapoi o cantitate enormă de nisip, dar 3 ani mai târziu, pompa a fost blocată, nu mai există apă și imposibil să o scoată din foraj, blocată de nisip, chiar trăgând până la ruperea frânghiei (mai mult de o tonă de forță) și, prin urmare, am mai multe foraje care funcționează !! Trebuie refăcut complet, pompa blocată la zeci de metri distanță !!
În nisip, găurirea profundă fiabilă este foarte greu de realizat bine, lucru pe care nu îl știam la cumpărare.

Puteți cere vânzătorilor dvs. să fie în stare bună cu legea luând apă din oraș și foraj doar pentru grădină (Este mai sigur dacă vechea gaură începe să provoace probleme).
La contractul de vânzare, ați avut diagnosticul cu aceste informații sau știați despre această problemă de canalizare după semnare?
În cel de-al doilea caz, lipsa de informații, puteți forța vânzătorii să se conecteze la apa orașului pe cheltuiala lor, ceea ce ar fi trebuit să facă, din motive de ascundere, sau să reducă prețul de achiziție. În caz contrar, informați, ați acceptat a priori și este mai dificil să schimbați vânzarea, dar în mod normal, nu avem voie să vindem o casă fără respectarea legii și nu aveți dovada declarației lor orale. , nevalabil din punct de vedere legal, că nu li s-a cerut nimic! Nu cred că compromisul menționează că această casă este ilegală, în mod explicit!
Compromisul nu menționează o fosa septică și, prin urmare, dacă nu spune acest lucru, puteți spune că, la fel ca orice casă normală, conectată la canalizarea obișnuită, apa orașului și canalizarea rețelei !!
Dacă compromisul nu spune nimic sau prea puțin, vânzătorii v-au ascuns și, prin urmare, trebuie să își asume, să plătească sau să scadă prețul.
Bine pus la punct, analizând textul compromisului, în mod legal, îi puteți speria și obține sau abandona achiziția.
Vezi dacă nu ți-a fost ascuns altceva !!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 16/05/10, 16:53

obligarea vânzătorului să facă și să plătească este în regulă, dar un vânzător nu prost va crește prețul în același mod și, în cele din urmă, cumpărătorul este cel care plătește ...

Voi fi cumpărătorul, voi cere vânzătorului să nu spună nimic și voi beneficia de această apă atâta timp cât funcționează forajul

va fi timpul să plătiți pentru alimentarea cu apă atunci când vi se impune
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 16/05/10, 17:07

(am semnat compromisul)

Compromisul a fost semnat și, prin urmare, prețul este definitiv, neschimbat, cu excepția defectului ascuns, pentru cumpărător!


Desigur, deoarece vor să vândă, au trimis (cu puțin timp înainte de semnarea compromisului) o scrisoare către Primărie pentru a „regulariza” situația sau pentru informații ... înainte de actul final de vânzare ( începutul lunii august).

Sunt blocați de vânzătorii care au informat primăria și conectați la canalizare, plătesc taxele întregului canal pentru impozitul pe locuințe și proprietăți, a priori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 16/05/10, 17:40

Factura apei nu va înclina rentabilitatea casei în roșu. Personal, m-aș conecta la alimentarea cu apă și aș modifica circuitul pentru o utilizare echivalentă cu ceea ce facem cu apa din rezervor:

distribuția apei: bucătărie, chiuvete și baie.
foraj: vânătoare, mașină de spălat, spălătorie, garaj, grădină (ușor 60% din consum)

Trebuie spus că în curând administrațiile, împinse de interese private, vor începe în curând să vâneze acest tip de instalație. În felul acesta ești liniștit pentru ieftin.
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 16/05/10, 18:21

Sunt complet de acord și, da, dar separat
gradina (usor 60% din consum)

care este mai mult cu gradina cu vara la 90% !!!
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 74